Jump to content
IGNORED

Pitanja o svemu i svacemu


andjelija

Recommended Posts

Moćo, po načinu na koji postavljaš pitanje meni deluje da si se zajebao pa dosuo različito ulje od onog koje imaš :fantom: Lepo kaže kums - preporuka proizvođača i ne misliš.

 

Edit: evo ti Castrolov oil selector, da uhvatiš šta je fabrička preporuka u smislu karakteristike ulja za tvoj auto:

https://applications.castrol.com/oilselector/

Edited by Đipalo Junuz
Link to comment

Ma nisam. Nego kao sto sam ovde objavio prosle godine sam uzeo Pezo 308 1.6 benzinac iz 2008 godine. Kada sam odradio mali servis na prolece posle 3-4000 km mi je javio da proverim nivo ulja i ulje je bilo na donjoj granici optimuma. Dosipali smo oko 2-2.5 litra i onda je tako bilo ok do pre mesec dana. Opet merac pokazivao donju granicu optimuma. Tu sam dosipao pola litra i za sada ne javlja nista.

U medjuvremenu sam guglao i ispostavilo se da taj 1.6 VTi motor trosi vise ulja nego ostali i da je to mana prve generacije koja se proizvodila od 2008 do 2010. 

Majstor kaze da je komplet proverio motor i kaze da ulje nigde ne curi nego da izgleda jednostavno trosi vise od uobicajenog. Bivsi vlasnik kaze da nije imao nikakvih problema i kaze da je sipao Total 5W40 za sta imam i racun koji je ostao u kolima. Ja sam na servisu tj majstor mi je sipao Shell 5W40 a posle sam dopunjavao sa Elf-om 5W40. Juce sam gledao servisnu knjizicu i u njoj pise da se u ovaj motor treba sipati Total 5W30 i zbog toga pitam da li postoji razlika.

Link to comment

a ti pokušaj da pronađeš to elf 5w30 ulje

 

i šunjaj se oko kola kad ti majstor bude sipao to ulje, oće dripci da ga štekaju.

 

ne bi trebao auto za 6 meseci da potroši 2.5l, proveri kad se isparkiraš da li ostaje neki masan trag na mestu gde je bio motor, a i kad budeš radio servis traži majstoru da ti proveri semering radilice, da li vlaži negde, tu hoće prvo da procuri

 

e

naravno tada menjaj i filter za ulje, to se valjda podrazumeva

Edited by kud u maglu Simoviću
Link to comment

Ma majstor je superkorektan nema tu nikakve dvojbe. Posto sam uskoro na 10k km pa sledi mali servis sipacu ovo Total sto i Pezo preporucuje pa cemo videti kako ce proci. Inace Pezo ima najodvratniji merac ulja jedva se vidi koliko ima.

 

Sent from my Le X620 using Tapatalk

Link to comment

Ma majstor je superkorektan nema tu nikakve dvojbe. Posto sam uskoro na 10k km pa sledi mali servis sipacu ovo Total sto i Pezo preporucuje pa cemo videti kako ce proci. Inace Pezo ima najodvratniji merac ulja jedva se vidi koliko ima.

 

Sent from my Le X620 using Tapatalk

Kod pezoa najcesce otpadne plasticni kraj meraca ulja, koji u stvari treba da sluzi za merenje. Proveri da nije to slucajno kod tebe problem.

Link to comment

Pa nema plasticni kraj vec je metalan nalik na feder i zbog toga tj tih krugova je jako tesko uociti nivo.

Evo ovakav imam:

post-739-0-14714600-1510508977_thumb.jpg

Samo sto je kod mene mnogo tamniji i zbog toga se tesko razaznaje nivo ulja.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...