Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Ima li neko neki provereni i lep recept gde bi mogao da iskoristim neke sušene vrganje što ih dobih ? :)

 

meni je odmah asocijacija 'pasta'

 

evo sta sam izguglao:

 

 

pasta s vrganjima, rizot s vrganjima, jaja s vrganjima...za sve ih treba namociti 10-tak min. u toploj vodi, voda se moze iskoristiti, daje bolji miris.

 

+

 

 

Ne podcjenjuj njihovu vrijednost. Ja bi ih iskoristila po malo, kao dodatak raznim jeftinijim varijantama gljiva (npr. šampinjoni, bukovače). Oplemenjuju, daju jelu jači miris i onaj specifični štih pravog "šumskog" mesa... Meni bi to bilo šteta iskoristiti sve odjednom.

 

 

znaci, stavis ih u mlaku vodu, jedno desetak min. kada omeksaju, naseckas ih i dodas jos neke pecurke. malo prsute ili suvog mesa ako volis. naseckas beli luk, maslinovo ulje. dodas prvo vrganj, zatim ostale stvari - sampinjone, prsutu. roknes neutralnu pavlaku da se sve sjedini i prelijes preko paste, ili pastu umuljas u sos. od zacina, ja bih stavio biber.

Link to comment

napravio sjajan pasta fazol i moram podeliti recept. savrsen.

 

uzeo onaj braon pegavi suljpa,prokuvao i bacio prvu vodu. vratio suljpa u serpu, iseckao glavicu luka, jedno pet cenjeva bluka, stavio u platnenu vrecicu par grancica ruzmarina i lovor, bacio u serpu, nalio vodom i kuvao oko sat i po, dok pasulj nije bio kuvan. izbacio vrecicu, izvadio par kutlaca pasulja u ciniju sa strane, dodao ovecu kasiku paradajz pirea i bzuknuo stapnim mikserom u pire. u posebnu serpicu proprzio par usitnjenih cenjeva bluka na maslinovom ulju, relativno izdasno posto nikakve masnoce nema u pasulju (vrlo kratko, da ostane belo), dodao ovaj pire iz cinije, dobro promesao i vratio u suljpa da ga zgusnem. prokrckao jos jedno pet minuta, dodao so, biber i tucanu ljutu papriku, promesao, dodao makarone i krckao jos pet minuta. ugasio i ostavio da se pasta dokuva kako se hladi. malopre sipao ciniju - za prste lizat.

Link to comment

Ima li neko neki provereni i lep recept gde bi mogao da iskoristim neke sušene vrganje što ih dobih ? :)

za sledeci put corba od vrganja:

ocisti zemlju ako ima i metni ih u vodu da odstoje neko vreme. izdinstaj na puteru bluk, cluk moze i praziluk, sargarepu i lovor pa dodaj vrganje. pomirisi vodu, odusevi se mirisom i nemoj je baciti vec je rkni u serpu, posle dodaj pavlake za kuhanje, mesaj, kad postane gusto dodaj kocku supe ili bujon ako imas. dopunis serpu sa kipucom vodom, moze i krompir na kockice da se skuva u svemu tome

Edited by maheem
Link to comment

ja isto nisam voleo kelj mogao bih tako da kazem, tj. vise mi je bio dosadan. ali kada sam probao kelj kod jednog coveka... prste sam polizao. sve se kanim da ga probam na taj nacin, a nisam do sada pravio :(

 

uglavnom se dinsta sa dosta povrca i malo vode, da na kraju ostane samo povrce i malo tecnosti. nesto slicno becarcu, gde ti ne treba kasika.

Link to comment

pa, super!  :)

 

ajde javi kako ti je ispalo na kraju.

 

 

edit:

moj zet je prosle godine kupovao tu mulje, a ove godine pored nerezina, jedno malo mestasce. :)

Edited by hoffnung
Link to comment

Mrzim kelj od detinjstva i nikad ga nisam pravio do sada, pa ne znam kako se ponasa u kuvanju.

 

+1

 

Mislim da je to jedino jelo na svetu koje ne volim, uključujući i pržene čmarove skakavaca i kisela čorba od belog pranja kengurkinje kurve. Telefoniraj kako je ispalo.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...