Jump to content
IGNORED

Pomoć azilantima - PPP akcija


Аврам Гојић

Recommended Posts

Društvo Okončana drama sa azilantima, smešteni u hotel „Obrenovac"Untitled-1.jpgOBRENOVAC – Celodnevna drama azilanata iz Avganistana, Pakistana i drugih država, kojima grupa meštana nije dozvolila da se usele u barake nedaleko od Obrenovca, okončana je sinoć tako što su privremeno smešteni u hotel „Obrenovac”.Kako je Tanjugu izjavio državni sekretar u Ministarstvu unutrašnjih poslova Vladimir Božović, ovo rešenje, kao jedino moguće da se azilanti koji su ceo dan proveli u autobusu zbrinu i sklone sa hladnoće, pronađeno uz konsultacije sa premijerom Ivicom Dačićem i prvim potpredsednikom Aleksandrom Vučićem.Božović koji je sinoć bio na licu mesta i posredovao u rešavanju problema rekao je da su azilanti uz pomoć policije i ljudi iz Komesarijata za izbeglice i uz pomoć odgovornih iz hotela u Obrenovcu dovezeni i smešteni u hotel koji je pretvoren u prenoćište.Meštani sela Ušće od juče ujutru blokirali su raskrsnicu puta nadomak Termoelektrane (TE) „Nikola Tesla” nedaleko od Obrenovca ne dozvoljavajući da grupa azilanata bude smeštena u barakama u tom mestu, a jedna od baraka je sinoć bila i zapaljena.Božović je rekao da je požar u objektima gde je trebalo da budu smešteni azilanti lokalizovan, kao i da je namerno izazvan. On je rekao da policija radi na utvrđivanju činjenica i okolnosti, kao i da ima indicija koje ukazuju na moguće izvršioce za koje očekuje da će uskoro biti uhapšeni.On je najavio da će na današnjoj sednici Vlade referisati o dešavanju u Obrenovcu i istakao da je ovo privremeno rešenje, i da se za azilante mora tražiti trajnije rešenje.„Apelujem na građane Obrenovca da ovu odluku shvate razumno i da znaju da će MUP i policija učiniti sve da oni i njihove porodice i deca budu apsolutno bezbedni i da ih tražioci azila ni na koji način neće ugroziti”, poručio je državni sekretar.Božović smatra i da država mora promeniti zakon o azilu i maksimalno smanjiti vreme za rešavanje zahteva i trajno rešiti pitanje smeštaja i prihvata tražilaca azila.Premijer Srbije Ivica Dačić izjavio je juče da azilante negde moramo da smestimo, dok se njihovo pitanje ne reši u skladu sa procedurom, i podvukao da je Srbija moderna zemlja i ispunjava svoje međunarodne obaveze prema azilantima.„Mi moramo privremeno da rešimo taj problem. Ne možemo da pobegnemo od toga da ima nekoliko hiljada azilanata koji se nalaze u našoj zemlji”, rekao je Dačić.Meštani sela Ušće smatraju da će boravak grupe azilanata u tom mestu ugroziti bezbednost njihovih porodica i njihove dece i zato su se juče ujutru, kako ističu, sami organizovali i nisu dozvolili azilantima da se iskrcaju na odredište koje je odredila Vlada Srbije - barake koje pripadaju termoelektrani.Direktor Komesarijata za izbeglice Vladimir Cucić rekao je juče da će taj Komesarijat učiniti sve da se u najskorije vreme reši problem azilanata zbog kojih su meštani Ušć blokirali raskrsnicu kod Termolektrane „Nikola Tesla B”.Prilikom obilaska azilanata koji su ceo dan proveli u autobusu u neposrednoj blizini baraka TENT-a gde je trebalo da budu smešteni, Cucić je rekao Tanjugu da će učiniti sve da ti ljudi ne provedu još jednu noć u šumi i na snegu, ali nije mogao da precizira šta će to konkretno biti.„Ovi ljudi krajnje legalno borave u Srbiji, sa potvrdama MUP-a i drugih nadležnih organa, a od drugih stranaca ih razlikuje činjenica da nemaju para i da su „puka” sirotinja. To je pitanje obraza cele Srbije”, rekao je Cucić.On je dodao da ne bi voleo da to bude jedina slika o Srbiji tih ljudi „od danas, pa za 20 godina koji bi rekli kako su držani u autobusu i na kraju poslati da noće u šumi, na snegu”.Eventualno rešenje za problem predložio je predsednik opštine Obrenovac Miroslav Čučković.On se slaže sa svojim građanima da nije bezbedno da azilanti borave u neposrednoj blizini termoelektrane i predlaže da se smeste u grupama od pet do 10, na nekoliko lokacija u Srbiji gde postoje opštinski Crveni krst.„To je odgovorno i u skladu sa obavezama koje je država preduzela”, smatra Čučković.Tanjugobjavljeno: 28.11.2013
Link to comment
  • Replies 412
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    81

  • yolo

    23

  • giuseppe

    17

  • đorđe geprat

    13

Javicemo sve. Za sada mi se kristalizuje ideja da je Deligradska mozda jos i najbolje resenje, u kom slucaju bi oni koji ne zive u Beogradu mogli slati paket pravo u Deligradsku, a mi bi ovde isli kolima i skupljali pomoc i pare, potom odlazili u hipermarket da kupimo higijenu, i nosili tamo kod ombudsmana.Ljutko ce nam reci nove informacije kada se raspita, pa cemo poceti da definisemo pravac akcije.
Ja nisam u Beogradu a jesam u Srbiji, našlo bi se zimske garderobe tipa šalova, rukavica, džempera, čarapa, kupila bih čokolada, štrudlica, napolitanki, šta znam, da ne lupam, nešto što može da stoji u kesi, novca nemam, možda bih mogla do 3.000 dinara (ma ne možda, MOGLA BIH), ne vozim...U stvari, htela sam da kažem da ukoliko postoji mogućnost da sve što sam navela spakujem i pošaljem nekom od vas, a taj neko prosledi dalje, uključujući i novac (ako ima račun, ako ne, onda u džep neke trenerke) - tu sam.Ljudi, ajde da nešto uradimo makar zbog ovih neprogutanih knedli u našim grlima. :(
Link to comment

To ce da vidi Ljutko, a ako naleti na neku prepreku, videcu i ja, pa cemo javiti. Da, to su mahom muskarci, nisu to klasicne izbeglice, vec ljudi koji su ili pobegli da ih neko ne upuca ili da pokusaju da zarade neki evro i posalju svojima kuci.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
E, drugari, da li treba samo muška ili i ženska odeća? Koliko razumem, tu skoro da nema žena.
E da, i mene to zanima.Ja sam gore mislila isključivo na m.odeću (orobila bih muža, a i dva-tri brata bih posetila) a ako ima i žena, i za to se mogu snaći, još i pre.
Link to comment

Trenutni update - tačan broj azilanata u Bogovadji se trenutno ne zna jer su juče raseljavani ali trenutno najviše fali zimske obuće brojeva 40 do 45 i zimske odeće., u prvom redu muške. Treba se najaviti pozivom u Bogovadju i odneti tamo .

Link to comment
To ce da vidi Ljutko, a ako naleti na neku prepreku, videcu i ja, pa cemo javiti. Da, to su mahom muskarci, nisu to klasicne izbeglice, vec ljudi koji su ili pobegli da ih neko ne upuca ili da pokusaju da zarade neki evro i posalju svojima kuci.
Da bi se dobila dozvola da se ode u Banju Koviljaču u centar ili u Bogovadju treba prvo pozvati Komesarijat za izbeglice, telefon je na njihovom sajtu, objasne razlozi i oni će nastaviti dalji kontakt
Link to comment

jel se zna iz kojih je zemalja trenutna vecina? pominju se sirija, palestinci. mozda potraziti nesto hrane na koju su koliko toliko navikli, ako se kupuju slatkisi onda alva i tome slicno. znam da zvuci glupo kada je sve potrebno ali mozde ce ih to na trenutak bar malo usreciti.

Link to comment

Deligradska je dobra za ljude koji nemaju mnogo vremena a žele da pomognu.Bogovađa bi bila za one koji žele da vide uživo te ljude tj. ono što si rekao da shvate da ima neko ko je ok u ovoj zemlji.

Link to comment

Ako Janković vodi neku organizovanu akciju u Deligradskoj možda ga treba kontaktirati za detalje i pitati , on je sigurno već bio u kontaktu sa Komesarijatom za izbeglice pa bi se eventualno skratio postupak zvanja i ugovaranja odlaska. Ako on to slučajno nije još uradio , pozvati komesarijat, tražiti dozvolu za kontakt i odlazak u Bogovadju i onda u direktnom razgovoru sa njima pitati i za potrebe (pored odeće) i za vreme kad tamo može da se ode.

Link to comment
jel se zna iz kojih je zemalja trenutna vecina? pominju se sirija, palestinci. mozda potraziti nesto hrane na koju su koliko toliko navikli, ako se kupuju slatkisi onda alva i tome slicno. znam da zvuci glupo kada je sve potrebno ali mozde ce ih to na trenutak bar malo usreciti.
bravo, potpuno si uhvatio moju misao. nije poenta samo u nuznoj pomoci. u poslednje vreme pojavile su se neke iranske urme koje su ludacki dobre, ja cu sigurno kupiti nekoliko kutija (ako se uopste dozvoljava ad hok slanje hrane, ja bih bio oprezan sa time da sam neka vlast)
Link to comment
jel se zna iz kojih je zemalja trenutna vecina? pominju se sirija, palestinci. mozda potraziti nesto hrane na koju su koliko toliko navikli, ako se kupuju slatkisi onda alva i tome slicno. znam da zvuci glupo kada je sve potrebno ali mozde ce ih to na trenutak bar malo usreciti.
Do sada je najviše bilo iz Avganistana, Iraka, Pakistana , Sirije, jedno vreme Libije...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...