Jump to content
IGNORED

Kriza banaka u Srbiji - zatvaranje filijala, otpuštanja..


ajgor

Recommended Posts

Meni je dovoljno to što mi za logovanje na kompanijsku mrežu treba token. Sutra ti banka doda još jedan, prekosutra osiguranje još jedan, nakosutra firma još dva, i na kraju završiš sa priveskom na kojem imaš više tokena nego ključeva a svakog dana dobiješ mail koji te upozorava da tokene u sopstvenom interesu treba da držiš razdvojene. Jedan u levi džep, drugi u desni džep, onaj pljosnati može u novčanik a onaj najmanji možeš da sakriješ u đon od cipele. Prešao sam u banku koja još uvek koristi SMS i za koju znam da ima dobar IT security ali realno je pitanje vremena kada će i oni morati da pređu na neka nova rešenja. 

Link to comment

Još jedna fora je sa radnim vremenom.

Sve inteze su svele radno vreme na 17h , jedna eto utorkom do 19h ???? .

Cenim da sabijaju sve na jednu smenu.

Čuo sam i ludački slučaj gde je šef ekspoziture rekao da razmatra da zaposleni malo krenu po radnjama u TC, i nude "bankarske proizvode" ????

 

Poslato sa WC šolje by BVK

Link to comment

Ne bih da branim Intesu ili bilo koju banku u Srbiji ali bezbednosne protokole za online banking verovatno nisu izmislili zaposleni u Srbiji nego se tu primenjuje neki standard koji je centrala usvojila. E-banking sistemi banaka su 24/7 na meti ozbiljnih međunarodnih kriminalnih udruženja, tu se neprekidno vodi rat između njih i IT ekipa u bankama. Ništa manje na meti nisu ni individualni korisnici čiji podaci i pristupne šifre se kradu na sve moguće načine (obaška što i oni sami tome doprinose kada npr. u novčaniku drže ceduljicu za zapisanim svim šiframa i PINovima jer ne mogu da ih zapamte). U Turskoj, recimo, e-banking uopšte nije moguć bez SMSa jer da bi se uopšte logovao moraš da se potvrdiš kodom koji dobiješ SMSom nakon što uneseš svoj korisnički broj i šifru. Za online plaćanja važi ista priča. HSBC je u jednom trenutku imao upad gde je ekipa nekako uspela i da pokrade korisničke podatke i da se prikači na sistem koji generiše SMS kodove. Posle toga su uveli tokene koji generišu šifre i koje klijenti moraju da imaju kod sebe svaki put kada požele da osete čari e-bankinga. To je igranka bez prestanka i biće sve komplikovanija u godinama koje dolaze.      

 

Pazi, video sam i u Kanadi e-banking kome je bila potrebna Java da bi funkcionisao...1998. No u medjuvremenu su ljudi ocigledno shvatili kako da efikasno zastite svoj sistem ali da ne cimaju krajnje korisnike, tamo e-banking funkcionise tako sto odes u filijalu, sluzbenica okrene glavu od ekrana i tastature i ti izaberes password. I to je to. I ne secam se da je bilo nekih velikih skandala i problema, a kanadske banke sigurno nisu nista manje na meti hakera od drugih.

 

To sa tokenima sam iskusio u Svajcarskoj, imas neki uredjaj koji lici na digitronce u koji ubacis svoju karticu, pri logovanju ti e-banking da neki broj da uneses, pa onda uneses svoj pin, pa ti "digitronce" vrati drugi broj koji ti ukucas u e-banking. I to jeste malo cimanje, ali se radi samo pri logovanju, ne mora pri svakoj transakciji.

 

I da jos malo bacim hejt na Intesu - tek njihova aplikacija za biznis e-banking je vrh :isuse: to ne moze preko browsera, mora da se instalira poseban program. Koji sam tacno prateci instrukcije uspeo da instaliram iz 5. pokusaja kako treba. A onda sam u jednom trenutku saznao od tehnicke podrske zasto mi nonstop javlja da servis nije dostupan ili da ne moze da sinhronizuje moje naloge sa serverom: lokalitet na tom mom kompjuteru nije bio podesen na Srbiju, vec na Svajcarsku (jer je tamo kupljen kompjuter), te su datum i vreme bili u "svajcarskom" a ne "srpskom" formatu, a na serveru su u "srpskom" formatu, te je to pravilo problem pri sinhronizaciji :isuse: e da vidim tog cara programera koji je funkcionisanje super-secure e-banking aplikacije ucinio zavisnim od lokalnog formata datuma na kompjuteru korisnika.

Link to comment

Novi tokeni su drugačiji. Mnogo su manji i imaju minijaturni ekran na kojem se u određenim intervalima (npr jedan minut) nonstop generišu šifre. Algoritam je usklađen sa onim u centrali tako da u trenutku kada ti transakcija zatraži šifru ti samo ukucaš ono što vidiš na ekranu tokena. HSBC naravno ima model tokena sa mini numeričkom tastaturom na kojoj prvo moraš da uneseš PIN da bi mogao da vidiš generisanu šifru. Ali kažem, njihove korisnike su ovde i ne samo ovde ojadili u nekoliko navrata, pokrali im boga oca. Ne verujem da će security biti išta manje rigorozan u budućnosti, štaviše.

Link to comment

Ovo su strasne stvari... mora li bre tako komplikovano po end usera? Ovde ukucas pin i pici, placaj preko moba, kompa, automata cega god oces. Placaj sta god oces. Za sada se nije culo da je bilo kakav hakerski napad uleteo, uglavnom kradje unutar ITa i na automatima sa onim funny uredjajcicima.

Link to comment

Još jedna fora je sa radnim vremenom.

Sve inteze su svele radno vreme na 17h , jedna eto utorkom do 19h .

Cenim da sabijaju sve na jednu smenu.

Čuo sam i ludački slučaj gde je šef ekspoziture rekao da razmatra da zaposleni malo krenu po radnjama u TC, i nude "bankarske proizvode"

 

Poslato sa WC šolje by BVK

 

Eh, Eurobanka je skratila do 16:30 odavno.

 

Inace da, imam utisak da se u bankama taj najnizi sloj zaposlenih (oni sto rade na salterima i direktno sa klijentima) zesce zlostavlja i mobinguje. HR ekipa i sefovi i menadzeri su bogovi, plate preko 1k evra, a ovi na salteru za 40-50k dinara treba da dube na glavi i pride otpevaju nesto.

Link to comment

U Societe Generale imam token u koji je prvo potrebno uneti kod koji si sam smislio i onda ti za transakciju trazi unos koda koji generise token. Posle nekih 2 ili 3 minuta token se ugasi pa sve nanovo, prakticno za svaku transakciju ti treba log u token. Ovo radim jednom mesecno pa mi i nije neko posebno cimanje. Proviziju ne uzimaju, ali naplacuju paket (470 din/mes cini mi se). 

Link to comment

Eh, Eurobanka je skratila do 16:30 odavno.

 

Inace da, imam utisak da se u bankama taj najnizi sloj zaposlenih (oni sto rade na salterima i direktno sa klijentima) zesce zlostavlja i mobinguje. HR ekipa i sefovi i menadzeri su bogovi, plate preko 1k evra, a ovi na salteru za 40-50k dinara treba da dube na glavi i pride otpevaju nesto.

 

Raiffeisen uglavnom radi do 15:30, eventualno dva dana do 18. Mečku rodiš dok se nađe filijala koja svaki dan radi duže (na primer Bezistan), jednom sam na čas pomislio da je skrivena kamera, ulazim posle šest uveče, a nigde nijedne stranke, samo osoblje.  

Link to comment

To s radnim vremenom je generalno boljka banaka svugde gde sam živeo (Srbija, Kanada, Švajcarska). Rade do 5, eventualno 6, a opet svi njihovi klijenti imaju isto to radno vreme. Večito izlaženje s posla u sred dana da nešto završiš, ili pak trčanje ko lud s posla da stigneš dok se banka ne zatvori. Ne znam kome takvo radno vreme odgovara kada su klijenti u pitanju, osim penzionerima. Najluđa mi je bila jedna filijala pošte u Cirihu (u okviru švajcarske pošte postoji poštanska štedionica kao u Srbiji), radila je do 18h uz pauzu za ručak od 12:00 - 13:45. Pa jebote :isuse:

 

U Kanadi je mojoj banci napokon došlo iz dupeta u glavu pa su 2 dana nedeljno produžili radno vreme do 8 ali ne bez začkoljice - neka druga dva dana su skratili radno vreme do 2. Tako da je ukupan broj sati koji je banka radila nedeljno ostao isti...

Edited by hazard
Link to comment

Zatvorena je i jedna PŠ u Požeškoj, filijalica koju su dobili od Agrobanke. brzo su je se otarasili, posle preuzimanja

 

 

Intesa vec bar dve godine ima online banking bez CD-a, koji onda moze da se koristi iz bilo kog OS-a, browsera.

 

Mislim da bez cd-a radi samo uvid u stanje.  Za plaćanje i dalje mora cd, tako su bar rekli prekjuče. Radi iz bilo kog browsera ništa se ne plaća, nema provizija. motivišu da se pređe na online. Plus pomenuti problem sa zatvaranjem filijala, pa je na Brdu ostala ta jedna koja radi posle 17 i u koju se sjati kuso i repato, čekao sam oko sat ipo za novu karticu :wacko:  Meni je isti problem i sa poštom btw, nemam više ni jednu u dometu nekog normalnog pešačenja od kuće.  I oni nešto motivišu. Znači  šalter pošte banke  samo u slučaju velike nužde

Edited by levi
Link to comment

Intesa jeste jedno vreme imala opciju da placas u online-u bez CD-a ali su ukinuli u nekom trenutku. Bese stiglo neko obavestenje da zbog bezbednosti ukidaju tu opciju. Ja tada zvala da pitam sta da radim ako nemam CD citac, nisu znali da objasne moze li sertifikat da se prebaci na drugi format, tipa USB. Na kraju mi reklo da nazalost moram da nadjem kompjuter sa CD romom jer nema drugog resenja za sad.

Link to comment

jebes ti e-banking sa CD-om kad ne mozes da podignes  CD u filijali kojoj hoce si uvek, nego moras da zoves call centar da vidis gde ih ima pa da ih rezervises,...

 

inace samo da primetim da je intesa u goce delceva na novom beogradu produzila radno vreme i sad rade od 8 do 20.

Link to comment

Zatvorena je i jedna PŠ u Požeškoj, filijalica koju su dobili od Agrobanke. brzo su je se otarasili, posle preuzimanja

 

 

 

Mislim da bez cd-a radi samo uvid u stanje.  Za plaćanje i dalje mora cd, tako su bar rekli prekjuče. Radi iz bilo kog browsera ništa se ne plaća, nema provizija. motivišu da se pređe na online. Plus pomenuti problem sa zatvaranjem filijala, pa je na Brdu ostala ta jedna koja radi posle 17 i u koju se sjati kuso i repato, čekao sam oko sat ipo za novu karticu :wacko:  Meni je isti problem i sa poštom btw, nemam više ni jednu u dometu nekog normalnog pešačenja od kuće.  I oni nešto motivišu. Znači  šalter pošte banke  samo u slučaju velike nužde

 

PŠ ima odavno i onu filijalicu u soliteru pored Kirovljeve, zato su verovatno tako lako odustali, a bankomat su iskusno uvalili na ulazu u EDB u Požeškoj. Glede PŠ, ovih dana je punih 16 godina kako im je proradio portal za e-banking, u ono doba je pružao uvid u stanje računa, pregled izdatih i realizovanih čekova (i naručivanje čekova, naravno), tačno ono za šta su se korisnici (posebno penzosi) tada najviše raspitivali na šalterima. Najvažnije, portal je uredno radio na svakom bronjseru™. 

Link to comment

jebes ti e-banking sa CD-om kad ne mozes da podignes  CD u filijali kojoj hoce si uvek, nego moras da zoves call centar da vidis gde ih ima pa da ih rezervises,...

 

inace samo da primetim da je intesa u goce delceva na novom beogradu produzila radno vreme i sad rade od 8 do 20.

 

Pazi, to jos i nije najgora varijanta. Ja sam odustala od Komercijalne zbog idiotskog sistema da za bilo sta osim placanja i podizanja novca moras da se zapljunes maticnoj banci kod koje je tvoj dosije. Pa ako ti nije usput, mozes da se slikas. Postoji opcija da seljakas taj dosije po potrebi ali ni to bas nesto ne funkcionise posto meni npr. i dalje neke karice stizu u banku gde sam otvorila racuna a nesto u banku u koju prebacih dosije jos pre 7 godina. :isuse:

Link to comment

Ja kod Intese prešao sa plaćanja preko sajta na Android app. Radi otlično, treba samo pin, ništa više - za sada. Pristup je moguć samo sa konkretnog uređaja, pin za otključavanje aplikacije za rad na uređaju može da se generiše iz web e-bankinga.

 

Inače, Intesa koristi Java-u tek od pre možda par godina. Ranije su imali rudimentarniju web aplikaciju, koju im je isto Saga pravila čini mi se, koja nije zahtevala Java-u, ali je morala da radi strogo iz IE. To mi je bilo bolje rešenje nego što sad mogu da teram app iz Chrome-a, al moram da imam jbenu Javu, a ako Java nije sveža, mora da se osveži, i tako zauvek.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...