Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

Ovaj deo gornjeg teksta je srž ideje o dualnom obrazovanju. Kreira se obrazovna politika koja će da stvara jeftine radnike za potrebe nemačkog kapitala.

 

Zašto bi pak recimo Nemačka, koja je zasad glavni partner Srbije u sprovođenju reforme stručnog obrazovanja, ulagala svoje resurse u ovaj projekat? Pomenuta studija Bertelsman skreće pažnju na to da razlog može da bude, između ostalog, interes nemačke industrije, budući da je izvoz robe iz recimo auto i mašinske industrije profitabilniji ako postoje dobro obučeni specijalisti u državama uvoza. Postojanje takvog interesa nagoveštava i činjenica da se najviše robe u Srbiju uvozi iz Nemačke, da je na njenoj teritoriji registrovano oko 400 nemačkih firmi, kao i detašmani za lakše dobijanje radnih dozvola, koje Privredna komora izdaje kompanijama koje svoje radnike šalju na rad u Nemačku.Dakle, kao kompenzaciju za podršku reformama, nemačka privreda može očekivati dostupnost adekvatne a jeftine radne snage kako u Srbiji tako i, po potrebi, u Nemačkoj. Sve to govori u prilog tezi da je dualno obrazovanje način da se investitorima obezbedi visokokvalifikovana i jeftina radna snaga o trošku poreskih obveznika.

Edited by miki.bg
Link to comment

Ključna reč: o trošku poreskih obveznika

 

Mi smo toliko u banani da se lekarska specijalizacija može dobiti samo preko veze ili privatno - sam lekar mora da plati troškove svoje specijalizacije. Institucijama fale lekari specijalisti, ali nemaju dovoljno novca da plate njihovo osposobljavanje i specijalizaciju. I to u Srbiji, gde su troškovi te specijalizacije minimalni. Na VMA nema joda, instruišu zaposlene da maksimalno koriste potrošni materijal tipa rukavica i sl.

 

I onda ti dođe Švabo i samo otera te specijaliste za Nemačku, koje smo mi iškolovali o državnom i privatnom trošku. Trošak za društvo je veliki - stanovništvo je sve bolesnije, manje produktivno, itd.

 

Brain drain je opasna stvar. Gube se kompetentnosti, gube se specijalisti. Nije to samo medicina, nego i inženjerske struke, tehnika.

 

Npr. umesto da Minel ili ko već, sam remontuje transformature u našem elektroenergetskom sistemu, plus da radi malo i sa strane, npr. za Bugare, Rumune ili Grke, ta firma je uništena i sada remont vrše strane firme.

 

Sa druge strane, za te mid-low skilled radnike ta ideja i nije problematična. Malo se umanjuje taj problem ako se ta radna mesta nalaze u Srbiji, tj. podružnice nemačkih fabrika u Srbiji su bolja stvar: zaposleni su tu, u našoj zemlji, troše svoj novac, privredni ciklus se obrće itd.

Srednje tehničke škole su takođe teška banana, deca koja izlaze iz njih nisu nikakvi majstori, niti tehničari, a pojedina zanimanja i obrazovni profili su potpuno nepostojeći. Mi više nemamo industriju a samim tim ni potrebe za obučenog industrijskog radnika. Sve što radi je priučeno. Nema školovanih građevinaca, armirača, zidara, molera, niko se ne školuje u državnim školama za to, to su sve sada ljudi sa više-manje prekarna zanimanja. Ima posla, ti si moler, nema posla, sada si fizički radnik, sutra si električar.

Link to comment

Ključna reč: o trošku poreskih obveznika

 

Mi smo toliko u banani da se lekarska specijalizacija može dobiti samo preko veze ili privatno - sam lekar mora da plati troškove svoje specijalizacije. Institucijama fale lekari specijalisti, ali nemaju dovoljno novca da plate njihovo osposobljavanje i specijalizaciju. I to u Srbiji, gde su troškovi te specijalizacije minimalni. Na VMA nema joda, instruišu zaposlene da maksimalno koriste potrošni materijal tipa rukavica i sl.

 

I onda ti dođe Švabo i samo otera te specijaliste za Nemačku, koje smo mi iškolovali o državnom i privatnom trošku. Trošak za društvo je veliki - stanovništvo je sve bolesnije, manje produktivno, itd.

 

Brain drain je opasna stvar. Gube se kompetentnosti, gube se specijalisti. Nije to samo medicina, nego i inženjerske struke, tehnika.

 

Npr. umesto da Minel ili ko već, sam remontuje transformature u našem elektroenergetskom sistemu, plus da radi malo i sa strane, npr. za Bugare, Rumune ili Grke, ta firma je uništena i sada remont vrše strane firme.

 

Sa druge strane, za te mid-low skilled radnike ta ideja i nije problematična. Malo se umanjuje taj problem ako se ta radna mesta nalaze u Srbiji, tj. podružnice nemačkih fabrika u Srbiji su bolja stvar: zaposleni su tu, u našoj zemlji, troše svoj novac, privredni ciklus se obrće itd.

Srednje tehničke škole su takođe teška banana, deca koja izlaze iz njih nisu nikakvi majstori, niti tehničari, a pojedina zanimanja i obrazovni profili su potpuno nepostojeći. Mi više nemamo industriju a samim tim ni potrebe za obučenog industrijskog radnika. Sve što radi je priučeno. Nema školovanih građevinaca, armirača, zidara, molera, niko se ne školuje u državnim školama za to, to su sve sada ljudi sa više-manje prekarna zanimanja. Ima posla, ti si moler, nema posla, sada si fizički radnik, sutra si električar.

+1000

Nekad su te škole zaista "filtrirale" klince koji imaju "žicu" za majstorluk.

Iz moje generacije je par momaka "na praksi" u IMT-u i FOB-u letelo oko strugova , stvarno se videlo da ih zanima. Dok smo mi ostali vatali krivine...

Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

Evo vesti, izgleda da neće naići na značajniji otpor, većina očito smatra da ozakonjenje dečjeg rada za 65 dinara po satu, na osnovu nedefinisanog kriterijuma produktivnosti, nije dovoljno važan povod.

http://www.masina.rs/?p=4810

Ma da svi su u fazonu "moje dete će u gimnaziju, mene ovo ne kači..."

I onda jednog dana će da krene kuknjava sa sve "šta je radila opozicija, što nije oborila zakon! Sad moje dete treba da rmba..."

Link to comment

Ma da svi su u fazonu "moje dete će u gimnaziju, mene ovo ne kači..."

I onda jednog dana će da krene kuknjava sa sve "šta je radila opozicija, što nije oborila zakon! Sad moje dete treba da rmba..."

 

Ako ne postoji, kao što očito ne postoji, ni minimum društvene solidarnosti, pa većina pišti kano guja ljuta samo kad se sopstveno dupe nađe u procepu, besmisleno je nadati se jedinstvu ili podršci po bilo kom pitanju. A onda se konsternirano pitamo zašto nas oni za koje nas živo zabole ne doživljavaju kao saveznike. 

Link to comment

Pa to...

Bukvalno su mi ovo odgovorili troje poznanika...

Ta "gimnazija" je rešenje za sve...

Posle će biti kuku lele...

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...