Jump to content
IGNORED

Začini


Tihajeza

Recommended Posts

Malo me je i blam da baš ja otvorim ovaj topik, pošto o začinima ne znam ništa, ako izuzmemo so i biber.

 

Pre neki dan sam kupila saksijicu bosiljka u Mahniju, i prvi put koristila svež za salatu. Zalila sam ga par puta, poslednji put juče i danas primetim da su neki listovi pocrneli.

Jel to od puno vode?, malo vode?, previše sunca? (stoji na kuhinjskom radnom stolu) ili je to jednsotavno životni vek začina iz samoposluge?

 

Da ne ostane ovako žalostan start - Evo teme, pa pišite čime začinjavate jela, šta dobro ide uz šta, gde kupujete i sl.

 

Link to comment

Treba da bude na suncu, ali ne baš direktnom. Najbolje na prozoru gde ima sunca. Zalivaš ga pomalo svako veče, ili svako drugo.

Edited by ljakse
Link to comment

Ja bas danas kupio neki crveni bosiljak na Bajloniju.

 

Prodavac rece da je naviknut na sunce jer je gajen napolje pa moze odmah da se przi dok ovi iz staklenika moraju postepeno da se navikavaju.

 

Zivotni vek nije sigurno a sunce bi generalno trebalo da mu prija. Mozda ga samo treba polako navikavati.

 

Ja celu bastu zalivam svako jutro a kad je ovako toplo par puta sam i uvece jer se skroz osusila zemlja u nekim saksijama.

Link to comment

Navikavanje? Na novi dom?

Nemojte mi reći da je trebalo da ga presadim u drugu saksiju.

Na sunce :)

 

Veca saksija bi mu prijala al nije neophodna. Mnogo bi veca i zdravija biljka bila u vecoj saksiji.

 

Komsinica gaji zacine u tim saksijicama u kojima su stigli i mene izludjuje :) Ti njeni ostaju mali i krzljavi dok ovi moji bujaju. Jedina razlika sto su u vecim saksijama.

Edited by katamaran
Link to comment

Ako mene pitas ti kupovni zivi zacini iz mikro saksijica i jesi namenjeni da traju kratko.Ko nije lenj lepo uzme veliku saksiju u prolece i kupi seme koje hoce, poseje , zaliva i uziva cele godine.

bosiljak nije zahtevan, trazi samo vodu

 

27c54cc481.jpg

Edited by Haralampije
Link to comment

Ne bih se slozio. Ja uzmem u tim malim saksijicama za rasad pa presadim u vecu i imam isti rezultat.

 

btw jel znas kako se uzima seme sa bosiljka? Zeleni je poceo da mi cveta. S jedne strane skoro da se ne isplati zezati kad je rasad 50-100 kinti al ovako iz semenki stvarno moze da se isklija brdo.

 

edit:

 

 

 

Jel neophodno vadjenje iz ljuspica?

Edited by katamaran
Link to comment

ok, hvala. Videh na nekom drugom klipu da ih covek provrti u seckalici

 

 

 

 

 

Samo sam jednom sacuvao seme korijandera i iz onog je izrasla suma sledeceg proleca.

Link to comment

Začini....

 

Što se tiče svežeg začinskog bilja, na terasi imam žardinjere bosiljka, žalfiju, majčinu dušicu, nanu, ruzmarin, a tu je i lavanda koja više služi kao ukras. ove sezone manje kuvam, ali ranije sam redovno koristio ovo bilje i dosta je obogatilo ishranu. 

 

Kesica semena bosiljka košta 50 dinara i dovoljna je za 1m2 rasada, tako da mislim da ne vredi cimati se oko sakupljanja semena. 

Bosiljak treba zasaditi što je moguće ranije ako imate uslova da to radite u zatvorenom osvetljenom prostoru. Prošle godine sam to uradio 1.februara, jesu žardinjere malo smetale u stanu, ali već prvog aprila sam ih izbacio na terasu i prakrično sam narednih 7 meseci imao bosiljka u izobilju.

 

Bosiljak takođe možete uneti u stan na kraju sezone. Imam jednog takvog visokog 1m koji već tri godine zbunjuje goste. Doduše, listovi mu nisu mnogo ukusni (verovatno je omatorio)

 

Što se tiče začina suve kakvoće, puna mi je fioka toga, a sa svakim novim začinom koji donesem sa putovanja mi je srazmerno više krivo što kuvanju ne mogu da se posvetim koliko bih želeo. I što mi kuhinja ima jedva 3 kvadrata i prepuna je, pa ne mogu da se razmahnem.

Link to comment
Kesica semena bosiljka košta 50 dinara i dovoljna je za 1m2 rasada, tako da mislim da ne vredi cimati se oko sakupljanja semena. 

 

Ovo si u pravu. Cak i rasad kosta samo 50 kinti uglavnom al ajde iz semena mozes da isklijas vecu kolicinu.

 

Bosiljak takođe možete uneti u stan na kraju sezone. Imam jednog takvog visokog 1m koji već tri godine zbunjuje goste. Doduše, listovi mu nisu mnogo ukusni (verovatno je omatorio)

 

Mozda zavisi od doba godine. Jel za bosiljak bese vazi da nije vise ukusan posle cvetanja?

 

Sto se suvih zavina tice u Cumicu ima svasta zanimljivo

 

http://www.spiceup.rs/

Link to comment
  • 7 months later...

Na Sajmu vina  i ugostiteljske opreme bio je mali štand firme koja distribuira začine- Carski začin (distributer La viva casa verde- Beograd, uvoznik Balkan komerc, Loznica). Nudili 3 bilo koje kesice za 100 dinara, ja sam uzela  kumin (odličan), kurkumu i beli luk, sve iz Indije.

 

 

http://www.imgrum.club/i/BPSQ2dKjsZ2

Edited by halloween
Link to comment

Ja imam traume od Kumina od kada sam bio u Maroku, stavljali su ga u sve i svašta i nekako mi nije prijao. 

 

Od tada ga nisam nigde sreo i ne nedostaje mi. :)

Link to comment

On je grozan kad ga pomirišeš iz kesice, ali kad ga staviš mrvu bude super, pravi orijentalac.

Meni je obeležio boravak u Tunisu, ali ja volim ta naglašavanja kad se nađem u inostranstvu, ne samo u kulinarstvu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...