Jump to content
IGNORED

Ucenje stranih jezika


reg

Recommended Posts

italijanski, meni lakši i od španskog, a pogotovu od francuskog. 

 

učenje drugog slovenskog jezika ume biti zajebano upravo iz razloga koje su drugi naveli (s izuzetkom bugarskog i slovačkog, al koji će ti)

Link to comment

Nikad ne znaš kad će Bugari opet da udare mučki s leđa, čemu su inače skloni. I onda kad oni nalete, ti im kažeš da si etnički Bugarin, malo zaboravio jezik al još pomalo može po bugarski.

Za slovački fakat nemam ideju čemu bi to moglo da služi.

Link to comment

A koliko bi trebalo da se prorazume? Npr da možeš da čitaš ruski i slušaš, ali ne nužno da možeš bogzna koliko da kažeš, znači minus učenje padeža.

ja ucila u skoli ruski, skroz konvencionalno i relativno kratko jer na faksu nismo imali strani jezik. ali sam zivela u moskvi nakon 25 godina od zavrsetka srednje skole i prva tri meseca ih nista nisam razumela, iz razloga koji su ljudi vec naveli ali i zbog brzine njihovog govora, zargona, skracenica, melodije koja je razlicita od nase itd... radila u nasoj firmi gde se ruski nije koristio u komunikaciji, zivela i druzila se sa ''nasima'' tako da sam mogla dugo da ostanem na onom najbazicnijem nivou razumevanja i sporazumevanja, ali sam slusala radio i citala novine i knjige na ruskom, pa sam recimo za pola godine uspela da ih skroz razumem...sad mislim da bi mi opet trebalo neko vreme da ga ponovo sasvim razumem. no, ja sam ekstremno netalentovana za jezike, tako da ako ti idu jezici, skrati to vreme ucenja za pola :-)

Link to comment

Spanski ja za nijansu tezi od zabarskog, ali mislim da je i korist od to malo dodatnog napora velika. Italijanski je lep, ali sve manje koristan. Francuski, sta znam, ja sam ucio u osnovnoj i gimnaziji, nikad se nisam posebno trudio, ali ono sto sam tamo naucio nisam izgubio. On ima one nepotrebne komplikacije, ali nikad ne bih rekao da je narocito tezak jezik.

Link to comment

ja ucila u skoli ruski, skroz konvencionalno i relativno kratko jer na faksu nismo imali strani jezik. ali sam zivela u moskvi nakon 25 godina od zavrsetka srednje skole i prva tri meseca ih nista nisam razumela, iz razloga koji su ljudi vec naveli ali i zbog brzine njihovog govora, zargona, skracenica, melodije koja je razlicita od nase itd... radila u nasoj firmi gde se ruski nije koristio u komunikaciji, zivela i druzila se sa ''nasima'' tako da sam mogla dugo da ostanem na onom najbazicnijem nivou razumevanja i sporazumevanja, ali sam slusala radio i citala novine i knjige na ruskom, pa sam recimo za pola godine uspela da ih skroz razumem...sad mislim da bi mi opet trebalo neko vreme da ga ponovo sasvim razumem. no, ja sam ekstremno netalentovana za jezike, tako da ako ti idu jezici, skrati to vreme ucenja za pola :-)

 

Pa ovo zvuči skroz brzo, mada je sigurno pomoglo i što si ga nekad učila.

Link to comment
  • 10 months later...

Da li postoji "nešto" za učenje jezika prilagođeno za android, tj za sluške u uši i prekraćicanje vremena u busu

 

A da nije YouTube, on mi pojede i bateriju i tokene

Edited by Sara
Link to comment

Imaš na Google Storeu besplatne interaktivne aplikacije Duolingo, Memrise, Clozemaster, Lingvist ako možeš da kuckaš po telefonu. Naravno, postoji i gomila drugih Android aplikacija sa slikama koje podučavaju pojedinačne reči.

 

Tu su i čisto audio kursevi: Pimsleur, Michel Thomas, Paul Noble, Linguaphone AllTalk... Dostupnost naravno zavisi od jezika koji učiš.

 

Takođe možeš i da slušaš lekcije Assimila (mnogi ga smatraju najboljim klasičnim kursem za samostalno učenje) i gledaš PDF ili knjigu (imaš po oglasnim portalima da nađeš), a imaš i gomilu podcasta za učenje jezika.

 

Na torentima mogu da se nađu language learning packs sa gomilom materijala za sve bitnije jezike. Imaš na ovoj Reddit temi prilično dobar pregled:

https://www.reddit.com/r/languagelearning/comments/5grr6e/language_learning_resources_900_gb_and_much_more/

Edited by vememah
Link to comment

Da li postoji "nešto" za učenje jezika prilagođeno za android, tj za sluške u uši i prekraćicanje vremena u busu

 

A da nije YouTube, on mi pojede i bateriju i tokene

 

Koji jezik te zanima?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...