Jump to content
IGNORED

Igre


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

Previše razmišljaš. 

 

Nije mi jasno zašto se pozivaš na Bethesdu, pošto je ovo radio Obsidian i isti princip su imali u Neverwinter Nights. Bethesda doduše ima sličan fazon sa knjigama, pesmama, s time da je još ugrađena i mogućnost da dobiješ neki skill. Da li je pogrešan pristup ili ne, zavisi od igrača do igrača. Meni je ok. 

Link to comment

Upravo zbog toga što isto rade što i Bethesda u Elder Scrolls, na isti način predstavljaju lore. NWN (i Baldur's Gate, i Icewind Dale) jesu imali knjige, ali tamo se nikad nije postavljalo pitanje da li su te informacije potrebne. Bilo je (bar u BG i IWD, NWN sam se potrudio da zaboravim) sasvim dovoljno NPCs da ti uživo objasne šta treba da znaš.

 

Doduše njima je bilo daleko lakše nego Piljarima jer su se naslanjali na postojeći RPG setting, a ovi izmišljaju sve od nule pa pokušavaju ceo svet da ti predstave odjednom. (I ujedno da omoguće igraču da sve izignoriše ako ga mrzi da čita...)

 

That said, igra je stvarno dosta dobra za sada. Sviđa mi se što NPCs koje vodiš često imaju šta da dodaju dok pričaš sa nekim drugim, mada još nisam video neku interakciju između njih.)

Link to comment

Ti bi trebalo da imaš blog sa svojim rantovima. Ozbiljno to mislim.

 

to već postoji - http://www.rockpapershotgun.com/

 

no čak i oni kažu za PoE: "RPS on Pillars of Eternity: "It’s a triumph. A wonderful, enormous and spellbinding RPG, gloriously created in the image of BioWare’s Infinity classics, but distinctly its own. A classic in every sense."

 

inače, nemojte ni pokušavati da igrate sa wizardom kao main likom. jednostavno je preteško čak i na najlakšem nivou. 

Edited by teacher
Link to comment

Vini, mislim da ipak malo preteruješ. Ako je igra dobra i zanimljiva, način na koji je prezentovan materijal neće nikako umanjiti njen doživljaj, čak te može podstaći da se dodatno udubiš u priloženi materijal i time doda jednu intelektualno-istraživačku dimenziju (za one koji u tome uživaju, a mislim da je barem 80 % ljubitelja RPG-a iz tog filma).

 

Za ovo imam dva primera (ima ih još, ali ovi su mi prvi pali na pamet).

 

Prvi je Morrowind, koji je meni bio prva igra iz TES sveta, i na startu me zatrpao tonom materijala iz settinga o kojem nisam znao ništa + je doneo očajan i nepregledan dnevnik. Međutim, kako je sama igra fascinantna (po mom mišljenju, među tri najbolje ikada), nije mi smetalo da vodim posebnu svesku u koju sam zapisivao sve što sam mogao, i o kvestovima i o lore-u i o craftingu i o svemu ostalom. To sam radio samo tada, i bilo mi je pravo zadovoljstvo da to radim, pa sam do kraja nakupio stotinak stranica rukom pisanog teksta.

 

Drugi primer je Mass Effect 1, koji sve bitne podatke o settingu daje u in-game enciklopediji, ponekad u prilično dugačkim člancima. Opet, nije mi bio nikakav problem da pročitam svaki članak ponaosob (ovde nije bilo potrebe za pisanjem), jer je igra bila zanimljiva, pa mi je to dalo dodatnu dubinsku dimenziju i tako dobrog sadržaja.

 

Sa druge strane. ako je igra loša, ni najbolje pripovedanje od nje neće ništa napraviti.

Link to comment

Vini, mislim da ipak malo preteruješ. Ako je igra dobra i zanimljiva, način na koji je prezentovan materijal neće nikako umanjiti njen doživljaj, čak te može podstaći da se dodatno udubiš u priloženi materijal i time doda jednu intelektualno-istraživačku dimenziju (za one koji u tome uživaju, a mislim da je barem 80 % ljubitelja RPG-a iz tog filma).

 

To each his own - ja nijednu od pomenute tri Elder Scrolls igre nisam uspeo da pređem do kraja i pored najbolje volje, i pored zavidne igrivosti i originalnosti settinga... Za to krivim pre svega svoju lenjost činjenicu da su lore loše odradili. Uvek sam imao utisak da se upuštam u neki navrat-nanos sklepan svet u kom te nasumično zatrpavaju informacijama od kojih je 90% savršeno nebitno a 10% je neophodno znati. Razumem da je tako produkcijski lakše, da se rano u razvoju igre napišu tone i tone fluff teksta u koji će tek kasnije, kad plot bude razrađen, biti ubačeno ono što se na sam tok igre odnosi, ali jebiga, mene taj pristup izluđuje.

 

Sigurno neću zbog te jedne zamerke odustati od Piljara, igra me za sada dosta drži invested - možda zato što sam igrom slučaja izabrao da igram ciphera, pa sad sve to kako vidi duhove ima više smisla nego da je neka druga klasa u pitanju :)

 

Sa druge strane, (prvi) Mass Effect bi meni pre bio primer odličnog lore handlinga. Codex ima savršeno smisla za high-tech setting, sve je sređeno i organizovano po kategorijama, bitniji delovi imaju audio, i što je najvažnije apdejtuje se automatski! Kad popričaš sa svojim prvim elkorom, u codex ti sam uleti zapis o elkorima i svemu što se njih tiče, koncizno i smisleno. A TES verzija toga bi bilo da dok hakuješ tamo neke geth baze podataka, odjednom naletiš na odlomak iz hanarske verzije Hamleta koji možeš da odslušaš ako hoćeš, a ako nećeš ne moraš :blink: I da su svi podaci o svemu u galaksiji tako nabacani.

 

(Problem od kog pati Mass Effect lore je da ga je svaki sledeći nastavak igre nemilosrdno kršio, ali to je skroz druga stvar.)

Link to comment

to već postoji - http://www.rockpapershotgun.com/

 

no čak i oni kažu za PoE: "RPS on Pillars of Eternity: "It’s a triumph. A wonderful, enormous and spellbinding RPG, gloriously created in the image of BioWare’s Infinity classics, but distinctly its own. A classic in every sense."

 

inače, nemojte ni pokušavati da igrate sa wizardom kao main likom. jednostavno je preteško čak i na najlakšem nivou.

 

moj lik je varvarkinja, ona vodena. zove se Ibojka Suvajdžić. Edited by Грешни Василије
Link to comment

Nisam poceo kao wizard, sto je redak slucaj. Imao sam dilemu, druid ili rogue i na kraju odabrah potonje. Female pale elf rogue. Jos se ne makoh iz kampa, a proslo je preko sat vremena. :ziga:  :happy:

Link to comment

Sokantno dobro(barem ovaj deo koji odigrah). :o  Atmosferican svet, zanimljiva borba, loot na sve strane(to mi je uvek bila slaba tacka :lolol:), korektan voice acting, detaljan razvoj lika(klase).

Link to comment

Ja ću da sačekam da lepo izađu svi dlc-ovi (tj. kada drugi deo bude blizu objavljivanja) pa onda lepo natenane. 

 

Far Cry 2 trenutno, gog verzija sa par novih oružja od kojih je favorit samostrel sa optičkim nišanom i eksplozivnim strelama, idealno za skidanje snajpera. Noviteti su još lupara (skraćena dvocevka) i sačmara sa prigušivačem. Makarov sa prigušivačem i Dragunov upotpunjavaju borbeni komplet. Prvi put kada sam ga igrao sam se smorio posle 15 minuta. Sada mi je sasvim ok da samo krstarim, gledam mapu i tražim kofere sa dijamantima. Čak i na najtežem podešavanju sa patrolama je lako izaći na kraj, podignem se sa vozačevog sedišta na mitraljez, odradim mitraljesca i vozača i nastavim dalje. Mercedes Unimog je bog i batina, zbog visokog klirensa. Parkiram se na ulaz u selo koje je u dolini. ošacujem jednogledom, ucmekam samostrelom snajperiste, popnem se u kamion i polivam mitraljezom svu plaćeničku bagru kada počnu da pristižu. Inače, i dalje se smrzava i koči povremeno, jedan prst je poželjno držati na quicksave tasteru. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...