Jump to content
IGNORED

Grandfather paradox


jolanda.kirschner

Recommended Posts

- ako je to tačno u jednom trenutku u budućnosti će doći do za nas nepojmljivog tehnološkog skoka jer će sadašnjost biti konstantno update-ovana
svaka intervencija u prošlosti će rezultovati drugačijim sledom događaja nakon toga ? ako sada pišemo ti i ja na forumu, a Miralem se vrati pre dve nedelje i uspe da ubedi administratore da sklone Idioteka sa "funkcije" i to dovede do urušavanja celog foruma, sledeći trenutak u mom i tvom životu je potpuno nevezan za forum i sa potpuno drugačijim proteklom nedeljom?interesantno :D Edited by Lezilebovich
Link to comment

Uh popio sam dovojno pa da pokusam da proturim sopstvenu teoriju (mada ko zna mozda vec i postoji nedje). Premisa je vrlo jednostavna. Proslost sadasnjnost buducnost ne postoji. Sve je sto je bilo, sve sto se desava i sto ce biti vec se desilo. Nesto kao film... Kada pocnes da ga gledas ne znas kako ce da se zavrsi ali on vec ima svoj kraj. Mozes da ga premotavas napred nazad, ali ako nemas makaze da napravis rez pa recimo da se sve desava kao po scenariju... Fali samo Happy End. Svest pusta nas film nasu sadasnjost iako heh sve je vec odavno poznato Velikom Scenaristi... Teprija vrlo lako resava pitanje sudbine, grandfather paradoxa i sl. gluposti... No postavlja neka druga. Koja ? nemam pojma dotle nisam sisam stigao. /me veselo zvizduce Manje piva manje piva ... E da da li je ova teorija pro linearnosti ili pro bono linearnosti ? (:

Link to comment
  • 6 months later...
sada sam se setio teorije zašto oko nas ne vrvi sve od putnika kroz vreme- teorija kaže da će putovanje u prošlost postati moguće tek kada proradi prvi vremeplov, samo do trenutka kada je on proradio, putovanje u dalju prošlost nije moguće- ako je to tačno u jednom trenutku u budućnosti će doći do za nas nepojmljivog tehnološkog skoka jer će sadašnjost biti konstantno update-ovana
Ima više teorija (i to samo među piscima, ne i među naučnicima), ali su zanimljive:Po jednoj, putovanje u budućnost nije moguće, jer se ona nije ni dogodila. E sad dolazimo i do već pominjane varijante gde se možda za nas nije dogodila, ali za 3500AD jeste.Po drugoj teoriji, putovanje u prošlost nije moguće, nego samo u budućnost. Zato što vreme ide unapred, a ne unazad. Putovanje u budućnost je samo "ubrzavanje prirodnog procesa".Grandfather paradox je takođe opisan i u SF knjizi Renea Baržavela "Neoprezni putnik", još u 1944 godini. Davno sam je čitao, ali lik se vrati u prošlost da promeni tok istorije. Hoće valjda da pogubi atentatora na neku važnu ličnost, a ispostavi se da je taj atentator njegov deda. I dođe do paradoxa, gde on istovremeno i postoji i ne postoji. Pošto je zveknuo dedu, on ne može biti rođen. A pošto nije rođen, dedu nema ko da ubije, te on opet postoji... Nije uopšte objašnjeno dalje šta biva, ovo je otprilike i kraj knjige, koliko se ja sećam.
Link to comment
E sad dolazimo i do već pominjane varijante gde se možda za nas nije dogodila, ali za 3500AD jeste.
Hm... zar to ne bi značilo da svi trenuci u prošlosti/sadašnjosti/budućnosti istovremeno postoje? Nešto kao ona mačka što je istovremeno i živa i mrtva :)
Link to comment
Hm... zar to ne bi značilo da svi trenuci u prošlosti/sadašnjosti/budućnosti istovremeno postoje? Nešto kao ona mačka što je istovremeno i živa i mrtva smile.gif
BIlo koja teorija o putovanju kroz vreme je u koliziji sa nekom drugom teorijom. Šredingerova mačka ima dve mogućnosti, od koje je samo jedna stvarna. Ali, dok ne saznamo i ne otvorimo kutiju, postoje obe verzije.Ima onaj film "Sliding doors", meni je kul, pogotovu zato što se film grana u dva pravca. U jednom je Gvinet ušla u voz, u drugom nije. I onda idu paralelne priče, gde je u jednoj priči ona u čamcu sa onim likom, a kad se kamera odalji, ona se sa drugaricom šeta obalom...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...