Jump to content
IGNORED

zašto imati decu?


dekss

Recommended Posts

Životinje takođe nisu u dilemi da li treba da postoje

 

Zivotinje nisu u dilemi ni oko cega. Pa sta?

 

Sve to ima kod Dostojevskog, Kafke, Kamija, Sopenhauera, kod drugih egzistencijalista. To su teme koje su mucile neke od najvecih ljudskih umova, to je staro koliko i ljudska misao i zato i postoje religije.

Link to comment

Kako ne? Nedostatak empatije, zaklaću kad mi tako dođe jer mi treba (gladan sam i boli me kurac što će neko da pogine). Pa onda čoporativno napadanje, kad zađeš u neki opskurni kraj, neće te napasti jedan klinac navijač, nego će sačekati da mu se neko pridruži, kao u životinjskom svetu. Pa onda klanje oko teritorije, borba oko ženki... odakle nam to?

 

Kapiram da bi takvi životinjoljubitelji baš voleli da žive u divljem svetu i da gledaju prirodu, tj kako lav rastrže antilopu, orao hapsi skočimiša i slične dnevne rutine tih divnih stvorenja.

 

Nedostatak empatije, to verovatno stoji. Ja zivotinje ni ne idealizujem, ali mislim da skrecemo s teme - pogotovo jer smo se slozili da nema smisla brinuti o planeti bez ljudi.

Link to comment

koji % životinja ima moralnu dilemu oko toga da li dubije ili ne?

 

Pa to.

 

Uostalom, nikad nećemo saznati da li bi planeta bez ljudi, a sa životinjama imala samoregulisane varijante za optimalno funkcionisanje.

 

 

 

Nedostatak empatije, to verovatno stoji.

 

Fakat je i sve ostalo što sam naveo. Najgora ljudska ponašanja vuku se odatle, uprošćeno govoreći - meni sad nešto treba i uradiću sve da to dobijem.

Edited by ljakse
Link to comment

postoji prirodna stopa odumiranja vrsta i vrste nestaju usled raznih faktora, delovanje čoveka je tu neupitno, usled delovanja čoveka se to dešava brže i drugim mehanizmom selekcije

 

meni je tu problem što čoveka izuzimamo iz prirode

 

od svih vrsta, jedino čovek pokušava da ugrožene vrste očuva

 

razne kataklizme mogu da potpuno promene sliku zemlje kao što se to desilo sa dinosaurusima, da li će biti u pitanju kataklizma izazvana čovekovim postojanjem ili nešto potpuno nezavisno nam nije poznato, ali je čovečanstvo jedino koje može protiv toga da se bori i taj kapacitet će vremenom samo povećavati

 

sa druge strane, političko ekonomski sistem koji je danas preovlađujući stvara uslove da do raznih kataklizmi dođe, ali ne mislim da je rešenje borba za manje dece, nego obrazovanje i sasvim drugi tip globalizacije od ovoga koji imamo danas 

Edited by Braća Strugacki
Link to comment

Pa to.

 

Uostalom, nikad nećemo saznati da li bi planeta bez ljudi, a sa životinjama imala samoregulisane varijante za optimalno funkcionisanje.

 

 

Fakat je i sve ostalo što sam naveo. Najgora ljudska ponašanja vuku se odatle, uprošćeno govoreći - meni sad nešto treba i uradiću sve da to dobijem.

 

Stoji sve ono sto si napisao ali ja nisam siguran da su to najgora ljudska ponasanja. Po mom misljenju samo covek je zaista sadista. Macka koja se igra s misem radi to zato sto vezba, ona uostalom nije ni svesna patnje misa i ne moze uzivati u tome jer na kraju krajeva nije toliko svesna. 

Link to comment

postoji prirodna stopa odumiranja vrsta i vrste nestaju usled raznih faktora, delovanje čoveka je tu neupitno, usled delovanja čoveka se to dešava brže i drugim mehanizmom selekcije

 

meni je tu problem što čoveka izuzimamo iz prirode

 

od svih vrsta, jedino čovek pokušava da ugrožene vrste očuva

 

razne kataklizme mogu da potpuno promene sliku zemlje kao što se to desilo sa dinosaurusima, da li će biti u pitanju kataklizma izazvana čovekovim postojanjem ili nešto potpuno nezavisno nam nije poznato, ali je čovečanstvo jedino koje može protiv toga da se bori i taj kapacitet će vremenom samo povećavati

 

sa druge strane, političko ekonomski sistem koji je danas preovlađujući stvara uslove da do raznih kataklizmi dođe, ali ne mislim da je rešenje borba za manje dece, nego obrazovanje i sasvim drugi tip globalizacije od ovoga koji imamo danas 

 

Lepo napisano, nema mesta neslaganju sa moje strane.

Link to comment

Stoji sve ono sto si napisao ali ja nisam siguran da su to najgora ljudska ponasanja. Po mom misljenju samo covek je zaista sadista. Macka koja se igra s misem radi to zato sto vezba, ona uostalom nije ni svesna patnje misa i ne moze uzivati u tome jer na kraju krajeva nije toliko svesna. 

 

Pa da, ali čovek je na tom stepenu evolutivnog razvoja, ni manje ni više, sa svim pratećim dobrim stvarima, kao i devijacijama. Isto kao što su životinje na svom stepenu razvoja. I to je ono što Braća kaže, ne možeš jednu vrstu čupati iz prirode, tako je kako je.

Link to comment
  • 1 year later...

Necu da kazem da je to sad neki razlog, ali eto jedan plus :D: imanje deteta nauci ljude da budu saosecajni(ji) i spremni(ji) na pomoc. Sa tim se slaze i moj muz kome mozak nije poremecen hormonima.

 

Link to comment
  • 1 year later...

Decu je sjajno imati iz prostog razloga što možeš da se grebeš po licu koliko hoćeš i kad te neko pita što si tako izgreban samo mahneš rukom "ma, deca". 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...