Jump to content
IGNORED

šah je šah


Quizmaster

Recommended Posts

Nevezano za ovaj meč, u kome je bilo malo partija koje bi zadovoljile ukuse gledalaca (donekle razumljivo, jer kratko traje, pa je rizik sveden na najmanju moguću meru), primetio bih da šah pada na sve niže grane. Od vremena kad je duel dvojice umova (Fišer-Spaski, Karpov-Korčnoj, Karpov-Kasparov) dobijao zapažen publicitet nije proteklo mnogo, a sad je meč za prvaka sveta događaj ŠKLJ kategorije. Paradoksalno je to što vrhunski šah više nije monopol nekoliko zemalja, nego se sad na visokom nivou igra mnogo šire i po toj logici, trebalo bi da je veće interesovanje u svetu, više sponzora... Da li je problem u FIDE, čiji predsednik viđa vanzemaljce i slika se sa Gadafijem u sred rata, ili klasični šah ne može da se nosi sa velikom ponudom televizijskih i drugih atrakcija? U jednom trenutku svetu je bilo interesantno da vidi meč svetskog prvaka i mašine, sad se zna da bi čovek u dužem meču doživeo težak debakl. Možda bi rešenje bilo da se na turnirima i mečevima za svetskog prvaka pre svake partije žrebom odredi pozicija nakon recimo prva četiri poteza? Nekad bi se davali i kraljev gambit i razna druga otvaranja koja su iščezla iz repertoara vrhunskih igrača. Time bi se dobrim delo umanjio uticaj teorijskih priprema, više bi do izražaja došlo razumevanje pozicija koje nastaju. Bilo bi više ljudskosti u tome i gledali bismo vitezove šahovskih arena, imali junake i tragičare, nešto od čega može da se pravi priča koja je interesantna široj javnosti.

Edited by Quizmaster
Link to comment
Nevezano za ovaj meč, u kome je bilo malo partija koje bi zadovoljile ukuse gledaoca (donekle razumljivo, jer kratko traje, pa je rizik sveden na najmanju moguću meru), primetio bih da šah pada na sve niže grane. Od vremena kad je duel dvojice umova (Fišer-Spaski, Karpov-Korčnoj, Karpov-Kasparov) dobijao zapažen publicitet nije proteklo mnogo, a sad je meč za prvaka sveta događaj ŠKLJ kategorije. Paradoksalno je to što vrhunski šah više nije monopol nekoliko zemalja, nego se sad na visokom nivou igra mnogo šire i po toj logici, trebalo bi da je veće interesovanje u svetu, više sponzora... Da li je problem u FIDE, čiji predsednik viđa vanzemaljce i slika se sa Gadafijem u sred rata, ili klasični šah ne može da se nosi sa velikom ponudom televizijskih i drugih atrakcija? U jednom trenutku svetu je bilo interesantno da vidi meč svetskog prvaka i mašine, sad se zna da bi čovek u dužem meču doživeo težak debakl.
Pad popularnosti šaha ima nekoliko uzroka, glavni su ti koje si naveo - Iljumžinov i ogromna ponuda zabave - ali i opšti globalni trend u svetu sporta i zabave da sve bude brzo, jako, vrišteće, kao i da je glavnije kako se šta prezentira nego šta se radi. Što kaže jedan moj prijatelj, ove kockaste generacije sve hoće u dva minuta i tri rečenice i ne čuju ništa što nije urlanje.Šah je intelektualni i kreativni sport, koji zahteva mnogo vremena i pristup drugačiji od onoga što je sada manje-više standard.Osim toga, imamo gomilu, hrpu medija, a praćenje šaha zateva da novinar ima makar osnovno znanje igre da bi mogao da predstavi to gledaocima, a u ovoj poplavi medija toga, jednostavno, nema.
Link to comment

Klasicni sah (partija od 4-5 sati) definitvno je uljez u modernom dobu. Ubrzavanjem tempa igre dobilo bi se na atraktivnosti, ali i izgubilo na kvalitetu. Treskanje po satu u cugeru je svakako zanimljivije za gledati od petocasovne partije, ali to jednostavno nije sah, vec neka druga igra sa slicnim pravilima.Osim toga, kompjuteri. Suvisno je govoriti sta su oni uradili sahu. Paradoksalno je da je danas kvalitet igre verovatno na najvisem nivou ikada (u smislu tehnike, preciznosti i broja gresaka) i da istovremeno ima manje igre nego ikada. Partija bez gresaka neminovno se zavrsava remijem, to se znalo i pre 100 godina a danas samo postalo ociglednije.Ipak, ne treba ni ovaj mec uzimati kao neki generalni pokazatelj i izvlaciti ishitrene zakljucke. Ipak se ovde igra za prvaka sveta i normalno je da je rizik sveden na minimum. Drugo, jasno je da danas dva cetrdesetogodisnjaka po logici stvari ne mogu biti dva najjaca svetska igraca. Karlsen i Aronjan sigurno ne bi remizirali 10 od 12 partija. I trece, imam utisak da se Anand do sada nije ni preterano trudio da pobedi u regularnom delu meca, jer je svestan da je u ubrzanom taj-brejku izraziti favorit. Na nesluzbenim turnirima, cak i najviseg ranga, itekako ima fajterskog saha, uprkos teoriji i kompjuterskim analizama.U svakom slucaju, ostaje za utehu da nama pacerima kompjuteri i teoretska priprema ionako ne znace nista i da cemo i dalje moci da uzivamo u kafanskom sahu kao i do sada.

Edited by Milogled Bluff
Link to comment
praćenje šaha zahteva da novinar ima makar osnovno znanje igre da bi mogao da predstavi to gledaocima, a u ovoj poplavi medija toga, jednostavno, nema.
Ja bih se rado vratio u te šahovsko-novinarske vode kad bi me neko pozvao da radim. U mojim emisijama na TV Novi Sad išli su razgovori s igračima kao Karpov, Anand, Leko, Benke, Ivkov, Anderson, Stefanova... Domaći velemajstori bili su redovni gosti i komentatori partija. Edited by Quizmaster
Link to comment
Osim toga, imamo gomilu, hrpu medija, a praćenje šaha zateva da novinar ima makar osnovno znanje igre da bi mogao da predstavi to gledaocima, a u ovoj poplavi medija toga, jednostavno, nema.
Ima POLITIKA. Doduse ne u tom obimu kao ranije, ali ipak ima.
Link to comment

Puno elemenata je dovelo do toga. Jedno je bezvezni sistem sa kraja devedesetih kada se šampion sveta dobijao maltene po sistemu sličnom teniskim turnirima. To je baš uništilo kult šampiona sveta. Druga stvar je ovo što Milogled kaže a vezana je za ubrzanje tempa igre koje je nužno dovelo do odredjenog pada kvaliteta. 12 partija je malo za šampionat sveta, doduše ja sam dinosaurus koji smatra da je zlatno doba šaha bilo kada su Aljehin i Kapablanka igrali 36 partija biggrin.gif, al ajd da se nadjemo na pola puta pa da kažemo da su 24 partije optimum. wink.gif... u principu ne volim ovu temu dry.gif. Šah nije više ista igra kao nekada i ne svidja mi se uopšte to u to što se pretvorio.Dođoh ovde da vam dam jednan zanimljiv link. Analiza sedme partije meča manje više nego cela ova priča o uticaju psihologije u šahu, kako u ovakvom meču u globalu, tako i u bilo kojoj pojedinačnoj partiji...http://www.chess.com/article/view/anand-gelfand-psychology

Link to comment

eh, sto je sah izgubio na popularnosti... jbg, da uzivas u basketu ti ne moras znati skakati, however, da uzivas u sahu trebas ne samo znati sah, vec ga istinski poznavati.uz to, dinamika igre je takva da je sah gledaocima mnogo interesantniji nakon partije nego tokom samog meca. mada mislim da bi u pravim uslovima i danas sah bio itekako zastupljen u medijima. ljudi vole da razmrdaju mozak, i ako im das pravu bitku, prezentovanu na pravi nacin, imao bi on ogroman broj sledbenika. uostalom, ko od nas nikada nije zaseo nekoliko sati uz tablu? mada, danas je to nepovratno izgubljeno. i kako to obicno biva, najveci krivac za raspad saha je njegov najveci sampion. da Karpov u Sevilji u poslednjoj partiji nije prevideo pesaka i da je preoteo natrag titulu sampiona, mislim da Kasparov nikada ne bi napravio svinjarije koje je napravio u 90im, i koje su dovele do toga da nikada u punom svetlu ne vidimo sledece veliko rivalstvo, Vishy vs Kramnik. jer i onaj mec koji su odigrali, Kramnik je bio polu pospan a Vishy vec u blagom padu.

Link to comment
eh, sto je sah izgubio na popularnosti... jbg, da uzivas u basketu ti ne moras znati skakati, however, da uzivas u sahu trebas ne samo znati sah, vec ga istinski poznavati.uz to, dinamika igre je takva da je sah gledaocima mnogo interesantniji nakon partije nego tokom samog meca. mada mislim da bi u pravim uslovima i danas sah bio itekako zastupljen u medijima. ljudi vole da razmrdaju mozak, i ako im das pravu bitku, prezentovanu na pravi nacin, imao bi on ogroman broj sledbenika. uostalom, ko od nas nikada nije zaseo nekoliko sati uz tablu? mada, danas je to nepovratno izgubljeno.
Sumnjam da bi to danas moglo da se izvede. Mislim, ja sam bio regularan glupi tinejdžer kada sam bio tinejdžer, sa svim pratećim sadržajima, ali sam sa drugarima redovno išao (u Dom Sindikata beše?) na turnire Investbanke i onda smo sedeli u publici i buljili u ogromnu tablu sa velikim uživanjem. Ne znam da li se tripujem, ali teško mi je da poverujem da bi danačni tipični tinejdžer sa tipičnim tinejdžerskim sadržajem mogao da sedi u publici i gleda u ogromnu tablu.
Link to comment

Takvi kao ti su uvek bili velika manjina. Pitanje je da li i dalje postoji ta manjina. Ja mislim da postoji. Evo u SD USCE gledam klince kako dolaze igraju sah i ne vidim da se nesto gubi.

Link to comment
i kako to obicno biva, najveci krivac za raspad saha je njegov najveci sampion. da Karpov u Sevilji u poslednjoj partiji nije prevideo pesaka i da je preoteo natrag titulu sampiona, mislim da Kasparov nikada ne bi napravio svinjarije koje je napravio u 90im
Eh sad... I meni je krivo zbog te Sevilje, ali i da je Karpov tada pobedio, vec u sledecem ciklusu bi ga Kasparov skinuo. Biologija, jebiga.
Link to comment

Glede šaha u Jugi. I dalje su najmladji nacionalni majstori Gliga i Bora Ivkov. Prvi je to postao sa 16 godina 1939-te posle prvenstva Beogradsog ŠK (tada se to prvenstvo igralo po 3 meca nedeljno kao kasnije za prvaka sveta) a Ivkov neposredno posle rata. Kasnije su to izjednacili Sokolov i Nikolic. Dakle, tzv druga sahovska nacija sveta nije uspela da iznedri mladjeg nacionalnog majstora od WW2 do danas. A kamoli velemajstora. To je ipak sramota.Ja bih napravio razliku izmedju kvaliteta saha i lepote sahovskih partija. Ovaj drugi kriterijum se menjao. Meni licno, najlepse sahovske partije igrane su od 1905 do 1930. Tada se sah dogadjao za stolom a ne u analizi. A generacija u vrhu saha od 1965-1985 mi je daleko zanimljivija od ove. Talj je upisao fakultet u 15 godina a zavrsio sa 18. Hibner je bio doktor klasicne filologije. Portis i Smislov pevali operske arije. A ovi danas bledi i nikakvi...

Link to comment
Pad popularnosti šaha ima nekoliko uzroka, glavni su ti koje si naveo - Iljumžinov i ogromna ponuda zabave - ali i opšti globalni trend u svetu sporta i zabave da sve bude brzo, jako, vrišteće, kao i da je glavnije kako se šta prezentira nego šta se radi. Što kaže jedan moj prijatelj, ove kockaste generacije sve hoće u dva minuta i tri rečenice i ne čuju ništa što nije urlanje.
Lepo receno
I sa ovim bih se slozio. Nesto slicno se desilo i sa boksom gde ima puno svetskih prvaka, a nijedan pravi kog svi priznaju i kom se klanjaju.
A generacija u vrhu saha od 1965-1985 mi je daleko zanimljivija od ove. Talj je upisao fakultet u 15 godina a zavrsio sa 18. Hibner je bio doktor klasicne filologije. Portis i Smislov pevali operske arije. A ovi danas bledi i nikakvi...
Isto je tako i u drugim sportovima. Radivoj Korac je zavrsio fakultet, a Bodiroga nije ni upisao srednju skolu. Strasna specijalizacija ne dopusta da davincijevskim likovima da dodju do vrha.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...