Jump to content
IGNORED

SpaceX


Prokleto Djubre

Recommended Posts

Moze se pokazati da je ovo jedan od vaznijih momenata u istoriji poletanja sa planete:

 

http://www.theverge.com/2015/12/21/10640306/spacex-elon-musk-rocket-landing-success

 

Vaznost ovog dogadjaja se sastoji u tome da raketa koja kosta nekih 16 miliona dolara moze biti upotrebljena vise puta i da se trosak poletanja u svemir svede na gorivo (nekih 200 000). Ako analize pokazu da je ovo ponovljivo i bezbedno (a ne postoji ni jedan razlog zasto ne bi bilo), za pocetak bi postavljanje satelita postalo drasticno jeftinije, a u bliskoj buducnosti ko zna kakve sve primene moze imati. Jedna od ideja je i ozbiljno pojeftinjenje poletanja sa necega sto nije Zemlja i samim tim izbegavanje atmosfere.

Sve u svemu, izgleda da ce put u svemir uskoro kostati 80 puta manje i implikacije toga bi mogle biti ogromne.

 

Ja vise jedva da imam sumnje da ce se o ovoj generaciji u buducnosti pricati kao o ljudima koji su ziveli u Muskovo vreme i ako se vecina stvari na kojima on radi ostvari, postoji mogucnost da deci ostavimo znacajno bolju planetu od one na kojoj smo se rodili.

Link to comment

Implikacije su mi postale jasne cim sam pogledao video. Pa ovo otvara ogroman, ogroman niz pitanja i mogucnosti, od lansiranja geostacionarnih satelita od strane internet kompanija i malih zemalja...ma bre, ovo je korak od milion kilometara.

Link to comment

Dobro je, za sada mi je samo jedan kolega na chatu uzvratio slicnim emocijama na vest. Vec sam pomislio da je ovo jedna od onih stvari koje jednostavno nisu dovoljno interesantne ljudima i da nesto nije u redu sa mnom kad se toliko lozim.

Link to comment

da, ovo je veće od sletanja na mesec

 

stvara mogućnost za kontinuitet, ipak se zemlja vrti oko para, a ne oko sunca

 

to sam i ja pomislio. ovo je odrzivost svemirskog programa, mogucnost da povratis novac. toga nije bilo do sada.

Link to comment

Dobro je, za sada mi je samo jedan kolega na chatu uzvratio slicnim emocijama na vest. Vec sam pomislio da je ovo jedna od onih stvari koje jednostavno nisu dovoljno interesantne ljudima i da nesto nije u redu sa mnom kad se toliko lozim.

Pa nije, ni sa tobom, ni Avramom, ni Praslinom...

 

Iz ugla prosečnog stanovnika planete...

 

Ovo je sigurno najveća vest u svemirskom programu od postavljanja Mira...

Link to comment

da, ovo je veće od sletanja na mesec

 

stvara mogućnost za kontinuitet, ipak se zemlja vrti oko para, a ne oko sunca

 

Nisam siguran da li si sarkastican ali cu ipak iskoristiti ovo da priznam da sam i ja pomislio nesto slicno, ali bukvalno. Mesec je bio one-time kurcenje koje je o ljudskoj vrsti reklo nesto veoma negativno po mom misljenju (mozemo sta hocemo, ali imamo interes samo ako nekome usput uvalimo kitu). Ovo meni govori da covek moze da sanja veliko i da moze napraviti nesto uporedivo sa najvecim drzavama i organizacijama. 

Inace, nisam za to da se sarkasticno gleda na pitanje cene, jer je cena u inzenjerstvu (skoro) sve i do sada se drasticno pojeftinjenje u raznim oblastima pokazalo kao mozda i vaznija stvar od osnovih otkrica koja zavredjuju Nobela i koja su ih direktno omogucila. To je zapravo trenutak kad "obicnom coveku" postane dostupno nesto sto ranije nije bilo i prava mera napretka. Ovo ja vidim kao najvazniji korak ka tome da svemir postane dostupan isprva firmama, pa bogatijim ljudima... da ne licitiram sada koliko pristupacno moze biti. Recimo da ako vam neki klinac danas kaze da ima zelju da ode u svemir, ne bi trebalo da mu se smejete.

Link to comment

Nije brat Strugacki bio sarkastican, on na ovo gleda iz  najprizemnijeg (kazem ovo kao kompliment) ugla, u smislu, moze li se raditi u svemiru bez ogromnih bespovratnih izdataka.

Link to comment

Meni prva misao nije slanje coveka u svemir (ta je druga  :lolol:), vec implikacije u telekomunikacijama. Mogucnost stvaranja jeftine, odrzive globalne mreze besplatnog sirokopojasnog interneta koji bi se odrzavao, jebiga, reklamama. 

Link to comment

Meni prva misao nije slanje coveka u svemir (ta je druga  :lolol:), vec implikacije u telekomunikacijama. Mogucnost stvaranja jeftine, odrzive globalne mreze besplatnog sirokopojasnog interneta koji bi se odrzavao, jebiga, reklamama. 

 

Pa to u najmanju ruku. Prakticno je i do sada SpaceX pojeftinio nosenje satelita, a posle ovoga ne mogu ni da zamislim. Da se nista drugo ne rodi iz ovoga i da samo razbijemo monopol velikih provajdera interneta i mobilne telefonije, pa to je vec strasna revolucija. Oni su bukvalno medju najodvratnijim konglomeratima na planeti. Opsta pokrivenost internetom bi bila strasna stvar. Bukvalno bi uticalo na zivot vise nego kad je GPS otvoren za javnost, samo sto bi aplikacije koje bi to mogle uspesno da koriste mogle biti razvijene beskonacno brze (jer vec postoji 10ak godina iskustva sa hardverom i softverom).

Link to comment
Knjiga koju sam nedavno procitao i koja objasnjava mnogo o pocecima, planovima i kako je sve ovo postalo moguce:
Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future (Ashlee Vance)
 
Nisu u pitanju hvalospevi i autor je nekako uspeo da Muska natera na saradnju bez da mu da pravo da edituje tekst. Tako je dobijeno nesto sto relativno dobro opisuje njegov zivot ali ne bezi od opisivanja gresaka i ljudskih mana koje ovaj itekako ima. SpaceX je zanimljiviji deo onoga cime se Musk bavi, ali i konacna ideja za Teslu nije nista manje revolucionarna i bitna za planetu, rekao bih. Ja sam je "procitao" kao audiobook dok se bavim aerobnim treningom, sto bih savetovao svima jer te ponekad natera da nastavis jos koji krug posto je zaista zanimljivo. Dostupno za kradju ;)

 

Ne znam šta će nama novi svetovi kad ni na ovom našem ne znamo da živimo.

 

Eto taj neki brži i lakši internet bi bio fina stvar, ajde, ne kažem.  :yawn2:

 

Heh, zanimljivo da ovih dana mediji bas citiraju Muska oko ideje da ce treci svetski rat neminovno i ubrzo doci i da je kljucno da pre toga naselimo Mars :D
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...