Jump to content
IGNORED

Istorija: 2 svetski rat u Jugoslaviji


nesha taxista

Recommended Posts

Na našem jeziku skoro ništa.

Vredno pomena je Nemačka okupaciona uprava u Beogradu, Muharem Kreso, dostupno na sajtu Ist. arhiva Beograda. On malo piše o tome, ali dobro, kao i o nemačkom.

 

Od literature na engleskom imaš par knjiga, npr Bombing european axis powers. Richard Davis, ili 15th against Axis, zaboravih autora, obe ima u pdfu.

One malo govore o Jugoslaviji, ali su dobro napisane.

Na one gluposti koje čuješ po tvu slobodno zaboravi.

Link to comment

Inače ćeš pre motive naći u stranim knjigama jer daju širu sliku, tipa ovog meseca smo rokali železnice, pa onda naftu, pa avio industriju, i tako ukrug.

Link to comment
  • 1 month later...
  • 6 months later...

@vathra Ti si upucen, pa reko' da pitam: ispade li na kraju krajeva nesto konkretno oko onog nemackog vojnika koji je, navodno, odbio da strelja taoce negde u Srbiji - pominjala se cini mi se Smederevska Palanka ili okolina.

Secam se da je bilo neke price oko spomenika, moze-ne moze, na kraju je zavrsio u necijem dvoristu ili tako nesto.

Jozef Sulc cini mi se.

1010631-74-01.jpg

 

Link to comment
8 minutes ago, Nesh said:

Evo jednog clanka o Jozefu Sulcu iz Vremena.

Hvala.

Da se potrazi knjiga, nisam znao za nju.

 

 

Edit: ne mogu da nadjem, ali siguran sam da je postojala serija fotografija, sekvence, koja je prikazivala dogadjaj: otprilike, vojnika sprovode, namestaju, streljaju...

Edited by namenski
Link to comment
12 minutes ago, namenski said:

Hvala.

Da se potrazi knjiga, nisam znao za nju.

 

 

Edit: ne mogu da nadjem, ali siguran sam da je postojala serija fotografija, sekvence, koja je prikazivala dogadjaj: otprilike, vojnika sprovode, namestaju, streljaju...

 

Nema na cemu.

Sto se fotografija koje pominjes u editu tice, nisam nigde naisao na njih. Video sam samo fotografiju koju si i ti iznad okacio.

Edited by Nesh
Link to comment
1 minute ago, Nesh said:

Nema na cemu.

Sto se fotografija tice, nisam naisao na njih nigde. Video sam samo fotografiju koju si i ti iznad okacio.

Secanje k'o svako secanje, dakle ekstremno nepouzdano, ali sam skoro siguran da je 'standardna' postavka u uzbenicima, stampi, itd, itd, bila niz fotografija koje sam pomenuo, 2 ili 3...

I secam se, mozda vec krajem 80-ih ili pocetkom 90-ih, neke frke oko spomenika koji je na kraju zavrsio u necijem dvoristu, neke reportaze, tako nesto.

Dobra je paralela sa Liberti Valansom, sada me zivo zanima knjiga onog Nemca koji se pominje u clanku: secam se inace te frke koju pominje oko nemackog diplomatskog protesta u vezi jugoslovenskog pritiska oko reparacija, ali se te diplomatske epizode secam povezane sa jugoslovenskim tvrdim pritiskom da se ne dozvoli da se na spomen ploci KuK vojne akademije u Beckom Novom Mestu nadje i ime pitomca Aleksandra Lera, kod nas osudjenog za ratne zlocine i streljanog.

Link to comment

BTW, podseti me ovo pisanje na 1 @apostata post/blog, ne secam se vise, nadam se da nece zameriti sto ga ovde navodim onako kako sam ga sacuvao, bez kvotovanja, nazvao ga je Ecce homo:

 

1 pismo:

1zmp542.jpg

 

Nemacki uredan prevod:

2rcls20.jpg

 

I nemacki brza i akuratna reakcija, sa sve delovodnim pecatom Sicherheitspolizei, Belgrad:

116q0zn.jpg

Sa nalogom sa najviseg mesta da se osoba koja je pisala fireru, pronadje, ispita i preduzmu odgovarajuce mere:

U dnu, rukom pisana, stoji napomena: 'osoba je umrla u logoru'

 

I, osoba:

prva.jpg

Svetolik M. Dragačevac, sreski načelnik iz Paraćina u penziji.

 

 

 

 

  • Tužno 1
Link to comment

U kratkim crtama:

- Opis streljanja Nemca su dali očevici. Vrlo je upečatljiv i po meni ne liči na neku glupost.

- u nemačkim dokumentima nema potvrde tog slučaja, i svakako je trebalo da bude suđenje vojniku (za šta nema dokaza), a ne preki sud,

- do imena Jozefa Šulca se došlo prilično nepouzdano, mada je on dobar kandidat

- negde sam našao da su posle rata prilikom otkopavanja žrtava zaista našli lice u nemačkoj vojnoj bluzi.

 

Sa jedne strane imamo nepouzdana svedočenja i manjak materijalnih dokaza, a sa druge nema ni kod Nemaca dokaza, ALI...

 

Ima još sličnih slučajeva nemačkih dezertera (često simpatizera komunista). Najpoznatiji je August Heler, borio se partizanskom ljubićkom odredu, prilikom jedne borbe je zarobljen i odmah je streljan. Ovaj slučaj je bolje dokumentovan, ali ni za njega nema suđenja koga je moralo biti.

 

Po meni je vrlo moguće da se slučaj desio. Ne bi me iznenadilo da su Nemci gledali da se na razne načine oslobode što pre vojnika komunista, bez puno dizanja prašine.

Link to comment
On 8.1.2019. at 19:28, namenski said:

 

 

Edit: ne mogu da nadjem, ali siguran sam da je postojala serija fotografija, sekvence, koja je prikazivala dogadjaj: otprilike, vojnika sprovode, namestaju, streljaju...

 

snimljen je davno i kratak igrani film sa rekonstrukcijom tog streljanja na osnovu fotografija koje pominjes

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...