Jump to content
IGNORED

Biciklizam


malkin

Recommended Posts

Za veliki broj ljudi biciklizam kao sport postoji jedino u julu, kad se vozi Tour. Na svu sreću, biciklistička sezona ima svašta da ponudi već od marta. A april je mesec za prave sladokusce zbog velikog broja jednodnevnih prolećnih Klasika.Ogroman broj gledalaca, često loše vreme, brojne deonice sa nepredvidljivom kaldrmom, nikad nezanimljiv razvoj događaja... samo su neki od razloga zašto ove trke ne treba propuštati.Najvažnije trke koje predstoje u narednih desetak dana:1. De Ronde van Vlaanderen - trka oko Flandrije. Važi za jednodnevnu trku koja privlači najveći broj gledalaca - često više i od najposećenijih brdskih etapa Toura. Svake godine sadrži veliki broj manjih brda (jer je u Belgiji teško naći velika) i solidan broj kaldrmisanih deonica. Bila bi nezamisliva bez prolaska preko Muura, jednog od brda na kome se skuplja i najveći broj gledalaca. Ove godine je Muur na 15km pre cilja i ne bi bilo neočekivano da se tu trka i prelomi.Od ovogodišnjih favorita treba istaći Boonena koga je Ballan prošle godine sprečio da pobedi treći put za redom. Uz njih dvojicu tu su i Hoste, Hushovd, Backstedt, i ove godine nezaobilazni i nepobedivi Cancellara. Ne treba zaboraviti ni Gilberta koji je u dobroj formi.Trka se vozi u nedelju 6. aprila, trebalo bi da bude prenosa na Eurosportu. Obavezno gledati, po mogućstvu uz kontingent Leffea, Jupilera, Maesa ili nekog četvrtog belgijskog piva. :) Engleska verzija zvaničnog sajta2. Paris-Roubaix. 'Kraljica Klasika' ili l'Enfer du Nord (Pakao Severa). Legendarna trka koja se vozi još od 1896. i meni omiljeni Klasik. Danas ima 28 deonica sa kaldrmom, od kojih je najduži dug 3.8km. To je glavno i najvažnije obeležje ove trke.Pedesetih i šezdesetih su u delovima Francuske kroz koje trka prolazi asfaltirali brojne kaldrmisane delove puta, i Paris-Roubaix je čak postala nepoželjna među lokalnim vlastima jer se mislilo da njen prolazak kroz govori o infrastrukturnoj zaostalosti tih mesta i opština. Međutim, organizatori trke su uspeli da pronađu brojne seoske puteve sa kaldrmom koje su doterali i tako omogućili da trka zadrži svoj pravi karakter.U poslednjih dvadesetak godina je prolazak trke postao stvar prestiža pa se gradići i opštine trude da pronađu i najmanje kaldrmisano parče puta kako bi privoleli organizatore da biciklisti prođu tuda. Najpoznatiija i najteža deonica je put kroz Arenberg, dva i po kilometra dugo kaldrmisano parče puta kroz šumu (na slici dole). Tuda se vozi u poslednjih četrdesetak godina i mislim da nijedne godine nije prošlo bez padova.Ove godine treba očekivati veliku borbu Quickstepa i CSC-a. O'Grady i Cancellara su pobednici u prethodne dve godine, što znači da CSC zna kako da dobije ovu trku, ali zbog velike nepredvidljivosti i solidne mogućnosti da i neko od favorita padne teško je bilo šta prognozirati. Spisak kandidata za pobedu je sličan kao i za Ronde, ja bih dodao i Flechu i Hicapiea kao moguća iznenađenja. Francuski timovi i vozači bi, naravno, dušu prodali da pobede u Paklu Severa, pa treba uvek računati na to da će neko od njih herojski da napadne, a možda i iznenadi ostatak pelotona. Nuyens i Dekker su favoriti iz senke, ako budu imali dobru podršku svojih ekipa mogu svašta da naprave.Vozi se 13. aprila, i Eurosport će sigurno prenositi. Astane neće biti zbog kontroverzne odluke organizatora Roubaixa i Toura da im ne dozvoli učešće.Zvanični sajt3. Gent-Wevelgem. Ko ne može da izdrži tih nedelju dana od Ronde do Paris-Roubaixa, ima i ovu trku koja se vozi u sredu 9. Ponovo u Belgiji i ponovo uz tone piva istočenog i popijenog pored staze. Manje bitna trka od prethodne dve, ali često ima zavidan spisak učesnika jer je mnogi smatraju dobrom pripremom za Roubaix. Uspon na Kemmelberg je najpoznatije mesto ove trke - kaldrmisano brdo koje je pakleno teško za vožnju zbog uzanog puta. Prošle godine je tu bilo padanja na pretek, pa su organizatori za ovu godinu malo promenili trasu. Neki tvrde da je sada još teže jer se ide uz strmiju stranu brda. Zvanični sajtNe samo da se radi o trkama koje spadaju u najprestižnije u biciklizmu - ovo su trke koje su i neverovatno teške. Samo završtiti Roubaix po hladnom i kišnom danu, recimo, spada u najveća sportska dostignuća u profesionalnom sportu uopšte. Ko još nije imao prilike da se u to uveri, može da proba već ove godine. paris-roubaix-2007-3.jpg

Link to comment

Pa dobro, po cenu da i ovo postane jedan od onih razgovori-sa-samim-sobom topika, ja bih još koju da kažem pre sutrašnje trke.Očekuje se vrlo gadno vreme, sa temperaturom ne preko šestog podeoka gospodina Celzijusa, čak i sa mogućim snegom. Kiše će skoro sigurno biti.Ovo znači da nas čeka jako zanimljiva trka - i inače nepredviljivo batrganje preko kaldrme i po nezgodnim, uskim putevima na usponima biće dvostruko opasniji i rizičniji za vožnju.Voziće se 264km, a start je u 9:45. Mislim da ES prenosi od 11, pretpostavlja se da će između pola 5 i 5 stići do cilja. šta će mladi i talentovani komentatori ES-a da pričaju da bi popunili svo to vreme ne smem ni da zamislim. Prvih 150km je ravno, sa izuzetkom dva brda. Onda u narednih 100km sledi preostalih 15 uspona.Najteži, a time i taktički najvažniji bi trebalo da budu sledeći:1. Na 69km od cilja, Koppenberg, uspon dug svega 600m ali jezivo nezgodan. Prosečan uspon je 11%, a ide i do 22%. Uzan, kaldrmisan put je u mnogim situacijama primoravao vozače da batale vrtenje pedala i prosto uzmu bicikl na rame i pretrče najgore deonice.Ovako je pentranje na Koppenberg izgledalo 2006: 2. 39km pre cilja, Valkenberg. 540m, prosečno oko 8%, najstrmiji deo je 12,8%. Ovaj uspon je asfaltiran, i to ga čini (uz relativno malu razdaljinu do cilja) idealnim mestom za napad. Verovatno poslednja prilika za neki ozbiljniji beg od ekipa poput CSC-a i Quickstepa koje će imati jako prisustvo na čelu pelotona.3. 15km do cilja, i čuveni Muur. 475m, prosečan uspon 9.3%, najstrmiji deo 19,8% (otud naziv). Još jedan uzan, kaldrmisan uspon. Ovde se, uz Koppenberg, skuplja najviše ljudi i atmosfera je, po svim izveštajima, potpuno sumanuta. Prošle godine je pobednik, Ballan, ovde napravio odlučujući napad. Trademark trke i mesto hodočašća ljubitelja biciklizma :) Kratak klip sa Ballanovim napadom; da se osetiti jedinstvena atmosfera i čuti karakteristično urlanje:4. Bosberg, poslednji uspon, 12km pre kraja. Nešto manje od kilometra dugačak, sa prosečnim usponom od 5,8% i maksimalnim od 11%. Skoro je sam kraj trke, noge su već pošteno zamorene i rasklimatane po kaldrmi, pa ovaj uspon ume mnogima teško da padne. Najzad, reč-dve o favoritima.Bez premca najveći favoriti za osvajanje trke su Boonen, Ballan i Cancellara. Booned je dva puta već pobedio i ako mu bude dan malo ko, pa čak i Cancellara, može da uradi nešto više protiv njega. Cancellara je u neverovatnoj formi i ima izuzetno jaku ekipu. što je najgore po njihove rivale, CSC ima vozače poput O'Grady-ja i Arvesena koji mogu da naprave beg koji rivali ne mogu da ignorišu. Jednostavno, i oni sami mogu da budu u stanju da pobede (naročito O'Grady). Ovo će taktički biti jako teško drugim ekipama da kontrolišu.Ballan brani titulu i vrlo je jak. Ove sezone nema naročite rezultate, a veruje se i da bi loše vreme moglo da mu škodi. Od prve trojice njemu dajem najmanje šanse.Ostatak pelotona:Hoste: tri (3) puta drugi na ovoj trci. Čovek je Belgijanac i dušu bi prodao da najzad pobedi na Ronde. Kao i kad su u pitanju svi ostali večiti drugi, voleo bih da ga vidim da najzad pobedi. Nažalost, u konkurenciji gorenavedenih to može da se desi jedino ako im se dogode neki padovi. Gilbert: još jedan Belgijanac; u sjajnoj je formi i ne bi bilo iznenađenje da bude u prva tri, čak i da pobedi. Spram ostalih rivala možda i najbolji na usponima. Po mom mišljenju, prvi favorit iz senke.Hincapie, Flecha, Nuyens, Chavanel i Pozzato zatvaraju krug vozača među kojima je sutrašnji pobednik. Posebno opasni mogu biti Nuyens i Chavanel koji obojica voze za Cofidis. Nijedan ni drugi nisu mnogo puta vozili Ronde pa je sasvim moguće da iznenade sve žive svojom vožnjom. Sa druge strane, to znači i da su neiskusni...Flecha bi, s obzirom na kvalitet i teoriju velikih brojeva, morao jednom da eksplodira na ovoj trci. Rabobank šalje jaku ekipu i ne treba ga otpisivati.Filippo Pippo Pozzato: za mene prilična nepoznanica jer ga uglavnom znam kao DiLuca-inog domestique-a, ali vidim da mnogi stručnjaci veličaju njegov talenat i kvalitete, pa mu čak i daju dobre šanse da bude u prvih 5.Gledajte ovo sutra ljudi, stvarno je mnogo dobro.

Link to comment
  • 2 months later...

Od sutra se vozi Tour de France, Eurosport organizuje fantasy igru: http://fantasy.tour-de-france.eurosport.com/ Budžet je skroman, ali sam uspeo da sastavim solidnu ekipu: Pos. Name Team Value C. Cadel Evans Silence-Lotto 10,000,000C. Alejandro Valverde Caisse d?Epargne 10,000,000C. Haimar Zubeldia Euskaltel-Euskadi 6,500,000 C. Kim Kirchen High Road 7,000,000C. Sebastien Chavanel Fran?aise Des Jeux 2,300,000C. Jimmy Casper Agritubel 2,500,000 C. Robert Forster Gerolsteiner 2,300,000 C. Juan Mauricio Soler Barloworld 8,000,000 C. Sven Krauss Gerolsteiner 2,200,000 T. Cofidis Cofidis 4,000,000 Bonus Stage Name Bonus PointsEmbrun > L?Alpe-d?Huez

Link to comment
  • 3 weeks later...

Sve ce se resiti na pretposlednjoj etapi koja je ujedno hronometar.Minut ipo zaostatka je Evansu vrlo nadoknadivo. Dugacak hronometar svakako njemu ide u prilog i Carlos Sastre (ili mozda Fr?nk Schleck) ce morati dati 150% svojih mogucnosti ne bi li se u Parizu radovali.Etapa koju ne treba propustiti jer sanse su dosta izjednacene i bice jako zanimljivo.

Link to comment
i šta kažete " jer Tour de France nije jedina trka " ?
Jeste, kažemo. Ali izgleda da niko drugi ne misli tako. Topik nikoga nije zanimao a ja nisam hteo da pravim još jedne razgovore sa samim sobom.
Sve ce se resiti na pretposlednjoj etapi koja je ujedno hronometar.Minut ipo zaostatka je Evansu vrlo nadoknadivo. Dugacak hronometar svakako njemu ide u prilog i Carlos Sastre (ili mozda Fr?nk Schleck) ce morati dati 150% svojih mogucnosti ne bi li se u Parizu radovali.Etapa koju ne treba propustiti jer sanse su dosta izjednacene i bice jako zanimljivo.
Frenk nema nikakve šanse. Samo Sastre i Evans odlučuju o pobedniku. Da nekim slučajem Vandevelde i/ili Menchov nije imao jour sans u utorak, možda bi mogli da se umešaju jer koliko-toliko mogu da pariraju Kadelu na hronometru. Sastreu je, bez sumnje, trebala veća razlika pre hronometra, ali nije isključeno da mu ipak uspe da pobedi. Sam je kraj Tura i to sigurno nije ista situacija kao na etapi broj 4, a Sastre je poznat po tome da najbolje vozi u poslednjoj nedelji. Ne treba potceniti ni motivaciju koju će da ima samo zbog toga jer brani žutu majicu.Bilo kako bilo, ako ne bude novih doping skandala do kraja, ovaj Tur je sasvim sigurno najbolji od 2005. Razlika od minut i po pred TT je taman tolika da ga učini možda i najneizvesnijim. Lično, nadam se da će Sastre da pobedi. Onaj napad na Alpe d'Huezu zaslužuje da bude upamćen kao napad kojim je osvojen Tur. Evansu i dalje dajem veće šanse jer je bez sumnje bolji na TT-u, ali (što reče jedan mudar čovek) ako su španci mogli da osvoje evropsko u fudbalu, a Nadal Vimbldon, može valjda i Sastre ove godine najzad da uzme Tur.
Link to comment

Ja sam jos za vreme proslogodisnje borbe Rasmunssena i Contadota navijao za Evansa koji im je bio tu iza ledja i borio se koliko je mogao. Svakako da navijam da ove godine osvoji TDF pogotovo kad vidimo da je sve kljucne etape vozio sam protiv svih. Njegova ekipa Silence-Lotto je pokazala svu slabost da mu na stazi pruzi dovoljnu podrsku.

Link to comment
Ja sam jos za vreme proslogodisnje borbe Rasmunssena i Contadota navijao za Evansa koji im je bio tu iza ledja i borio se koliko je mogao. Svakako da navijam da ove godine osvoji TDF pogotovo kad vidimo da je sve kljucne etape vozio sam protiv svih. Njegova ekipa Silence-Lotto je pokazala svu slabost da mu na stazi pruzi dovoljnu podrsku.
Nisam siguran da je Lotto baš tako slab. U utorak, na primer, poslali su Popoviča u beg, i umesto da sačeka Evansa na poslednjem HC usponu, oni su ga pustili da se bori za etapnu pobedu. S obzirom na to da se moglo očekivati da na tom usponu CSC pocepa peloton, ova odluka Lottoa je meni bila jako čudna. Ali izgleda da su se generalno oslonili na to da Evans visi na točku onog vozača koji mu je u datom trenutku najveći konkurent (F. šlek, Sastre, Menchov...) i da ograniči vremenske gubitke na meru koju može da nadoknadi na TT-u. Rizično, ali se, po svemu sudeći, isplatilo. Kadelu svaka čast na tome kako se borio, neviđeno je bio žilav.što se tiče poređenja vremena na hronometru, u poslednje tri godine na Turu Evans je na hronometrima od 50+ kilometara u proseku vozio za 1:35 bolje od Sastrea. Naročito ga je oduvao prošle godine, ali ne znam koliko je to relevantno jer se Evans (na drugom hronou) borio za žutu majicu a Sastre je imao prilično loš Tur i nikakve nade da može nešto da uradi u konkurenciji Kontadora, Lajphajmera i Evansa. Ove godine je Evans bio dosta bolji na hronometrima na Dauphine Libere (+3.32) i na trci oko Baskije (+1.43 na 20km), ali Sastre je tempirao formu samo za Tur, za razliku od Evansa koji je ozbiljno vozio razne trke još od aprila (a što bi moglo da mu se osveti u trećoj nedelji Tura).Evans je svakako favorit sutra, ali ja prognoziram da Sastre dobija Tur sa dve sekunde prednosti :)
Link to comment

Posle 36km Sastre je izgubio svega 23s u odnosu na Evansa. Ni ja nisam očekivao da će tako dobro da vozi. Ostalo mu je 17km, po svemu sudeći španci osvajaju još jedan veliki sportski događaj ovog leta...

Link to comment

CSC :Hail: taktika do jaja, to je i odlucilo... navijao sam za Evansa jos od pocetka, ali covek nije nijednom napao. kako je vozio, to ga je i snaslo na kraju... zasluzeno je izgubiojos jedna stvar, Menchov je konjina, opusteno... covek je prvo izgubo 40sec u padu, pa je onda mislim na drugoj brdskoj etapi napao, napravio oma prednost 15-20m i ladno pao u krivini :lol: i na kraju 30sec izgubi na spustu. pa stvarno, sam je sebe pobedio :s

Link to comment
  • 1 month later...

Sources: Lance Armstrong coming backLance Armstrong will come out of retirement next year to compete in five road races with the Astana team, according to sources familiar with the developing situation. Armstrong, who turns 37 this month, will compete in the Amgen Tour of California, Paris-Nice, the Tour de Georgia, the Dauphin? Lib?r? and the Tour de France ? and will race for neither salary nor bonuses, the sources, who asked to remain anonymous, told VeloNews. http://www.velonews.com/article/82892

Link to comment

Astana je i zvanično demantovala vest o Armstrongovom povratku. Čudi me da je VeloNews to uopšte i objavio. Dovoljno je bilo da Lens završi MTB trku na drugom mestu pa da krenu tračevi...

Link to comment

Ooovaj, ipak se Armstrong vraća :huh:Vanity Fair ima podugačak intervju sa njim o čitavoj stvari.Iako je Astana demantovala da će da vozi za njih, sad izjavljuju da su otvoreni za tu mogućnost.Meni su dva pitanja najzanimljivija. Prvo, šta će kog đavola Armstrongu (Džordanu, Farvu...) povratak u sport nakon povlačenja (makar u njegovom slučaju) u najboljem mogućem trenutku? Pored toga što je, vrlo verovatno, shvatio da mu je život bez trkanja dosadan, i borbe protiv raka kao proklamovanog cilja, Lens je dao i odgovor da želi da sahrani jednom za svagda tračeve o dopingovanju:

There?s this perception in cycling that this generation is now the cleanest generation we?ve had in decades, if not forever. And the generation that I raced with was the dirty generation. And, granted, I?ll be totally honest with you, the year that I won the Tour, many of the guys that got 2nd through 10th, a lot of them are gone. Out. Caught. Positive Tests. Suspended. Whatever.? And so I can understand why people look at that and go, Well, [they] were caught?and you weren?t? So there is a nice element here where I can come with really a completely comprehensive program and there will be no way to cheat.
Ukratko, o tome ko je od najboljih vozača iz njegove ere uhvaćen u dopingu:

Drugs make you slower.Just look at the Tour de France results (top 10 of each year) when Lance was riding. Almost all the people that managed to get close to beating him, plus significant people that rode for him - Basso, Vinokourov, Hamilton, Landis, Heras, etc. - have been implicated in scandal. And he beat them all. Clearly they just don't work.[Riders have been caught, more or less]2005 - Armstrong6, Basso11, Ullrich11, Mancebo11, Vinokourov6,10,12, Leipheimer6, Rasmussen12, Evans10, Landis6,13, Pereiro22004 - Armstrong, Kloden3,10, Basso, Ullrich, Azevedo9, Mancebo, Totschnig10, Sastre7,9, Leipheimer, Pereiro2003 - Armstrong, Ullrich, Vinokourov, Hamilton11,18, Zubeldia, Mayo12, Basso, Moreau8,14, Sastre, Mancebo2002 - Armstrong, Beloki5,8,9, Rumsas15, Botero7,11, Gonzalez de Galdeano9, Azevedo, Mancebo, Leipheimer, Heras7,11,17, Sastre2001 - Armstrong, Ullrich, Beloki, Kivilev1, Gonzalez de Galdeano, Simon1, Sevilla7,10,11, Botero, Serrano7,11, Boogerd2000 - Armstrong, Ullrich, Beloki, Moreau, Heras, Virenque8,14, Botero, Escartin7, Mancebo, Nardello1999 - Armstrong, Zulle8,9,14, Escartin, Dufaux8,14, Casero8,11, Olano6,8, Nardello, Virenque, Belli8, Peron(1) Just lucky! Huge breakaway on stage 8 of 2001 Tour.(2) Tour win in 2006 has been followed by almost total obscurity.(3) Kloden was keen to move from T-Mobile (where almost all of the team at the time had admitted to taking drugs) to Astana, just when they went clean, and just before most of Astana got caught.(4) Oil for drugs case, Di Luca, etc.(5) Beloki was implicated in Puerto, as was Contador (while they were with Liberty Seguros), but they have both since been cleared. Interestingly Isidro Nozal from Astana was cleared at the same time.(6) Associated with Dr. Ferrari: Armstrong, Olano, Vinoukorov, Landis, Sinkewitz, Mazzoleni, Hincapie, Savoldelli, etc.(7) Rode for infamous Kelme squad: S.Perez, Manzano, Zaballa, CG Quesada, Valverde, A.Gonzalez(banned after 2005 Vuelta), JE Gutierrez, D.Etxebarria, Sastre, Rubiera, Sevilla, Botero, Escartin, M.Serrano, Vicioso and Heras(8) Fode for infamous Festina squad: Belli, Olano, Virenque, Beloki, Casero, Moreau and Zulle.(9) Rode for Saiz at ONCE: Olano, Zulle, Gonzalez de Galdeano, Johan Bruyneel, Beloki, Azevedo, M.Serrano, Sastre, Jaksche, Nozal and Vicioso(10) Totschnig rode with Bjarne Riis and Ullrich at Telekom. Joined later by Sevilla, Livingston, Kloden, Evans and Vinokourov.(11) Caught by Puerto: Manolo Saiz, Fuentes, Zaballa, Jaksche, Manzano, Basso, Scarponi, Hamilton, Ullrich, Mancebo, Botero, Serrano, JE Guttierez, Sevilla, Casero, Heras, S.Perez, Vicioso, Gonzalez de Galdeano...(12) Caught during 2007 TdF(13) Caught during 2006 TdF(14) Caught during Festina affair(15) Caught during 2002 TdF(16) Caught before 2005 Dauphine Libre(17) Caught during 2005 Vuelta(18) Caught during 2005 Vuelta

Drugo, za koga će da vozi? Astana je logičan odgovor zbog Bruyneela, i mogao bi tu da se napravi tim koji praktično niko ne bi mogao da izazove, ali je veliko pitanje kako bi ga uklopili sa ostatkom ekipe. Nisam siguran da bi se Kontador lako pomirio sa ulogom domestique-a nakon što je i sam osvojio Tur (a bogami i Giro, a bogami i Vueltu za dve nedelje...). Ove godine je propustio trku i teško je očekivati da će pustiti još jedan Tur niz vodu kao Armstrongov domestique. Sa druge strane, Lensov menadžer je već izjavio da ovaj ne planira ništa manje od osme pobede... Kako god, sigurno je da će 2009. biti mnoogo uzbudljiva i da će biciklizam dobiti dosta publiciteta, i to iz dobrih razloga.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...