Jump to content
IGNORED

Web design v0.0 - saveti


Recommended Posts

treba mi savet (za početnike) koji znaju:

 

- bazični html-a i css,

- barataju relativno dobro sa WordPress-om, ali im se WordPress ne dopada 

- znaju Python i barataju realtivno dobro sa Twisted (Python networking package)

- mogu da dizajniraju i implementiraju relacione baze podatka (mysql + Python wraper za mysql)

 

i) kako izabrati platformu koja je relativno user friendly i dobra (a nije WordPress), u moru ponuda na netu, za design poslovnog web sajta?

 

ii) opcije koje imaju besplatni trial period bi bile poželjne.

 

iii) da li probati Django?

iv) google app engine? 

 

sajt treba da podržava novčane transakcije, korisničke profile i relacije između različitih korisnika

 

ovo još uvek nije ni u "proof of concept" fazi, nego početak početaka realizacije ideje, sorry ako zvuči konfuzno, ali ne znamo odakle da krenemo sa dizajnom. 

 

hvala :)

Edited by mei
Link to comment

Wordpress je user friendly ali je ispod haube prilicna kanta. Neke od stvari koje pominjes su tesko izvodive - sve moze, ali sve vreme ti prolazi kroz glavu da je to nekad bio blogging cms. U stvari mislim da to sve vec znas :-).

 

Ne znam Python i zato nemam dodira sa Djangom, ali ako se osecas komotno dok koristis python onda probaj s tim. Detalje oko bilo kog drugog cms-a ili frameworka ces morati svejedno da naucis, pa je bolje da imas neki oslonac.

Link to comment

Wordpress je user friendly ali je ispod haube prilicna kanta. Neke od stvari koje pominjes su tesko izvodive - sve moze, ali sve vreme ti prolazi kroz glavu da je to nekad bio blogging cms. U stvari mislim da to sve vec znas :-).

 

Ne znam Python i zato nemam dodira sa Djangom, ali ako se osecas komotno dok koristis python onda probaj s tim. Detalje oko bilo kog drugog cms-a ili frameworka ces morati svejedno da naucis, pa je bolje da imas neki oslonac.

što se tiče Djanga, tako nekako sam i ja mislila, hvala puno :), svaki savet je više nego dobrodošao. mislim da ću prvo sa tom opcijom da krenem.

 

je l' koristio neko google app engine/python? 

Link to comment

jesi probala joomlu?

pre dosta godina, uz skromno znanje pomenutog opisnog progamiranja (u stvari, bez rutine, posto nema tu mnogo da se realno zna) i firebug ekstenziju, kao i besplatne ili vrlo povoljne joomla ekstenzije (za forum, manipulaciju profilima, komunikaciju medju istima, community builder valjda bese, i, pre svega, za  novcane transakcije, tj. e-prodavnicu, virtue mart se zvase valjda), napravio sam apsolutno funkcionalan web portal koji je super sljakao dugo vremena.

posle sam radio i sa wordpressom, i meni je, za nijansu, bio komplikovaniji za kostumizaciju.

Link to comment

CMS ili Web framework - velika razlika. Ne znam koliko je isplativo da učite Django ili neki drugi web framework, ako je cilj da napravite samo jedan web site. Ako planirate da se bavite web programiranjem, onda je to druga stvar.

 

Ako biste izabrali CMS, možda postoji kompromisno rešenje: postoji Django CMS, CMS koji je pisan u Djangu. Nisam ga koristio, ne znam da li bi podržao ovaj deo za novčane transkacije. Postoji i Django Shop, "prodavnica" bazirana na Djangu koja podržava i PayPal plaćanja, pa možda može to da se integriše sa Django CMS. U svakom slučaju, ako poznajete Python i rešite da koristite CMS mogli bi da pogledate ovo i vidite da li bi zadovoljilo vaše potrebe (možete da pogledate i neki drugi Django baziran CMS, npr. Mezzanine).

 

Ako biste izabrali web framework i sami programirali, Python programerima je prirodan izbor Django. Dosta popularan web framework za startape, bar je nekad bio,  je Ruby on Rails, ali onda bi učili i Ruby.

Link to comment

:)

 

p.s. a ja sad kuckam samo bi se ova tema pojavila pri vrhu view new content, tj. da ne propadne u dubine 5,6,7,8, xy-te strane   :D

 

pa evo pojavila se :)

 

nista sto sam procitao nije uspelo da me odgovori od wordpress (naravno, zahvalan sam na savetima :) ) za novac mi ne treba tako da ce verovatno to biti to.

Link to comment

jesi probala joomlu?

pre dosta godina, uz skromno znanje pomenutog opisnog progamiranja (u stvari, bez rutine, posto nema tu mnogo da se realno zna) i firebug ekstenziju, kao i besplatne ili vrlo povoljne joomla ekstenzije (za forum, manipulaciju profilima, komunikaciju medju istima, community builder valjda bese, i, pre svega, za  novcane transakcije, tj. e-prodavnicu, virtue mart se zvase valjda), napravio sam apsolutno funkcionalan web portal koji je super sljakao dugo vremena.

posle sam radio i sa wordpressom, i meni je, za nijansu, bio komplikovaniji za kostumizaciju.

 

nisam probala joomlu, ali mi je preporučena pre dva dana od nekoga ko se bavi web programiranjem. tako da za sada imam +2 preporuke za joomlu, super hvala! :) mnogo mi znači da čujem iskustva iz prve ruke.  

 

CMS ili Web framework - velika razlika. Ne znam koliko je isplativo da učite Django ili neki drugi web framework, ako je cilj da napravite samo jedan web site. Ako planirate da se bavite web programiranjem, onda je to druga stvar.

 

ne planiramo da se bavimo web programiranjem, samo da napravimo jedan poslovni web site za sebe. odlična primedba, hvala.

 

 

Ako biste izabrali CMS, možda postoji kompromisno rešenje: postoji Django CMS, CMS koji je pisan u Djangu. Nisam ga koristio, ne znam da li bi podržao ovaj deo za novčane transkacije. Postoji i Django Shop, "prodavnica" bazirana na Djangu koja podržava i PayPal plaćanja, pa možda može to da se integriše sa Django CMS. U svakom slučaju, ako poznajete Python i rešite da koristite CMS mogli bi da pogledate ovo i vidite da li bi zadovoljilo vaše potrebe (možete da pogledate i neki drugi Django baziran CMS, npr. Mezzanine).

 

pogledaću kako rade Django CMS and Django Shop, hvala puno za smernicu!

 

 

 

Ako biste izabrali web framework i sami programirali, Python programerima je prirodan izbor Django. Dosta popularan web framework za startape, bar je nekad bio,  je Ruby on Rails, ali onda bi učili i Ruby.

 

 

 

da, čula sam za Ruby (dobila sam bila jednu preporuku za Ruby, ali uz primedbu da je Python sve popularniji, a pošto ga već ga znamo možda je bolje da se ga se držimo i za ovo), ali minus jeste što bih morala da krenem od početka ovde. 

 

pa evo pojavila se :)

 

:thumbsup:

 

hvala puno svima!

Link to comment

ne planiramo da se bavimo web programiranjem, samo da napravimo jedan poslovni web site za sebe. odlična primedba, hvala.

 

pa kad je vec to slucaj, stvarno mislim da bi trebala da se opredelis za neki vec postojeci cms, osim ako bas nemas puuuuuno slobodnog vremena.

i ne treba zaboraviti na podrsku koju ove platforme joskako imaju, u smislu Q&A i resavanja problema u hodu.

Link to comment

pa kad je vec to slucaj, stvarno mislim da bi trebala da se opredelis za neki vec postojeci cms, osim ako bas nemas puuuuuno slobodnog vremena.

i ne treba zaboraviti na podrsku koju ove platforme joskako imaju, u smislu Q&A i resavanja problema u hodu.

slobodnog vremena nemam puno, tako da je ovo odličan savet, hvala opet. 

 

razmišljala sam prvo da platimo nekome da sve odradi pošto bi nam to uštedelo x 10 vremena, ali prve procene, koje smo dobile od nekoliko kontaktiranih, su bile totalno pesimistične za nas.

Link to comment

slobodnog vremena nemam puno, tako da je ovo odličan savet, hvala opet. 

 

razmišljala sam prvo da platimo nekome da sve odradi pošto bi nam to uštedelo x 10 vremena, ali prve procene, koje smo dobile od nekoliko kontaktiranih, su bile totalno pesimistične za nas.

 

Pa što ne kontaktirate neke jeftinije? Ima i po svetu, ima i u Srbiji, a ako baš ne volite sebe, ima i u Indiji, Pakistanu... :D

Link to comment

 

 

Wordpress je user friendly ali je ispod haube prilicna kanta...

nonsens. osim ako ne elboriraš i objasniš.

 

sjajno dokumentovan kod/funkcije i odlično optimizovana DB šema. zaista ne znam šta je tu kanta.

 

osim ako ne misliš na plugine koje pišu i kurta i murta i te svoje papazjanije dele sa pukom.

Link to comment

Mogu, sto ne mogu. Wordpress je blogging platforma na koju su progresivno budzili raznorazne dodatne mogucnosti. I dok se drzis pocetne premise, da imas sajt na kojem apdejtujes neki sadrzaj, to je sasvim ok. Medjutim pre ili kasnije dolazis u situaciju da moras da uradis nesto komplikovanije, i tu sistem pocinje da sija, posebno "odlicno optimizovana DB sema" (npr. kombinovanje razlicitih postmeta podataka je vrlo zabavno). Znam neke primere gde se kompleksnije stvari rade kroz Wordpress, ali sve u sustini radi van Wordpressa koji je sveden na glupi sistem za prikazivanje podataka. To je OK, ali ako u Wordpressu pokusas "novčane transakcije, korisničke profile i relacije između različitih korisnika" mozes u principu u jednom trenutku da sednes i da places. Sigurno doduse ima plugin (gde ce jedan prestati da radi od WP verzije X, tako da ces na kraju opet moci da sednes i da places).

 

Istina, dokumentacija je dobra. Takodje detaljno dokumentuje da ponekad istu stvar mozes da uradis na tri nacina, sto takodje dobro dokumentuje selotejp sistem kojim je napravljen WP.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...