Jump to content
IGNORED

Balkan


Lord Protector

Recommended Posts

Potpuni sam laik za ekonomiju, a i ne zanima me preterano, ali ovo mi je interesantno, zato sto sam ovde ispratio neku raspravu o neuspesima austerity pristupa, pa ce ovo sad biti zanimljivo pratiti. 

 

N'umem u to, kao sto rekoh, ali jbg uvek mi je bilo logicno da stvari bolje funkcionisu ako ljudi imaju sto visu (ali realnu naravno) platu, mislim niko te pare nece da sakrije nigde, ljudi to mahom potrose, sto na hranu, sto na raznu robu, cak i skupu (automobili, tehnika), turizam, nekretnine, sto onda valjda znaci da i ta privreda ima za koga i sta da radi/proizvodi. Plus, visa plata, vise para od poreza valjda itd. 

Link to comment
  • Replies 155
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Lord Protector

    30

  • MancMellow

    19

  • dillinger

    12

  • hazard

    10

Ako ljudi imaju vise para onda ce i cebe da budu vise tako da ce ovo pratiti inflacija. Bice zanimljivo da vidimo efekte ovog eksperenta ali ne bih voleo da ucestvujem u njemu.

Link to comment

Ako ljudi imaju vise para onda ce i cebe da budu vise tako da ce ovo pratiti inflacija.

Nikad mi nije bio jasan ovaj mehanizam/elastičnost/ilikakogod se već zove. Zasto rastu cene ako se dohodak poveća? I zašto ne padaju kad s edohodak smanjuje....

Link to comment

Aj da probam onako krajnje neznalacki: kao trgovac, trudis se da robu prodas po sto visoj ceni, pa ako plate skoce masovno, racunas da ima prostora da dignes cenu robe, jer kupci mogu da izdrze to povecanje (do odredjene granice). Kapiram da funkcionise i drugi deo tvog pitanja, samo mozda sporije ili postepenije, pa bude manje primetno :D 

 

E sad, da li postoji zakonsko ogranicenje za podizanje cena (visina marze ili sta vec) i kako to funkcionise, to vec ne znam. Naravno, sistem ponuda/potraznja vazi svakako. 

Link to comment

Nikad mi nije bio jasan ovaj mehanizam/elastičnost/ilikakogod se već zove. Zasto rastu cene ako se dohodak poveća? I zašto ne padaju kad s edohodak smanjuje....

 

Osim ovoga sto je rekao Sludge, ako dohodak raste, to znaci da ima bolje placenih poslova. Tako da u nekom trenutku (zavisi naravno od stope nezaposlenosti itd.) radnici prelaze sa slabije placenih na bolje placene, i onda poslodavci moraju da dizu plate da bi zadrzali radnike. To onda dize cene stvari koje prave ti sada placeniji radnici. Npr. ako je prosecna plata skocila na 1000 evra (tzv. ,,srpski san" sto bi rekla ona reklama za lutriju....tuzno) to recimo moze da znaci da neko ko je ranije radio u pekari za 200 evra moze da nadje posao negde za 400 evra. Pekare ostaju bez radnika, i onda dizu nadnice, pa na kraju i one placaju tih 400 evra, sto znaci da kifle i burek moraju da poskupe kako bi vlasnik pekare odrzao isti profit.

 

Postoji naravno i pritisak na dole, u kontra smeru, ako se desi obrnuto. Samo sto se to cesce desava kroz inflaciju (nominalno cene ostaju iste ali realno padaju), ali naravno imas i nominalna smanjenja. Siguran sam da su u Grckoj danas mnoge stvari jeftinije i nominalno nego sto su bile 2007.

Link to comment

Siguran sam da su u Grckoj danas mnoge stvari jeftinije i nominalno nego sto su bile 2007.

Pa, nisu. Pale su cene stanarina i tu i tamo u kafanama. Moglo bi se reci i da su pale cene garderobe, ali posto taj pad prati osetan pad kvaliteta, onda nista.

Link to comment

Pa, nisu. Pale su cene stanarina i tu i tamo u kafanama. Moglo bi se reci i da su pale cene garderobe, ali posto taj pad prati osetan pad kvaliteta, onda nista.

A cene u turističkoj ponudi? Tj. iznajmljivanje i to...
Link to comment
  • 1 month later...
  • 4 months later...
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...