Jump to content
IGNORED

Mali i laki avioni


noskich

Recommended Posts

Zanimaju me mali (laki) sportski avioni cija cena je u rangu dostupnosti obicnog smrtnika (do 100K USD).Ovde se moze naci zanimljiva lista ovakvih avioncica: http://en.wikipedia.org/wiki/Light-sport_aircraftU obzir dolaze i polovni Pajper ili Cesna avioni koji bi mogli da se uklope u tu cenu.Interesuje me sve: koliko bi bilo tesko i vremenski zahtevno kupiti "kit" pa konstruisati avioncic u garazi, da li bi bolja opcija bio polovni solidniji avion tipa Pajpera/Cesne ili novi pero lake kategorije, zatim sve u vezi dozvola za ove avione?Najvise bih voleo kad bi se javio neko ko poseduje neki od ovih aviona pa da cujemo licna iskustva.Hvala vam.Zanimljivi linkovi:http://www.kitfoxaircraft.com/http://www.fly-aerotrek.com/www.piper.comwww.cessna.com

Link to comment
Ovde je PPL [casovi, ispiti, medical i dr.] oko £5k.
Da li se nakon PPL-a u UK moze komercijalno baviti letenjem (tipa kratki letovi za turiste i carter letovi za jednog saputnika, poletanja za padobrance i slicno)?Isto me zanima kada se dobije dozvola tog tipa da li ona uglavnom vazi u inostranstvu ili je potrebno polagati opet? Edited by noskich
Link to comment
Da li se nakon PPL-a u UK moze komercijalno baviti letenjem (tipa kratki letovi za turiste i carter letovi za jednog saputnika, poletanja za padobrance i slicno)?
Ne, za komercijalno bavljenje letenjem treba CPL. [koji je dosta skuplji]Sa PPL-om mozes da povedes nekoga, ali jedino mozete da podelite kintu za gorivo - ne mozes da im naplatis uslugu.edit na tvoj edit: nisu jos sinhronizovane sve dozvole. US ima npr. neke svoje ratings, koje UK nema - i obrnuto. Tu kod vas sve to regulise CASA, u Americi FAA, po Evropi JAA. Edited by jms_uk
Link to comment
Ne, za komercijalno bavljenje letenjem treba CPL. [koji je dosta skuplji]Sa PPL-om mozes da povedes nekoga, ali jedino mozete da podelite kintu za gorivo - ne mozes da im naplatis uslugu.edit na tvoj edit: nisu jos sinhronizovane sve dozvole. US ima npr. neke svoje ratings, koje UK nema - i obrnuto. Tu kod vas sve to regulise CASA, u Americi FAA, po Evropi JAA.
Hvala na odgovoru. Sad sam bas pogledao, izgleda da je ovde (u Australiji) mnogo skuplje nego u UK, PPL je minimum 20-ak K, a CPL minimum 40-ak.Cuo sam odavno da je jedna devojka odavde isla nazad za Srbiju da polaze jer je mnogo jeftinije.Koja bi po tebi bila dobra destinacija za sticanje ovih dozvola (jeftiniji kursevi, solidna obuka, a vazeca dozvola koju bi uz manje dodatne obuke mogao da "pretvoris" u neku drugu u ostalim delovima sveta)?
Link to comment
kupi jedrilicu :)
Stvar je u tome da ja ne bih to radio samo iz hobija. Da je u pitanju hobi kupio bih 25K kit za ultra laki avion i onda na miru sklapao ultra laki avioncic i konacno ponekad vikendom malo leteo van grada. Ali bih ostao u `rat race` preko nedelje.Moja zamisao je da u nekoj malo daljoj buducnosti (reda 5-6-X godina) kada otplatim stan i moguce pokrenem neki mali biznis se bavim time kao drugim (ili prvim) malim biznisom. Znaci u pitanju bi bili kratki letovi za turiste iznad znamenitosti, carter letovi za avanturiste, poletanje za sportske padobrance, casovi letenja, a mozda bih se bavio i pruzanjem treninga i usluga u vezi paraglajdinga koji mi je drazi od padobranstva.Dok se to ne desi voleo bih da se lagano informisem o svemu i moguce krenem sa dozvolom za ultra laku letelicu i sa tim 25K kitom za jedno godinu-dve.E da, rece mi danas kolega koji je poceo sa casovima za dozvolu da polaganje za ultra laku kategoriju nije toliko skupo. 170 dolara po casu, nakon 20 casova se moze polagati za dozvolu. Edited by noskich
Link to comment
a mozda bih se bavio i pruzanjem treninga i usluga u vezi paraglajdinga koji mi je drazi od padobranstva.
:wub: :wub: odmah sam videla da si maj kajnd of men :) ok,za sta god da ti treba avion podrzavam,samo da se leti,ja sam za..samo napred i gore :)
Link to comment
  • 2 weeks later...
,,privatizovana,, pilotska akademija‚i aerodrom u Vršcu?..sta god to znacilo i kako je god to moguce :unsure:
Bas tu akademiju je pohadjala kcerka jednog preduzetnika koga poznajem ovde. Iz Australije je otisla tamo jer izgleda da je neuporedivo povoljnije to odraditi u Srbiji.edit: poslao sam im email pa cemo uskoro videti koliko kosta CPL u toj skoli. Edited by noskich
Link to comment

a nama,paraglajderistima, su sada zabranili sletanje u njihovo dvoriste sto radimo vec 4536 godina i letenje radnim danima je jako diskutabilno a prelete su zabranili!?! kao da su vlasnici i celog neba :isuse: a imaju 2ipo aviona dnevno :isuse: to ranije nista nije bilo problem...cak je svetski! kup u pitanju koji treba da se odrzi za vikend..ova vest me pogodila kao da su mi rekli da vise nikada ne mogu da se vratim kuci <_<

Link to comment

Dobio sam odgovor, integrisani CPL (za pocetnika bez prethodnog znanja, all inclusive) kurs je 34.511,45 eura, integrisani PPL je 6.824,71 eura.To sve ne ukljucuje cene polaganja ispita, smestaja, hrane i ine troskove.Ovako odokativno ne izgleda nesto posebno povoljno. Izgleda da se ne isplati dolaziti u Srbiju samo da bi se ovo odradilo.

Edited by noskich
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...