Jump to content

Photo

Nekretnine

• Please log in to reply
1446 replies to this topic

#1441 placenik

placenik
  • Members
  • 562 posts

Posted 18 October 2017 - 08:25:09

bilo je 5%, sad plaćaju oba učesnika u kupoprodaji 2%

Bilo je 3% kupac, sad je 2% oba, Srbija je ovo.

#1442 pacey defender

pacey defender

pod naletima kopita zla

• Members
  • 22,563 posts

Posted 18 October 2017 - 09:07:39

Ali šta se desava ako ja kao kupac angažujem svog agenta da mi nađe stan? I taj agent mi pronađe upravo ovaj oglašeni stan gde stoji napomena da kupac plaća 2% provizije. Ja svakako moram da platim angažovanje mom agentu. Da li se onda ocekuje da platim proviziju i prodavčevom agentu?

Dalje, deluje mi besmisleno da kao kupac platim 2% za to što je agent druge strane oglasio stan. Recimo da samostalno tražim stan. Agent koji je oglasio stan ne radi u mom interesu nego u interesu prodavca. On nije moj agent, nisam ga ja angažovao. Taj agent neće za mene proveriti svu dokumentaciju i neće mi ukazati na eventualne probleme sa papirima. Ili hoće?

Edited by pacey defender, 18 October 2017 - 09:08:32.

#1443 Frank Pembleton

Frank Pembleton

...the shit has hit the fan

• Members
  • 32,945 posts

Posted 18 October 2017 - 09:08:40

Pa to, naizgled manje, a u stvari više. Zato sad ima prilično više varijanti "...ako hoćete može i bez agencije..."

....shit has hit the fan...

#1444 Hamlet Strašni

Hamlet Strašni

han som skremmer pinnsvin

• Members
  • 23,679 posts

Posted 18 October 2017 - 09:18:25

Spoiler

Plaća svako agentu sa kojim ima zaključen ugovor. E sada što obe strane imaju zaklkjučen ugovor sa istim agentom to je druga stvar

#1445 Greek Freak

Greek Freak
  • Members
  • 513 posts

Posted 18 October 2017 - 09:46:43

Tako je, Hamlete, svaki nalogodavac placa svog agenta. Dakle, ako ti kao kupac angazujes agenta, ti si njegov nalogodavac i placas mu ugovorenu proviziju.

A mozes i sam da trazis stan, mada bi u tom slucaju po meni trebalo angazovati nekoga da pogleda/uradi papire. To moze sa advokatom, za mnogo manje od tih famoznih 2%.

Agent koji oglasava stan koji se prodaje jeste agent prodavca, tj. prodavac je njegov nalogodavac. Stoga ne postoji osnov po kojem bi taj agent trazio proviziju od kupca, a pogotovo je apsurdno da to navode u oglasu (sto je cesto praksa).

Ono sto se desava je da agent prodavca, prilikom prvog gledanja stana, kupcu (ako je dosao bez svog agenta, tj. ako sam gleda stan) veoma cesto pokusava da uvali papir kojim on "potvrdjuje da je gledao stan", a koji ustvari predstavlja pristanak kupca da angazuje datog agenta. Tako kupac takodje postaje nalogodavac istog agenta, te mu duguje ugovorenu proviziju u slucaju realizacije. Naravno, ne postoji NIKAKAV RAZLOG da, kao kupac koji gleda stan, potpisujete bilo sta sto vam agent prodavca uvaljuje, a kamoli pristanak da on bude i vas agent.

Cak i ako ste u situaciji da ste potpisali navedeni papir koji vam je uvaljen i tako postali nalogodavac istog agenta, postoji misljenje Ministastva trgovine, mislim iz avgusta prosle godine (moze da se nadje na sajtu zvanicno), gde se sugerise da u tim situacijama (kada isti agent pruza uslugu i kupcu i prodavcu) dve usluzene strane (kupac i prodavac) placaju agentu po 1%, tj. da se provizija od 2% podeli, a ne duplira.

Inace, bio sam u situaciji da, kao odgovor na navodjenje ovog Misljenja, od agenta cujem odgovor "...ali, agencije su to misljenje Ministarstva osudile..." :lolol:

U svakom slucaju, niste ni u kakvoj obavezi da angazujete agenciju za trazenje stana. Ako imate energije da gledate oglase i okrecete telefone, mozete taj deo odraditi sami. Ja se nikad ne bih usudio da se igram sa papirologijom, pa mislim da za taj deo price treba angazovati strucnog advokata, ali je to mnogo povoljnije nego placati 2% agenciji.

Naravno, potpuno je legitimno da neko ne zeli da se cima i hoce da mu agencija odradi sve od pretrage do realizacije, te da im plati 2%. U tom slucaju, bilo bi jako dobro imati preporuku za agenciju/agenta, posto je ocigledno da ima puno hohstaplera u tom poslu (kao i u vecini ostalih, doduse).

Nadam se da ce bar nesto od navedenog bilo kome biti od koristi. Meni bi na pocetku price bilo, ne bih morao da vrsljam kroz zakone, pravilnike i misljenja. Macevanje sa agentima prevarantima ostaje na meniju u svakom slucaju. Izem ti drzavu...

#1446 pacey defender

pacey defender

pod naletima kopita zla

• Members
  • 22,563 posts

Posted 18 October 2017 - 11:05:56

sve jasno, hvala na razjašnjenju.  :thumbsup:

#1447 Greek Freak

Greek Freak
  • Members
  • 513 posts

Posted 18 October 2017 - 11:12:08