Jump to content
IGNORED

Yoga


Elmer

Recommended Posts

Out of body. Will be back in 15 minutes!Da vidimoo: Za ili protiv, iskustva, mišljenja...a posebno iskustva
Elmere, dje me nadje u temu. Sad cu da te udavim. :-) Ja sam pocela da radim jogu krajnje slucajno pre skoro 10 godina. Mada, da budem iskrena, iako se kunem u nju, nisam bas toliko redovna u praktikovanju. Elem, u to vreme sam zivela u Njujorku i gomila nekih zena oko mene je na najodvratniji, totalno new age-y nacin pokusavala da me vrbuje a ja sam se otimala ko divlja kobila. E, u mom lokalnom (ogromnom) dzimu delili smo salu za vezbanje sa joga vezbacima i mi koji smo se vesali po raznim spravama, trakama i biciklima. Instruktorka je bila jedna super simpaticna devojka sa predivnim melodicnim glasom i onako, prilicno drusna, sto mi je u pocetku bilo zabavno jer sam bila puna predrasuda kako fizicki izgledaju “jogiji”. Posmatrala ja tako jedno mesec dana sa onog mog bicikla i jedno vece resim da ostanem malo duze da probam kako to izgleda. Majcice draga, nemam pojma sta se desilo, ali negde na polovini onoga sto danas znam da se zove downward dog, meni su se silovito otpusili sinusi i pocela sam da slinim, placem i smejem se u isto vreme. Prilicno blamantno iskustvo, ali nakrcano endorfinima. Mislim da sam 2 dana posle toga hodala po oblacima. E, od tad sam pocela redovno da idem na casove joge, da bih posle nekog vremena pocela da vezbam i kod kuce. I dan danas nemam pojma sta se tacno desava i koje cakre mi koja asana izmasira, ali ako napravim pauzu (a one su u poslednje 2-3 godine visemesecne) vidim da zahrdjam i fizicki i mentalno. Cim se vratim jogi, posle 2-3 dana primecujem da sam mentalno stabilnija i bolje podnosim stres, a posle izvesnog vremena primetim i telesne promene tipa, izduzenijih misica, natrcenijeg dupeta i sl. Uglavnom da ne duljim, postoji nekoliko stvari koje ljudi obicno ne kapiraju u vezi sa jogom. Prva je disanje, to je kljucna razlika izmedju obicne gimnastike i joge, ono ti daje clarity & focus. Drugo, nikad ne teraj telo da radi nesto sto trenutno nije u stanju. Ako ne mozes dovoljno da isteglis nogu, savijes se napred ili nazad, pusti telo da ti kaze koliko moze. Sledeci put probaj malo vise, ali nikad ne siluj telo. Svacije telo je drugacije, sa drugacijim limitima. Ako npr. pogledas Davida Swensona kad objasnjava Pozdrav suncu u prvoj Ashtanga seriji, on uvek pokaze nekoliko varijnati tog pokreta u zavisnosti od toga u kakvoj si kondiciji. Trece, svaki put kad budes radila jogu bice drugacije. Neki put ces imati osecaj da si lako proletela kroz celu seriju asana i bices nevidjeno ponosna na samu sebe, sledeceg dana ce ti ta ista serija asana izgledati kao da gazis po trnju. Konacno, nikad nemoj da preskocis onu “mrtvac” pozu na kraju. Ona izgleda nebitna jer, kao, nista ne radis ali ima funkciju integracije svega onoga sto su ti telo i um naucili tog dana. Ako te zanimaju online izvori, ja jako volim yogajournal.com (imas i casopis, uvoze ga i kod nas, ja ga redovno kupujem) i yogatoday.com. Imas online video instrukcije, gomile pametnih clanaka i sl. U svako slucaju, uzivaj. :-)
Link to comment

fluffer - taman se mislim da malo zalijem topic :) moram da probam ili ziva nisam, nekako mi se cini privlacnim cak i sa strane(mada ovde koliko cuh ima power yoga, raspitacu se jos pa te gnjavim) pozdrav tebi i suncu ;)

Edited by Elmer
Link to comment
@hattoriAu, sto je dobra! :o
yap. :wub:
Nego, jel ima neka joga za totalno nesposobne?
poenta joge: nije vazno koliko ces se saviti, vazno je da dises i da si koncentrisan na disanje.pretpostavljam da disanje nije problem?:D
Link to comment
slazem se rajke, a i ovo mi se cini bas basic(svaki instruktor vec koristi neke poze u toku istezanja)ali mozda ima i za advanced dummies (hattori blagodarim)
ima i intermediate, sto ti je dosta za pocetak.samo odi na youtube i prati related yoga for dummies videa.
Link to comment
pretpostavljam da disanje nije problem?:D
I'm working on it. -_- Ne pitam ovo za sebe, nego za druga. Kad prebaci noge preko glave, ono unazad, ne moze da dise od stomaka. Ima li pomoci?(EDIT. Osim da jede manje). Edited by Indy
Link to comment
I'm working on it. -_- Ne pitam ovo za sebe, nego za druga. Kad prebaci noge preko glave, ono unazad, ne moze da dise od stomaka. Ima li pomoci?(EDIT. Osim da jede manje).
pa neka ih zabaci samo toliko dokle moze nesmetano da dise.ako to nije moguce nek preskoci tu vezbu.cim se izgubi ritam disanja vezbu bi trebalo prekinuti ili prilagoditi mogucnostima.treba da uziva u vezbanju, a ne da se pati.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...