Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Evo ovde racunica za Woli Creek stan sa platom od 100K. Ti moj stojko se vrati ako hoces da vidis detaljnije diskusiju o tome. Inace bila je rec o ovim stanovima koje je iDemo preporucio: https://www.realestate.com.au/property-apartment-nsw-wolli+creek-121857466

 

Pricamo o stanu u dobrom kraju, ne u bilo kom kraju na do 10 kilometara od centra.

Plata od 100K, neto je 70K kada se oduzmu osnovni i dodatni porez za Medicare: http://www.paycalculator.com.au/

 

1 You have a Medicare levy of $2,000.00. In addition, if you do not have a private health fund you will be liable for an additional Medicare surcharge of $1,000.00 . The calculation on the Medicare levy assumes you are single with no dependants.

Nedeljna neto plata je 

$1,410.08 (1346 nakon sto se oduzme Medicare)
 

 

Dvosoban stan je jedan milion. Evo racunice za kredit za stan: 

https://www.rams.com.au/calculators-and-resources/ 

 

Ako pozajmis 900,000 (dao si depozit 10%, kako si to uspeo nema veze) nedeljno placas kredit:

Based on the amount you want to borrow, an estimate of your minimum repayments is $1,040.04 a

week 

over 30 years

Ostaje 370 300 dolara nedeljno od kojih moras da platis rezije, council, hranu, odecu, higijenu...

 

Znaci ne gledamo kako si uspeo da das depozit, kako si uspeo da platis obavezno osiguranje za samo 10% depozita, stamp duty 40 hiljada: http://www.realestate.com.au/calculators/stamp-duty-calculator/, i da su kamate najnize u istoriji zemlje i ako se podignu sve pada u vodu.

 

I single ljudi moraju negde da zive, i single roditelji i nije bas lepo reci da je jedini nacin da otplatis stan da se udas ili ozenis. 

A ovde pricamo o 20% najvisoj plati tako da dve osobe sa po 50K dobijaju istina vise nakon poreza, ali ni one ne mogu ovo da otplate.

Edited by noskich
Link to comment

nije onda ni čudo što vam tako ide da jedva spajate kraj sa krajem, kad su preko potrebni likovi koji za puno love crtaju nerealne i nikad ostvarive gantove dijagrame na osnovu kojih će neki CEO da održi prezentaciju i unapred pokupi kajmak. 

tebi izgleda milo da radiš za derikože :lol:

 

Ma da, to su sve gantovi dijagrami. A programi i projekti neka rade sta hoce. Nema veze kada se ispostavi da postoji medjuzavisnost izmedju njih koja nije bila prethodno utvrdjena pa onda pregrst programa i projekata ceka na jedan jedini projekat koji treba prvo da se zavrsi pa sve ostalo da krene, recimo neki infrastrukturni projekat.

 

Ili se ispostavi da se nekoliko programa implementira u isto vreme u istom ogranku organizacije pa da nema dovoljno resursa, a ni taj ogranak nije spreman da prihvati sve implementacije.

 

Change management je svakako nepotreban, svako moze da trosi budzet kako hoce, pa ako se ispostavi da je potroseno na gluposti nema veze. Stakeholder analysis i comms takodje. Ako kasnije neko kljucan kaze da jednostavno nece taj projekat alali potrosene pare

 

Ili se programu dozvoli da krene u implementaciju sa dizajnom loseg kvaliteta, pa se na kraju nista ne uradi. Assurance je takodje glupost.

Projekti i programi neka koriste kakvu god metodologiju i dokumentaciju hoce, pa onda kada treba da se radi neki middleware ili arhitekta treba da poveze konce kako se sve to uklapa nema veze, neka provede duplo vremena na to nego sto bi provodio da je sve standardizovano.

 

Neka se potrose ogromni novci na projekte koji u stvari ne doprinose prioritetnim svrhama jer nema ko da utvrdi sta je prioritetno.

Niti ima ko da utvrdi koji su kranji benefiti programa, pa kada se program dostavi krajnjem korisniku ovaj da nema pojma o cemu je rec. Ili ga jednostavno odbaci. 

 

Taj CEO neka donosi odluke sistemom eci peci pec umesto da ima pred sobom sustinske informacije i opcije tako da moze da donese najbolju odluku. 

Programi i projekti neka se otvaraju i zatvaraju kako kome padne na pamet. To uopste i ne mora da se prati.Niti mora da se vrsi prioritizacija business cases i konstantno prati da li je i dalje investicija isplativa.

 

Ne trebaju nikakvi treninzi nikome, svi vec sve znaju. Rizici i problemi koji uticu na celokupnu organizaciju neka se ne prijavljuju visim instancama nego neka se ostave, pa kad pukne nek pukne.

 

Organizacija ne treba da sakuplja sve nauceno kroz prethodne projekte sto moze da se opet iskoristi i uzme u razmatranje, vec moze sve iznova svaki put. A mozes i da imas dva projekta koji rade slicne stvari, nema veze sto trosis duple novce za to...

 

Neka niko ne vodi racuna o novoj zakonskoj regulativi kako treba da se recimo pohranjuju podaci s jedne strane, s druge strane neka niko ne prati kakve strucnjake imamo u organizaciji, pa kad se priblizimo datumu do kojeg moramo da se uskladimo sa regulativom onda hajde bum tras nadji strucnjake za to na trzistu, ali njih nema. Sve ih vec zaposlile organizacije koje su imale EPMO pa sve isplanirale na vreme.

 

I tako dalje i tako dalje. Sve su to samo gantovi dijagrami...

Edited by noskich
Link to comment

Jbt, meni ovo super zvuči, nešto kao PI u nauci, gde ti si supervizor projekta i imaš pogled na organizaciju  i pregled finansija. Radiš da bi povečao efikasnost tima i firme.

Ako je zaista posao u usponu, onda bih se time rado bavila.

Link to comment

Pricamo o stanu u dobrom kraju, ne u bilo kom kraju na do 10 kilometara od centra.

Plata od 100K, neto je 70K kada se oduzmu osnovni i dodatni porez za Medicare: http://www.paycalculator.com.au/

 

1 You have a Medicare levy of $2,000.00. In addition, if you do not have a private health fund you will be liable for an additional Medicare surcharge of $1,000.00 . The calculation on the Medicare levy assumes you are single with no dependents.

 

 

Dobro, ali kakve veze ovo ima sa onim sto smo pricali: 120 hiljada plata, nezaposlena zena + dete. Aj ponovi racunicu, al' nemoj ovako providno da kraduckas.

Edited by ObiW
Link to comment

Racunica je svakom jasna osim njemu ocigledno.

7130$ mu je mjesecna plata bez gajbica a 800k moze da pozajmi i vraca 3800 mjesecno

Ostaje mu 3300 bez ikakvih dodatnih primanja za ostale troskove. Vremenom plata poraste i zena pocne da radi i za 10god otplate nekretninu kao od sale.

Proda je za 2mil i pali za Tajland.

E sad da je to uradio ranije sad bi bio u znatno boljoj poziciji ali ko mu je kriv kad se stiso ko Pirocanac.

Preostalo mu samo kuka kako je prije bilo lakse

Link to comment

Dobro, ali kakve veze ovo ima sa onim sto smo pricali: 120 hiljada plata, nezaposlena zena + dete. Aj ponovi racunicu, al' nemoj ovako providno da kraduckas.

 

Pricali smo svasta, 120k je stiglo kao tema kada je bila rec o porezu.

 

A sve sto je pomenuto se ne moze uzeti za stalno stanje stvari.

Na primer posto je vrtic neisplativ zena ne radi, svi njeni prihodi padaju na nulu. Troskovi rastu zbog deteta.

 

Vise se ne deli kuca sa cimerima sto znaci ne samo da se otplacuje kredit za stan/kucu vec i da se imaju mnogi drugi troskovi kojih nije bilo pre: strata - odrzavanje zgrade, council - dazbine opstini, rezije koje pre nisu placane kao prikljucak za vodu i one koje su se pokrivale iz novca od rente cimera...

 

Zatim ja radim dva posla, ali necu moci raditi dva posla 30 godina, nisam vise mlad, to je samo privremeno.

Ne mogu da putujem dva sata do posla i dva sata do kuce nazad, to isto nije odrzivo na duze staze...

 

Kamate su sada najnize u istoriji drzave, i svi ocekuju da ce uskoro porasti.

 

Znaci treba imati u vidu da te neke kombinacije nisu i ne mogu biti za ceo zivot.

Edited by noskich
Link to comment

Evo skoro 6 godina od kad uzeh kucu na kredit i dovukao cara do duvara ali u pozitivnom smislu.

Suma sumarum:

Troskovi: cirka 90k u kamatama renoviranjima opstinskim taksama i odrzavanju kuce.

Dobitak: vrijednost nekretnine za 300k visa negi prije 6 godina.

 

Cisti dobitak od 210k uz rentu of 0$

 

Idemo dalje, tj sljedeca je bolja lokacija i veci komad zemlje

 

 

Pozajmio sam upravo 800k za novu kucu.

3400 mjesecna rata,30 godina batice

 

Batice, nesto se ovo 'malo' ne uklapa. 

Pre ce biti da si uzeo kredit na onoliko koliko sam tipovao pre, a mene savetujes da uzmem 4-5 puta veci kredit.

Edited by noskich
Link to comment

Nego bas odgledah SBS emisiju Dateline veceras, i tema su nestale native-Canadian zene. Po ondasnjim aboridzinskim izvorima trenutno ima 4000 nestalih zena. Ne zna se da li su zive ili mrtve. Ova emisija me je potpuno shokirala. Dobar deo emisije je sniman u getoima Vinipega gde se zene na ulici prodaju za 20 dolara. Na sta ta naselja lice. 

 

Ovo je genocid. I sve to u toj nazovi perjanici demokracije i zemlji sa 'vrhunskim' kvalitetom zivota.

 

http://www.sbs.com.au/news/dateline/story/vanished-canadas-missing-women

 

Canada and Australia share a dark secret: in recent decades thousands of Indigenous women have been murdered or gone missing. What can Australia learn from Canada’s attempts to address the problem?

Edited by noskich
Link to comment

Pricali smo svasta, 120k je stiglo kao tema kada je bila rec o porezu.

 

A sve sto je pomenuto se ne moze uzeti za stalno stanje stvari.

Na primer posto je vrtic neisplativ zena ne radi, svi njeni prihodi padaju na nulu. Troskovi rastu zbog deteta.

Troskovi rastu, ali i porez pada... sto se tice vrtica, ja ne znam kako je u Oz, ali kod mene bukvalno niko ne vodi dete u vrtic, svi imaju neku Juanitu koja pazi dete... ponekad Juanita pazi 2-3 dece iz par porodica. Jeftinije nego vrtic, a i dete nauci spanski. Zatim imas i kombinaciju kada necija baba iz Srbije dodje na 6 meseci pa pazi 2-3 dece iz srpskih porodica dok su familije na poslu... isto jeftinije nego vrtic, a i dete bolje nauci srpski. 

 

Ukratko, ljudi se snadju kada se potrude. Kad sede i gledaju statistiku, onda se ne snalaze.

Link to comment

ako je dobra zarada uz visoke troškove svaka ušteda znači, tu vredi preispitivati troškove

 

slaba zarada uz niže troškove ne ostavlja manevarski prostor, sužava mogućnosti

 

kabl za struju,cigla, letva, greda, cev za vodu, to uvek može da košta manje i u skupim društvima, a u jeftinim ne vredi, ne može ispod minimuma

 

računanje kreditnih stopa i poreza, alalilo ga

Link to comment

Batice, nesto se ovo 'malo' ne uklapa. 

Pre ce biti da si uzeo kredit na onoliko koliko sam tipovao pre, a mene savetujes da uzmem 4-5 puta veci kredit.

Ne ne batice. To je bilo jos davne 2011 kad zapocesmo ovu temu. Kad mi kazes kolko rentas gajbu u Ipswichu onda cu ti kazem koliko sam pozajmio tada.

Prije par mjeseci sam uzeo drugu kucu i pozajmio 800k. 2011 je nebitna jer je voz davno prosao

Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...