Jump to content
IGNORED

Definisanje umetnosti


Bakemono

Recommended Posts

Pa naravno da se nismo dogovorili - to je predmet rasprave. Ali rasprave ne moraju uvek da pođu od defincije (često i ne mogu, upravo zato što nema definicije koju svi prihvataju), ali to ne znači da ne mogu da se vode na osnovu primera, analogija, zajedničkih intuicija, itd. Problem dakle nije nedostatak defincije, nego Kaubojevo konstantno miniranje rasprave i stravična negativnost prema nekim stvarima/fenomenima koje bi hteo da dekretom isključi iz umetnosti jer mu prosto nisu po ukusu (inače poznatom i kao univerzalni osećajtm). To jest, on bi prosto da univerzalizuje svoj ukus.
E sa tim se ne slažem. Mislim da je svaka diskusija osuđena na propast ako se u startu ne definišu osnovni pojmovi. Kako možete da raspravljate da li nešto jeste ili nije umetnost ako za sve diskutante ta reč znači različito. Mislim, možete vi, ali evo na šta to liči.
Link to comment
  • Replies 139
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bakemono

    38

  • Turnbull

    34

  • Bujodrag

    24

  • bergasa19

    11

Sveštenici su se osećali moćno i uzvišeno. Gomilu su podilazili žmarci, a mučenik je postajao svetac svoje religije. Imaš celu stvar.Zapravo, ko zna jesu li imali reč za umetnost koja ima isto značenje kao ova naša danas. Mogu da se kladim da nisu, kao što narodi Azije nikad nisu imali reč za Aziju - njima je bilo besmisleno da trpaju u isti koš tako različita mesta i civilizacije na tako prostranom kontinentu. Kinezi pod "kung fu" podrazumevaju svaku veštinu, od kaligrafije i poezije, preko pletenja korpi i spremanja nudli, do boksa.
Imas zrtvovanje bogovima. Ne mozes da navuces tu umetnost nikako.
Link to comment
E sa tim se ne slažem. Mislim da je svaka diskusija osuđena na propast ako se u startu ne definišu osnovni pojmovi. Kako možete da raspravljate da li nešto jeste ili nije umetnost ako za sve diskutante ta reč znači različito. Mislim, možete vi, ali evo na šta to liči.
Pa onda bi sve najvažnije rasprave bile osuđene na propast ili na razgovor istomišljenika, budući da je većina rasprava upravo rasprava o značenju pojmova, recimo o tome šta je pravda, ili istina, ili slobodna volja. Kako vodimo ove rasprave? Pa pođemo od nekih primera oko kojih se svi slažemo i onda pokušavamo da na osnovu njih dođemo da definicije oko koje ćemo se svi složiti. Ili ponekad uopšte ne tražimo definiciju, nego gledamo da li se novi primeri mogu uklopiti u postojeće egzemplare, i u koji se uklapaju najbolje (ovako funkcioniše presedansko pravo). Edited by Syme
Link to comment
Pa onda bi sve najvažnije rasprave bile osuđene na propast ili na razgovor istomišljenika, budući da je većina rasprava upravo rasprava o značenju pojmova, recimo o tome šta je pravda, ili istina, ili slobodna volja. Kako vodimo ove rasprave? Pa pođemo od nekih primera oko kojih se svi slažemo i onda pokušavamo da na osnovu njih dođemo da definicije oko koje ćemo se svi složiti. Ili ponekad uopšte ne tražimo definiciju, nego gledamo da li se novi primeri mogu uklopiti u postojeće egzemplare, i u koji se uklapaju najbolje (ovako funkcioniše presedansko pravo).
A: Za mene je umetnost to i to.B: Zanimljivo. A za mene je ovo i ovo.A: Aha. OK. Onda sledi da je X za tebe umetnost.B: You got that right.Šta tu ima da se raspravlja? Ako postoji jasna definicija neke reči tako da svaka njena upotreba koja se u nju ne uklapa može da se smatra greškom na koju se da ukazati prostim citiranjem rečnika, problema nema. Ali ako je sam pojam otvoren za subjektivnu interpretaciju, zašto onda da namećemo jedni drugima svoju "definiciju"? Čemu sve to? Prosto podeliš svoj ukus s nekim i to je to.
Link to comment
A: Za mene je umetnost to i to.B: Zanimljivo. A za mene je ovo i ovo.A: Aha. OK. Onda sledi da je X za tebe umetnost.B: You got that right.Šta tu ima da se raspravlja? Ako postoji jasna definicija neke reči tako da svaka njena upotreba koja se u nju ne uklapa može da se smatra greškom na koju se da ukazati prostim citiranjem rečnika, problema nema. Ali ako je sam pojam otvoren za subjektivnu interpretaciju, zašto onda da namećemo jedni drugima svoju "definiciju"? Čemu sve to? Prosto podeliš svoj ukus s nekim i to je to.
Pojam koji stoji uz rec se razvija. Nije statican. Na primer rec sloboda se menjala kroz vekove i danas se menja.
Link to comment
A: Za mene je umetnost to i to.B: Zanimljivo. A za mene je ovo i ovo.A: Aha. OK. Onda sledi da je X za tebe umetnost.B: You got that right.Šta tu ima da se raspravlja? Ako postoji jasna definicija neke reči tako da svaka njena upotreba koja se u nju ne uklapa može da se smatra greškom na koju se da ukazati prostim citiranjem rečnika, problema nema. Ali ako je sam pojam otvoren za subjektivnu interpretaciju, zašto onda da namećemo jedni drugima svoju "definiciju"? Čemu sve to? Prosto podeliš svoj ukus s nekim i to je to.
Pa prosto zato što nisu sva pitanja pitanja ukusa, neka su i pitanja zajedničkog vrednovanja, i što bi rek'o Kauboj, kriterijuma. Neretko i zato što moramo da se dogovorimo oko nekih pojmova. Pravda je tipičan primer. Ako želimo pravedno da uredimo svoju zajednicu, moramo da se dogovorimo šta je pravda, ali jedni kažu - pravda je da svako dobije u skladu sa zaslugama, drugi, pravda je da svako dobije u skladu sa potrebama, a treći, pravda je da svako dobije ono što je stekao na zakonit način, itd, itd. Ali onda imamo egzemplrane slučajeve pravde, i možemo da pođemo odatle, razvijajući, kroz analogije svoj zajedničke intuicije i stavove.Naravno, nekad možemo da uradimo ovo što ti kažeš, ali to samo kada nam sam pojam nije bitan. Kažemo tvoj defincija je defincija za umetnost 1, a moja za umetnost 2, i onda prosto govorimo nadalje o ova dva pojma.Ali meni se čini da je ova fascinacija defincijama prilično promašena, i da je mnogo bitnija upotreba pojmova u izvesnim zajedničkim praksama.Edit: Da dopunim, mislim da je slika od koje polaziš pogrešna. Mi nismo stranci koji polaze od različitih defincija X, nego smo pripadnici jedne jezičke zajednice koji učestvuju u različitim praksama u kojima se koristi pojam X. Dakle mi polazimo od ovih praksi. Edited by Syme
Link to comment
A: Za mene je umetnost to i to.B: Zanimljivo. A za mene je ovo i ovo.A: Aha. OK. Onda sledi da je X za tebe umetnost.B: You got that right.Šta tu ima da se raspravlja? Ako postoji jasna definicija neke reči tako da svaka njena upotreba koja se u nju ne uklapa može da se smatra greškom na koju se da ukazati prostim citiranjem rečnika, problema nema. Ali ako je sam pojam otvoren za subjektivnu interpretaciju, zašto onda da namećemo jedni drugima svoju "definiciju"? Čemu sve to? Prosto podeliš svoj ukus s nekim i to je to.
Inače, a kako misliš da se sastavljau rečnici? I kako se menjaju? Da li mogu da se dovedu u pitanje? Na osnovu čega?Edit: A ne stigoh da te pitam koja je tvoja defincija umetnosti? Edited by Syme
Link to comment

Rečnici su konsenzus upotrebe reči u datom trenutku. Kad se značenje reči promeni ili reč poprimi novo značenje, to se ponekad zabeleži i u rečnicima.Zna se šta je pravda i zna se šta je istina. Niko ne raspravlja o tome šta te reči znače, već se raspravlja da li je nešto pravedno ili ne, ili da li je istinito (tačno) ili ne. Dok se za umetnost ne zna ni šta to uopšte znači.

Link to comment
Edit: A ne stigoh da te pitam koja je tvoja defincija umetnosti?
Mislim da je to jedna od onih reči koje više otežavaju komunikaciju nego što je omogućuju. Dvoje nasumično odabranih ljudi obično misle različitu stvar pod tim pojmom, i to isuviše često dovodi do nesporazuma. Ja lično je retko upotrebljavam, osim kad hoću da naglasim da je nešto mnogo lepo. "Ovaj gol je bre čista umetnost!"
Link to comment

a bre Bakemono, ti ko da nikad nisi prisustvovo mjetalskoj diskusiji gde se u sitna crevca razglaba o samom pojmu nekog pravca metala (bleka, deta, gotika). jes ti ikad zaso na neki muzicki forum ?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...