Jump to content
IGNORED

oktobarski salon


kgmr

Recommended Posts

  • Replies 628
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Caligula

    109

  • kim_philby

    104

  • yolo

    79

  • InvisibleLight

    38

Ja video reportazu na TV-u i vratio se dvadesetak godina unazad, bez da sam koristio vremeplov. Prosto neverovatno koliko je stvar u ovo brzo vreme stala.Tako da mozda odem, cisto da se setim studentskih dana.

Link to comment
bio li je kogod na oktobarskom salonu?
bio. sta te interesuje?edit: donekle se moram sloziti sa kaubojem. malo je sve onako 90s revisited. Edited by kim_philby
Link to comment

interesuje me malo da razmenimo utiske. sta vam je najgluplje? meni je valjuškanje na visoravni jael bartane (mada mi je zanimljiva njen stariji poziv poljskim jevrejima u izraelu da se vrate u poljsku)moje asocijacije su sledece: posto ima mnogo radova direkt iz socijalne psihologije, razmisljala sam kako te stvari o društvenom inženjeringu (milgram/majlgrem, zimbardo, aš...) koje su veoma stare u psihologiji ('63, '71, '50), iako mnogo puta ponavljane u svim meni poznatim kanalima formalne i neformalne komunikacije još uvek nisu opšte mesto u društvu, za razliku npr. od forjdovih tekovina i teme seksualnosti, ili npr. ranog razvoja dece i vaspitavanja. isto sam imala utisak da su sve priče na os već milion puta ispričane (nezavisno od psihologije). sad, neke su mi bile super (argentinci/hijos, poljak (ali onaj drugi rad, sa 4 grupe aktivista), čehinja sa programiranjem subote...). katarina z. i milica t. mi nategnuti, istorijski udžbenici takođe). bilo mi je zanimljivo da vidim milgramovu sobu, mada mi za te eksperimente liči kao da su autori pre par godina pročitali ili videli neki od mnogih dokumentaraca o eksperimentu, bili fascinirani (kao i svi kad čuju za stvar) i onda odlučili da to podele sa svetom i stave potpis na to, preskočivši istraživački deo (ako to uopšte postoji u umetnosti?).

Link to comment

zasto bi pricali o glupim stvarima? evo meni je super mermoterm na primer. zato sto greje.a zasto ti je taj rad kad se deca igraju drzave na brdu glup? mozda je malo direktan/simbolicki a to je passe ali nema svako suptilne mehanizme. meni je ok bas zato sto je nemoderan.

Edited by gazza1
Link to comment

eto, tačno npr. to, da si bio sa mnom da mi kažeš 'deca se igraju države na brdu' više bi ostavio utiska na mene, tj. da sam imala tumača :)+ nekako sam, i pored duboke fasciniranosti setlersima, propustila činjenicu da ih nekad nasilno odnose izraelci. za to je kriva moja druga fascinacija, prema luju teruu, i dvoje prijatelja koji su mi dali njegov film o setlersima. hoću reći, nema moje odgovornosti u tome, društvo i mediji su krivi :D

Link to comment

ma jak sam ti ja tumac, cekamo filbija da nas sve potera odavde.meni najvise na oktobarcu smeta taj malumni pseudoaktivisticki diskurs i negativna fascinacija izraelom, jest da je kustoskinja izraelka ali mi je ta politicka korektnost toliko smorna da nemam reci. prosto covek danas zna sta ce da dobije kada na izlozbama ovog profila vidi da su kustos ili (video) umetnici odatle. ko da si usao u maxi supermarket pa znas sta sta stoji na kojoj polici. et to mi je najjadnije.ali mozda sam sam kriv zato sto mislim da je IDF umetnicki projekat. kao al kaida.a ima taj divan slikar shai azoulay koji bi bio super da se vidi u beogradu.mislim, jan fabr je dosta toga objasnio na svom predavanju. i mislim da je za njegovo mentalno zdravlje sjajno sto cowboy nece ici na oktobarac.

Edited by gazza1
Link to comment

ma sto bih vas terao.meni je yael odlicna. ja sam taj rad video jos 2005. godine u istanbulu i tad mi se dopao. prvo rad je prelep. to nije rec koja se cesto koristi u savremenoj umetnosti ali jednostavno je tako. pejzaz na kojem se oni mladi ljudi rvu izgleda nestvarno lepo. odnosno, yael je kao trenirani filmadzija svo svoje znanje upregla u to da nam omoguci neposredni i nesmetani skopicki uzitak. cime je veza nasilja (koje je prvenstveno prisutno kao cin govora), seksualizovane mladalacke igre & estetike doveden do samih krajnih granica.pri tome kako ne voleti rad koji za svoje polaziste uzima jeremiju 2:21 i njegovu prorocku izjavu stavlja na glavu zadrzavajuci pri tome svu snagu objave.jeremija 2:21 iz jeruzalimske biblije

A ja te zasadih kao lozu izabranu, k`o sadnicu plemenitu. Kako li mi se samo prometnu u jalov izrod, u lozu divlju!
KJ verzija prevoda na engleski koja se drzi prilicno dobro izvornika.
Yet I had planted thee a noble vine, wholly a right seed: how then art thou turned into the degenerate plant of a strange vine unto me?
pri tome u hebrejskom je rec za seme i rec za decu.jan fabr mi je cisti postmoderni, barokni, kic. i pri tome kada ta bitefovska opijenost prodje beogradjani ce opet shvatiti (ili mozda nece) da su imali prilike da vide verovatno vodecu video umetnicu danasnjice u yael bartani dok su za to vreme obigravali oko belgijskog dekadenta. ostatak mi je onako. milgram eksperiment thumbs down. suvise dokumentaristicki za moj ukus a prilicno i banalno (sam eksperiment je nekako danas banalan, zar ne?). zmijeviski mi se nikada nije bas dopadao (iako mu je onaj rad sa nacistima odlican). vahidini udzbenici izgledaju jako zanimljivo kao objekti samo kada bi mogla nekako da se otrese te aktivisticke price (historija/histerija). milica t. ima video koji lici na top listu nadrealista (ono kada nele vodi dnevnik pa navuce globus na glavu). led art dobro postavljen ali funkcionise samo na nivou istorijskog artefakta iz 90tih (bas kao i urtica). ne znam da li je to intencionalno. palestinsko pitanje je konacno dovedeno do paroksizma i potpunog neukusa sa pratecim programima tipa 'donesite vas pasos da vam u njega metem pecat drzave palestine' (to daje novo znacenje reci drzavni umetnik). jebiga ali ja sam poznati cionista koji vise voli sholema od hane arent tako da je bolje da cutim.sama postavka mozda malo predizajnirana. arhitekta je definitivno dao svoj pecat. mirko ilic - pristojan katalog i odurno idejno resenje vizuelnog identiteta ovogodisnjeg salona.jebiga, za ostalo bih morao da jos jednom prodjem kroz izlozbu. k. zdjelar nisam video, nisam se udubio u tzv. irwin sobu i sve tako. za razliku od proslog salona nazire se neka misao iza izlozbe. Edited by kim_philby
Link to comment

nebitno je da li je jan fabr kic ili nije, naravno da grdan jeste i da se iz aviona vidi da mu nije mesto u takvoj konstalaciji izlozbe (ili jos bolje postavke, koncepta yadaya) ali je kustoskinja njegovim (bitefovskim, haha, jako:)) uvrstavanjem nesvesno postavila omiljeno kaubojevo pitanje: was ist kunst? vise od pola radova prisutnih na OS nisu, kako god postavili i olabavili kriterijume.inace se jako slazem sa ovom kimovom beatifikacijom ovog video rada yael, i mene je privukla estetika vise nego bilo sta drugo u njemu

Edited by gazza1
Link to comment
nebitno je da li je jan fabr kic ili nije, naravno da grdan jeste i da se iz aviona vidi da mu nije mesto u takvoj konstalaciji izlozbe (ili jos bolje postavke, koncepta yadaya) ali je kustoskinja njegovim (bitefovskim, haha, jako:)) uvrstavanjem nesvesno postavila omiljeno kaubojevo pitanje: was ist kunst? vise od pola radova prisutnih na OS nisu, kako god postavili i olabavili kriterijume.inace se jako slazem sa ovom kimovom beatifikacijom ovog video rada yael, i mene je privukla estetika vise nego bilo sta drugo u njemu
naravno da je sve to umetnost. samo je problem sto je dobar deo toga umetnost koja je vec sada zapravo muzejska. bas taj aktivizam devedesetih koji je sustinski potpuno apolitican. tu ti je led art paradigmatican u svojoj besmislenosti.inace yael je tu deo te linije johanna billing, david maljkovic pa i francesco vezzoli (iako on nije moja solja caja) odlicnih video umetnika koji prolaze pored beogradske publike neprimetno.iako nije to bas lepo, moram da hvalim svoga konja (bad joke) i da kazem da je rad darinke pop-mitic sustinski kljuc za citanje domace scene kroz 6 odabranih izlozbi iz 90tih. vrlo namenski rad za prikazivanje kod nas. Edited by kim_philby
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...