Jump to content
IGNORED

Bitcoin virtuelni kripto novac


pyc

Recommended Posts

Ukratko, to je lik koji je ljudima obećao 7% zarade mesečno na uloge. Mnogi su se upecali, a bitcoin je sistem sam po sebi anoniman, i dali mu pare. Onda je prosto rešio da sve te bitcoine koje je dobio unovči, pa je ponuda bitcoina na berzi bila velika, i cena je oborena sa 15 na 7.5$ u roku od 2 dana... Kada je celo ludilo prošlo, bitcoin je poceo da se oporavlja, i evo ga sada, mesec dana kasnije na nivou od 12.5$ ...Dakle, to su privremeni potresi tržišta izazvani manupulatorima, lopovima, spekulantima, i biće tako drastično dokle god bitcoin ekonomija ne naraste dovoljno... To zapravo nije problem bitcoina, to je problem ljudi koji su pogrešnom čoveku ukazali poverenje.
Link to comment
ovo mi deluje kao da ti mislis da je povecanje vrednosti novca inflacija, pa da je pyc kontradiktoran, a nije. inflacija je povecanje nivoa cena, a ne vrednosti novca.
inflacija je smanjenje vrednosti novca, a povećanje cena je posledica kako bi cene ostale realne.
Link to comment
Dakle, to su privremeni potresi tržišta izazvani manupulatorima, lopovima, spekulantima, i biće tako drastično dokle god bitcoin ekonomija ne naraste dovoljno... To zapravo nije problem bitcoina, to je problem ljudi koji su pogrešnom čoveku ukazali poverenje.
Ukratko, ugrađena deflacija (inflacija nemoguća),
Link to comment
Nisam bio dovoljno precizan... inflacija sada postoji pošto su bitcoini i dalje u procesu generisanja (do ukupno 21 miliona), ali pritom tražnja za bitcoinima poništava obezvređivanje zbog ubacivanja novih bitcoina na tržište putem mininga. U momentu kada se drastično uspori priliv novih bitcoina, a u jednom momentu i stane, onda će količina izgubljenih bitcoina (recimo kada se nekome uništi wallet fajl, ili čovek umre a nije nikome ostavio password na wallet) biti veća biti veća od količine novih koji ulaze - što automatski znači deflaciju, tj. ugrađeni porast vrednosti. Naravno da nije samo to faktor vrednosti bitcoina, već su tu ponuda i potražnja, ali u jednom trenutku inflacija neće uopšte biti moguća.
ako sam dobro shvatila da bi bitcoin prevashodno trebao da sluzi za placanje roba i usluga (a ne za spekulisanje), deflacija bi najpre trebalo da dodje od povecanja ekonomske aktivnosti unutar sistema, uz ogranicen supply novca.koje bi tacno bile reperkusije takve ekonomije sada nisam u stanju da sagledam trenutno. Edited by rajka
Link to comment
ako sam dobro shvatila da bi bitcoin prevashodno trebao da sluzi za placanje roba i usluga (a ne za spekulisanje), deflacija bi najpre trebalo da dodje od povecanja ekonomske aktivnosti unutar sistema, uz ogranicen supply novca.koje bi tacno bile reperkusije takve ekonomije sada nisam u stanju da sagledam trenutno.
mislim da si dobro shvatila... takva ekonomija je po meni dosta zdravija nego ova inflatorna gde političari štampaju novca da bi krpili rupe i uživali u luksuzu.
Link to comment

Moja lična iskustva sa bitcoins-ovima : Ortak koji kupuje drogu na veliko preko silkroada, koristeći bitcoine koje mintuje sam. :kralj:Anonimna internet valuta ima veću vrednost kod ljudi koji žele da ostanu anonimni...dušu dalo za kupovanje narkotika i oružja. Ovo je valuta za rizične i sumnjive, za avanturiste...Mada za bitcoine mogu da se pazare i sve ostale stvari, do sada ima oko 100€ miliona eura u opticaju a u suštini nema nekog maloprodajnog sajta koji posluje sa bitcoins-ovima. Za sada može u Srbiji da se 100% kupuje internet hosting i droga... A postoji i srpska bitcoin berza koja menja bitcoinove u dolare, evre i dinare.Glavna stvar vezana za valutu je što i dalje skače i može da se mintuje novac praktično iz ničega, široko je prihvaćena i za sada prolazi ispod radara državnih monopola. A i da ne prolazi, šta oni tu mogu da urade - praktično ništa.

Link to comment

To je "mining", dakle to je minovanje ako ćemo da prevodimo na srpski. https://en.bitcoin.it/wiki/Mining, tu može da se pročita šta je to tačno, a koliko sam ja shvatio to je proces verifikacije transakcija na osnovu koga se dobija nagrada u vidu novoemitovanih Bitcoina, u odnosu na procesorsko vreme koje je uloženo u "pronalaženje bloka". Tu sad već debelo zalazimo u tehničku priču koja možda nije ni potrebna. Sve je opensource i da tu postoji neka logička rupa, odavno bi bilo primećeno, community koji se bavi time je ogroman.U vezi ion-ovih URL-ova...http://onlinetrziste...ih-projekata/�� (to je jedan od najuskoumnijih tekstova koji sam video u skorije vreme. Lik je potpuni aparatčik, zarobljen u stegama sistema. Zaista žalosno koliko je slep i koliko ne uviđa prave vrednosti Bitcoina a sa druge strane manupulacije i sav cirkus aktuelne "ekonomije"). "Ono što se nameće kao zaključak jeste da bi bitcoins mogli da dožive veliku ekspanziju u budućnosti ukoliko se Vlade ne ukljuće i zabrane ih." Lik je glup i jadan, teško nama sa ovakvim blogerima koji ne uviđaju čak da vlade ne mogu da urade ništa da Bitcoin zabrane jer je to P2P tehnologija distribuirane baze podataka, slično kao i P2P download programu...Sve u svemu, sloboda narodu, smrt aparatčicima kao što je ovaj izrod.Iz drugog teksta, koji je nešto razumniji, izdvoji bih: "Ovaj intrigantan projekat je nešto najuzbudljive što se desilo u ekonomiji. Iako tek eksperiment, pokazao je da trenutni finansijski sistem nije jedini koji je zamisliv. Otvaranje ka prosečnim korisnicima i uvećanje broja sajtova i servisa koji podržavaju ovaj oblik plaćanja mogao bi da dovede do popularizacije sistema, ali samo ako se reše dva goruća pitanja: problem hakera (naročito onih koji koriste „botnet” za generisanje priliva) i državna regulacija. Drugi problem, nažalost, deluje kao nerešiv, jer mreža bazirana na apsolutnoj privatnosti transakcija i decentralizovanom sistemu nosi u svojim osnovnim principima nešto što je za svaku državu praktično neprihvatljivo."To što on prikazuje kao "goreće" probleme, zapravo uopšte nisu problemi: onaj ko poseduje bitcoine, njegova dužnost je da svoje podatke odbrani od virusa koji bi mogli da ih ukradu, i samo je njegova krivica ako ih izgubi. Što se tiče državne regulacije, nema šta država uopšte da traži i reguliše slobodne transakcije (dakle slobodnu trgovinu) i da zabada nos gde joj nije mesto. Stanje kakvo je trenutno je totalno prihvatljivo, i kao što vidite Bitcoin ekonomija raste vrtoglavo i po mojoj proceni, uskoro će postati igrač koji će moći da se meri sa ostalim opšte prihvaćenijim valutama, jer će za bitcoine moći da se kupi praktično sve online, pa čak i u regularnim prodavnicama... Živi bili pa videli.

Edited by pyc
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...