Jump to content
IGNORED

Where in the world is Waldo?


Razzmatazz

Recommended Posts

Nego kaži ti kako se ljudi u Srbiji specijalizuju za SAP (ili Dynamics ili nešto slično), ima li neka institucija, šalju li napolje, dopisna nastava...? Pošto je očigledno da je visoka plata tu zbog nedostatka ljudi, a takav softver istovremeno nije nešto što bi zainteresovani mogli da skinu kao ofis ili intellij i malo "čačkaju i isprobavaju" uz self-help.

Edited by Razzmatazz
Link to comment

Pa suštinski, obrazovanje se svodi da budeš junior u nekoj konsultantskoj firmi ili da si negde inhouse gde je SAP implementiran, recimo još od pre SAP-a, pa da su te bacili da to radiš...

 

Ako si junior, onde te neko stariji vodi kroz projekte, pa imaš i mogućnosti da vidiš svašta, imaš testne sisteme na kojima možeš da se igraš i istražuješ, ako si sposoban i želiš... Kasnije, posle par godina, firma ti obično plati polganje sertifikata (oko 400€ je valjda), pa kao imaš i ćagu da nešto znaš...

 

Drugi put obično znači da firma plati neki kurs, gde ti neko iz lokalnog SAP-a održi (ili tamo gde nemaju lokalne konsultante, zovu nekog drugog), ako neće online. Kursevi su skupi u PM inače (milim da je oko 1000€ dnevno po čoveku koji sluša kurs). Dokumentaciju dobiješ tad od SAPa i testni server na 3 nedleje, pa tu možeš da malo, kratko istražuješ, a onda na svom dev ili sendbox sistemu možeš da se igraš...

 

Mislim, ja sam prošao ovaj drugi put, prešao sam sa PL/SQL i . NET-a u SAP svet, jer me je predhodna firma tako bacila... I hvala joj na tome :)

 

Realno, evo ja sam 10-ak godina sa SAP-om, poslednjih 5 kao konusltant, i realno, ovaj deo u inhouse je sranje, pravu stvar vidiš tek kad si konsultant, kad moraš da se prilagođavaš i držiš procese po različitim firmama u glavi, da jedan da radiš sa retailom, drugi u telekomunikacijama, a treći u nečem sasvim devedeset devetom... I još se jebavaš sa tehničkim stvarima... :)

 

I da, neko moje iskustvo, da bi čovek ozbiljno i dobro ušao u SAP svet, sa IT strane, mora osim nekih normalnih stvari kao što je programiranje i baze, da poznaje bar neku poslovnu oblast sasvim solidno, najbolje finansije... Da ima odakle da krene i da razume šta se dešava...

Link to comment

@Aram

 

Online ili sa učiteljem?

 

Ovo je za kurs sa učiteljem nemoguće, za 4 nedelej te učitelj izađe minimum 8K€... Ne znam koliki popust da daju na količinu, da ima 10 polaznika pa da kažeš, ajde, ali je SAP preporuka da se ne ide preko 5 ljudi na kursu, kad je uživo...

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk

Link to comment

koliko sam shvatio samo prvih par dana sa uciteljem, posle online ali u njihovim ucionicama. i nema ovde ni restoran ni nista :(

To već može...

 

Inače u BG isto nema ni teretana, ni masaža, ni ništa... Samo ručak možeš da biraš odakle će da ga naruče :(

Link to comment

Hladno, hladno - al' zato standard!

 

Molio bih samo da kod opisivanja ovako stanja negde samo navedete o kojem se regionu radi... Mada ako je u pitanju hladnoca, onda je mozda i bransa bitna :lol:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...