Jump to content
IGNORED

BrExit?


jms_uk

Recommended Posts

Promaklo mi je to nekako, kako ide sa tim placanjem izlaska iz EU ukoliko ne dodje do dogovora i nastupi hard exit po sili lisabonskog sporazuma? Da li i onda moraju da plate i kakve mehanizme ima EU da ih natera da plate (osim nekih sankcija je li)? 

 

 

U tom slučaju UK može da se obriše ispod nosa za svaki budući ugovor o slobodnoj trgovini sa EU. 

 

"Why People Vote for Those Who Work Against Their Best Interests"

 

https://mediahub.unl.edu/media/8546

 

 Deo transkripta ispod videa  :lol:

 

 

[51:30] Why did the Brits vote for Brexit?

[51:32] BLYTH: Because they're morons.

[51:34] (audience laughing)

[51:36] MIKE: Next question.

[51:37] BLYTH: So, this is when it becomes comedy.

[51:39] But it's also tragedy and the best comedy is tragedy, right?

[51:43] So, here's the way it worked before.

[51:46] The Brits had the thing called the pound, right?

[51:49] It was cute. Had a picture of Elizabeth on it, right?

[51:51] They were never going to join the euro and because

[51:54] they were never going to join the euro,

[51:55] they didn't have to put up with any of the nonsense

[51:57] that the Germans and their perpetual belt tightening.

[51:59] Any of that crap. They didn't have to put up with all these

[52:02] rules called the Fiscal Compact and the Deficit

[52:04] Reduction Procedure. They were never going to join.

[52:07] And the best thing about being a country

[52:09] is having your own money.

[52:10] 'Cause if your banking system goes poof, you can

[52:13] print money to save it, if you want.

[52:15] You could also decide not to.

[52:18] You can take a hit through the exchange rate

[52:20] because you have one so you basically default slowly

[52:23] on foreigners in your cash rather than on your own

[52:26] people. If you don't have your own currency,

[52:28] if you give that up, you can't do any of these tricks.

[52:31] And what that means is either you let everything default,

[52:34] you blow up the banking system for the whole of Europe

[52:37] which would be crazy

[52:39] or alternatively you squeeze internal devaluation.

[52:41] Welcome to Greece, right?

[52:43] Why is Greece in such a circ, that's why.

[52:45] They don't have their own money.

[52:47] Now, the Brits are smart enough to go, we're never

[52:48] giving this up. We're one of the big three,

[52:50] we get to like tell the Germans and the French no

[52:53] we're not doing that, no we're doing that.

[52:54] We get to veto anything we don't like.

[52:56] We have our own massive financial sector

[52:58] which is really big and earns us tons of money.

[53:01] We get to clear all these euro transactions.

[53:03] We have this lovely little hedge currency

[53:06] between the euro and the dollar called the pound.

[53:08] It's deep and it's liquid. Our property markets

[53:10] are the biggest money laundering scheme on the planet.

[53:13] We have the best deal ever.

[53:17] David Cameron renegotiated the best deal ever.

[53:20] And then decided he didn't like it.

[53:22] Took it to the British people and said

[53:24] what do you think of the EU?

[53:25] And they basically said, we don't know but we hate you.

[53:29] (audience laughing)

[53:30] 'Cause it wasn't really about the EU. It was about

[53:32] (high pitched laser noise)

[53:33] to the elites basically

[53:35] and then the result came in and they went

[53:37] oh crap. So they handed it to May

[53:38] and now May has to negotiate the best deal ever

[53:42] having defaulted on the best deal ever twice.

[53:45] So, in my book they're morons.

Link to comment

U tom slučaju UK može da se obriše ispod nosa za svaki budući ugovor o slobodnoj trgovini sa EU. 

 

 

Pa to, znaci sankcije. Pretpostavljam da niko nije toliko lud da dovede UK do te pozicije (ni u samoj UK ni u EU, jer ipak je i UK trziste, a nije ni malo). Sve sto hard brexitasima onda treba jeste da ispregovaraju neku njima prihvatljivu cifru (ili da je izblefiraju nekako). 

Link to comment

Pa to, znaci sankcije. Pretpostavljam da niko nije toliko lud da dovede UK do te pozicije (ni u samoj UK ni u EU, jer ipak je i UK trziste, a nije ni malo). Sve sto hard brexitasima onda treba jeste da ispregovaraju neku njima prihvatljivu cifru (ili da je izblefiraju nekako). 

 

Ne, ima sasvim dovoljno njih ludih do te mere. Gomila Torijevaca se upravo nada ovome. To ne znače sankcije samo po sebi, samo se pominje da će u slučaju bez ikakvog sporazuma o trgovini, UK da trguje sa EU po standardima Svetske Trgovinske Organizacije, što bi verovatno već bila dovoljna kazna, ali nikako ne isključuje dakako da ako razvod ostane krvav, da će u budućnosti odnosi EU-UK biti zatrovani do te mere da će doći i do naknadnih sankcija, ko zna.

 

Da, postoji grupa ljudi u vrhu konzervativne stranke koji vrlo svesno guraju ka ovome, i tome se nadaju. Oni su potpuno svesni da će država i društvo biti užasno oštećeni, ali oni sami verovatno neće. A sada već ulazimo u teritoriju gde su tenzije napumpane do te mere da je dobar deo onih koji jesu glasali za Brexit već poprimio taj "Better no deal than a bad deal" busanje u grudi, i da nisu svesni da će najviše da najebu oni.

 

Takođe, čovek bi pomislio da će takve možda plašiti i eventualni gubitak vlasti ili njihovog mesta u parlamentu, ali ja otvoreno sumnjam u to. U poslednjih par godina čini se prilično očigledno da ovo društvo usvaja srpske tekovine da će voljno da glasa za one koji ih jebu, i da će da nalaze emocionalnu utehu u samoobmanjivanju. A te što guraju za no-deal Brexit nimalo ne zanima koliko će sitna raja najebati, oni sigurno neće osiromašiti, naprotiv, oni imaju finansijske interese za baš to.

Link to comment

Ma kakve sankcije. I dalje ne verujem da ce biti neke strmoglave propasti. Zemlja ce samo slowly but surely postajati sve manje bitna (pod uslovom da EU opstane, sto je i dalje vladajuca pretpostavka). To ako su dovoljno pametni da izbegnu cliff-edge brexit. Ako bude cliff-edge brexit, bice malko free fall, stabilizovace se na nekom new normalu koji verovatno prilicno slabiji od ove gornje pretpostavke i...jbg, "ne moze to besplatno". Elita je fejlovala, to uvek kosta. 

Link to comment

Da ponovim "kako je majmun usao u tenak" pitanje sa prethodne strane (vise retoricko)

 

 

Kako je do ovoga doslo, da lice na Srbiju bukvalno? Jbg, u Srbiji je fejlovao obrazovni sistem, plus je i ono malo sto je od njega bilo unakazeno (plus jos neke drustvene stvari), a UK valjda ne bi trebalo da ima poblema s tim.

 

 

Nepojmljivo mi je da se neko ovoliko sjebava (ili makar sebe dovodi u visoki rizik), i to svesno, a da nije Srbija. Sta neko dobija iz ovoga? Cemu se nadaju? Da ce EU da prsne, amerika i kina udju u neku novu vrstu hladnog rata, da ce rusija tu da proba da se ubaci, pa ce da nastupi novi svet u kome ce oni opet probati da budu globalno bitni? Na osnovu cega? Ili mozda bas zele da se sklone sa glavne scene, sakriju u neki zapecak i tamo mirno smrde (ili mozda mirisu) sami sebi? Ono, da naprave vrhunski konzervativni raj, gde niko ne ulazi i ne izlazi, roba tece samo kolko mora da ne pocrkaju od gladi bas svi (bogati, siromasi i treba da crknu)? 

 

Mislim, ponavljam sustinsko pitanje (why all this?) o kom ste debatovali milion puta do sad, ali se svaki put zapanjim kad mi padne napamet. 

Edited by Sludge Factory
Link to comment

Nepojmljivo mi je da se neko ovoliko sjebava (ili makar sebe dovodi u visoki rizik), i to svesno, a da nije Srbija. Sta neko dobija iz ovoga? Cemu se nadaju? 

 

Niko nije mislio da će ičega od ovoga biti. Kameron je bio siguran da referendum dobija i da na taj način zatvara priču o EU koja je buktila u suštini samo unutar Konzervativne stranke (od ovih velikih, značajnih). Boris Džonson je bio siguran da gubi ali da će kao lider leaver-a pridobiti na svoju stranu evroskeptične torijevce koji će pizdeti na Kamerona zato što je zatvorio priču o EU i tako preuzeti stranku od njega. Onda su ih birači ,,zajebali", među establišmentom Konzervativaca je nastao metež jer niko - ni oni koji su u kampanji bili za ni oni koji su bili protiv - ne zna šta sad da radi, a ekstremni evroskeptični ludaci u stranci su postali glasni i dosta jači jer eto oni su sada glas naroda.

Link to comment

Znaci, Kameron dobio na kocki sa referendumom u Skotskoj, pa mislio da ce sreca i ovde da ga posluzi. Ovo mi ipak deluje kao ozbiljniji i veci rizik u odnosu na ref u Skotskoj. Divna igranka, kako su se samo zaigrali. 

Link to comment

 Nije samo igranka unutar konzervi u pitanju nego dominacija desnicarskih medijskih mogula. Njihova prica je oduvek bila nacionalisticka, to im je biznis model i tako prave biznis. Zabole ih sta ce biti sa zemljom dok god neko kupuje novine i posecuje sajtove.  Daily mail je jos tridesetih bio pro-fasisticka novina.

Edited by Anduril
Link to comment

Da ponovim "kako je majmun usao u tenak" pitanje sa prethodne strane (vise retoricko)

 

Nepojmljivo mi je da se neko ovoliko sjebava (ili makar sebe dovodi u visoki rizik), i to svesno, a da nije Srbija. Sta neko dobija iz ovoga? Cemu se nadaju? Da ce EU da prsne, amerika i kina udju u neku novu vrstu hladnog rata, da ce rusija tu da proba da se ubaci, pa ce da nastupi novi svet u kome ce oni opet probati da budu globalno bitni? Na osnovu cega? Ili mozda bas zele da se sklone sa glavne scene, sakriju u neki zapecak i tamo mirno smrde (ili mozda mirisu) sami sebi? Ono, da naprave vrhunski konzervativni raj, gde niko ne ulazi i ne izlazi, roba tece samo kolko mora da ne pocrkaju od gladi bas svi (bogati, siromasi i treba da crknu)? 

 

Mislim, ponavljam sustinsko pitanje (why all this?) o kom ste debatovali milion puta do sad, ali se svaki put zapanjim kad mi padne napamet. 

 

Evo, sad imam par minuta.

 

Ako pitaš za rezultat referenduma, to je splet nekoliko okolnosti. U jednom delu, ipak bih rekao manjem, čist otvoreni, zli rasizam. U jednom većem delu, to je neka, upotrebimo reč razumljiva, konzervativna "briga" oko imigracije. To je stav koji naravno ne delim jer sam i sam imigrant ovde, zar ne, ali smatram da ne treba malati sve četkom rasizma ako ljudi koji su odrasli u jednoj državi i slici jednog društva vide da se toliko toga drastično promenilo u poslednjih 20-30 godina, jer je razlika zaista ogromna. Stvoren je narativ u društvu da su vrata širom otvorena apsolutno svakome - malo toga ima tračak istine u onom ogromnom talasu Poljaka koji su došli od 2003-će, ali ovde mediji poput Dejli Mejla, Sna i Ekspresa pumpaju kako zli braon ljudi koji se mole onom zlom bogu imaju otvorena vrata da dolaze ovde, kote svojih 17 dece sa svojih 5 žena, a koje sve izdržava beli engleski poreznik. Jedan veliki deo toga je globalizacija i ljudi koji su izgubili tradicionalne porodične posloveod osamdesetih na ovamo, i za to krive elitu, establišment, i evropsku uniju. Za prva dva su definitivno u pravu. Jedan, takođe smatram mali deo, srećom, su uštogljeni white privilege imućni Englezi koji drkaju na neku misao Imperija 2.0 i žive u nekom svom svetu gde misle da je Britanija i dalje neki ogroman kurac u svetu. Ali najviše štete je nanelo prošlih 30 godina konzervativne treš štampe koji za apsolutno sve u "Thanks Obama!" fazonu pumpaju da je Evropa kriva za sve baš sve, ovde su neki ljudi zaista pušili teoriju da zla briselska birokratija propisuje Englezima koliko banane smeju da budu krive. 30 godina kreiranja takvog narativa nije moglo proći bez posledica. Poslednji, ali po mojoj oceni i najmanji deo, su ljudi koji jednostavno ideološki ne veruju da vrhovno zakonodavno telo za UK treba da bude išta drugo osim Westminstera, tj ne Brisel. Ne slažem se nimalo s njima, štaviše nalazim taj stav glupim u svetu XXI veka i kad pogledam cost/benefit analizu, ali to je makar legitiman stav, to nije gomila glupana koji vide na autobusu natpis "Kad izađemo iz EU slaćemo 350 miliona funti nedeljno državnom zdravstvu" ili tupani koji veruju da će nam ekonomski biti bolje van EU.

 

Ako pitaš šta politički vrh, tj torijevci traže iz ovoga... kratkoročno, ovo je čisto pilićarenje i prodavanje dobrobiti društva i države za naredni mandat, i što reče Manc, narodnjaštvo i spin. Čist kukavičluk. Pola njih nisu uopšte bili za Brexit. Neverovatan oportunizam i manjak kičme koji se meri u SI jedinici te kategorije "Nebojša Stefanović". Pogledaj samo taj govor Ken Klarka, to je jedan od retkih političara sa kičmom. Terezi je palo premijerstvo u krilo radi Brexita, i ona želi da ga izgura, niko drugi neće da pomera dupe na metu "narodnog neprijatelja" jer znaju kako će Dejli Mejl i same kolege iz partije da ih ocrne. Laburistički poslanici najverovatnije ne žele da rizikuju gnev svojih glasača sa severa koji su isto glasali za Brexit.

 

Ako pitaš šta žele oni koji zaista žele Brexit i kako bi profitirali iz toga, ima Manc jednu teoriju, već je pisano o tome... ovde. Tebi :P

Edited by Marvin (Paranoid Android)
Link to comment

Ako pitaš šta žele oni koji zaista žele Brexit i kako bi profitirali iz toga, ima Manc jednu teoriju, već je pisano o tome... ovde. Tebi :P

 

:D znam naravno, zato i kazem da se ponavljam(o), tj. da ponovo vracam pricu na nesto o cemu ste (smo) diskutovali ovde vise puta. Ali, prosto suvise je interesantno pitanje (meni bar) i nadam se da cemo u nekom trenutku dobiti i neki odgovor ili neko saznanje o svemu i od nekog insajdera ili tako nesto. 

 

Hvala na ekstenzivnom odgovoru, videcu sutra da pitam jos nesto ako budem imao sta. Inace, mislio sam najvise na drugu i trecu grupu, vlast, elite™, one koji mogu imati neku korist (bilo kakvu) od svega ovoga. Da se naravno raspravljati i o biracima, a zanima me i ona druga elita, ona progresivnija, levlja, rimejnerska (mada znam da tu ima nijansi), zatim tzv. akademija, pamet, gde se sve to izgubilo u jednom, ipak, ozbiljnom drustvu, itd. 

 

Utesno je sto eto nismo usamljeni na ovom svetu  -_- (srbija hocu reci)

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...