Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

problem sa ovim misljenjem, kao i sa mnogim slicnim, je utisak da je anti-intervencionisticki stav premisa. na osnovu te premise se traze argumenti za stav. (intervencija u Siriji je besmislena ideja iz prostog razloga sto bilo kakva vojna intervencija tu ne moze da uspe. i donela bi samo stetu.) a sto se tice situacije na terenu, uvek vrhunski Nir Rosen:http://www.youtube.com/watch?v=yu8jxX5JhgM

Edited by Gandalf
Link to comment
problem sa ovim misljenjem, kao i sa mnogim slicnim, je utisak da je anti-intervencionisticki stav premisa.
Ne razumem zasto je to problem. Valjda je problem kad je intevencionisticki stav premisa (za koju se traze izgovori argumenti?)Primeti da ne bismo trebali da imamo simetriju izmedju intevencije i neintervencije. Onus argumentovanja svog slucaja je, po meni, sasvim jasno na ovom ko bi da intervenise. (Pocev od toga da neintervencija ne kosta nista, barem ne trenutno, pa na dalje.)A mozda se i ne razumemo. Edited by Indy
Link to comment
Primeti da ne bismo trebali da imamo simetriju izmedju intevencije i neintervencije. Onus argumentovanja svog slucaja je, po meni, sasvim jasno na ovom ko bi da intervenise. (Pocev od toga da neintervencija ne kosta nista, barem ne trenutno, pa na dalje.)A mozda se i ne razumemo.
moja krivica, trebao sam da elaboriram. sam anti stav je na mestu, jer si u pravu u tome da simetrija nije na mestu - onus argumentacije je na intervencionistima.e sad... ono sto je meni upalo u oci u ovom tekstu je: "There are currently two competing narratives about the unfolding situation in Syria." u pitanju je lazna dihotomija, nisu suprotstavljene i ne iskljucuju se. sasvim je realno da u Siriji imamo autentican ustanak Sirijaca protiv tiranske vlasti, dok Amerikanci i Francuzi koriste situaciju u skladu sa svojim interesima i pokusavaju da poguraju promenu rezima. ali, staviti u prvi plan ili-ili dilemu i insistirati na medjusobnoj iskljucivosti je u sustini vrlo lep retoricki trik (nameran ili ne?). naime, istina je zakovana u kamenu i mnogi ispravno misle da su Ameri i Francuzi zainteresovani za promenu rezima u Siriji, a za demokratiju i ljudska prava ih zabole. ako je to tacno (jeste!), onda suprotstavljena naracija nije i ne moze biti istinita - vec su pobunjenici agenti i/ili zavedeni.cemu to insistiranje na iskljucivosti? imam utisak da je lakse biti protiv intervencioncije ako sebe i druge ubedis da revolucionari nisu "autenticni". ili anti-intervencionisticki stav dovodi do toga da je americka podrska dokaz da pobunjenici nisu "pravi"!? Edited by Gandalf
Link to comment
cemu to insistiranje na iskljucivosti? imam utisak da je lakse biti protiv intervencioncije ako sebe i druge ubedis da revolucionari nisu "autenticni".
Pa jeste. Jer onda ti je nekako savest cista. Mnogo je teze reci "jeste, oni se bore protiv nekog diktatora svog, ali mi ne treba tu da se mesamo". To je ako mene pitas pravi anti-intervencionisticki stav. Ne biti protiv intervencije zato sto odredjena situacija nju ne zasluzuje, nego biti protiv intervencije principijelno kao takve.
Link to comment
Pa jeste. Jer onda ti je nekako savest cista. Mnogo je teze reci "jeste, oni se bore protiv nekog diktatora svog, ali mi ne treba tu da se mesamo". To je ako mene pitas pravi anti-intervencionisticki stav. Ne biti protiv intervencije zato sto odredjena situacija nju ne zasluzuje, nego biti protiv intervencije principijelno kao takve.
upravo. :)
Link to comment
...nego biti protiv intervencije principijelno kao takve.
U, ne mislim da je to bas tako jednostavno. To ti se vrti oko vilozovskog pitanja, kad Hitler postaje Hitler. U nedostatku nekog boljeg i jasnijeg kriterijuma, licno bih se (kad bi neko bio lud da mene bilo sta vazno pita, hehe) rukovodio principom nepovredivosti granica. Krenes li preko, ocekuj po nosu. (Mada bi primena tog pravila iskljucivala npr. internacionalnu akciju protiv Franka u Spaniji, posto je on "samo" zaveo fasizam, a nije napadao druge zemlje. Jes' da internacionalisti nisu strana drzava kao takva, ipak su nekakvi intervencionisti. Danas bi ih neko zao nazvao mozda i teroristima).
Link to comment

Sa BBCija:

On Thursday, the Free Syrian Army and the main opposition coalition, the Syrian National Council, agreed to co-ordinate their operations more closely."If we get 25,000 to 30,000 deserters mounting guerrilla warfare in small groups of six or seven it is enough to exhaust the army in a year to a year-and-a-half," Gen Mustafa Ahmed al-Sheikh told Reuters news agency on Thursday.
Dakle, ozvanicenje gradjanskog rata. Tragedija na pomolu. Asad je, verovatno, uspeo u nameri da podeli sirijsko stanovnistvo po verskoj pripadnosti. Ne sumnjam da mu je deo pobunjenika u tome velikodusno pomogao.
Link to comment
a sto se tice situacije na terenu, uvek vrhunski Nir Rosen:
Ne znam.Meni je ovaj izvestaj prilicno romanticarska verzija dogadjaja.Ipak mi je Fisk balansiraniji.http://www.independent.co.uk/opinion/commentators/fisk/robert-fisk-assad-faces-his-peoples-hatred--but-as-their-anger-grows-his-excuses-are-still-just-the-same-6287792.html
Link to comment
Ne znam.Meni je ovaj izvestaj prilicno romanticarska verzija dogadjaja.Ipak mi je Fisk balansiraniji.http://www.independent.co.uk/opinion/commentators/fisk/robert-fisk-assad-faces-his-peoples-hatred--but-as-their-anger-grows-his-excuses-are-still-just-the-same-6287792.html
ne bih rekao. Rosen je terenac, koji ide u centar sukoba i izvestava o situaciji i dogadjajima kojima je licno prisustvovao, pise o razgovorima koje je vodio. takav mu je stil, pa je i podeblju (odlicnu) knjigu napisao, koja deluje kao putopis sa ratista - Irak, Liban, Avganistan... geopolitika i diplomatske igrarije bas i nisu njegov fah - povremeno pise i o tome, ali je pre svega terenac. kao sto napisah, situacija na terenu.
Rosen—who the Weekly Standard once bitterly complained has “great access to the Baathists and jihadists who make up the Iraqi insurgency”— has spent nearly a decade among warriors and militants who have been challenging American power in the Muslim world. In Aftermath, he tells their story, showing the other side of the U.S. war on terror, traveling from the battle-scarred streets of Baghdad to the alleys, villages, refugee camps, mosques, and killing grounds of Jordan, Syria, Egypt, Lebanon, and finally Afghanistan, where Rosen has a terrifying encounter with the Taliban as their “guest,” and witnesses the new Obama surge fizzling in southern Afghanistan.
Edited by Gandalf
Link to comment
ne bih rekao. Rosen je terenac, koji ide u centar sukoba i izvestava o situaciji i dogadjajima kojima je licno prisustvovao, pise o razgovorima koje je vodio. takav mu je stil, pa je i podeblju (odlicnu) knjigu napisao, koja deluje kao putopis sa ratista - Irak, Liban, Avganistan... geopolitika i diplomatske igrarije bas i nisu njegov fah - povremeno pise i o tome, ali je pre svega terenac. kao sto napisah, situacija na terenu.
Aftermath je odličan, ali prva knjiga vrvi od orijentalističkih klišea. Fisk je nekada solidno izveštavao, ali već godinama je najobičniji propagandista Hariri klana i tekstovi kojima se bruka više čak ne uspevaju ni da me nasmeju. Meanwhile, Kameron je u poseti Saudijskoj Arabiji, a u Katifu se odvija masakr. Nekoliko ljudi je ubijeno, gomila povređena, policija pokušava da preuzme lokalnu džamiju u kojoj šejk Abdul Karim Hubail svakog petka hrabro prkosi dinastiji Saud. Edited by Fida'i
Link to comment
Dakle, ozvanicenje gradjanskog rata. Tragedija na pomolu. Asad je, verovatno, uspeo u nameri da podeli sirijsko stanovnistvo po verskoj pripadnosti. Ne sumnjam da mu je deo pobunjenika u tome velikodusno pomogao.
da.http://www.nytimes.com/2012/01/15/world/middleeast/syria-in-deep-crisis-may-be-slipping-out-of-control.html
The opposition speaks less of prospects for the fall of President Bashar al-Assad and more about a civil war that some argue has already begun, with the government losing control over some regions and its authority ebbing in the suburbs of the capital and parts of major cities like Homs and Hama. Even the capital, Damascus, which had remained calm for months, has been carved up with checkpoints and its residents have been frightened by the sounds of gunfire....In Homs, a city that a Lebanese politician called “the Stalingrad of the Syrian revolution,” reports have grown of sectarian cleansing of once-mixed neighborhoods, where some roads have become borders too dangerous for taxis to cross.“There’s absolutely no sign of light,” said a Western diplomat in Damascus, a city once so calm it was called Syria’s Green Zone. “If anything, it’s darker than ever. And I don’t know where it’s going to end. I can’t tell you. I don’t think anyone can.”
Link to comment
Bashar Al-Assad's opponents are flowing to Kurdistan
Syrian Kurds have some demands to join the SNC including studying in Kurdish in predominately Kurdish cities and giving Kurds some kind of self-ruling. Some Kurds still haven’t joined the demonstrations which they belong to pro PKK parties. According to some Kurdish journalists that have visited Murat Karayilan in the last August, PKK doesn’t want Bashar Al-Asad to be toppled. PKK has historical ties with Syrian regime, they used to base in Syrian territories before the imprisonment of Abdullah Ocalan....Kurdistan Islamic Union or (KIU), which has strong ties with Iran, Turkey and Syrian Muslim Brotherhood, is mediating between Iran and Syrian Brotherhood, because Syrian Brotherhood knows if Iran continue supporting Al-Assad, it would be extremely hard to topple the regime with no hope of foreign intervention. Again, Turkey, to be specific Ahmet Davutoglu personally asked Salahaddin Bahaddin, head of KIU to use its relationship to open a negotiation channel between Iran and Syrian Brotherhood. For this, before a month, Mr. Bahaddin paid a visit to Istanbul to see leaders of Syrian Brotherhood, and then visited Tehran. Moreover, later, Bahaddin flight to Sudan to see Iran’s friends, Sudanese president, Hassan Bashir and Hamas leader, Khaled Mashaal which both have good relationship with Iran, and both have Islamic background. According to a source close to KIU, Bahaddin is trying to mediate between Syrian Kurds and Brotherhood as well. Syrian Kurds are striving to get guarantees from opposition regarding Kurds amid the growing chance to topple Al-Assad’s regime.
Edited by Gandalf
Link to comment
  • 3 weeks later...

U Siriji se izgleda zakomplikovalo, izgleda da pobunjenici mnogo bolje stoje nego što se očekivalo tako da je Asadov pad malte-ne neminovan...ne u roku od par dana ili pak par nedelja ali on ima sve manje teritorije i sve manje lojalnih sebi ljudi i ja ne vidim kako bi iz svega ovoga mogao (čudesno) da izađe kao pobednik

Link to comment

Politicke igre pred Savet bezbednosti UN se nastavljaju. BBC u naslovu vesti izvestava o "masakru u Homsu". U podnaslovu kazu da je u pitanju opozicioni izvor. A u analizi sa leve strane novinar koji putuje sa Freee Syrian Army kaze da je od njih cuo da se svasta desava u gradu ali ne zna sta se tacno desava. Naslov jeste propaganda. Nema znaka pitanje, nema "activists say" (to je tek u podnaslovu).http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-16883911

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...