Jump to content
IGNORED

zanimljiva matematika


kurdi

Recommended Posts

ok, jeste, 5/9 je za 20min. ja sam se prebacila odmah na razlomke(60min=1, 10=1/6, 20=1/3). i sad vidim da sam oba puta u zagradi imala 1/6 (a kako to ne znam).opsti slucaj bi ustvari bio: [(b-a)^2-(b-x)^2]/(b-a)^2. b=1, a=0, x=1/6 tj. 1/3.

Link to comment
ok, jeste, 5/9 je za 20min. ja sam se prebacila odmah na razlomke(60min=1, 10=1/6, 20=1/3). i sad vidim da sam oba puta u zagradi imala 1/6 (a kako to ne znam).opsti slucaj bi ustvari bio: [(b-a)^2-(b-x)^2]/(b-a)^2. b=1, a=0, x=1/6 tj. 1/3.
opsti slucaj cega?
Link to comment
opsti slucaj cega?
bilo kog zadatka na ovu foru.da probam da objasnim... ja sam sve svela na tacke.imam 2 tacke izmedju 0 i 1 ( veliki vremenski interval T mogu da svedem na int. [0,1])1.tacka- vreme ulaska 1ve osobe2.tacka- vreme ulaska 2ge osobetrazim verovatnocu da se tako opisane 2 tacke nadju unutar intervala x (koji je svakakako <1; u slucaju ovog zadatka 1/6 odnosno 1/3).
Link to comment

dobro, i?mozes da definises sta znaci "bilo koji zadatak na ovu foru"? ne znam sta tacno pod tim mislis. sta definise foru?ako je ovo sto si iznad napisala, tj ono kako je zadatak vec dat, prirodno ima dva slobodna parametra, i moze se samo generalizovati u funkciji tih parametara, i ono sto je delija vec napisao je as general as it gets.sta je treci slobodni parametar (tvoje a) koje je ovde nula ali ga u principu generalizacije radi vredi uvesti?

Link to comment
dobro, i?mozes da definises sta znaci "bilo koji zadatak na ovu foru"?
ne.
ako je ovo sto si iznad napisala, tj ono kako je zadatak vec dat, prirodno ima dva slobodna parametra, i moze se samo generalizovati u funkciji tih parametara, i ono sto je delija vec napisao je as general as it gets.sta je treci slobodni parametar (tvoje a) koje je ovde nula ali ga u principu generalizacije radi vredi uvesti?
da,naravno, paramtri su samo x i b tj. delijini t i T.a==0. vukla sam ga samo nadajuci se da mozda mogu da izvucem nesto jos generalnije iz celog zadatka. i nisam uspela (..jos). recimo kad bi postojao neki dodatni uslov...e sad meni nije jasno da li je tvoje pitanje u vezi parametra 'a' samo retoricko (hoces da kazes da mu ne vidis svrhu u mojoj formuli). ako je tako onda sam sad valjda objasnila gore da mi je a=0 i otkud je zalutalo u mojoj formuli.ili hoces da kazes da moze da posluzi da se ovaj zadatak generalizuje? Edited by sta dalje
Link to comment

pa oba valjda - ja mu u ovom zadatku ne vidim svrhu (i treba trazitisto jednostavniju a dovoljno opstu formulu), ali dozvoljavam da postoji neka prirodna generalizacija zadatka za koju bi bio potreban, pa pitam da li si je ti (vec) nasla.mada mi je sumnjivo, posto ova formula sa a dozvoljava negativne rezultate za verovatnocu.

Link to comment
pa oba valjda - ja mu u ovom zadatku ne vidim svrhu (i treba trazitisto jednostavniju a dovoljno opstu formulu), ali dozvoljavam da postoji neka prirodna generalizacija zadatka za koju bi bio potreban, pa pitam da li si je ti (vec) nasla.mada mi je sumnjivo, posto ova formula sa a dozvoljava negativne rezultate za verovatnocu.
da, tu smo se slozili, u ovom zadatku nema svrhu (prepisala sam bukvalno ono sto sam imala na papiricu ispred sebe, a tu sam 0 nazvala 'a'..ustvari i 1 sam nazvala 'b' ( tj. odmah sam krenula od toga da je T=[0,1]). ali sam se istovremeno i ja pitala da li bi zadatak mogao da se generalizuje. sto se tice verovatnoce, trebalo bi da postoji uslov da je a<2b-x (ako nisam zajebala racun), ali sta i da li to sustinski nesto znaci...edit: nije bas tako jednostavan uslov za 'a'. i cini mi se da nema svrhu generalizovati. no dobro, pokusala sam. Edited by sta dalje
Link to comment

zadatakMuhamed je zorom uranio i vec u sedam ujutro krenuo da se penje na breg. Put je bio dugacak, Muhamed ne bas fizickoj aktivnosti sklon, te se cesto odmarao putem. U neko doba je i ogladneo, pa je seo da pojede sendvic - bez slanine. Dvaput je i isao tamo gde i kralj ide peske (a kralj ide peske u zbunje). U sedam uvece, bio je na vrhu.Sledeceg je jutra u sedam krenuo natrag, istim putem. Put nizbrdo je bio laksi, ali kako je Muhamed vec bio umoran od jucerasnjeg puta, odmarao se nesto cesce. Na kraju je stigao do dna tek oko sedam uvece.Ono sto ja znam o Muhamedu je da je sasvim sigurno u jednom trenutku bio na istom mestu u isto vreme (samo naravno sutradan). Pitanje je - kako ja to mogu da znam?

Link to comment

kad nacrtas mesto u funkciji od vremena, dobijes dve krive koje moraju da se preseku, posto jedna pocinje od (podnozje, 7 ujutru) i zavrsava se u (vrh, 7 uvece) a druga ide od (vrh, 7 ujutru) do (podnozje, 7 uvece). te dve krive se seku u trazenom mestu/vremenu. sigurno si htela nesto intuitivnije ;)predlazem da nacrtamo sve, ukljucujuci i muhameda :P

Link to comment
kad nacrtas mesto u funkciji od vremena, dobijes dve krive koje moraju da se preseku, posto jedna pocinje od (podnozje, 7 ujutru) i zavrsava se u (vrh, 7 uvece) a druga ide od (vrh, 7 ujutru) do (podnozje, 7 uvece). te dve krive se seku u trazenom mestu/vremenu. sigurno si htela nesto intuitivnije ;)predlazem da nacrtamo sve, ukljucujuci i muhameda :P
ima intuitivnije (ne spominju se koordinatni sistemi, za pocetak) ali je upravo ovo sto pricas. intuitivnije je utoliko sto svako moze da shvati istog trena. crtanje muhameda, dochim, nije losa ideja wink.gif
Link to comment

... i jos jedno klasicno pitanje o kockicama, o faktorima 2 i pravilnom brojanju (hint)...ovo je navodno bazirano na istinitoj prici od pre par vekova, ne secam s eko je bio con artist.oavo postavljeno i jos uz hint je mozda ocigledno sta je odgovor, al svejedno nije lose za razmisljanje.vi i ja istovremeno bacamo po dve kockice i gledamo zbir koji svako dobije (od 2 do 12).ja vam hronoloski nudim sledece opklade i svaki put dupliram ulog bez obzira da li sam prethodnu opkladu dobio. sta bi ste prihvatili?1. da cu ja da dobijem 8 pre nego sto vi dobijete 7.2. da cu ja da dobijem 6 pre nego sto vi dobijete 7.3. da cu ja da dobijem jednu 6-icu i jednu 8-icu (bilo kojim redom) pre nego sto vi dobijete dve 7-ice.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...