Jump to content
IGNORED

Gravitacioni talasi - countdown


mei

Recommended Posts

thanks - za vreme i trud da odgovoris! wow! nisam pratio ligo i, moram priznati, za mene je iznenadjenje da je moguce proceniti broj mogucih detekcija sa takvom preciznoscu (od 0.0004 do 3 je zapravo fantasticno!)

 

sto se tice modela, meni je taj deo price najzanimljiviji. ne mogu ni da zamislim koliko ce modeli evoluirati - od 15 parametara do raznih finih detalja sto fizickih, sto geometrijskih - kako bude rastao broj signala. kapiram da je ligo vec vrlo blizu da vidi galakticke supernove...

 

ukoliko se tokom vremena potvrdi da su teorijski modeli zaista pravilno predvideli signale iz razlicitih dogadjaja, to onda implicira potvrde mnogih drugih hipoteza koje su vise upitne od same teorije relativnosti (i samim tim njihova potvrda je znacajnija). s druge strane, bice signala koji se nece uklapati ni u jedan model - to ce otvoriti citav jedan novi svet (i novu industriju!). ipak, do tada je sigurno jos itekako dugacak put. pomalo me grav. talasi podsecaju na detekciju neutrina - uzasno tesko merenje, ali jedini izvor informacije o drugacije nevidljivim dogadjajima.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...