Jump to content
IGNORED

Pariz


Indy

Recommended Posts

ne mogu da se setim gde sam sve bio kad sam prvi put isao [bilo poodavno] ali npr. Eiffel Tower, Louvre, Montmartre, Notre Dame i sl.ako ti se desi da jedan dan bude lose vreme, preporucujem Pompidou Centar i u njemu izlozbu Dominic Perrault-a od oko 1000m2 [do 22. septembra].pisem vise kad se setim :)

Link to comment

kad se odlucis da posetis muzeje onda kupi Paris Museum Pass koji kosta:2 dana - 30?4 dana - 45?6 dana - 60?http://en.parisinfo.com/online-boutique/pa...museum-pass-en/mozes kupiti u bilo kom muzeju. svakako ces sacuvati pare, ne moras obici ceo muzej kad si vec unutra vec mozes i neki drugi dan nastaviti, ne cekas na ulazu. isplati se u svakom slucaju.luvr je, jel' te, obavezan, ali ne propusti musee d'orsey (impresionisti), muzej moderne umetnosti u pompidu centru, picassov muzej, srednjovekovni muzej u Quartier Latin...a za ostalo sama odluci jer sve neces obici za tih 6 dana.dobar sajt: http://en.parisinfo.com/

Link to comment
kad se odlucis da posetis muzeje onda kupi Paris Museum Pass koji kosta:2 dana - 30?4 dana - 45?6 dana - 60?http://en.parisinfo.com/online-boutique/pa...museum-pass-en/mozes kupiti u bilo kom muzeju. svakako ces sacuvati pare, ne moras obici ceo muzej kad si vec unutra vec mozes i neki drugi dan nastaviti, ne cekas na ulazu. isplati se u svakom slucaju.luvr je, jel' te, obavezan, ali ne propusti musee d'orsey (impresionisti), muzej moderne umetnosti u pompidu centru, picassov muzej, srednjovekovni muzej u Quartier Latin...a za ostalo sama odluci jer sve neces obici za tih 6 dana.dobar sajt: http://en.parisinfo.com/
E vidis, da sam znala za ovu... gde bi mi bio kraj... Ja sam kupila prvu museum pass na koju sam naletela, platila 50 evra i sa istom nisam miogla da udjem u pola muzeja angry.gif Tako to biva kad ponesete zastareli DK vodic. U svakom slucaju, ako imas 6 dana na raspolaganju, predlazem ovo sto je Modesty napisala - setaj i ne pokusavaj da obidjes sve, em neces uspeti, em ces se iznervirati. Ja bih, na primer, izdvojila top 5 mainstream mesta koje moram da posetim, pa onda svakog dana po jedno, a u medjuvremenu gde te put nanese u setnji. Inace, ja nisam bog zna kako dobar savetodavac za pitanja Francuske, posto su me Francuzi toliko nasekirali i najedili svojom neljubaznoscu da sam obecala sebi da cu se vratiti samo ako budem morala. Recimo da sam malkice bolje prosla na Azurnoj obali, ali, sve u svemu, utisak koji nosim o njima nije nimalo lep. Iako ces to svuda procitati, zaista nije zgoreg da nakrpis koju frazu na francuskom, stvarno radi kao "ice breaker" u nekim situacijama. Makar sam se ja bolje osecala kad im se obratim na njihovom jeziku. Inace je, za mene, jedan od najboljih trenutaka u Parizu bila panoramska voznja koju nam je priredio pilot prilikom sletanja :P (Shalim se malo, Pariz je zaista must see, bez obzira na sve, samo, eto, meni nesto nije legao)(ali ne bih im oprostila one njihove pekarice sa kolacima... mmm...)edit: gotivan sajt Edited by apotekarica
Link to comment
idem sama
srce mi se cepa iz sebicnih razloga ali je ovako mozda bolje za oboje :( ...i ja sam najbolje gradove na svetu upoznao dolazeci i prolazeci ih sam samcit, tako da ti je ovo odlicna polazna tacka... Pariz mi je na drugom mestu, odma posle NY, pre svega po dinamici i ljudima koji ga cine tako kosmopolitskom sredinom.klasicne atrakcije, toranj i Luvr, slobodno zaboravi u ovo doba godine. redovi su nesnosni pa iskustvo postaje frustrirajuce. ja sa muzejom npr i dalje cekam, iako sam grad posetio tri puta do sad...potrebno je par celih dana da se sve vidiono sto ti je moja prva preporuka jeste Sena. setanje i krstarenje. imas pristupacnu jednocasovnu turu rekom sa odgovarajucim elektronski snimljenim vodicem, kada vidis/cujes gomilu stvari. dobre su i dnevna, a pogotovu i nocna tura. prva bolja za fotografisanje, druga za razgledanje... takodje, setnja obalama reke je carobna ali to je onaj deo gde ti nedostajem ja, pa ako nemas nista protiv, preskocio bih karirano cebence, sendvice i vino :( umesto Ajfela mozes da odes na najvisi vidikovac u gradu - Montparnas. vidi se sve, ima i restoran na vrhu, a u podnozju trzni centar i obilje etno restorana. kao i shoping ulice...e da, obavezna tema za mene su i ti mali i slatki bistroi. gdegod i kadgod. iako svi uvek misle da idem na Pigal da se kurvam, ja obavezno popijem pice u bistrou podno Pikasovog stana, na brdascetu Monmartr iznad ovog ozloglasenog mesta. sjajna ilustracija kako/gde su umetnici ziveli i stvarali tokom vekova. tom prilikom mozes da vidis i Mulen Ruz, kao i Muzej sexa, sto je meni must see bez ikakve zajebancije. cela ta (vecernja) promenada Pigalom je nesto sto se ne vidja cesto, mada dame znaju da odreaguju sa zgrazavanjemza muzeje si vec dobila preporuke, a ja bih samo da potvrdim onu za Pompidu centar...shoping je takodje nightmare u ovo doba godine ali ga ima svugde i drasticno je jeftiniji nego u Bg. i bez sezonskih popusta. Ru De Rivoli ti je gotivna ulica. ide od Jelisejskih polja, tj trga Trokadero kojeg je Napoleon doterao iz nekog Egipta (recimo) pa sve do kraja Luvra (sjajna etapa za setnju). u ulici shoping, s desna muzej, s leva gomila slatkih kvartova... kad ti padne secer vratis se na Sanze Lize i svratis u neku poslasticarnicu. ...na jednom mestu, a u centru, kupovina ti je najbolja u Les Halesu i Galeriji Lafajetja sam npr voleo setnju od Trijumfalalne kapije (Arc de Triomphe ), kroz aveniju "Champs Elysees", pa Placa Concorde, prolaz pored muzeja Louvre, onda prelaz na malo ostrvo kod Notre Dame katedrale i prelazak na drugu stranu Sene, i peske nastavim uz obalu reke sve do Ajfelove kule (obavezno setnja, tu je najlepsi deo obale). naravno za vreme setnje obavezno sesti u neki kafe, najbolje tamo nekge oko Notre Dama, tj. u Latinskoj cetvrti, tamo je skroz opusteno. Le Quartier Latin ili ti latinska cetvrt, ti je must see takodje, to je najopusteniji deo Pariza i tu vredi provesti dobar deo dana(gay) kvart Mare je pun gotivnih kafica i dobre dnevne dinamike, nesto nalik na Village u NY...kao i San Mishel, gde visi puno mladih ljudi... tu i na Bastilji ti je lepo popiti picence uvece, iako znam da se interesujes iskljucivo za dnevne varijanteOpera ti je gotivna za obilazak, a od parkova preporucujem Luxemburg bonus varijanta, ako ima bar malo deteta u tebi - Disneyland ne moze da omane! jeste da treba ceo dan ali ne znam nikoga ko se tamo nije sjajno proveo huh, eto toliko. mislim da je i previse za toliko dana...a jako je bitno da nemas zacrtane marsute jer je grad stvarno do yaya i "istrazivacko-samotnjacka setnja" je prava stvar za upoznavanje. odmah iza paketa "Pariz sa Zajcevom" cool.gif
Link to comment

heh, sviđa mi se topik. situacija uporediva sa mojom od prošle godine, pa i tajming skoro isti.museum pass vredi apsolutno, možda najbolje ova varijanta na 4 dana, i to ako planiraš da posetiš recimo 2 muzeja dnevno (ili max 3, mada teško izvodljivo). pored beaubourga (tj. pompidou centra) u koji vredi otići 2 puta tokom boravka tamo (1 dan za 5. sprat, drugi za 4. i sve ostale :)), moj drugi omiljeni je orsay, bivša železnička stanica fenomenalno pretvorena u muzej, pa još ako voliš impresioniste... uživancija. louvre ne bi trebalo da bude problem što se tiče gužve. hint - iskoristiti večernje termine rada muzeja - svaki od ovih važnijih ima 1 ili 2 dana u nedelji kada radi recimo do 21.30, pa onda možeš da kombinuješ.šetnja, obavezno. parkovi su posebna atrakcija, i meni je omiljen jardin du luxembourg. place des vosges takođe (a on je u marais-u, pa sve može da se lepo obiđe pešice...)i naravno, odmah shvatiti da nema šanse da vidiš sve što je planirano... :) odredi prioritete.inače, jedino što mi je malo smetalo tokom moje posete je činjenica da je dosta lepih radnji, restorančića i pekarica bilo zatvoreno - otišli fino ljudi na odmor do tamo negde pred kraj avgusta i zalepili obaveštenje na ulazna vrata. tako da je preovlađujući utisak bio da je grad napušten, i ostavljen turistima na milost i nemilost. američki se čuje na svakom koraku, gotovo isto koliko i francuski.za klopu - preporuka su npr. creperies u latinskoj četvrti. i inače mi je bila daleko gotivnija i opuštenija ta rive gauche, sa izuzetkom možda maraisa...panorama nije loša ni sa arc de triomphe, pruža se lep pogled na bulevare osenčene drvećem. lep provod želim, i opušteno samo, bez nervoze...

Link to comment

hvala svima. pokušaću da ugrubo grupišem sve ponuđeno, prema lokacijama, ili temi... + da dodam neka meni interesantna mesta. ali ne previše. volim ja da se izgubim, da lutam, čitam mapu, pitam prolaznike...

Link to comment
hvala svima. pokušaću da ugrubo grupišem sve ponuđeno, prema lokacijama, ili temi... + da dodam neka meni interesantna mesta. ali ne previše. volim ja da se izgubim, da lutam, čitam mapu, pitam prolaznike...
mislim da ce ti mus?e d'Orsay biti interesantan i zbog arhitekture, tj. to je meni bilo podjednako super kao i impresionistiod parkova ja preporucujem Buttes Chaumont, severoistok buttes_chaumont.jpgbuttes-chaumont.jpgako si Amelie Poulain freak onda na dnu ulice Lepic (vijuga od Monmartra na dole, tj. prvo vijuga, a onda je prava) mozes da pojedes i odlican creme brulee u kafeu gde je sniman film. doci ranije ujutro jer inace nema mesta. ne mos da ga promasis, sa desne je strana kada se spustas u tom nevijugavom delu, ima veliki plakat Amelie unutraako si freak za groblja onda P?re Lachaise (Sopen, Bize, Balzak, Dzim Morison - mada je njegov grob prilicno zavucen, Marija Kalas, cini mi se i Oskar Vajld...) i groblje blizu Monparnasa (sad nema sanse da se setim koga sam jurila tamo ali je ocigledno bio vredan jurenja)
Link to comment

Samo da potpisem Vasilijev post i da dodam da ipak must probas da se popnes na toranj.Ja sam imao neku ludu srecu da ubodem vreme kada nije bila gotovo nikakva guzva i usao sam bukvalno za par minuta.Narvno prethodno sam se prosetao od akademije (pomorske cini mi se) preko Marsovskih polja.Ah, toranj & disneyland ne mogu da promase nikako. Setnja Jelisejskim poljima, Concorde, itd., itd....Naravno, toliko toga je tamo must see, da je mozda bespredmetno nesto isticati.Moulen Rouge. Na brzinu sam sracunao koliko mogu da uzmu novaca mesecno i shvatio da njihov mesecni budzet prevazilazigodisnje budzete mnogih pozorista, ali je zato i produkcija fenomenalna.Preporuka - izuzetno dobro se informisi pre nego sto uopste sletis u Pariz. Najbolje je da odmah i odaberes mesta koja ces posetiti inapravis plan obilaska. Kad stignes i krenes neces imati vremena da se odlucujes, jer tamo je vreme dragoceno ako zelis davidis sto vise.I naravno, sve je veeeeliko. Ulice, zgrade, parkovi, trgovi, razdaljine koje se na mapi cine kratkim.Budi spreman na to i budi u dobroj kondiciji.

Link to comment
nemoj da propustis da na ostrvu (ile de la cite) pojedes sladoled ^_^
da ne kupis pogresan, zove se berthillon.matica je na glavnoj dzadi na ile de la cite, i tu je najveci izbor (a valjda i najjeftinije) ali prodaju ga i drugde po centru, svaki bistro/restoran koji ga ima to prilicno upadljivo oglasava. ako si vec kod luvra svrati u pusaonu, makar na pice. ja preporucujem sok od sveze cedjene zelene jabuke (moze u verizji limunade, sa jel limunom, a moze i bez, ja ne mogu nikako da se odlucim sta je bolje).
Link to comment
Samo da potpisem Vasilijev post i da dodam da ipak must probas da se popnes na toranj.Ja sam imao neku ludu srecu da ubodem vreme kada nije bila gotovo nikakva guzva i usao sam bukvalno za par minuta.
Postoji urbana legenda da kao obezbedjenje tamo rade neki Crnogorci i da svi nasi ulaze tada preko reda.Naravno, kad sam ja bio nije bili nijednog djetica...<_<
da ne kupis pogresan, zove se berthillon.matica je na glavnoj dzadi na ile de la cite, i tu je najveci izbor (a valjda i najjeftinije) ali prodaju ga i drugde po centru, svaki bistro/restoran koji ga ima to prilicno upadljivo oglasava.
Jel to onaj pored same Notre Dame, naspram bocnog ulaza za popeti se gore?Za taj sladoled se secam da je bio 1 vrh...
Link to comment
Jel to onaj pored same Notre Dame, naspram bocnog ulaza za popeti se gore?Za taj sladoled se secam da je bio 1 vrh...
htedoh da kazem da si pobrkao ostrva, a zapravo sam ja debil pobrkao poveden bettynim postom.matica je zapravo na ile saint louis (manje ostrvo, i kulje).tako da to sto pitas nije matica, zapravo ne znam sta je tacno, ali ima ih u tom kraju svugde.uslovno receno preko puta notre dama, sa zadnje strane gde je jedini most koji spaja dva ostrva (pont saint louis se valjda prosto zove, i spaja quai aux fleurs na velikom sa quai d'orleans na malom ostrvu, ujedno i jedan od najdrazih pogleda u parizu, sa tog mosta ka hotel de de ville) odmah pored mosta ima radnja koja definitvno sluzi berthillon, zapravo to im je glavna ponuda.a sa druge strane istog mosta, na velikom ostrvu, su najbolje palacinke sa prosto secerom i sveze cedjenim limunom, onako na tesgi pred kafanom.na glavnoj dzadi na ile saint louis, sa leve strane iduci od pont saint louis, je radnja gde prodaju meni najdrazi fois gras. dosta se lako prepoznaje po tome sto prodaju samo to, prigodno vino, asparagus i mozda pasulj (ovo poslednje nisam siguran).pokusavam da smislim neku kulturn(njack)u preporuku da ne ispadne da samo hranu znam.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...