Jump to content
IGNORED

Nevolem Budmpeštu


Hamlet Strašni

Recommended Posts

tja...jednom sam se, na putu ka meni vrlo dragom  teks-meks restoranu Iguana zatekao na obodu neonacističkog skupa kod Parlamenta, a okolo su bili raspoređeni kordoni "nindža kornjača". neonacisti su mirno i civilizovano izvikivali svoje gnusne parole, a policija je, u ulici koja je vodila ka restoranu, na čeličnu barijeru istakla papir formata A3 sa ištampanim natpisom "RESTAURANT IS OPEN, WALK THROUGH HERE", da ljudi znaju da mogu da prođu kroz kordon.

 

sa druge strane, kada vidiš taj ološ noću kako pijan izlazi iz lokala koji se zove Bathory Borozo sa nekakvim trakama na rukavima, odjednom ti se ne priča na srpskom. volim ja Budimpeštu ali znam njena ograničenja. 

 

a poslednji put kada sam bio tamo, nešto mi se nije dopao grad, prvi utisak je bio iznimno loš. patrole ridža i nekakvih zadriglih policajaca koji sačekuju Rome u metrou i izuzetno se ružno ophode prema njima. kontam da je linija "četvorka" (terminus Keleti Palyadvar) opterećena džeparošima i licimurima a policija je dobila naređenje da malo protrese Rome koje verovatno vide kao najčešće počinioce. lep grad i sve, ali mi je ovo malo pokvarilo trip. ipak, volim taj grad i uvek rado idem, a nemam ratne i švercerske asocijacije, pa sam neopterećen time. 

 

kad bolje razmislim, jedina moja, nekako čudno  mučna asocijacija na Budimpeštu datira iz rata 1999. godine, kada je jevrejska zajednica u Srbiji evakuisala svoje pripadnike i poslala ih u Budimpeštu. dve moje prijateljice su otišle tim autobusima, a jedna je nastavila put, sve do Levanta. nekako mi je to bilo....pogrešno, šta ja znam. zašto su moji klinci nećaci gori od vas, oni će da razmišljaju da li će da im sruše Pančevac pa će prelaziti Dunav skelama, a vi, autobus i ćao, jer imate prave gene i rezervnu domovinu u kojoj nikad niste bili. ne kažem da je to bila dobra i ispravna misao, ali sam je imao i eto Budimpešta me malo asocira na nju.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

ja išla na bed menerse prvi put, trebalo nam 12 sati da stignemo, nas trideset u busu, već polupijani

šetala se kejom sa dečkom koji mi se sviđao. bilo mi mnogo lepo, i grad i sve.

posle išla sama na nofx, pa sam malo više šetala, bilo mi još lepše.

 

ićiću jednom biciklom, i to uskoro, nadam se

Link to comment

Keleti je, od svih tih tačaka u širem centru, šupak grada i najgore mjesto u BP. Mada imam drugaricu koja živi na Blaha Lujza trgu i ne bi ga mijenjala nizašta na svijetu. Meni se vala nikad ništa loše nije desilo a proveo sam tamo dosta, čak i po Ujpeštu u teglama.

Link to comment

Dobro Keleti jeste rupa, realno. Nije mi želja da kaljam Budimpeštu, volim taj grad ali mi je par puta pokazao neke strane koje nisu baš najprijatnije, svaki grad to ima. Iskustvo mi je dosta ograničeno, a i inače imam talenat da  se previše dugo motam po najgorim delovima gradova u koje idem,  tipa odem u Prag pa blejim po Vaclavskim namestima. 

Link to comment

Ja imam neki čudan odnos prema BP. Živio sam tamo oko godinu i po i mislim da je to bilo baš taman. Sve preko toga bi me smorilo, a do tad sam mogao da ga izgustiram onako sa turističkog aspekta maksimalno. Plus, naravno, vidio sam i doživio neke stvari koje teško možeš kao obični turista. Vršljanje po buvljacima, posjeta kraju koji se nalazi van grada gdje su najbolje kurave (pored nekog postrojenja za reciklažu/spaljivanje smeća), liturgija sa Rusima u kući koju su pretvorili u hram, šetnja do Citadele, fürdő (svih orijentacija), posjeta Imigracionom, bleja sa nekim ludacima na Muzičkoj akademiji, časovi svirke kod nekog old skul majstora (koji natuca srpski) na drugoj strani Budima (prelijep kraj)... Tamo sam počeo da uživam u nekim sitnim čarima života koje su tamo normalna stvar (čudna klopa, dobar čaj, odlasci u pomenuti fürdő i slično), ali nikad se nisam osjećao dijelom mađarskog društva, bio sam i ostao drugar sa nekim lokalcima koji su me vodili na sve i svašta, ali jednostavno niti sam se ja primio na to niti su mene Mađari prihvatili kao sebi sličnog. Tako da... Volim otići tamo ali na par dana, da provjerim neka mjesta da li su na istom mjestu ili da čekiram neka nova, ali ništa više od toga. 

Link to comment

bila nekoliko puta i uvek isti utisak: sumorno. sivo. pusto. mrtvo.

lep grad, ali ništa me ne vuče da se vratim.

 

Baš neobično da si stekla takav utisak, meni je tamo uvek nekako liciderski šareno.

 

Ima to veze naravno i sa time gde se ide, recimo letnja šetnja po Margita ostrvu, sa šetačima i rekreativcima i klincima sa pivom svuda unaokolo, ostavila bi ti utisak velike živosti grada.

Link to comment

niti su mene Mađari prihvatili kao sebi sličnog.

 

Pa to treba prilicno vremena da se desi i u zemlji gde se prica zapadnoslovenski jezik, a kamoli u Madjarskoj :D Ali ok, meni dobro i dok sam (bio) 1 dragi stranac  ^_^

 

Da te prihvate ko svog (skoro) odmah, to ima samo u Grckoj. Mozda Makedonija, ali to je to. 

Link to comment

Pa to treba prilicno vremena da se desi i u zemlji gde se prica zapadnoslovenski jezik, a kamoli u Madjarskoj :D Ali ok, meni dobro i dok sam (bio) 1 dragi stranac  ^_^

 

Da te prihvate ko svog (skoro) odmah, to ima samo u Grckoj. Mozda Makedonija, ali to je to. 

Nisam mislio na to da me prihvate kao Mađara, već kao sebi ravnog. Bio sam na mnogo mjesta, ali na tako zatvoren narod nisam naišao, a radim štošta i u kontaktu sam sa Mađarima više decenija. Doduše, to nije samo moj utisak, kolega sa kojim sam radio, a koji je živio u SAD pa se vratio u Mađarsku tvrdi da su Mađari hermetičan narod. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...