Jump to content
IGNORED

Iran: novi front


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

Ne znam, meni je sled dogadjaja sa Iranom i uopste govor o njima u US medijima zadnjih par nedelja [dobro pre da Izrael krene sa izjavama] toliko painstakingly linearno predvidiv da po defaultu prosto necu da verujem izvestajima da Iranci zaista obogacuju uranijum.
ovaj, Iran se hvali svojim obogacivanjem uranijuma, to niko u Iranu nikada nije negirao, a Ahmadinedzad se malo-malo pa slika pored centrifuga. sa druge strane, Iran tvrdi da ce se zaustaviti na 5% obogacenja, sto je dovoljno za koriscenje u nuklearnim reaktorima.
Link to comment
Jeste, baš to se moglo pročitati na onom topiku. <_<
Nisam aludirao na nekoga posebno, niti sam citirao verbatim onaj topik. Da, karikiram, pre svega iz suviše optimističke želje da se jednom nekad ima topik gde će se primarno pratiti razvoj situacije, svakako i igrati nagađanja šta će strane sile sada/sutra, čitati analize, umesto smaranja prepucavanjem sa forumskim neprijateljima, što vrlo brzo ceo topik odvuče u kurac. A ako ti je stalo do moje potvrde ekvidistance, mogu potpisati krvlju da su obe strane u tom forumskom ratu smorile za medalju, a svakako mi nije bilo ni na kraj pameti da italikovanim slovima kažem da preferiram neke od njih.
naravno. niko ozbiljan ne misli da bi Iran zaista grunuo jednu na Tel Aviv i jednu na Haifu. medjutim, prilicno sam siguran da Izrael ne zeli da se oslanja na dobru volju Teherana u tome.
Da, druga rečenica je presudna. S druge strane, meni nije baš toliko van pameti da pomislim da bi jedna bomba mogla završiti do Tel Aviva ili Haife. Ne decidirano zvaničnim državnim putem, ali Iran je novi veliki predvodnik društva na Bliskom Istoku kojima jeste izgleda najveći cilj uništenje Izraela kao takvog. Ne mora da se radi o warheadu koji bi kabinet naložio vojnom vrhu da ovaj na raketi poleti put Izraela, ali kolike su verovatnoće eventualne manje terorističke akcije sa "prljavom bombom" i slično?I da, koliko je pouzdana informacija da je Iran na 2-3% od potrebnih 90%, i postoje li negde podaci o mogućem potrebnom vremenu za prva operativna oružja. Plus, sudeći po ovom iz Washington Posta, IAEA će sutra-prekosutra nešto veliko objaviti. Šta može da bude toliko "veliko", ako je program praktično na vrlo niskom nivou?
Link to comment
hah, prestize me, hteo sam da otvorim topic. umesto toga, nudim svoju teoriju: izraelska pretnja ratom je finta kojom se moze iznuditi jaca reakcija UN-a na sve ocigledniju nameru Irana da napravi Da Bomb. takodje, warhead je jedno, a obogaceni uranijum neophodan za Boom! je nesto drugo. koliko kontam, procenat obogacenja treba da bude valjda 90%, a Natanz je, po nekim procenama, na 2-3 posto i centrifuge moraju jos dugo da se vrte.meni ovo lici na nekakvu levantinsku igru na cijem kraju ce biti nove misije u Iran i par godina smirenja, posle cega se ide u novi krug pretnji. i tako sve dok ne naprave Da Bomb, a onda ce se igrati neke sasvim druge igre. poenta je da jednostavno ne verujem da se moze stvoriti konsenzus za plodotvoran napad na Iran, posto je jasno da je to malo ozbiljnija zemlja od Iraka.inace ovde su price o vojnoindustrijskom kompleksu potpuno izlisne: Iran govori da Izrael treba da nestane sa lica zemlje, i pri tome obogacuje uranijum, na industrijskoj skali. to nije fantazam, nego nesto sto svaki dan mozemo cuti od drzavnih iranskih medija.
Iran obogacuje na 20% za medicinske potrebe. A, rekli su da mogu i na 100% ali nece ;) Poslednji napad stuxnetom na Buser i Natanc su unistili oko 10% od ukupnog broja centrifuga.
Link to comment
I da, koliko je pouzdana informacija da je Iran na 2-3% od potrebnih 90%, i postoje li negde podaci o mogućem potrebnom vremenu za prva operativna oružja. Plus, sudeći po ovom iz Washington Posta, IAEA će sutra-prekosutra nešto veliko objaviti. Šta može da bude toliko "veliko", ako je program praktično na vrlo niskom nivou?
evo ovde imas detaljno o obogacivanju, ja dosta nabadam u prazno. sto se tice onoga sto je procurelo iz IAEA izvestaja, to su nekakvi racunarski modeli koje Iran navodno ima i koji pokazuju da su razvili tehnologiju za bojeve glave dovoljno male za montazu na raketne sisteme koje vec poseduju.
Link to comment
naravno. niko ozbiljan ne misli da bi Iran zaista grunuo jednu na Tel Aviv i jednu na Haifu. medjutim, prilicno sam siguran da Izrael ne zeli da se oslanja na dobru volju Teherana u tome.
Pa i ne veruju, zato imaju onih 100njak nuklearnih bojevih glava, ili koliko vec, ne zna se tacno. Kada bi Iran kojim slucajem grunuo jednu na Tel Aviv i Haifu, ubrzo bi grunula po jedna na Teheran, Siraz, Isfahan, Tabriz, Kom, pa onda jos jedna na Teheran, pa Mashad...Ima neki sto teoretisu po internetima da je pravi cilj iranske bombe nadmoc nad Saudijskom Arabijom, i adut u nekom buducem ratu sa Sunitima u Zalivu, a da je Izrael tu samo paravan. A inace zalivski suniti su ti koji najvise huskaju Amere da napadnu Iran, bilo u vikiliksima...
Link to comment
S druge strane, meni nije baš toliko van pameti da pomislim da bi jedna bomba mogla završiti do Tel Aviva ili Haife. Ne decidirano zvaničnim državnim putem, ali Iran je novi veliki predvodnik društva na Bliskom Istoku kojima jeste izgleda najveći cilj uništenje Izraela kao takvog. Ne mora da se radi o warheadu koji bi kabinet naložio vojnom vrhu da ovaj na raketi poleti put Izraela, ali kolike su verovatnoće eventualne manje terorističke akcije sa "prljavom bombom" i slično?
+1Realno, da sam Netanyahu ne bih trepn'o pre slanja bombardera na centrifuge. Edited by dig_chohano
Link to comment
Ima neki sto teoretisu po internetima da je pravi cilj iranske bombe nadmoc nad Saudijskom Arabijom, i adut u nekom buducem ratu sa Sunitima u Zalivu, a da je Izrael tu samo paravan. A inace zalivski suniti su ti koji najvise huskaju Amere da napadnu Iran, bilo u vikiliksima...
Mislim da mi (barem ja) vrlo slabo poznajemo te njihove interne konflikte (siti vs. suniti) i sve projektujemo na Izrael, tako da ovo mozda ima smisla.S druge strane Iran je posmatrac kod ovih: http://en.wikipedia.org/wiki/Shanghai_Cooperation_Organisation . Ako ih ne do bog jednog dana prime, pa Izrael ili Amerika nakon toga zapucaju po njima... http://www.youtube.com/watch?v=s4VlruVG81wNaravno niti ce ih ovi primiti, niti postoji sporazum da se medjusobno brane (za sada), ali ipak kolko smo debilni kao vrsta nista me ne bi zacudilo.(edit: ispravan link) Edited by burekdzija
Link to comment
+1Realno, da sam Netanyahu ne bih trepn'o pre slanja bombardera na centrifuge.
treptao bi i te kako posto se tu ne pita samo Izrael nego i Amerika
Link to comment
evo ovde imas detaljno o obogacivanju, ja dosta nabadam u prazno.
Fala. Valjda mi je prikriveno pitanje između linija bilo "ako već nema posmatrača već neko vreme, ko sa sigurnošću može reći koliko su zaista blizu operativnog oružja".
sto se tice onoga sto je procurelo iz IAEA izvestaja, to su nekakvi racunarski modeli koje Iran navodno ima i koji pokazuju da su razvili tehnologiju za bojeve glave dovoljno male za montazu na raketne sisteme koje vec poseduju.
Ako je ovo sve, to mi zvuči nekako dosta mlako u odnosu na to koliko je odjednom krenulo pominjanje Irana i moguće intervencije u medijima prošlih nedelja. Očekivao sam više, ne možda pečurkast oblak, ali barem tako nešto u izveštaju što htedoh pitati gore, "ima li šanse da su oni zapravo mnogo bliže bombi"?
Link to comment

2MMD: Dobro, realnost jeste takva, al verujem da se on ne bi suviše dvoumio da je odluka samo na njemu.

Edited by dig_chohano
Link to comment
treptao bi i te kako posto se tu ne pita samo Izrael nego i Amerika
I ne, naravno, ali može li se zaista reći da ako se ozbiljno razmatra mogućnost vojne intervencije na Iran, ej, Iran, kao što naslovi u medijima sugerišu (tj ako sve nije neki smokescreen i halabuka kao što misliš), da bi pogledi policy-makera u Vašingtonu i u Izraelu bili nešto drastično različiti?
Link to comment
2MMD: Dobro, realnost jeste takva, al verujem da se on ne bi suviše dvoumio da je odluka samo na njemu.
fakat. on bi to po kratkom postupku, gadjao bi ono za sta znaju, a verovatno bi uspeli da zakace 10 posto fisionog materijala, a ostalo je stekovano negde u planinama i spremno za ubrzanu obradu. iran je tvrd oraj. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
I ne, naravno, ali može li se zaista reći da ako se ozbiljno razmatra mogućnost vojne intervencije na Iran, ej, Iran, kao što naslovi u medijima sugerišu (tj ako sve nije neki smokescreen i halabuka kao što misliš), da bi pogledi policy-makera u Vašingtonu i u Izraelu bili nešto drastično različiti?
ja iskreno mislim da je Izrael u ovoj fazi svog postojana spreman i voljan za samostalno delovanje i da postoji tvrda struja koja je umorna od cekanja Amerike da joj skine neke lokalne bully drzave sa vrata. verujem da je Izrael tokom arapskog proleca postao faktor x u regionalnoj politici.
Link to comment

"Remember, the Iranians are always five to seven years from the bomb," Shlomo Brom, deputy national security adviser under former prime minister Ehud Barak, told this analyst sarcastically during an interview for a book on Israeli-Iranian relations. "Time passes, but they're always five to seven years from the bomb."

Link to comment
ja iskreno mislim da je Izrael u ovoj fazi svog postojana spreman i voljan za samostalno delovanje i da postoji tvrda struja koja je umorna od cekanja Amerike da joj skine neke lokalne bully drzave sa vrata. verujem da je Izrael tokom arapskog proleca postao faktor x u regionalnoj politici.
Ima smisla. Pretpostavljam da i dalje očekujem da sutra u izveštaju bude nešto zaista veliko. U kom slučaju bih bio prilično siguran da bi kabinet u Vašingtonu itekako zauzeo stav da se Iranu jednostavno ne sme dozvoliti završetak oružanog programa, pa ko živ ko mrtav.Za Izrael vaistinu treba očekivati da ima prst na obaraču mnogo, mnogo pre.
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...