Jump to content
IGNORED

Foto tehnike


micke

Recommended Posts

aparat je manuelnom modu i blenda je max otvorena (izmedju F3.5 i F5.6, zavisi da li zumiram). nije problem u tome da on nece da pokupi okolinu - odradi on to, ali da bi to uradio kako valja, ekspozicija traje oko 1sno, tada se izgube svi detalji na mesecu, bude samo bela bljesteca fleketinada bi se videli detalji na mesecu (krateri, itd), moram da stavim 1/125 ili brze, ali tad je sve okolo apsolutno crno :)verovatno je do toga da senzor naprosto ne moze da pokupi toliku dinamiku, al posto sam neuk - reko da pitami hvala za link, pogledacu ga kasnije, mozda tamo nadjem jos neki savet za ovaj problemhteo sam ja da slikam u predvecerje, ali je tad mesec jaaako nisko ovde i obicno se ne vidi od zgrada :-/

Link to comment
  • Replies 830
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    108

  • jms_uk

    103

  • Zmitjkoe

    99

  • Caligula

    75

Top Posters In This Topic

Posted Images

Iskreno receno, jednako sam neuk za to sto ti hoces, i imao sam identicne probleme kad sam ja slikao mesec. Evo dela foldera sa slikama, gde se vidi taj bracketing.bracket.jpgNajbolje mi je uspelo kad sam slikao direkt mesec, bez mnogo okoline. Onda se senzor nekako "snasao". BTW. Ako konvertujes u B&W (a mesec je manje-vise B&W po prirodi), zeleni filter izgleda povecava detalj na mesecu. Ovo je "supermoon" iz marta 2011.DSC_0032bw.jpg

Link to comment

teoretski bi trebalo na sledeći način:podesi nisku osetljivost 50-100ASA, snimi kadar da se lepo vide zgrade u okolišu koje hoćeš da se vide. tu bi trebalo da odabereš neki objekat na kome bi trebalo da se vide samo konture bolje će izgledati (tipa neki krov sa dimnjakom i antenom npr.) ili ulicu sa dosta veštačkog osvetljenja bandere, reklame, kola. snimi kadar s recimo blendom f 5.6 i da bude pravilno eksponiran, vidi koja je ekspozicija. snimi sledeći kadar samo meseca da se vide krateri isl. izmeri ekspoziciju ta ekspozicija bi trebalo da na nekakvoj imaginarnoj skali bude najkraća. najduža bi trebala da bude dve blende ispod ekspozicije kadra ulice. nadji sredinu i snimi nekoliko fotografija sa promenljivom ekspozicijom ali se vrti oko te središnje. I trebalo bi da upali.ukoliko ne. aparat na stativ snimi jednu korektno eksponiranu tkz. totala i isti taj plan korektno eksponiranog meseca i malko fotošopuj.psjedan otvor blende = dve vrednosti ekspozicije, WB 3200Kedit:ko što kaže indy sve to isključivo na stativu i sa žičanim okidačem

Edited by kud u maglu Simovicu
Link to comment
  • 3 years later...
  • 2 years later...

jel koristite lut [look up table] u fotografiji? ja da, preko gmic-a i rawtherapee. jos malo i darktable ce imati verziju u kojoj ce lut moci da se uveze.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...