Jump to content
IGNORED

New Zealand


אַף אֶחָד

Recommended Posts

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dragance

    21

  • iDemo

    11

  • noskich

    8

  • Indy

    7

Meni je top 3 mesta za putovanje, ali teško da ću se tamo dogegati skoro...

 

Ali kad sam već tu, Draganče: da li su potrebne vize, i za koliko najjeftinije može da se doleti iz ovih prostora?

Link to comment

hvala puno za info! ko sto rekoh, ostatak porodice ne gleda blagonaklono u tom pravcu, ali meni se cini da je najracionalnija moguca opcija u ovom trenutku zapaliti na tako neko mesto. znam sta znaci zivot na ostrvu na 3-4 sata leta od kopna. nase ostrvo je jos manje, a i prilicno oblikovano krizom. a ni ovde nema tih divljih zverki, razumem zasto to istices. izgleda nebitno, a super je vazno da ne moras da mislis sta ce ti se uvuci u kucu. videcemo kako ce se stvari u evropi razvijati. moje prognoze su jako crne. ovo se nece zavrsiti za jednog ili dva mandata politicara, a ostavice gadnu stetu za sobom. ja sam jos vezan nekim poslovima i ugovorima, ali negde od sredine 2018, a mozda i ranije sam slobodan ko ptica.

 

canada mi je takodje zanimljiva, ali ne znam da li bih se svikao ikada na klimu. 

 

kako stoji sa nekretninama? moze li se nesto pristojno otplatiti za 20ak godina s normalnim platama?

Link to comment

dragance,

 

kako stvari stoje sa nekretninama? Npr. u Kanadi, u 2 glavna imigrantska odredista (gde ima i najvise posla i najbolji kvalitet zivota), u Torontu i Vankuveru, naci stan (bilo za izdavanje, bilo za kupovinu) je postalo pakao. Jednostavno je potraznja tolika, realno preplacujes, ludnica je. A sve vise ljudi dolazi i izgleda, i potraznja raste (ili bar ne opada). Vankuver je najgori, tamo ljudi idu po zgradama pa sebe reklamiraju kao dobre potencijalne stanare (!). Da li je to opustenije u NZ? Koliki % prosecne plate moras da das na stanovanje, okvirno?

Link to comment

Auckland postaje preskup, skoro ko Vankuver što se tiče kupovine. Rent nije toliko loše. Ostatak zemlje je ok u poredjenju. Plate nisu velike, nije ovo Norveška, ali kvalitet života je odličan. US$ je 0.72, funta je pala na skoro 0.5, australijski $ je 0.95

 

Christchurch je odličan nakon zemljotresa, tek će biti super. Auckland zaboravite. Wellington je super samo previše vetra. Queenstown je preskup osim za super rich turiste.

Link to comment

Poredjenje Australije i NZ je: na NZ su po pravilu manje plate, a sve vise kosta. I naravno manjak izbora u svemu zbog manje populacije. Okland ne dolazi u obzir jer je naduvan balon kao Sidnej. A u smislu mesta za sakriti se dobra je i Tasmanija. Jedino sto je Australija daleko ratobornija i svi gradjani su duzni da je brane u sukobima. To je deo zakletve kada dobijas drzavljanstvo. A to sa opasnim zivuljkama ovde je prenaduvana prica. U urbanim krajevima je verovatnoca susreta sa opasnom zivotinjom nikakva.

Edited by noskich
Link to comment

pa ne znam sta hocu - opsti utisak. koliko je subjektivno daleko? sta su prepreke da se covek oseca kod kuce? koliko su otvoren zivalj prema strancima? kakva je situacija sa poslovima, posebno neki high-tech, research and development, medical tech, sciences, it? vidim da im obrazovanje vazi za dobro. sta to znaci u poredjenju sa evropskim skolama? jel vam frka od zemljotresa? bezbednost na ulici? i tako.. sta ti padne na pamet.

 

mislim, nije da se sutra pakujemo. ostatak porodice bas i ne bi tamo, a ja sve manje vidim buducnosti u evropi i severnoj americi. privatno mi sad svi putevi vode u nemacku, ali se opako bojim da ce tek tamo da zavlada crni mrak i nepodnosljivost u narednih par godina. jebiga, ne znam. iskopao bih rupu u zemlji da se u nju zavucen. anksija nivoa trump.

subjektivno je jako daleko (mada je mozda sada bolje sa direktnim letovima za Abu Dhabi). meni je AUS nakon NZ delovala subjektivno dosta blize Evropi (lakse se stigne).

svasta su prepreke da se covek oseca kao kod kuce.

prilicno su otvoreni, Kiviji su very nice people

od zemljotresa mi nije bilo frka, bezbednost je velika

poslovi za koje si pitao - hej, pricamo o NZ, 4.5 miliona ljudi... moj utisak je potpuno suprotan od dragancetovog, nema tu mnogo izbora.

 

 

Pa ovako: nismo imali recesiju, privreda je odlična i dok je ceo svet štucao, ovde je bilo ok. Nezaposlenost je mala 4.9% - ovde je svako došljak, čak i Maori. Škole su super, panduri ne nose oružje, premijer se vozi običnim avionom sa samo dva lika iz obezbedjenja. Niko se ovde neće obogatiti, ali decu bih samo ovde podizao. IT, Medical, i sve nabrojano je dosta jako ovde.

 

Neki "naši" ovde se žale kako je previše tiho ovde, pa su se preselili u Australiju (koja je 3 i kusur sati avionom), ali ovde za razliku od Australije nema ni zmija, ni krokodila, tj ništa što može da te otruje, ubije ili pojede.

 

Nakon zemljotresa je pravi ekonomski bum, sve više je stranaca, tako da će morati brzo početi smanjivati brojeve. Imigracija je dosta transparentna, uvek znaš da li će te primiti i ne treba ti skupi konsultant.

 

Ostalo može na PM

ako cemo o zmijama i paucima: za 4.5 god na NZ i 5.5 u AUS, ubedljivo najgore paukove sam videla na NZ. ako zivis u vecim gradovima u AUS uopste ne moras da razmisljas o tim stvarima.

 

 

Aj i ja da pitam - kakva je klima?

grozna. zavisi gde si, ali u najboljem slucaju dobices neko prosecno srpsko prolece. leta, pravog, nema. ima delova koji su nonstop kisoviti/vetroviti. zimi ume da bude prilicno hladno a kad na to dodas cinjenicu da su izolacija kuca i grejanje misaone imenice mozes lepo da se slikas. da ti citiram zenu iz Irkutska koja se iz Sibira dodeslila na NZ, "nikad u zivotu se nisam smrzla kao prve zime na NZ".

 

racunaj da je vec sada jako tesko imigrirati u NZ.

 

ja nikad vise ne bih tamo zivela.

Link to comment

dragance,

 

kako stvari stoje sa nekretninama? Npr. u Kanadi, u 2 glavna imigrantska odredista (gde ima i najvise posla i najbolji kvalitet zivota), u Torontu i Vankuveru, naci stan (bilo za izdavanje, bilo za kupovinu) je postalo pakao. Jednostavno je potraznja tolika, realno preplacujes, ludnica je. A sve vise ljudi dolazi i izgleda, i potraznja raste (ili bar ne opada). Vankuver je najgori, tamo ljudi idu po zgradama pa sebe reklamiraju kao dobre potencijalne stanare (!). Da li je to opustenije u NZ? Koliki % prosecne plate moras da das na stanovanje, okvirno?

Tell me about it... Pet selidbi u godinu dana. U ovih godinu i kusur koliko smo ovde renta je skocila $200-$300a u Downtown-u i do $500. Osim samo-reklamiranja, postaje popularno nadmetanje za rentu u centru, daju pocetnu cifru pa ko da vise. O kupovini nema poente ni razmisljati trenutno, osim po udaljenijim delovima koji.a ce rasti cena kasnije.

Ipak, htedoh predloziti Chandri da pogleda u ovom pravcu. Klima je solidna, doduse leto nije neko i ima dosta kise ali nema ozbiljnijeg minusa. Za programere svih orijentacija posla ima koliko primecujem. Problem moze biti sto je veliki priliv ljudi pa je konkurencija dosta jaka no snadje se ko vredi.

Link to comment

Kako vreme prolazi sve je teze imigrirati igde zbog povecanih zahteva i komplikovanije procedure. A sve manje ima i smisla to raditi zbog stagnacije primanja sa jedne strane i povecanja cena sa druge. Pre 5 godina u kraju u kojem sam tada ziveo stan se mogao kupiti za jednu trecinu danasnje cene. Hrana je skuplja 30-50%. Cena javnog prevoza se duplirala. A plata mi je skoro ista kao sto je bila. 

 

Pola moje generacije na univerzitetu (racunajuci samo strane studente) nije ni planiralo da ostaje u Australiji, a mogli su jer su nase studije bile na deficitarnoj listi. Otprilike se polovina Kineza i Indijaca vratila nazad jer im tamo nije problem da nadju dobro placen posao koji je ako gledamo troskove zivota uporediv sa poslom ovde. Sto sve nije uopste relevatno za situaciju u kojoj se Srbija nalazi gde je spasavaj se ko moze za gro ljudi.

 

A moja preporuka za gde emigrirati sada, ako mozes da dobijes vizu (posto su dosta poostrili) Singapur.

Edited by noskich
Link to comment

NZ je zakon za turizam mada se broj turista i na oko i navodno oficijelno grdno povecao negde izmedju 1996 i 2006te. Zakon - ono - gde god da se ode i sta god da se (voli da se) radi. NZ je valjda jedino je@eno mesto na kugli na kome mozes da sedis u sobi i gledas - na jednu stranu plazu k'o na nashem™ moru, na drugu tropsku shumu (tropical forest, k'o u Australiji) a na trecu livade & brdashca sa kravama k'o na Zlatiboru.. Zadnja posta Coromandel. Moj apsolutni favorit je Juzno ostrvo - veci 'gradovi' i/ili manja mesta po 'provinciji'... 

 

I moji poznanici i prijatelji koji su se iselili na NZ tokom devedesetih su u dobrom broju presli u Aus al' ih jos ima koji su ostali. Ko moze  da nadje posao i da ga drzi™ - i jasno mu/joj je da ipak negde mora da zivi - NZ vredi. Skolstvo izgleda ok, niko se nije zalio na zdravstvo a jedino cega svakako nema je 3 burekdzinice na po 50 metara od jedne do druge i mali milion delikates (ex/Yu prostor i taj rad)... Bakin kolac i bakina tajna i dekin WD40... Ovi moji kod kuce su razmazeni tako da nema sanse da ih ikad ubedim da se tamo preselimo pre penzije - al' negde pod staros' - ko(nj) bi ga znao... 

Link to comment

da se tamo preselimo pre penzije

 

Ubo si sustinsku razliku izmedju preseljenja kao emigrant/expat ciji prihodi zavise od lokacije na kojoj se nalaze sa jedne strane, i penzosa/digitalnog nomada/investitora... ciji prihod ne zavisi direktno od lokacije na kojoj se nalaze i time imaju neuporedivo veci manevarski prostor pri izboru iste. To su dve potpuno drugacije situacije. 

Link to comment

Za razliku od Singapura, kojeg si malopre promovisao, doći na NZ možeš kad hoćeš - zavisno od novca i posla kojim putem.

 

Medicinske sestre, chefs, zanatlije, IT etc bez frke se dobije viza. Ostali, zavisno od novca i prihoda (drugde) nema frke, iako je skuplje.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...