Jump to content
IGNORED

Trčanje


Pixie

Recommended Posts

Ja nemam da preporučim neku posebnu zimsku, no dok se ne javi neko stručniji, samo da kažem da obična, najobičnija sintetička trenerka (helanke i gornjak) rade posao više nego dobro, kupio ih na nekom kretenskom sniženju za petaka, a bile 30 funti. Ako ode blago ispod nule, dve tanke majice ispod te trenerke, i neka mini kapica na glavi i taman, ništa više ne treba.

 

Ovo je dakako za Englesku i nekih -2, -3, ne znam da li kod tebe ide do minus dvajes :D

Link to comment

Hvala. :)

 

Ide. :D Mada mislim da cu na -20 da trcim na traci. :D Nekih -10 bi moglo napolju, ako je bez vetra, za takve neke "blage" dane pitam. Zanima me i sta da stavim na patike da se ne klizu po snegu, ako je neko nesto koristio. 

Link to comment

Juce me koleginica pitala da li bih s njom, jos jednom koleginicom i jednom poznatom rukometasicom trcala stokholmski maraton pocetkom juna u humanitarne svrhe. Nakon sto sam razmisljala ukupno 3,5 sekunde, pristala sam. Vec sam spominjala da mi je tesko da treniram zimi, pa sam zato mislila da se prijavim za Berlin, ali sta sad, kad sam vec pristala. :D

 

Neka preporuka za dobru zimsku opremu za trcanje? :)

carice

Link to comment

meni je najveci problem disanje po hladnim vremenu, ne mogu samo kroz nos. pa sam negde na runners worldu procitao savet da se jezik "zalepi" za gornja nepca, da ne ide direktno hladan vazduh u grlo.

Link to comment

4:27 na 8km je za amatera odlicno vreme, uopste nisi naivan. Ja sam sad poceo da trcim ali ne idem preko 5kg jer gubim kilazu zbog previse aktivnosti. Krenuo lagano sa 5min po km pa sam sad spustio na 4:36 bez sprinta na kraju ali svakako tesko mogu ispod 4:30, a najbolje mi je bilo oko 4:20 na 7km pre koju godinu.

 

U cemu je tajna, kako napredujes?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment

dc6a4cec17265f14bb6a3ad2a24ab3d3.jpg

 

Posle 25 dana pauze i prejedanja. Nabacio 4kg. Još uvek je za kratak rukav.

 

 

Auuuuu, rispekt. A koliko pre dva meseca nisi ni sanjao.

Link to comment

4:27 na 8km je za amatera odlicno vreme, uopste nisi naivan. Ja sam sad poceo da trcim ali ne idem preko 5kg jer gubim kilazu zbog previse aktivnosti. Krenuo lagano sa 5min po km pa sam sad spustio na 4:36 bez sprinta na kraju ali svakako tesko mogu ispod 4:30, a najbolje mi je bilo oko 4:20 na 7km pre koju godinu.

 

U cemu je tajna, kako napredujes?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Jutros je bila tajna u dugoj pauzi pa sam jednostavno bio napaljen. Veću distancu ne mogu takvim tempom al ide na bolje - 15ak km pejsom 5:20 bez forsiranja. Kad sam kukao na koleno Marvin mi je preporučio speed runs 10x200, 5x400, 4-5x800, dva put nedeljno, ako imaš brdo onda uzbrdo plus 10ak km laganice krajem nedelje. I to primetno radi kad posle trčiš duže distance - postižeš bolje vreme bez mnogo napora što mentalno jako prija. Baš je efikasno, čuka i pluća se brzo naviknu.

Odradi laganije neku veću distancu jednom nedeljno pored ovih brzih 5km koje vidim da radiš.

Piramida je zanimljiv trening: sprintovi 200, 300, 400, 500, 1000, 500, 400, 300, 200. Između pauze u vidu šetnje ili trčkaraj laganim tempom.

Treninzi za noge, dupe i trbušnjake takođe efikasno pomažu, posle 2-3 nedelje rada na dupetu i butkama primetno se produži korak, al treba naći vremena i volje za njih.

Link to comment

Trcao sam ja nekad davno po 15km tempom od recimo 4:50 ali sad me sve to jako mrzi, plus imam taj veliki problem sto hocu da balansiram izmedju teretane i trcanja tj. da kontantno budem na 90+ izdefinisanih kila sa losom hranom, a cim krenem sa nekim dodatnim aktivnostima tipa trcanje ili bajs - spadnem par kila dole. Sad sam pravio pauzu pa sam nalozen ali je pitanje koliko ce to potrajati i koliko ce potrajati ovo lepo vreme... Sto se tice sprintova, nekad davno sam kratko radio HIIT i to mi je skroz bilo ok ali sad nesto nisam u tom fazonu, samo mi je cilj da trcim sto brze na 3 i 5km, recimo 11:30 i oko 20:00, nije lako ali mislim da je izvodljivo. Uzeo sam cak i neki Joint MD, neka fora kao glukosamin i sta vec, posto trcim na betonskom keju a to razbija zglobove.

 

I moram preci na Nike + program, hocu i ja ovakve fensi slike sa utisnutom kilometrazom i vremenom.

Link to comment

Koje vežbe radiš za noge? Ja sam batalio klasičnu teretanu od završetka zadnjeg maratona i okrenuo se programu koji je prilagodjen trčanju.

 

@maheem

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Aleksandar88
Link to comment

Trcao sam ja nekad davno po 15km tempom od recimo 4:50 ali sad me sve to jako mrzi, plus imam taj veliki problem sto hocu da balansiram izmedju teretane i trcanja tj. da kontantno budem na 90+ izdefinisanih kila sa losom hranom, a cim krenem sa nekim dodatnim aktivnostima tipa trcanje ili bajs - spadnem par kila dole. Sad sam pravio pauzu pa sam nalozen ali je pitanje koliko ce to potrajati i koliko ce potrajati ovo lepo vreme... Sto se tice sprintova, nekad davno sam kratko radio HIIT i to mi je skroz bilo ok ali sad nesto nisam u tom fazonu, samo mi je cilj da trcim sto brze na 3 i 5km, recimo 11:30 i oko 20:00, nije lako ali mislim da je izvodljivo. Uzeo sam cak i neki Joint MD, neka fora kao glukosamin i sta vec, posto trcim na betonskom keju a to razbija zglobove.

 

I moram preci na Nike + program, hocu i ja ovakve fensi slike sa utisnutom kilometrazom i vremenom.

 

pa definitivno će ti serije sprintova na 200m, 400 i 800m pomoći da to ostvariš. a ne oduzimaju puno vremena.

Koje vežbe radiš za noge? Ja sam batalio klasičnu teretanu od završetka zadnjeg maratona i okrenuo se programu koji je prilagodjen trčanju.

 

@maheem

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

radio sam neke programe sa nike aplikacije koji ti se svode na kombinaciju lunges i burpees plus skokovi iz lungea. za glutes razne varijacije bridges - s jednom nogom, sa dizanjem noge, itd. otprilike 30min, 1x do 2x nedeljno uz 2x nedeljno samo trbušnjake jer mi je veći gušt raditi trbušnjake od nogu. al ništa od toga nisam radio 25 dana :lol: posle gripa sam se strašno ulenjio, malo spavao i mnoooogo jeo. pre, recimo, dve nedelje sam hteo da nastavim sa trčanjem opet al ajd prvo da uradim glutes trening. odradio pa nisam mogao da hodam tri dana od upale :lol: sad nazad u organizovaniji trening.

 

posle samog trčanja često odradim wall sits, high knees i single leg bounds (

), bukvalno 5 minuta odvojim ukupno za sve.

 

Link to comment
  • 2 weeks later...

03:50:34 Laganica  :)

 

Prodje i taj prvi maraton.Cilj me je bio da istrcim ispod 4h.Vreme idealno.Mrzelo me da se grupisem oko pejsera,pa sam se poput burekdzije od starta do cilja drzao planiranog tempa od oko 05:30 min/km jer nisam bio siguran kako ce mi telo reagovati posle 36.kilometra(kada sam trcao svoj prvi polumaraton u aprilu,na treningu sam prelazio i 24km pa sam znao sta da ocekujem tokom zvanicne trke).Malo sam se smorio na 20om km kada su se polumaratonci odvojili,tako smoren trcao do 25.km,vise se puta suzdrzavao da ne krenem brzim tempom (ispod 5 min/km),od 30.km do cilja bez ikakvih poteskoca.Prva i druga polovina trke u gotovo istom vremenu.Tokom trke uzimao sam samo vodu na okrepnim stanicama nakon predjene polovine maratona.Kada sam presao cilj i dosao sebi prvo sto sam pomislio je bilo " u jbt nemoguce da je bilo ovako lako,nisam uopste umoran niti osecam bilo kakav bol,mogao sam brze"(nakon nedavne 10k trke  koju sam zavrsio sa tempom 4;15min/km za malo nisam cr^ko :P ).Danas,dan nakon maratona bez ikakvih problema 1h basketa u sali,vreme koje sam proveo po Yt gledajuci materijal tipa "how to recover after marathon" bezveze protraceno.

 

Sto se tice samog treninga za maraton,nisam se drzao nijednog posebnog plana,ali sam pratio neke osnovne smernice (1 long run sedmicno,nikad ne povecavaj long run vise od 10% i slicno).Kada sam se spremao za polumaraton trcao sam svaki drugi dan(3,5 puta nedeljno ili 7 puta u 2 nedelje),sada sam fiksno trcao 5 puta nedeljno,sa pauzama u subotu i ponedeljak(dan pre i posle long run-a).Daljinu sam trcao po ravnom,ostalih 4 puta sedmicno rutom koja ima isti odnos u kilometrazi nizdrbo:uzbrdo:ravno.Ukupno je proslo mislim 17 nedelja izmedju mog poslednjeg polumaratona i maratona.Tokom tih 17 nedelja sam trcao tacno 10 daljina ( 25 27.3 30 33 30 25 36...),krenuo silovito,ali tokom "leta" sam dosta zabusavao.Zadnje 4 nedelje nisam propustio trening(od toga su 3 nedelje bile tapering :lol: )Maksimalno sam istrcao nedeljno 100km,obicno izmedju 55-65.Za neurednih 17 nedelja treninga sam se ugojio 4kg :piggy:  

 

Da imam malo vise slobodnog vremena,verovatno bih pojurio Djuru u Valensiji,ovako najverovatnije bez trka do aprila :(

Edited by Zavrzan
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...