Jump to content
IGNORED

Korišćenje suplemenata u sportu


Ravanelli

Recommended Posts

Nemam ja ništa protiv uzimanja suplemenata, ali pod 2 uslova: da se zna šta se uzima i da se ne uzima haotično, već planirano. Koleginica radi neko istraživanje za farmaceutski fax, pa su u sklopu toga malo analizirali hemijski sastav nekih suplemenata koje koriste sportisti. Malo je reći da su bili iznenađeni sastavom.Što se tiče kreatina tiče, baš me interesuje koliko rekreativaca koji uzimaju suplemenata sa kreatinom, u toku vežbanja izađu uđu u anaerobni deo...Realno, ako se to dešava samo nekoliko puta u toku treninga, koji traje npr sat-sat i po, onda to zaista nije potrebno. Rizik kod uzimanja kreatina nije veliki ali ipak postoji, recimo može da bude okidač kod nekih već postojećih bolesti. Mislim, zašto uzimati, ako ti ne treba. Znam jednog što je samo trčao duge distance i uzimao kreatin, uveren da mu to pomaže. Pero slonića Damba.Sent from my iPad using Tapatalk HD

Link to comment
  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Zli Gli

    11

  • eumeswil

    11

  • Aineko

    10

  • Ravanelli

    9

O cemu sad ti pricas? Kakvo ulazenje/izlazenje iz anaerobnog dela? Misici u anaerobnom rezimu mogu da rade 30-40 sec, mozda 1min kod naprednih bodibildera - posle toga otkazuju. Ako se radi neki bodibilding program to znaci tipicno dvadesetak ulazaka izlazaka iz anaerobne faze (6-8 vezbi, 3 serije). Ako se vezba snaga moze da bude i znatno vize. Svako bacanje kugle ili kladiva u atletici je u anaerobnom rezimu, cim se kugla ili kladivo izbaci misici prelaze u aerobni rezim (tacnije prestaje aktivacija motornih jedinica tipa II).

Link to comment

ne kontam uzimanje kreatina kod dugoprugaša. ali to je just like anything else, nema rezona ni nošenje power braceleta, pa ljudi furaju.jedini lik kome znam da kreatin nije ništa pomogao u treningu je zligli, ali taj dečko je već posebna pričao efektima na zdravlje

Creatine supplements are used by athletes, bodybuilders, wrestlers, sprinters, and others who wish to gain muscle mass, typically consuming 2 to 3 times the amount that could be obtained from a very-high-protein diet.[12] The Mayo Clinic states that creatine has been associated with asthmatic symptoms and warns against consumption by persons with known allergies to creatine.[13]There was once some concern that creatine supplementation could affect hydration status and heat tolerance and lead to muscle cramping and diarrhea, but recent studies have shown these concerns to be unfounded.[14][15]There are reports of kidney damage with creatine use, such as interstitial nephritis; patients with kidney disease should avoid use of this supplement.[13] In similar manner, liver function may be altered, and caution is advised in those with underlying liver disease, although studies have shown little or no adverse impact on kidney or liver function from oral creatine supplementation.[16] In 2004 the European Food Safety Authority (EFSA) published a record which stated that oral long-term intake of 3g pure creatine per day is risk-free.[17] The reports of damage to the kidneys by creatine supplementation have been scientifically refuted.[18][19]Long-term administration of large quantities of creatine is reported to increase the production of formaldehyde, which has the potential to cause serious unwanted side-effects. However, this risk is largely theoretical because urinary excretion of formaldehyde, even under heavy creatine supplementation, does not exceed normal limits.[20][21]Extensive research has shown that oral creatine supplementation at a rate of 5 to 20 grams per day appears to be very safe and largely devoid of adverse side-effects,[22] while at the same time effectively improving the physiological response to resistance exercise, increasing the maximal force production of muscles in both men and women.[23][24]A meta analysis performed in 2008 found that creatine treatment resulted in no abnormal renal, hepatic, cardiac or muscle function.[25]
Edited by Ravanelli
Link to comment

saće fitnes konsultant freakns da verovatno istovari neku teoriju da trebaš listove crne slačice potopiti tri dana u jabukovo sirće, naneti na grudi u toku punog meseca i previti gazom. rezultati sutra!

Edited by Ravanelli
Link to comment
kakvo znanje :Hail:fascinantno mi je da nemaš jebenog pojma o čemu pričaš i to radiš na nivou babe. "da se proteini obnove, uzmeš jedno crveno i jedno žuto voće!, a ne te napumpane supstance ko ta denkstronza"sa kim ti inače razgovaraš da ti ovakve stvari prolaze?inače ovo za moj opis mi je vrh. zabezeknut sam
pa eto ti sve znas. imas dokotrat iz hemije i farmakologije pa znas tacno sta pijes, a usput imas i doktorat iz fizicke kulture pa znas zasto pijes.a objasnjenje za kreatin je jebeno vrhunsko tek. "ako si zdrav, i uzimas u umerenim kolicinama, ne steti". evo posto imas doktorat iz farmakologije i hemije, objasni mi molim te kako to EPO steti telu ako si zdrav i ako se uzima u umerenim kolicinama? i ako ne znas, zasto lepo ne uzimas i EPO?a posto imas doktorat iz fizicke kulture, objasni mi zasto ti tacno trebaju proteini? da ne smrsas? lol, good one!
Link to comment
pa ljudi, kada znate vec sve, ja ne razumem zasto onda uopste ista pitate.
pa ja sam pitala samo da bih proverila da li uopste znas nesto konkretno o tome o cemu pises. a ti krenuo da se gadjas krempitama.
@estel, high-protein diet je nacin da se podize misicna masa a smanjuju masti. koliko god to nekome izgledalo "pozeljno", cim ukljucuje naziv diet znaci da je rec o specijalnom programu ishrane. u prevodu, da si ti jela paradajza i slanine(svinjska slanina inace sadrzi masti koje su zdrave za ljudski organizam, i jedno je od najzdravijih jela) umesto raznih krempita i cokolada, ne bi ti isla na high protein diet.
ovaj, kad god nesto jedes, to je diet. bar u engleskom jeziku. sve je diet: fast food diet, balanced diet, low fat diet itd. i to sto si ti pomenuo (slanina i paradajz) je takodje low-protein diet a ko zeli da nabaci masu ili smanji body-fat% uglavnom ce ici na high-protein diet. sta je inace problem u zeljenju vecih/jacih misica? zasto bih gurnula tri stejka za rucak (od cega bi mi bilo muka) umesto case whey protein sejka?
jbg, samo malo ukljucite mozak. na jednoj strani imas jabuke/pomorandze/banane nakon treninga uz laganu setnju da se proteini prirodno obnove, u drugom imate hemijski napumpane koncentracije boga pitaj cega koje ti instant vracaju energiju. pa jbg, ako je to isto ja sam paja patak
da, jabukama ces da pospesujes 'prirodnu obnovu misica' (znas li kako se taj proces odvija?). mozda ako si zli gli.
pa eto ti sve znas. imas dokotrat iz hemije i farmakologije pa znas tacno sta pijes, a usput imas i doktorat iz fizicke kulture pa znas zasto pijes.a objasnjenje za kreatin je jebeno vrhunsko tek. "ako si zdrav, i uzimas u umerenim kolicinama, ne steti". evo posto imas doktorat iz farmakologije i hemije, objasni mi molim te kako to EPO steti telu ako si zdrav i ako se uzima u umerenim kolicinama? i ako ne znas, zasto lepo ne uzimas i EPO?a posto imas doktorat iz fizicke kulture, objasni mi zasto ti tacno trebaju proteini? da ne smrsas? lol, good one!
a sta je tacno u ovom objasnjenju vrhunsko? zar to nije i inace nas odnos prema hrani uopste? ako si zdrav mozes slaninu u umerenim kolicinama, ne steti. ali ako vec imas postojeci problem izbegavaces je.Aion objasnio da je dizanje anaerobno. dizanje direktno koristi ATP-CP (adenozin trifosfat - kreatin fosfat) mehanizam. kreatin u celijama sluzi kao 'rezerva' za fosfatnu grupu a razbijanje te fosfatne veze je glavni oblik dobijanja energije u celijama. vise kreatina - duze/jace mozes da treniras misice, a jaci trening znaci brza adaptacija, tj. napredovanje u snazi i masi.
Link to comment
jbg, samo malo ukljucite mozak. na jednoj strani imas jabuke/pomorandze/banane nakon treninga uz laganu setnju da se proteini prirodno obnove,
:ziga: otvaraj DZD :ziga:
Link to comment

freaknsJabuke, pomorandze i banane su hrana koja je maltene 99% ugljeni hidrati, i jede se posle vezbi da bi se obnovio glikogen u misicima. Proteini se ne obnavljaju, oni se unose da bi se obnovilo misicno tkivo.Low carb diet je, po mom misljenju, lose resenje za izgradnju misica. Ugljeni hidrati su najbolji izvor energije za telo, a kao drugo neophodan su sastav za stvaranje niza hormona koji su potrebni za izgradnju misica . Pre svega testosterona.

Link to comment
freaknsJabuke, pomorandze i banane su hrana koja je maltene 99% ugljeni hidrati, i jede se posle vezbi da bi se obnovio glikogen u misicima. Proteini se ne obnavljaju, oni se unose da bi se obnovilo misicno tkivo.Low carb diet je, po mom misljenju, lose resenje za izgradnju misica. Ugljeni hidrati su najbolji izvor energije za telo, a kao drugo neophodan su sastav za stvaranje niza hormona koji su potrebni za izgradnju misica . Pre svega testosterona.
ma znam. glikogen gubimo, stvaramo mlecne kiseline. zato jabuka da se brzo obnovi glikogen, setnja da se ne nagomilavaju mlecne kiseline. usput dobijes i pektin, i sve lepo...znam da se proteini unose, a ne proizvode. htedoh napisati da se prirodno obnove amino kiseline, ali me iznerviraju ovi sto se loze na hemiju, pa na pola ne znam ni sta pisem... mislim, teacher lepo napise da je za rekreativce sasvim dovoljna normalna ishrana, i onda se pojavi mr Kate Moss i kaze "a sta fali da se ja malo pucam hemijom"?
Vezani za slaninu? Holesterol, trigliceridi, loša funkcija jetre itd.
sedi, jedan.svinjska slanina podstice stvaranje pozitivnog holesterola, i preporucuje se osobama koje imaju probleme upravo sa holesterolom i trigliceridima
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...