Jump to content
IGNORED

Bilje i to


Elmer

Recommended Posts

Ajte amo vi što zalazite u prodavnice zdrave hrane :fantom: Koliko tu ima istinskih poznavaoca dejstava biljčica, voća, bobica, makrobiotike itd. <_< < Koji ste tip- izaberite od ponuđenog:a) L'Oreal krema b) maslinovo uljec) ništa od navedenogd) e ako znaaam...e) hamburger sa kečapom i majonezomf) hladna salatag) sojina paštetah) kako kad Dijete stop!!! Neka uvod bude uz jednu vrlo korisnu bobicu. Isključite mobilne telefone i uživajte...Licijum,wolfberry,goji berrySundried%20Chinese%20Wolfberries%20Gou%20Qi%20Zi.jpg

Obzirom na brojne vitamine i aminokiseline te druge aktivne tvari preparati Lyciuma se koriste za:jačanje organizma nakon oboljenja i tokom rekonvalescencije,regeneracija tkiva, nizak nivo vitalne energije, detoksikacija organizmatretman opšte malaksalosti i slabosti, poboljšanje vida, zujanje u ušima, bolovi u zglobovima i leđima, dijabetes, seksualna neadekvatnost, impotencijaBroj u zagradama ( ) pokazuje koliki broj različitih hemijskih sastojaka liciuma koji se nalaze u biljci, a pokazuju naznačenu aktivnost npr. Analgesic (3) pokazuje da ova biljka ima tri različita hemijska sastojka koji imaju analgetsku aktivnost.Abortifacient (1) abortiv, remedium abortivum (lat.), abortient, abortfakient (eng.), sredstvo koje uzrokuje pobačaj.Aldose-Reductase-Inhibitor (2)Allelochemic (1)Allergenic (2)Analeptic (1)Analgesic (1)Androgenic (1)Anesthetic (2)AntiPMS (1)Antiacne (1)Antiadrenergic (1)Antiaflatoxin (1)Antiaging (1)Antialkali (1)Antialzheimeran (1)Antiarrhythmic (1)Antiasthmatic (3)Antibacterial (2)Antibronchoconstrictor (1)Anticancer (1)Anticancer (Breast) (1)Anticarcinomic (1)Anticephalagic (1)Anticerebrotic (1)Anticholinergic (1)Antichoreic (2)Anticirrhotic (1)Anticonvulsant (1)Anticorneitic (1)Anticoronary (1)Anticystinuric (1)Antidementia (1)Antidiabetic (1)Antidiabetic (1)Antidote (1)Antidyskinetic (1)Antiedemic (1)Antiencephalopathic (1)Antiepileptic (1)Antifeedant (1)Antigastritic (1)Antihemolytic (1)Antihepatitic (1)Antihepatotoxic (1)Antihomocysteine (1)Antihomocystinuric (1)Antihyperammonemic (1)Antihyperkeratotic (1)Antihypertensive (2)Antiichythyotic (1)Antiimpotence (1)Antiinfertility (1)Antiinflammatory (2)Antiinsomniac (1)Antilethargic (1)Antileukoplakic (1)Antileukotrienogenic (1)Antilithic (1)Antilupus (1)Antimanic (1)Antimastitic (1)Antimorphinic (1)Antimutagenic (4)Antimyoatrophic (1)Antioxidant (4)Antioxidant (1)Antiozenic (1)Antiphotophobic (1)Antipityriasic (1)Antiporphyric (1)Antiproliferant (1)Antiprostaglandin (1)Antiprostatitic (1)Antipsoriac (1)Antiradicular (1)Antiretardation (1)Antiseptic (1)Antispasmodic (2)Antistress (2)Antitinnitic (1)Antitumor (2)Antitumor (Breast) (1)Antitussive (1)Antiulcer (1)Antixerophthalmic (1)Anxiolytic (2)Aphrodisiac (1)Bronchorelaxant (1)Bronchosedative (1)Bruchifuge (1)Bruchiphobe (1)CNS-Depressant (1)CNS-Inhibitor (1)CNS-Stimulant (1)Cancer-Preventive (6)Cardiac (1)Cardiodepressant (1)Cardioprotective (1)Cardiovascular (1)Cerebrotonic (1)Cholagogue (1) holagoga, remedia cholagoga (lat.), cholagges (eng.), sredstva koja stimuliraju izlucivanje žuci u dvanaestopalačno crevo.Choleretic (2)Cholinergic (1)Colorant (3)Cytotoxic (1)Dermatitigenic (1)Diuretic (3)Emmenagogue (1) emmenagog - emenagoga, remedia emenagoga (lat.), emenagogues (eng.), sredstva koja induciraju i reguliraju menstruacijuEthanolytic (1)FLavor (1)Fungicide (2)Hepatoprotective (5)Herbicide (2)Hypoammonemic (1)Hypocholesterolemic (1)Hypoglycemic (1)Hypotensive (3)Ileorelaxant (1)Immunostimulant (1)Insecticide (1)Insectifuge (1)Interferon-Synergist (1)Laxative (1)Lipotropic (2)Lipoxygenase-Inhibitor (1)MAO-Inhibitor (1)Memorigenic (1)Mucogenic (1)Musculotropic (1)Myorelaxant (1)NO-Genic (1)Neuroexcitant (1)Neuroinhibitor (1)Neurotoxic (2)Neurotransmitter (1)Oxidant (1)arasympathomimetic (1)Pesticide (5)Phagocytotic (1)Phytoalexin (1)Phytohormonal (1)Pituitary-Stimulant (1)Prooxidant (1)Quinone-Reductase-Inducer (1)Respirastimulant (1)Roborant (1)Rodenticide (1)Sedative (1)Spermigenic (1)Thymoprotective (1)Tranquilizer (1)Ubiquiot (1)Uterosedative (1)Vasodilator (1)Vasomotor-Stimulant (1)Vermifuge (1)Vitamin-A-Activity (1)

Pa vi vi'te! ;)

Link to comment
  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Elmer

    29

  • Anonymous

    8

  • hoffnung

    7

  • morgana

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

pogrešno mesto za priču o bilju,niko ovde ne ceni snagu prirode Elmeru moju...suviše je to suptilno za ljude koji su daleko od prirode,otupljenih tela zatrovanih hemijom i farmakologijom..Elem ja pijem biljne čajeve i u njihovu snagu vrlo verujem...nisam neki poznavaoc ali od onog što je opšte poznato u narodu znam ponešto i ono što prija mom organizmu poštujem..sada trenutno mi je potreban pojačan unos gvoždja pa pijem čaj od koprive i sok od sveže cedjene cvekle,jedem španat i brokoli..čaj od lipe popijem uveče za umirenje i spavanje..čaj od divljeg origana, petrove trave i majčine dušice pijem jer ne prija ovoj mojoj mikrobiologiji što me je napala..i tako..u principu sa tim nekim opštim čajevima,to nana,kamilica,hajdučka trava,majčina dušica nema greške..o nekim drugim treba ponešto i znati,na tome radim..i želim i tražim mnogo dobru knjigu o biljkama ali od novijih na takvu nisam naišla,sve dobre se odavno više ne izdaju a ko ih ima čuva ih ljubomorno kao najveće blago..i potpuno sam tradicionalna po tom pitanju i mišljenja sam da prvo treba saznati i upoznati biljke koje rastu oko nas i koje narod koristi već vekovima pa tek onda sve te egzotične bobice i cveće iz prašuma Nove Gvineje i ostalih prašuma..

Edited by ivy
Link to comment
pogrešno mesto za priču o bilju,niko ovde ne ceni snagu prirode Elmeru moju...suviše je to suptilno za ljude koji su daleko od prirode,otupljenih tela zatrovanih hemijom i farmakologijom..
<_< Možda...šteta, jer iako smo mi, mlađe generacije, dosta neupućeni a i nemamo vremena za to od svakodnevne gradske vreve i savremenog života, trebamo posvetiti malo pažnje nečemu što je korisno za nas i to dugoročno. Meni je baš fascinantno kako npr. običan list određene biljke može da deluje za 10 minuta tako što će da izvuče gnoj iz rane/bubuljice, ili kako određenim namirnicama utičemo na stanje organizma na duže staze...

Ako vidite nickname: čarobno zrnce to je moja baba- nastojaće da oživi temu :D

Link to comment

ajvi, imas knjigu 'lecenje biljem' od tucakova i u papiru i na internetu za download (doduse, nije bas najnovija, ali je dobra) i sajt herbatekauopste ne mislim da ljudi imaju otpor prema ljekovitom bilju, naprotiv

Link to comment

smetnuh te prerađene varijante u bočicama i kapsulama, kockicama, čašicama - odaljiće nas od prirode afraid-male-afraid-frightened-smiley-emoticon-000293-large.gif ne računam dok i mene ne smeste u jednu takvu <_<

Nije da je delotvornost biljčica u pitanju ali - sviđa mi se kako je Dr Ana Gifing, stručnjak u oblasti anti aging medicine, pisala o programu hrono – ishrane. Ona, između ostalog, u tom svom programu objašnjava recimo uticaj voća na naš organizam u određeno doba dana (tj. opisuje njihov glikemijski indeks), koje su najčešće greške koje pravimo u ishrani, o namirnicama koje trebamo koristiti i izbegavati u itd. Ništa preterano obavezujuće i nikakvi strogi režimi-zar nije smor kad nekom pružiš čokoladicu a taj neko ti kaže ''Slatko jedem jednom nedeljno a to je bilo sad u ponedeljak, ne bih hvala.'' :D

Link to comment

dada, glikemijski indeks, i ja na njega obracam paznju, ne prija mi preugljenohidratna hrana.ali to je sve dosta individualno, ne treba ga se drzati ko pjan plota. hiljadu ljudi, hiljadu pankreasa. da mi secer nema tendenciju da se strmopizdi, mislim da bi me prilicno boljelo uvo da se opterecujem glik. indeksom.no, nacelno je tacno i da ljudi mnogo manje obracaju paznju na slatko nego na masno, pa su tako masti bile protjerane na ropotarnicu gastropovijesti, dok slatko (u sirem smislu - ugljenohidratno) bas zna da zezne organizam (izmedju ostalog da podigne trigliceride) kad se pretjerano konzumira.upravo sam na skidanju sa slatkisa, koje u normalnim okolnostima ni ne obozavam, al zimi se uvijek nekako navucem na njih. jedno 10ak dana bez kolaca i vratim se u normalu. ovsene pahuljice mi tu dosta pomazu, kao medjuobrok, sasvim fino mi podignu secer ali ga potom ne obore nize no sto je bio, jer se secer iz njih postepeno resorbuje.evo i uze na temu: mnogo volim vrijesak tj rtanjski caj. ajd sto ga volim, nego mi i prija kad imam bronhitis.

Edited by morgana
Link to comment
potpuno sam tradicionalna po tom pitanju i mišljenja sam da prvo treba saznati i upoznati biljke koje rastu oko nas i koje narod koristi već vekovima pa tek onda sve te egzotične bobice i cveće iz prašuma Nove Gvineje i ostalih prašuma..
+1 Ako imate nameru da sakupljate samonikle lekovite biljke, pored podrazumevajućeg uputstva da se sakuplja daleko (ali baš daleko) od puteva, dakle na neprometnim mestima, ima još :Za sakupljanje listova i cvetova biljaka idealan period je kraj juna i prva polovina jula. Ne beru se precvetale biljke. Ukoliko se koriste nadzemni delovi, cvetovi naročito, bere se po sunčanom danu oko podneva, u vreme kada su cvetovi najotvoreniji.Ovo mi je jedna od omiljenih letnjih aktivnosti na selu. Hobi, a i da ne kupujem baš sve u apoteci "Josif Pančić".Nepokošena livada, trava gotovo do struka. Baštenske makaze, gumene čizme, gumene rukavice, korpa, 2 -3 male papirne kese za biljke koje nisu široko rasprostranjene (to se svako nada da će nabasati). Držim se proverenih biljaka bez značajnijih kontraindikacija- kantarion, hajdučka trava, divlja nana, kamilica, majčina dušica (u vidu tepihčića), bokvica. Ukoliko se ne sakuplja korenje, nikako biljku ne čupati iz zemlje, nego seći stablo. Kada bi se svodilo samo na jednu biljku, odabrala bih hajdučku travu. Edited by halloween
Link to comment
  • 3 years later...

Ali ime topika je super :D

 

To prema jednoj mojoj omiljenoj poslastičarnici zvanoj Torte i to :D

 

Elem, @halloween i ja da se pridružim ovoj pohvali, kapsule nisam probala ali ulje divljeg origana koristim. Jednom se zeznuh pa liznuh nerazblaženo  :cry:

  • Rival najjačim antibioticima
  • Efikasno ubija preko 30 vrsta mikroorganizama
  • Moćno protiv Ešerihije koli, Kandide, Streptokoka,…
  • Sjajna prevencija gripu i prehladi
  • Aktivnije od belog luka i Echinacee
  • 337 puta jači antioksidans od zelenog čaja, 130 puta od limuna, 37 puta od belog luka
  • 26 puta jače od fenola (sredstvo za dezinfekciju hirurške opreme)

 

 

Eto , koga interesuje nek izgugla, ali mnogo je dobro za povremeno pročišćavanje organizma, naravno da se pravi pauza da se ne bi poremetila crevna flora.

Edited by Elmer
Link to comment

A onda, kad sam već ovde, moram da pomenem i đumbir. Preferiram sveži mada ima i u prahu kao začin i za čaj. Sveži je super u kombinaciji sa medom i limunom za jačanje imuniteta. Prava je šteta ko ga ne koristi.

 

djumbir_r.jpg

Edited by Elmer
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...