Jump to content

Photo

Sve je isto, samo Njega nema - IV Vučićeva vlada

• Please log in to reply
864 replies to this topic

Poll: Budućnost Vlade (52 member(s) have cast votes)

Koliko će preživeti

1. do 2020 - pun mandat (10 votes [19.23%])

Percentage of vote: 19.23%

2. do izbora za Beograd (36 votes [69.23%])

Percentage of vote: 69.23%

3. do 2019 (6 votes [11.54%])

Percentage of vote: 11.54%

Vote Guests cannot vote

#856 gospa buba

gospa buba

Рибарница "ЛОГОС"

• Members
  • 47,336 posts

Posted 21 June 2017 - 22:19:32

Kažu- muk u državnim organima povodom objave imena mandatara. Nisu oni dospeli na taj nivo analize da se bave imovinskom kartom, to je sve na nivou analize seksualne orijentacije, a i oni kojima je simpatična ne smeju da se izjasne da ih ne bi proglasili homoseksualnim.

ovo mi zvuchi ful neverovatno :blink:

mislim, ako je to njihov najveci problem :lolol:

#857 Frank Pembleton

Frank Pembleton

...the shit has hit the fan

• Members
  • 30,774 posts

Posted 21 June 2017 - 22:34:22

sad jos da neki peder bude ministar odbrane pa se najebasmo mame skandinozemcima

I ti si čuo?

#858 Milosh76

Milosh76
  • Members
  • 20,346 posts

Posted 21 June 2017 - 22:37:34

Vec smo imali sredera™ za ministra odbrane, informisanja... ne bi bio prvi put :D

#859 gospa buba

gospa buba

Рибарница "ЛОГОС"

• Members
  • 47,336 posts

Posted 21 June 2017 - 22:43:20

pa shta se onda femkamo ovoliko svi? <_<

#860 Tribun_Populi

Tribun_Populi

Magister Militum

• Members
  • 8,987 posts

Posted 21 June 2017 - 23:06:08

Mene je prijatno iznenadilo kad sam pročitala neke presude Upravnog suda,(posebno obrazloženje) mada, to je zaista mali uzorak. Kompromitovanje dostupnosti pravde visokim taksama važi i za fizička lica u parničnom postupku, i to mnogo više bije po džepu i pravima građanina, ali nisam primetila da se neko pobunio zbog toga.
Drugo, zaštita ponuđača u postupcima javnih nabavki omogućena je ne samo u upravnom postupku i upravnom sporu, nego i u parničnom postupku, kao i u prekršajnom i krivičnom postupku i pred Komisijom za zaštitu konkurencije. Hoću da kažem, kad su u pitanju veliki tenderi, ozbiljna konkurencija neće žaliti ni advokata ni vremena da, ukolikio je zaista zainteresovana, koristeći pravne postupke izbori za zdravije tržište.

Pa nisam ni ja primetio da je iko reč rekao za to apropo visine sudskih taksi, a slažem se u potpunosti s tobom oko toga. Tipujem da pre svega advokati imaju i dovoljno moći a i itekako opipljiv interes da kažu koju na tu temu, no svedoci smo svi koji trulež i smrad se širi iz advokatskih komora pa i ne treba da čudi što nema ni abera.

Sudske takse pak, za razliku od svih ostalih taksi kao javnih prihoda za pružanje javnih usluga od strane državnih i nižih organa vlasti, nisu u nadležnosti Ministarstva finansija već Ministarstva pravde. To rešenje verovatno proizilazi iz donedavnog (do 01.01.2016.) statusa sudova kao ne direktnih, već indirektnih korisnika budžetskih sredstava, u rangu sa fondovima socijalnog osiguranja, školama, bolnicama, pozorištima, muzejima itd. Ranije rešenje je podrazumevalo da deo taksi (60% je valjda bilo) ostaje sudovima za pokriće njihovih materijalnih rashoda, a ostatak ide u budžet. Faktički su građani i privreda plaćajući visoke takse finansirali papir, kompjutere, tonere i štampače, gorivo i sl. sudovima, dok je država finansirala plate i investiciono održavanje. Sada to više nije slučaj, pošto su sudovi ostali bez taksi za ugovore, overe potpisa i prepisa (prešlo kod notara) i izvršenja (prešlo kod izvršitelja) pa je i njihovo finansiranje preuzela država, 100% na teret budžeta kao direktnih budžetskih korisnika (kao i ostali državni organi).

Obzirom da su ovde porezi i doprinosi za građanstvo prilično visoki i da sada sve to ide u isto korito, pa nema ni ovog gore ranijeg mehanizma finansiranja sudova kao nekog opravdanja, dodatno klanje enormnim sudskim taksama (kad se njihova visina uporedi sa prosečnim primanjima) predstavlja direktno ograničavanje zajemčenog prava na pristup pravosuđu iz člana 32. Ustava.

Što se tiče konkurencije i javnih nabavki pak, krupni uvek štite svoje interese. Problem je kod sitnijih nabavki, njih je u masi ubedljivo najviše a na sitno se je najbolje i najviše kralo od kad je sveta i veka. E takvi veoma često nisu sposobni da se zaštite i eventualno uđu u postupak, te rizikuju da dovedu u pitanje likvidnost poslovanja. Stoga se tu najviše i mulja.

#861 halloween

halloween
  • Members
  • 5,110 posts

Posted 21 June 2017 - 23:47:04

Mi pričamo o opštepoznatim problemima. Postoji Uputstvo KZK za otkrivanje nameštenih ponuda. To sa nameštanjem na sitno je često, a i lagodno zbog odsustva transparentnosti i teškoća u dokazivanju (mislim pre svega na nabavke na koje se ne primenjuje ZJN, proc. vred. 500.000 din bez PDV). Kad su u pitanju sitnije nabavke, ključnu ulogu ima Državna revizorska institucija, koja radi sa 40% kapaciteta i služi sa plašenje mečke rešetom.

Da ne offtopikujem previše na temu javnih nabavki, ali moj opšti zaključak nakon uvida u ovu temu je da je ključna mera kontrola Planova nabavki, kako bi se eliminisale  i sankcionisale sve nepotrebne nabavke (to su one koje naručilac sprovodi bez stvarne potrebe za tim uslugama/ dobrima/radovima (najčešće su usluge u pitanju) već samo da bi nekom dobavljaču bio dodeljen ugovor).To će sve omogućiti programsko budžetiranje, koje još nije zaživelo u potpunosti, mislim da će od 2018.godine. Naravno, ne mislim da će odjednom prestati svi problemi, ali oni koji se bave finansijama u državnim organima  preznojavaju se od ove teme.

Edited by halloween, Yesterday, 00:01:52.

#862 Tribun_Populi

Tribun_Populi

Magister Militum

• Members
  • 8,987 posts

Posted 21 June 2017 - 23:51:10

Nema veze, nije zgoreg podsetiti s vremena na vreme. :)

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

#863 Nesh

Nesh

Da mi je opljackati vlak...

• Members
  • 11,813 posts

Posted Yesterday, 14:19:53

Pošto dosadašnjim direktorima ističe mandat, konkursi za odabir novih rukovodioca raspisani su za 11 javnih preduzeća u Nišu. Prema javno dostupnoj konkursnoj dokumentaciji, između ostalog, kandidati moraju da dostave i dokaz da ne pripadaju nijednoj političkoj stranci ili da su im zamrznute stranačke funkcije.

Dokaz o zamrznutosti ce, cenim, dobiti od zamrzivaca onog ko ih je zamrzo (Izgleda da zamrznuta stranacka funkcija dokazuje i da buduci samopregorni kadar ne pripada nijednoj stranci -_- ), ali se pitam koje nadlezno telo daje uverenja o nepripadanju nijednoj politickoj stranci. Mozda pop Raša?   

Edited by Nesh, Yesterday, 14:21:53.

#864 jms_uk

jms_uk

Gaston Lagaffe

• Members
  • 13,566 posts

Posted Yesterday, 15:06:11

Dokaz o zamrznutosti ce, cenim, dobiti od zamrzivaca onog ko ih je zamrzo (Izgleda da zamrznuta stranacka funkcija dokazuje i da buduci samopregorni kadar ne pripada nijednoj stranci -_- ), ali se pitam koje nadlezno telo daje uverenja o nepripadanju nijednoj politickoj stranci. Mozda pop Raša?   

Moraju od svake stranke da uzmu uverenje da nisu kod njih.

#865 darling

darling

veselo majmunce

• Members
  • 8,855 posts

Posted Yesterday, 15:40:04

:D