Jump to content
IGNORED

Domaći rep


Ravanelli

Recommended Posts

secam se kada sam prvi put zavoleo rep kada sugarhill gang muva louis lane i poliva po supermenu. i dalje najsimpaticnija stvar koju sam cuo u muzici

 

I onda ko zna koliko kasnije cujem prvi put prtije.

U zabiti nekoj zivi mnogo jaka picka, kad zapucam do nje cistim farmerke od cicka,

Iscepana kosulja, blatnjave mi tike, al za 5 minuta vec joj svrsavam na sike

 

Po duhu i zajebanciji mi je to bilo identicno ovom gore

Link to comment

on nije imao problema sa iskrenoscu u tekstovima

 

možda nema ali je prostak bezobraznik i tocilčina kakve su ovo budalaštine treba ga uhapsiti zbog navođenja na suicid :fantom:

 

sport je smrt, bavite se drogom
Link to comment

secam se kada sam prvi put zavoleo rep kada sugarhill gang muva louis lane i poliva po supermenu. i dalje najsimpaticnija stvar koju sam cuo u muzici

 

I onda ko zna koliko kasnije cujem prvi put prtije.

U zabiti nekoj zivi mnogo jaka picka, kad zapucam do nje cistim farmerke od cicka,

Iscepana kosulja, blatnjave mi tike, al za 5 minuta vec joj svrsavam na sike

 

Po duhu i zajebanciji mi je to bilo identicno ovom gore

ma ja o repu slabo sta znam i iskreno nije to moja muzika

ali taj prti sa moskrijem je jebiga bar za moje okruzenje bio i vise od muzike repa

sve ovo posle od domaceg repa mi je onako, moskri je ostao caca

bas sa tom zajebancijom, a umeo je svasta nesto da provuce kroz rime. za te neke generacije (81 sam) je gadjao "u sridu"

umeo je da pomene sve junake i "junake" svih mogucih profesija uz koje smo odrastali i da to brutalno dobro upakuje

 

 

možda nema ali je prostak bezobraznik i tocilčina kakve su ovo budalaštine treba ga uhapsiti zbog navođenja na suicid :fantom:

+1

strasne stvari

Link to comment

Gudroslavija

 

Mislim da sam ovaj album slušao jedno godinu dana dok nisam prolupao i nisu počeli da mi smetaju ti jaki i repetitivni bitovi i ceo taj njihov fazon koji ipak ja ne živim i nije mi u prirodi, pa sam se morao čistiti sa motaunom par meseci. On me je zapravo i potpuno otvorio za celu tu scenu i tada sam počeo da vidim da iz tog površnog interesovanja za likove koji prave fazon ložeći se na droge, devedesete, dizelaštvo mogu da iskopam i jako dobre stvari. Za Mimi sam video da tu ima dobrih stvari i ranije, ali Gudri mi je stvarno bio otkirće.

Pišem ovo što volim, pa ako nekome bude zanimljivo super. Ne mislim da pišem neku ozbiljniju kritiku, već radim zato što moram da izbacim Gudroslaviju iz sebe nekako. takođe ne znam sve o njima i pišem samo ono što sam uspeo da ispratim, pa izvinite ako sam slagao.

 

Za početak mislim da vas nisam upoznao sa Bombama devedesetih - vesela reperska družina: Gudri, Daki, Žakila, Polo Čare... nisam siguran za status od Mimi Mercedez, ali meni su svi oni zajedno.

 

1434707910_flajer.jpg

 

kao kraj uvoda bih izdvojio i mimarin stih iz "turbo folk me je naterao" i njenu poruku za omladini (zapravo svaka njena pesma je na neki način prosvetiteljska... ali o tome neki drugi put), pa kaže:

"ne rolajte hedove, rolajte novčanice"

dakle trava je passe i omladina se poziva da siđe sa trave, aktivira svoja čula i divlja tih par sat tako što će za početak "srolati" novčanicu i ušmrkati speed. tu negde počinje Gudri.

 

 

Gudroslav (pravo ime Dragoslav), momak iz Novog Bečeja kome su droge svuda, očigledno od alijasa, imena albuma "gudroslavija", tekstova, spotova... zapravo mislim da ima svega par pesama koje se ne vrte oko droge. a Gudroslavija je meni verovatno i najbolji album novovalnog repa. Spolja mračan, narkomanski, ozbiljni i agresivni bitovi, na prvi pogled dosta hermetičnih tekstova, a unutra se kriju pregršti zajebancija i vrcavosti. I to je dosta interesantan odnos, da ima jako smešne momente, gradeći ceo fazon i milje u pesmama, koji je nama civilima i plaćačima poreza nepoznat, a možda i zastrašujući. Mislim da na isti način na koji se slušao gangsta rep možete da slušate i ovo. Nema veze što nikada niste radili sve te droge, ali stil je dobro izgrađen i može se čuti novih i korisnih stvari, a bome i nasmijati. Ako sam mogao ja, može svako.

Često pominjan pojam na Gudroslaviji je "srećan rođendan", za koji ja baš ne znam šta je hteo da kaže, ali koji sam ja izabrao da tumačim nešto kao "carpe diem" iliti "živi svaki dan kao da ti je poslednji". Gudri zapravo poziva slušaoce da žive svaki dan kao da im je rođendan i time prožive život pun uživanja i ljubavi.

Ono što je vidljivo u pesmama još je i Gudrijevo priznavanje u preterivanju, gde primećuje da mu ljudi sa strane govore da iskrivio od droge, da će mu otpasti nos ko sfingi, gde mu govore da mora da jede, makar na silu... taj deo jeste spuki i zabrinjavajući, ali to je deo njegovog života i karaktera i to ti prenosi.

Ne smem zaboraviti i domaćina albuma. Dakija, autora bloga dizelgorivo, koji izbacuje veoma jake, bogate i šaljive rime, pogotovo na ds ds, koji ću kasnije analizirati. ne znam koliko je rečenih stvari na Gudroslaviji Dakijevo, ali ja ću se držati kao da je sve Gudrijevo.

 

 

gudri%2Bi%2Bmimi-704891.jpg

 

Počnimo analizirati Gudroslavije sa par pesama

 

Intro, veoma lako naači u repu sa ovih prostora, gde nam Daki haotično i simpatično brbljivo predstavlja sebe i Gudrija, ima prelaz između njih dvojice sa zvučnim klipom iz nekog domaćeg filma „kokain stari, skupa droga. Droga za gospodu i biznismene.“ (ako neko zna koji je film neka javi) I onda Gudri hvata majk i kaže da će ovaj tejp napuniti zatvore klincima koji ga slušaju, dajući nam do znanja da je svestan svoje odgovornosti pri pravljenju albuma koji slavi droge.

 

Prva stvar je Srećni ljudi. Dobra otvarajućča stvar, nastavak intra i postavlja odnos između muzike i slušaoca.  Gudri otvara sa „rekao si već si uspeo, a ja konačno“, predstavljajući sebe kao ambicioznog čoveka i dalje gradi osećaj poštovanja slušaoca prema sebi sa „ne poznajem te, ali red je mogao bi ustati i pozdraviti Gudrija kad spid u nos ubaci“. Praktično nam daje na znanje da je umetnik prisutan i spreman da zabavi, a da onome što sledi treba pristupiti ozbiljno. Takođe objašnjava da će i pristup pesmama biti iskren sa „u pesmi neću slagati, ali ću prećutati“. I prvi put uvodi koncept rođendana sa „ja već slavim svoj rođendan, a ti se za svoj potrudi“ čime praktično poziva slušaoca da nauči ono što Gudri već zna i želi da mu prenese. Nešto kasnije dolazimo do skakonica koje se pominju kroz ceo album, jer je izvlačenje crta u slengu "skijanje", a Gudri se trenutno muči sa Insbrukom, pa je to po meni poziv slušaocu da mu se priključi i da kreću zajedno u let pod Gudrijevom kontrolom.

Ime pesme otkriva i veliki uticaj Siniše Pavića i on se provlači se kroz dosta njegovih pesama. Od toga da nabavlja robu koja je prva ruka od Aranđela (Bata Živojnović je u jednom trenutku osumnjičen da kao Aranđel valja drogu), pa do same pesme Siniša Pavić koja izlazi dosta kasnije kao deo albuma Gudroslavija

 

DS-DS je dernek delo, najbolja stvar na albumu, a sasvim sigurno i šire od toga, ali bih ovde stao sa komparativnim pohvalama. Istina, ovde nije Gudri toliko jak koliko je Daki izdominirao.

dakle, ds je ulično za spid, ali je iskorišćena i očigledna referenca na demokratsku stranku i beogradski sindikat (BS), pa nam kažu da oni nisu pastiri iz BSBS, ali jesu DSDS, iliti jesu ti amfetaminski rekreativci (možda i profesionalci?) i face, dajući nam to na znanje pominjući imena nekada najjačih ljudi srbije: pajtića, đilasa, tadića, đinđića. otvara gudri, par dobrih stihova i onda stiže do dileme - "da li da se spustim ili da se dignem" pa odgovara sa "kakvo glupo pitanje crtaj nove piste" dajući do znanja da nema stajanja i šta je očigledan izbor svakog pravog člana ds-a. 

e, onda dolaze meni neke od najsimpatičnijih rima kada daki uzme pesmu.

 

"moj diler ko da ima magični štapić

uleteo sam u ds ko aleksandar šapić

i cela gajba postane likovna akademija

mala bela smesa kao da je premija

braća svi slikari bez četkice

pribor su nam stakla i isečene cevčice

ova roba od sinoć zaista sine kida

busplus kartica se izela od spida

u kupatilu bleji spreman felče azuro

posle zezanje tuširanje osnovna kultura

i svaki dan kada radimo to je radni dan

radna knjižica je puna, meni teče radni staž

zato krčmarice još spida natoči

da se udaramo snažno sve do kraja noći

 

...

na stolu je novčanica kao da smo banka

jer svaki pravi brat voli jako da se sanka

...

 

ako treba ujs ja vršim kućnu dostavu

donesi dačka kom, daki tačka kom"

 

----

Ovde je meni sve dobro. Ovo za Šapića je prejaka fora.

bus plus kartica sa kojom crtaju linije se "izela od spida"

oni se rade spidom i to je njima radni staž

uvezivanje sa starogradskim pesmama samo što se umesto vina toči spid

svaki pravi brat voli jako da se sanka, kao zajednička crta te nove generacije

onda ideja kućne isporuke droge koja je vrhunska zajebancija...

predobro.

 

 

 

Siti i besni bi mogla biti i dobra definicija svih tinejdžera koji tek treba da se ižive, ali nije pesma baš o tome. Gudri priča iz prve ruke, bavi se sobom i svom uživanju droga. Kreće sa opisom kako izgledaju takva druženja. - "u sobi je bagra, u sredini je vaga..." što dosta dobro korelira sa ostatkom spota koji je sniman u klaustrofobičnom ambijentu sa par drugara. Izvlače se lajne, a Gudri paranoično gleda na ulicu kroz rupe na spuštenim roletanam prozora.

Onda opet jedno od standardnih navlačenja na reperski ego, ali ovaj put dosta vrcavo - "gudri je tata za tebe, jer nije tata samo onaj ko ti mamu jebe..."

I onda deo gde Gudri krsti svoje parti bindžove - "ulećem u treći dan to onda zovem vaskrs, ulećem u treći mesec to onda zovem raspust..."

kasnije ide posveta đusu koji je na neki način i idol celoj novijoj ekipi, jer su svi na neki način izašli iz njega, ali to gudri onda okreće na svoj fazon - vi ste mislili da sam se smirio, u stvari sam se iskrivio...

violina me u srce ne dira, al me zato mdma lansira do svemira... opet refenrecira na to da su se ljudi ranije radili vinom i pevali mu pesme, a sada imaju nove droge i njima takođe pevaju

 

u pesmi se pominju motivi srećnog rođendana i skakaonica, koji se provlače, pa skoro kroz svaku pesmu na albumu

 

 

Tu si i dva dueta. Sa Mimarom bratstvo sestrinstvo i sa begefankom zlatne devedesete. Meni to nisu nešto jake pesme u pitanju ali su veoma zanimljive i konceptualno dobre. bratstvo sestrinstvo dobro radi sa mimarinom tetovažom grba mozambika, naslovom albuma o kome pričam, ali i o celoj priči otvorenosti za druge ljude i poštovanja drugog čoveka, čega mislim da oni imaju.

Bratstvo sestrinstvo ima i taj odličan Mimarin deo sa "ti kad uđeš u lovu planiraš da sebi središ život, a ja da postanem još veći idiot". Jedan od svakako najlepših stihova domaćeg repa, gde Mimi nastavlja tu priču da te novac čini još više onakvim kakav si i da bi ona sa viškom istog samo još jače zagrizla u svoj fazon.

 

Sa druge strane, Zlatne devedesete su super kao koncept, jer su na kraju i oni sami Bombe Devedesetih. Neo dizelaštvo, posveta devedestim kao mestu odrastanja i na kraju odustvo stida kada se govori devedesetim, što je dosta osvežavajuće u odnosu na redovnu sliku Ratka Božovića koji se pojavi u informativnom programu i kaže da je sistem vrednosti propao devedesetih i da nam je zato tako kako nam je. Čovek je napravio catch phrase od toga. Trivija je da je pesma proizvod chata na FB između BegeFanka i Gudrija

 

 

Onda dolazi Dolce & Gabbana, a ovo u linku vam je fan made video. da, oni imaju fanove koji su skapirali pesmu,napravili video i to sada stoji na yt kanalu bombi

D&G su naravno Daki i Gudri i presednici su šabana što očigledno referira na njihovih stil novodizelaškog oblačenja, koji je praktično ciljan da izazove rakciju da deluju kao šabani, a sasvim je se svesno koristi i preuzet je iz narodnog folklora. plus ako si baki, pozvan si da crtaš sa njima (crtanje linija spida), što opet ide u priču o tome da su oni otvorena i čovekoljubiva družina.

to je još jedna pesma o drogi. izdvojio bih samo najlepše stihove, pošto sam se umorio od pisanja ovog posta. nisam keksi, jebiga.

 

"butka keša debela mi je kao boki 13"

ima ceo deo sa strahom da je riba kojoj su dali spida podiviljala i pitaju se šta će raditi ako ih prijavi mami i ko će onda da ih brani jer "pare za advokata dao sam u ler"

"ko lista tolko para da mu otekne palac, dobro zna se darko delić i dragoslav kosmajac" (delić je daki, koliko sam skapirao, a kosmajac je otprilike upravo tada pomenut na premijerovoj KZŠ)

"posao nisam nalazio na infostudu, mene su ko klinca stariji uposlili u hudu"

"u ovo sam uleteo bez blama i stida, pare nisu prljave od kriminala već od spida"

 

https://www.youtube.com/watch?v=6Dup_lAXpsc

 

 

 

posle ide Volim Sve Što Vole Mladi koja je jedna od retkih pesama gde gudri solo repuje, alu daki peva refrene. dobra, dosta dobrijeh stihova.

 

 

 

========================

To je to od Gudroslavije, ne mogu više. A evo i zaključka.

 

Kod Gudrija je interesantno ono što sam napisao u otvarajućem postu topika - da tačno možeš da vidiš kako ljudi napreduju u repu. On je na Gudroslaviji daleko napredovao od svog prvog albuma Sahare i u potpunosti razvio svoj stil, koji sada već izbacuje ozbiljne fore koje završavaju na majicama koje možete da vidite na omladini

 

 

 

sada je gudri već ozbiljno zagrizao u tehno, kanal bombi je umalo zatvoren zbog spota BD rejv gde su bombe klepile matru sema paganinija i adama bejera, koji su ih tužili YT.

poslednji "hit" je umiksavanje Bajage u fazon Bombi sa odličnim rezultatima. Pazi Bajaga! Lik koji je otprilike prvi pevao o sintetičkim drogama u šarenim pilulama.

 

Edited by Ravanelli
Link to comment

Super su mi Galebovi tekstovi kako je vario sa 6 godina, išao na rejvove sa 9 i išao na Prodidži sa 11.

Kad još malo omatori pisaće tekstove tipa "Sa samo petnaest ona ofucana..."

Edited by James Marshall
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...