Jump to content
IGNORED

Ekologija


eumeswil

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • 6 months later...

Insectageddon: farming is more catastrophic than climate breakdown
 

 

The impact on wildlife of changes in farming practice (and the expansion of the farmed area) is so rapid and severe that it is hard to get your head round the scale of what is happening. A study published this week in the journal Plos One reveals that flying insects surveyed on nature reserves in Germany have declined by 76% in 27 years. The most likely cause of this Insectageddon is that the land surrounding those reserves has become hostile to them: the volume of pesticides and the destruction of habitat have turned farmland into a wildlife desert.

 

 

Well, I hear you say, we have to feed the world. Yes, but not this way. As a UN report published in March explained, the notion that pesticide use is essential for feeding a growing population is a myth. A recent study in Nature Plants reveals that most farms would increase production if they cut their use of pesticides. A study in the journal Arthropod-Plant Interactions shows that the more neonicotinoid pesticides were used to treat rapeseed crops, the more their yield declines. Why? Because the pesticides harm or kill the pollinators on which the crop depends.

 

Link to comment
  • 6 months later...
9 hours ago, miki.bg said:

Što ne nosiš neku platnenu torbu? Jače, lepše, dugotrajnije.

u principu, nosim. ovo mi bilo usput. kupio hleb i 2 konzerve.

 

no, juče u "amanu" kupujem mleko i jogurt, itso tako usput i opet, kesa 2 dinara. zajedničko je bilo da su me oba puta kasirke pitale da li želim kesu. valjda da izbegnu ono propitivanje za stavku i 2 dinara.

 

ali, danas u "rodi" 3 torbe iz kolica u auto. da ne bude zabune, da se pitam zabranio bi proizvodnju plastičnih kesa a ambalažu (bilo kakvu) opteretio kaucijom.

Edited by djordje geprat
Link to comment
24 minutes ago, djordje geprat said:

da ne bude zabune, da se pitam zabranio bi proizvodnju plastičnih kesa a ambalažu (bilo kakvu) opteretio kaucijom.

+1,

 

samo mislim da je ovo sa naplaćivanjem 2 dinara smešno.

Cilj je da se ne troše, a ne da država (ili ko već) strpa u džep nekoliko miliona (bio jedan bankar što je zaokruživao transakcije na drugu decimalu pa se obogatio, al ga posle uhvatili kad se osilio pa krenuo da zaokružuje na prvu).

Sa sadašnjom procenjenom potrošnjom od preko 4 miliona kesa dnevno, čak i da se zbog 2 dinara prepolovi potrošnja (a neće), to je oko milijarde i po dinara godišnje iliti 12.5 miliona evra.

Lepa cifra, posebno ako se potrošnja ne smanji biće još veća a korist po okolinu nikakva. Ionako ih već ima previše okolo i raspadaće se narednih hiljadu godina.

 

Fora je ili stimulisati stanovništvo da vraća / skuplja ambalažu (plastične flaše i konzerve) i dobija direkno novac za to kao što je u Nemačkoj, Australiji i verovatno još gomili država.

Ili ako već hoćeš da destimulišeš potrošnju plastičnih kesa, onda neka država lupi akcizu od 50-60 dinara pa neka kupuje ko hoće.

Jedna kesa ionako nanese više štete okolini nego litar benzina.

 

 

Edited by JozoMujica
Link to comment

Ovde su dosta smanjili upotrebu posle pocetka naplate od 5p.

 

Ali mislim da je i bitan faktor da se kese sklone iz vidika, pa kad kupac trazi prodavac objasni da kostaju - mislim da ce u tom slucaju ih manje ljudi uzimati.

 

Link to comment
53 minutes ago, jms_uk said:

Ovde su dosta smanjili upotrebu posle pocetka naplate od 5p.

 

Ali mislim da je i bitan faktor da se kese sklone iz vidika, pa kad kupac trazi prodavac objasni da kostaju - mislim da ce u tom slucaju ih manje ljudi uzimati.

 

To ćemeri englezi. Srbin bre ima da se isprsi, da pokaže da nije cicija. I da je jos sladje baci gde stigne, da opet pokaže da nije cicija.

Još ako može oko kupovine kese i izražavanja stava dodatno da gnjavi kasirku... ih!

Edited by JozoMujica
Link to comment
3 hours ago, jms_uk said:

Ovde su dosta smanjili upotrebu posle pocetka naplate od 5p.

 

Ali mislim da je i bitan faktor da se kese sklone iz vidika, pa kad kupac trazi prodavac objasni da kostaju - mislim da ce u tom slucaju ih manje ljudi uzimati.

 

 

Jel kod vas jos pakuju banane? :D Mislim, to je ono sto se zove "extreme civilisation". Steta sto te banane nemaju svoj prirodni kontejner, potpuno samorazgradljiv...:sleep:

 

enhanced-24034-1460711481-10.jpg

 

 

Link to comment

Ne idem u Morrisons cesto, ali nisam ovo nikad video ovde :lol:

Zimus u Seulu, u KoreanAir laundzu su imali banane zapakovane po komad.


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...