Jump to content
IGNORED

Zimske gume


Musharaf

Recommended Posts

Ne znam ni sam ali su ratkapne uglavnom ruzne, osim kad su lepe. Posto sam ja uz auto dobio zimske gume i ruzne fabricke ratkapne

A kako ti tačno dok voziš auto vidiš kakve su ti felne i zašto ti je bitno kako izgleda bilo šta na autu kad ga ne voziš? :)

Link to comment
  • 2 weeks later...

Ja sam ih u prošli petak skinuo...

Ja ne mogu jer Hrvatska je alpskija država od Austrije :kdp:

 

Ministar pomorstva, prometa i infrastrukture na temelju članka 193. stavka 3. Zakona o sigurnosti prometa na cestama (»Narodne novine« broj 67/08; 48/10; 74/11 i 80/13), donio je Odluku o obveznoj uporabi zimske opreme na zimskim dionicama javnih cesta u Republici Hrvatskoj.

 

Ovom Odlukom određuje se obvezna uporaba zimske opreme na zimskim dionicama javnih cesta u Republici Hrvatskoj i to u razdoblju od 15. 11. tekuće godine do 15. 4. iduće godine.

 

Članak 193.

(1) Zimski uvjeti na cesti su takvi uvjeti kada je kolnik prekriven snijegom ili kada je na kolniku poledica.

(2) Za vrijeme zimskih uvjeta na cestama zabranjuje se promet motornim vozilima koja nemaju propisanu zimsku opremu i teretnim automobilima s priključnim vozilom.

(3) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, ministar nadležan za poslove prometa može u određeno vrijeme i na određenoj cesti ili dijelu ceste propisati obvezno posjedovanje zimske opreme, za pojedine vrste i kategorije vozila, bez obzira postoje li na tim cestama zimski uvjeti.

(4) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 15.000,00 kuna kaznit će se pravna ili fizička osoba obrtnik ako naredi ili dopusti da se u prometu na cestama koristi vozilo koje nema propisanu zimsku opremu ili teretni automobil s priključnim vozilom.

(5) Za prekršaj iz ovoga članka kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1.500,00 do 5.000,00 kuna i odgovorna osoba u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave.

(6) Novčanom kaznom u iznosu od 700,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako upravlja vozilom suprotno odredbama ovoga članka. :naughty:

Edited by Roger Sanchez
Link to comment
  • 5 months later...

Mozda malo preuranjeno pitanje ali nema veze, svakako mi je dosadno. Imam dve dobre i dve malo losije zimske gume, 205/55/16. Prvobitan plan je bio da uzmem dve nove Nokian WR D4 (nasao na nekom sajtu s popustom za oko 17 300, inace su svuda skuplje) i stavim ih kao pogonske a sledece zime jos dve iste takve nove ali sad nesto gledam cene ovih sa dimenzijama 195/165/15, koje sam negde video kao preporuku za zimsku dimenziju za moju Astru i tu je cena oko 6 hiljada po komadu pa bih mozda mogao da uzmem sve 4.

 

Da ostanem na 205/55/16 ili kako, u cemu je tu uopste razlika osim u ceni? Nemam blage veze sta mi je ciniti.

Edited by Zli Gli
Link to comment

Mozda malo preuranjeno pitanje ali nema veze, svakako mi je dosadno. Imam dve dobre i dve malo losije zimske gume, 205/55/16. Prvobitan plan je bio da uzmem dve nove Nokian WR D4 (nasao na nekom sajtu s popustom za oko 17 300, inace su svuda skuplje) i stavim ih kao pogonske a sledece zime jos dve iste takve nove ali sad nesto gledam cene ovih sa dimenzijama 195/165/15, koje sam negde video kao preporuku za zimsku dimenziju za moju Astru i tu je cena oko 6 hiljada po komadu pa bih mozda mogao da uzmem sve 4.

 

Da ostanem na 205/55/16 ili kako, u cemu je tu uopste razlika osim u ceni? Nemam blage veze sta mi je ciniti.

Teoretski, zimi treba da budu uže, zbog većeg pritiska na podlogu, koliko sesećam...

Link to comment

Prečnik točka će ti biti skoro identičan, brzinomer neće lagati mnogo manje ili više. Pritisak na površinu - moguće, ima logike, nempojma. Guma 195/65R15 ima malo viši profil, pa imaš malo više rezerve kad ispod vode ili raskvašenog snega nabodeš rupu u asfaltu, malo teže ćeš skenjati felnu. Ja i zimske i letnje teram 195/65R15, iako mogu da stavim i 205/55R16. Šesnaestice su skuplje, ali izgledaju zajebanije i šmekerskije. Ja sam oženjen čovek i teram petnaestice, a ti si mlad momak pun para i željan dokazivanja i pokazivanja, naslućujem da će šesnaestice da budu :D

Link to comment

Prosto ne znam da li sam puniji para ili zeljniji dokazivanja  :lolol:

 

Hocu racionalnije resenje, ne smetaju mi ni 15ice mada je cinjenica da to sve dosta lepse izgleda sa 16icama, manje ima lufta izmedju guma i onih rubova. A posto imam ratkapne na celicnim felnama za zimske gume, kontam da cu i njih morati da uzmem druge ako budem presao na 15ice... Ne moze covek biti pametan, uvek ima neka zackoljica.

Edited by Zli Gli
Link to comment

E nisi rekao koje felne imaš, 15 ili 16. Ili hoćeš da kupiš zimske sa sve felnama? Na felnu 15 ne može guma 16, na felnu 16 ne može guma 15...

 

Edit: kol'ko ja znam...

Edited by Đipalo Junuz
Link to comment

Salu nastranu na stranu, ove dve opcije su najuzi izbor:

 

 

https://pcpractic.rs/auto-moto-oprema/auto-gume/zimske-gume/205-55r16-91h-wr-d4

 

https://pcpractic.rs/auto-moto-oprema/auto-gume/zimske-gume/195-55r16-91h-xl-nokian-wr-d4

 

 

15ice jesu prilicno jeftinije ali ipak ostajem na 16, jednom se zivi. Inace, preporuka za ovu firmu Practic shop, iz nekoga razloga uvek drze popust od 10% za gotovinu i jeftiniji su od svih ostalih.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...