Jump to content
IGNORED

Stadioni


Recommended Posts

Naravno, svima koji su ikada pokusali da pogledaju nesto osim fudbala, je jasno da su najbolji stadioni u college footballu. <_< Nayland Stadium - Knoxville, Tennessee 039-4xwbc.jpg Michigan Stadium - Ann Arbor, Michigan FootballStadium.jpg Beaver Stadium - University Park, Pennsylvania psu_nd_2007_whiteout.jpg

Link to comment
od stadiona na kojima sam bila, nista se ne moze porediti s enfildom. atmosfera, jebi ga.
ah, ali sta tek reci a ne slagati povodom atmosfere na starom nirnberskom stadionu za vreme nazi party rallies...
Link to comment

Artemio Franchi, istorijski stadion u pravom smislu reci. Oko stadiona zgrade iz 30ih i 50ih. Firentinske boje svuda okolo: zuti malter, zelene zaluzine, crvenkasti krovovi i najplavlje nebo. Stadio_Artemio_Franchi_Fi_4a841713d62d6.JPGSve ima neki starinski smek. I kvart i sam stadion. Na 15min odatle, eto nas u hardkor renesansi. Okolo firentinska brdaArtemio_Franch.jpgNekako se covek zamisli kad shvati koliko je velikih igraca i velih utakmica odigrano tu. (Celu tekmu sam razmisljao o Piksiju, Hadzibegicu, Ivkovicu, Maradoni...) A onda shvatis da je Vembli sravnjen, da se Anfieldu crno pise, da je Olimpijski u Minhenu otisao u istoriju... :(Iako na forumu nema germanofila ipak cu morati da pokvarim tu lepu statistiku ovom slikom: Olympiastadion_Muenchen.jpgI arhitektonski i koncepcijski, uvek mi je bio jedan od omiljenihInace jako mi je drago da je ovaj fenomenalan stadion renoviran: berlin.jpg94. je trebalo da na njemu igraju Engleska i Nemacka neku prijateljsku tekmu. Stadion je u tom trenutku jos uvek imao stolice iz tridesetih.Stadioni u Portugalu za euro2004 su umeli jednu lepu novinu, a to je da se jednako posveti paznja i unutrasnjosti i spoljasnjosti. Otuda je nekoliko stadiona bilo izuzetno lepo obojeno spolja u duhu portugalske keramike, a i unutra su postavili ranobojne stolice i dali zivost stadionima cak i kad su prazni.aveiro_municipal1[1].jpg000000000000000000000000002106.jpgestadio.jpgEstdio_Alvalade_XXI_Stades.jpgAvaj, u slucaju ovog poslednejg stadiona na kome igra Sporting iz Lisabona, keramika se pokazala kao nezgodno resenje jer ga sad komsije sa Benfikinog stadiona nazivaju njihovom klozetskom soljom.

Edited by McCabe
Link to comment

Pokriven skroz. Kapiram da krov dodaje po koji decibel. :)Mercedes Benz arena:stuttgart_gottlieb_daimler1.jpgstuttgart_gottlieb_daimler2.jpgLud sam za ovim "platnenim" krovovima. A ovde mi je strava i to sto je sav nekako ravan, skockan, a onda ima ovu izbocinu na zapadu koja samo blago zatalasa pokrivac. Fenomenalno!Inace Splice se spremaju da oskrnave "poljudsku lepoticu"Poljud_new.jpg

Edited by McCabe
Link to comment
Inace Splice se spremaju da oskrnave "poljudsku lepoticu"
čitao sam da im je (hajduku) od prelaska sa plinare na poljud (1979) krenulo nizbrdo. ništa nisu osvojili u bivšoj sfrj (valjda samo jedan kup), a i kasnije u hrvatskoj su slabo šta osvojili. možda hoće nešto na silu da promene.evo šta piše Jergović:
- MURVA, stablo u centru Splita pod kojim je rodjen i rastao najveci jugoslavenski nogometni klub. Na malom i neuglednom stadionu pokraj gradske plinare Hajduk je postigao sve svoje velike rezultate, osvajao državna prvenstva i pobjedjivaonajvece europske klubove. Što nije ni cudo jer je publika bila tako blizu igralištu da je dahtala za vrat protivnickim igracima. Desetljecima je trajala rasprava o tome treba li Hajduku veci stadion. Jedni su govorili da ne treba iuzdali se u magiju mjesta koje se nije moglo mjeriti s Marakanom i Maksimirom, kao što se Zvezda i Dinamo nisu mogli mjeriti s Hajdukom. Bolje je imati veliki klub, nego veliki stadion. Drugi su držali da se po stadionima poznaju istinskišampioni, Ajax i Real, i da ce se Hajduk s njima stvarno mjeriti tek kada dobije hram po njihovoj mjeri. Njihovi argumenti pobijedili su kada je 1979., u cast Mediteranskih igara dovršen stadion na Poljudu, jedna od ljepših i impresivnijih gradevina posljednjeg stoljeca jugoslavenskoga samoupravnog socijalizma. U prvo vrijeme poljudska školjka mogla je primiti više od pedeset tisuca ljudi, a nakon što je FIFA uvela pravilo obaveznog sjedenja, broj mjesta sveo se na trideset tri tisuce. S Hajdukovim preseljenjem na novi stadion pocela je duga era propadanja. Klub više nije mogao osvojiti prvenstvo Jugoslavije, gubio je važnije medunarodne utakmice, imao je sve manje velikih igraca, a stadion je uglavnom ostajao poluprazan. Tako je u Splitu stvoren mit o poljudskomeprokletstvu, stariji ljudi sjetili su se gradske uzrecice: Tu sadi, al ne gradi!, jer ce zbog mocvarnoga zemljišta, podzemnih voda i uroka biti prokleto sve što je na Poljudu sagradjeno. Ali mimo narodnih vjerovanja i niza drugih razloga zbog kojih Hajduk u osamdesetima i devedesetima nije bio veliki klub, potvrdilo se pravilo nogometne arhitekture prema kojem stadion može biti samo prevelik, nikada premali, dok se velicina kluba mjeri brojem tapkaroša koji se vrzmaju oko njegovih blagajni. Ispod praznih tribina i uz atletske staze rijetko ce se odigrati ozbiljna nogometna utakmica. Hajduk je samo jedan od dokaza te istine, a stara murva ostaje sveto drvo njegove mitske povijesti. Uz nju je danas parkiralište i zeleni teren na kojem igraju ragbijaši Nade. Ali uskoro ce trava biti pokrivena betonom i tako ce nestati i posljednji trag davne slave.
Link to comment

Odlična tema :thumbsup: Sećam se da je pre nekoliko godina postojao jedan sajt koji je bio daleko najopremljeni slikama stadiona, iz gotovo svih prvih, drugih, negde i trećih rangova takmičenja, po 10+ (do 30 za velike stadione) slika. Počeo sam da skidam i sortiram sve slike počevši od Holandije i Belgije, a onda su uveli neko plaćanje i jbg... da sam tada imao vremena (i brz net), skinuo bih sve slike.Elem, meni jedan od najdražih je Highbury i baš mi je žao što ga nisam posetio dok je još postojao.Highbury_Park_A.jpg

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...