Jump to content
IGNORED

akcija 'grejanje'


kgmr

Recommended Posts

Ja mislim da kad nadjete neke porodice koje imaju problem sa grejanjem/energentima i sl, prosto na licu mesta vidite sta im najvise treba, tipa imaju sporet ali nemaju dovoljno drva, uglja, kao sto simovicu pise. Ovo sa gasom mi malo rizicno jer mi pada na pamet sta su bili raniji razlozi, i sad recimo majka izadje, a dete ostane sa gasnim plamenikom i sibicama, daleko bilo.

Pricas gluposti: dete moze da gurne prste i u TA pec.

Gasne peci su sigurne onoliko koliko je sigurno bilo koje grejno telo, obaska sto moderne gasne peci pale na onaj upaljacki piezo mehanizam, dakle nikakve sibice, imaju ugradjen detektor povecanja koncntracije ugljen monoksida, senzor prekomernog isticanja gasa (znaci da se gas automatski zatvara ako se pec ugasi)...

 

Da ne bude zabune: ne prodajem gasne peci, grozim se automobila na gas, itd, itd... :fantom:

Link to comment

Ovo grejno telo je ultra jeftino a kažu da greje dobro:

 

QrZunXY.jpg?1

 

Ne znam gde se prodaje.

To mozda kod Praslina.

Ove takozvane bubnjare trose drva enormno: limene su i greju tacno onoliko koliko je neko ko sedi neposredno uz nju sposoban da je prehranjuje.

Taj ce se jedini i ogrejati.

Link to comment

Ovo grejno telo je ultra jeftino a kažu da greje dobro:

 

QrZunXY.jpg?1

 

Ne znam gde se prodaje.

to imaju moji, bubanjara, super greje, ne akumulira, zahteva drva, odnosno brikete, odzak itd. mislim da je to ko ovo sto je okacio kums, isti princip rada.

Link to comment

isti princip s tim da ovo "moje" greje i učionice bez većih problema. nego druga stvar mi je na pameti, poslom sam često bio po takvim mestima gde ljudi jedva krpe kraj sa krajem. plinska boca je ok, al šta će on mučenik iz npr. zaseoka kod gornje šatornje kad mu se isprazni i poslednja boca, na leđa i do mladenovca, teško. 

mislim da treba razmišljati u pravcu u kom je praslin pisao, dakle drva, drva drva. sem ako se ne pomaže nekoj porodici u urbanizovanoj srednini gde im neće predstavljati preveliki problem da kupuju boce sa gasom.

Link to comment

Možda...

 

Ono što 100% znam, jer imam iskustva, je da plinske peći mnogo troše. Ode boca čas.

Trebalo bi, prema deklarisanoj potrosnji, pa pola baci u vodu na reklamu, sa 2/3 snage da jedna boca od 10 kg traje oko 50 do 60 sati sati efektivnog grejanja.

Ne znam cenu gasa danas, ali je lako izracunati.

Link to comment

ne akumulira

 

kljucna rec. ode kubik drva dok si reko keks.

bez obzira sto bi namenskom trebalo malo nasapunjati usta ne bi li se naucio pristojnosti, ovde je u pravu. plinske takodje ne mislim da su ok resenje, imao, trosio bocu nedeljno a koristio za dogrevanje.

mislim da ce najbolje resenje biti kupovina drva...

Link to comment

isti princip s tim da ovo "moje" greje i učionice bez većih problema. nego druga stvar mi je na pameti, poslom sam često bio po takvim mestima gde ljudi jedva krpe kraj sa krajem. plinska boca je ok, al šta će on mučenik iz npr. zaseoka kod gornje šatornje kad mu se isprazni i poslednja boca, na leđa i do mladenovca, teško. 

mislim da treba razmišljati u pravcu u kom je praslin pisao, dakle drva, drva drva. sem ako se ne pomaže nekoj porodici u urbanizovanoj srednini gde im neće predstavljati preveliki problem da kupuju boce sa gasom.

OK je ovo sto je Praslin pisao, osim jedne stvari: niko ni iz koje Satornje nece moci sam da se snabdeva drvima, tako da u slucaju nabavke peci na cvrsto gorivo treba planirati nabavku primerene kolicine drva, cenim ne manje od 5 ili 6 kubika, mada je 10 realnije.

Sa sve dovozom na lice mesta, jer se da pretpostaviti da ce ljudima u nuzdi i to da bude problem.

Link to comment

@наменски

Погледао сам ти пост пошто је ова тема у питању. Имам викендицу на селу и много комшија од којих су неки без икаквих прихода. Сви се греју на дрва или украдена из оближњих багремара или посечена уз дозволу власника шуме. Ако се прича о такозваним нехигијенским насељима у урбаним срединама, ту не знам како стоје ствари.

Ne videh ovo: ne rece dal ujutru kad ustanu odu u sumu po drva za taj dan?

Drva se za zimu spremaju, kradena ili ne, drugacije nema grejanja/kuvanja osim ako beda nije bas pritisla.

A spremiti drva za jednu seosku grejnu sezonu i to samo za grejanje znaci cirka 10 m3, najmanje.

I to spremiti, sloziti, potpala obaska.

 

Naravno da su drva najbolje resenje za ovo sto je Kingmaker zapocela, ali: nabavka drva nije jednostavna stvar, pretpostavljam da ne dolazi u obzir nekom dati pare i reci mu da za te pare kupi drva, sto ce reci da drva treba da kupi neko 'ovlascen'.

Em treba da ih kupi, pa i da zna da ih kupi, em treba da organizuje/plati da se drva dovezu tamo gde treba, a radi se o kamionu/trosku.

Osim toga, u malim mestima/vukojebinama se drva bas i ne kupuju/nude: kao sto Praslin rece, tamo se ljudi uglavnom pobrinu sami za sebe i spreme se za zimu.

Link to comment

Да, за целу зиму се узимају и јесте око 10 кубика у крајевима који нису превисоко. Ти најсиромашнији обично иду у надницу, што значи да често баш цепају и слажу дрва. Некада им и за то плате дрвима.

 

У сваком већем селу има неко ко тргује дрвима, обично возе у веће варошице или градове и продају на пример буковину по око 30 евра кубик. Њима одговара да продају у свом или суседном селу јер немају трошкове за гориво. Цер је нешто скупљи, калоричнији је али и брже гори нарочито када је сув. Пелет је фенси градска фора јер је скуп, а предност му је што има мањи пепео и лакше се пали.

 

Ти смедеревци које имају су катастрофа стари. Нема ту шта да се поквари осим да напукне плоча, што се дешава ако су ложили угљем, али ако се то деси онда је непрестана опасност од тровања. Бубњаре су лимене и јесу неекономичне јер не држе топлоту. Сасвим добрих Алфа плам шпорета на чврсто гориво (смедеревце прави Милан Благојевић и они су сада фенси и прескупи) има нових већ од 15.000. Требало би их куповати по гвожђарама у близини села, ем врше доставу, ем је јефтиније него у Београду.

Link to comment

Zajebano je to sa drvima, igrao sam se s tim prethodna dva meseca na Orjenu, brao drva sa ekipom. Oboriti drva, istesterisati, preneti, osušiti, iscepati, složiti, velika je to zajebancija. Pala mi je neka balvančina na prst, obogaljila me, nedelju dana nisam mogao da hodam. Nabrati 10 kubika je pakao. I kupovina je problem, treba sve to iscepati, preneti i naslagati i to sam radio u Novom.

 

Opet ne znam koliko je plin sad isplativ sa ovim Bajatovićem cenama, trebalo bi napraviti računicu. Možda ona Kingmejkerkina ideja o uljnim radijatorima sa početka topika uopšte nije loša, trebalo bi uporediti cene.

Link to comment

U varijanti gde ti ljudi žive u neuslovnim objektima, često nemaju novca i struje, jedini način da se greju jeste da lože drva.

 

namenski je u pravu, Прслин je u pravu, svi su u pravu ali je drvo najpristupačnije gorivo kada nema novca.

 

Dakle, ako se ciljaju određene porodice onda treba sagledati stvarnu situaciju u kojoj se nalaze pa prema tome i pomoći.

Šta vredi da se nabavi uljni radijator ili norveški ako ne mogu da plaćaju struju? Šta vredi plinska peć ako ne mogu da kupe plin?

 

Do drva ili otpadaka će doći lakše, to bar ne mora uvek da se plati.

 

"Kraljica" peći su najekonomičnije po potrošnji.

Link to comment

Teško da postoji bilo koja porodica, koliko god siromašna bila, da nema neki šporet na drva.

Zato su drva najbolja varijanta. A neće niko od PPP-ovaca ići da ih seče po šumi, već se kupuju od onih koji su to već uradili. I najčešće će ti ljudi i da ih prevezu.

 

Ali, imam utisak da se pravi ražanj dok je zec još u šumi. Prvo treba pronaći porodicu kojoj će se pomoći, pa onda u dogovoru sa njim videti koja je opcija njima najbolja.

Link to comment

najjeftinija pristojna pec je ovo

 

http://www.domoprema.rs/products/599

 

ekonomik_lm.png

 

 

ima samotne blokove sa strane i celicnu plocu gore tako da moze i da se kuva. trosi drva isto kao i carobna pec. ako se potrudimo moze da se nadje za 8200 din, inace joj cena ide i do 11000. prima i ugalj, nece da se raspadne, nema staklena vrata koja pucaju i prilicno je bullet proof. sigurno pokriva 50m2.

 

obavezno uz pec kupiti cunak stedisu, to dosta stedi goriva, cena je oko 2500.

 

14114660744705_15986.jpg

Edited by gazza1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...