Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Pricali smo svasta, 120k je stiglo kao tema kada je bila rec o porezu.

 

A sve sto je pomenuto se ne moze uzeti za stalno stanje stvari.

Na primer posto je vrtic neisplativ zena ne radi, svi njeni prihodi padaju na nulu. Troskovi rastu zbog deteta.

 

Vise se ne deli kuca sa cimerima sto znaci ne samo da se otplacuje kredit za stan/kucu vec i da se imaju mnogi drugi troskovi kojih nije bilo pre: strata - odrzavanje zgrade, council - dazbine opstini, rezije koje pre nisu placane kao prikljucak za vodu i one koje su se pokrivale iz novca od rente cimera...

 

Zatim ja radim dva posla, ali necu moci raditi dva posla 30 godina, nisam vise mlad, to je samo privremeno.

Ne mogu da putujem dva sata do posla i dva sata do kuce nazad, to isto nije odrzivo na duze staze...

 

Kamate su sada najnize u istoriji drzave, i svi ocekuju da ce uskoro porasti.

 

Znaci treba imati u vidu da te neke kombinacije nisu i ne mogu biti za ceo zivot.

Sam si govorio kako ima previse ljudi na zemlji i da ne planiras djecu. Eto ti ga sad, pao si pod pritiskom zene i moras da odrijesis kesu. Cak moras da placas struju i vodu. Strasno
Link to comment

@носкицх живот ти пролази у сталној трци за новцем. Новац је ако желиш да погледаш поједностављено само нужно зло. Постоји много више људи на свијету који имају мало тог нужног зла а пуно су испуњенији и сретнији од оних којима живот пролази у сталној трци да што више зараде и да што више купују и бацају. Треба бити задовољан са малим стварима.

Link to comment

Треба бити задовољан са малим стварима.

nadam se da ovo ne naglašavaš prilikom udvaranja

Edited by Braća Strugacki
Link to comment

Troskovi rastu, ali i porez pada... sto se tice vrtica, ja ne znam kako je u Oz, ali kod mene bukvalno niko ne vodi dete u vrtic, svi imaju neku Juanitu koja pazi dete... ponekad Juanita pazi 2-3 dece iz par porodica. Jeftinije nego vrtic, a i dete nauci spanski. Zatim imas i kombinaciju kada necija baba iz Srbije dodje na 6 meseci pa pazi 2-3 dece iz srpskih porodica dok su familije na poslu... isto jeftinije nego vrtic, a i dete bolje nauci srpski. 

 

Ukratko, ljudi se snadju kada se potrude. Kad sede i gledaju statistiku, onda se ne snalaze.

 

Nema toga u Australiji. 

Link to comment

ako je dobra zarada uz visoke troškove svaka ušteda znači, tu vredi preispitivati troškove

 

slaba zarada uz niže troškove ne ostavlja manevarski prostor, sužava mogućnosti

 

kabl za struju,cigla, letva, greda, cev za vodu, to uvek može da košta manje i u skupim društvima, a u jeftinim ne vredi, ne može ispod minimuma

 

računanje kreditnih stopa i poreza, alalilo ga

 

Najvazniji je odnos zarade i troskova. Zarada sama po sebi ne znaci nista. A taj odnos kao sto vec ponovih mnogo puta ne mora nuzno biti najpovoljniji u razvijenim zemljama.

 

Pa ne bas. U razvijenim drustvima su ti pristupacni luksuzi poput 4K televizora, iPhona i slicno. Ali su troskovi osnovih potreba suludi kao sto je krov nad glavom.

Dok taj isti krov proporcionalno zaradi moze ispasti jeftiniji u zemlji u razvoju. Narocito ako pricamo o zaradama profesionalaca. U zemljama u razvoju itekako ima prilika za sasvim solidnu zaradu za profesionalce koja je znacajno visa od prosecne.

Edited by noskich
Link to comment

Ne ne batice. To je bilo jos davne 2011 kad zapocesmo ovu temu. Kad mi kazes kolko rentas gajbu u Ipswichu onda cu ti kazem koliko sam pozajmio tada.

Prije par mjeseci sam uzeo drugu kucu i pozajmio 800k. 2011 je nebitna jer je voz davno prosao

 

Batice ti si ovde pricao kako si napravio vrhunski riskantan potez kada si kupio kucu u Melburnu 2011-e, a ja sam bio kukavica, na stranu to sto sam bio student prve dve godine pa radio na ugovor naredne tri, a zena mi radila na crno. I na kraju ispade da je taj vrhunski riskantan potez bila pozajmica od 200-ak hiljada od banke. Toliko sam ja iskeshirao na ruke za kucu u 'zabiti Kvinslenda'.

 

Sta je sustina? Vi sto ste dosli ranije ste kupili kada je bilo povoljno pa se sada smejete nama koji smo dosli kasnije i vise ne mozemo da kupimo.

Edited by noskich
Link to comment

Sam si govorio kako ima previse ljudi na zemlji i da ne planiras djecu. Eto ti ga sad, pao si pod pritiskom zene i moras da odrijesis kesu. Cak moras da placas struju i vodu. Strasno

 

Da svako ima jedno dete populacija se smanjuje za pola u toku jedne generacije.

Link to comment

@носкицх живот ти пролази у сталној трци за новцем. Новац је ако желиш да погледаш поједностављено само нужно зло. Постоји много више људи на свијету који имају мало тог нужног зла а пуно су испуњенији и сретнији од оних којима живот пролази у сталној трци да што више зараде и да што више купују и бацају. Треба бити задовољан са малим стварима.

 

Kako da ne. Nemas krov nad glavom, uzivaj u malim stvarima.

Nebitno sto nemas najosnovniju zivotnu potrebu zadovoljenu.

 

Iliti kako to izgleda kada neko ko ima krov nad glavom tamo gde zivi i radi kaze nekome ko nema da treba da bude zadovoljan malim stvarima.

 

Ajmo jos jedanput. Mene novac apsolutno ne zanima. Interesuje me zadovoljenje najosnovnijih zivotnih potreba i sloboda raspolaganja svojim vremenom.

Edited by noskich
Link to comment

Btw, mrzi me sad da trazim i kvotujem, ali ova brojka o beskucnicima u AUS, kojom noskich ovde barata kao da ona ima.neke veze sa cenom nekretnina - jako malo veze ima sa tim. Ako se pogleda statistika, vidi se da su bolesti zavisnosti jedan od najvecih uzroka beskucnistva, kao i rak-rana australijskog drustva, bivanje Aboriginom, a oni protiv sebe imaju mnogo, mnogo vise faktora od cene nekretnina.

 

Hocu reci, verovatnoca da noskich kao zdrav i prav belac, established immigrant, zavrsi kao homeless u AUS je taman tolika kao i da ja sa svojim sivacom masinom postanem poznati modni kreator. Ono, moze da se desi nekim extraodinary spletom okolnosti, al sanse su minimalne. Tako da je potezanje tog broja homeless in AUS u kontekstu cena nekretnine cisto spinovanje.

 

Uopste nisam tvrdio da bih sada bio beskucnik.

Kada dodje vreme da nasa generacija ostari i nije vise ni za sta, a nema svoj krov nad glavom, nece biti u stanju da placa rentu po trzisnoj ceni. I tada cenim da ce se desiti to cega se pribojavam i protiv cega sam se osigurao sa kucom u 'zabiti Kvinslenda'.

Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...