Jump to content
IGNORED

Lovačka avijacija u II svetskom ratu


Ivo Petović

Najbolji lovac II svetskog rata je:  

43 members have voted

  1. 1. krajnje subjektivan poll

    • Supermarine Spitfire
      8
    • Messerschmitt Bf109
      7
    • Mitsubishi A-6 Zero
      3
    • Focke-Wulf Fw 190
      0
    • Lockheed P-38 Lightning
      2
    • P-51 Mustang
      9
    • F4U Corsair
      0
    • Jak 3
      2
    • Lavochkin La-7
      0
    • Ki 84 Hayate
      0
    • Hawker Tempest
      0
    • Messerschmitt Me-262
      9


Recommended Posts

Dakle, lovačka avijacija - nešto što je bilo predmet mog interesovanja od malih nogu i nadam se da ima dovoljno ljudi sličnih interesovanja na ovom forumu, tj. da će se moći fino pričati o ovim temama. Jedna od najinteresantnijih tema vezanih za lovačku avijaciju je svakako njena upotreba u drugom svetskom ratu i večita dečačka prepucavanja oko toga koji su lovci iz ovog perioda najbolji. Moji predlozi za glasanje su sledeći:Supermarine Spitfire - verovatno najpoznatiji aeroplan WWII, delom zasluženo, a delom i zbog toga što je engleske proizvodnje. :D Postao je legenda u bici za Britaniju, kada se odlično nosio sa nemačkim Bf 109e, dobivši brojne dogfightove, iako je u određenim karakteristikama prilično zaostajao za Geringovim igračkama (o čemu svedoči i ukupan skor ova dva aviona, koji je, čini mi se, ipak na strani Me). Tokom godina doživeo mnoga poboljšanja i mnoge nove verzije, ali je Spitfire Mk 2 ostao najpoznatiji kao legenda bitke za ostrvo i avion koji je dobio tu bitku (naravno, mitologija nije svojstvena samo Srbima, jel). Messerschmidt Bf109 - njegov direktni rival i ljuti protivnik. U verziji Bf 109 E, bio je bez premca najstrašniji avion na početku II. svetskog rata i prilično dominantan u odnosu na tadašnje savezničke avione. Spitfire Mk 2 je ozbiljno narušio njegov status nadmoćne mašine. O odnosu kvaliteta Spitfire vs. Me, može se puno raspravljati i nadam se da će biti vremena i za to, moje mišljenje je da je nemačka tehnika ipak najbolja na svetu. wink.gif I 109ke su kasnije doživeli brojne unapređene verzije, mnogi stručnjaci smatraju verzije G-2 i G-6 (čini mi se) kao najbolje. Mitsubishi A6 Zero - najpoznatiji japanski lovac II. svetskog rata. Dominirao je tokom 1942. godine na pacifičkom ratištu i zadavao velike probleme Amerikancima, ali su, nakon zarobljavanja jednog primerka, Amerikanci dobro proučili njegove slabosti (pre svega slaba zaštićenost pilota i rezervoara) i to uspešno eksploatisali, naročito što su i oni polako bacali sve bolje i bolje mašine na Pacifik i u Evropu.Focke-Wulf Fw 190 - po meni, jedan od najsenzacionalnijih aviona drugog svetskog rata. U vreme kada je ubačen u borbu (u drugoj polovini 1941. godine) postao je potpuna senzacija i ponovo obezbedio Luftwaffeu vazdušnu nadmoć na svim frontovima. Brojne priče govore o potpunoj šokiranosti Engleza sa jedne i Rusa, sa druge strane, mogućnostima ovog aviona u poređenju sa kojim su sve dotadašnje letelice delovale kao igračke (naročito nakon prinudnog sletanja jednog Fw 190 na englesku obalu). P-51 mustang - prema anglosaksoncima najbolji avion WW2. Obezbedio je vazdušnu nadmoć savezničkih snaga u Evropi tokom 1944. godine, kao i na Pacifiku. Avion izuzetnog doleta i manevarskih sposobnosti, ostao je u upotrebi sve do korejskog rata, što dovoljno govori o njegovom kvalitetu.Jak 3 - avion koji je ušao u upotrebu sredinom 1944. godine i značajno uticao da tas na vagi vazdušne nadmoći na ruskom frontu i definitivno prevagne na rusku stranu. Smatraju ga avionom sa najboljim manevarskim karakteristikama u to vreme i, sa aspekta borbene spoosobnosti, najboljim sovjetskim lovcem drugog svetskog rata.Lavochkin La-7 - drugi vrhunski sovjetski lovac. Mnogi ga smatraju najboljim lovcem drugog svetskog rata (pominje se kill ratio od 3100:115, što je fantastično, ali teško proverljivo). Najpoznatiji sovjetski pilot-heroj Ivan Kožedub leteo je na ovom avionu i jedini od sovjetskih pilota uspeo da obori nestvarni Me-262.Messerschmidt Me-262 - na kraju, verovatno najrevolucionarniji borbeni avion svih vremena. Prvi mlazni borbeni avion u serijskoj proizvodnji i upotrebi i avion koji samo nagoveštava kakve je mogućnosti imala nauka tadašnje nacističke Nemačke. Kasnije su brojne primerke ovog aviona razvukli Rusi i Anglosaksonci kako bi mogli da prouče ovo "čudo". Naravno, bilo je too little i stigli su na frontove malo too late, da bi preokrenuli tok samog rata (uz, još neke probleme u njegovoj primeni o kojima ćemo, nadam se, razgovarati).Edit: Izbrisano je ''Naravno, ima još mnogo vrhunskih lovaca koji nisu obuhvaćeni pollom iz raznoraznih razloga (britanski Hawkeri Tempest i Hurricane, japanski Ki 84 Hayate, sovjetski Jak 9, američki P 38 i P 47 itd.). Ali, i ovako sam previše odužio sa pričom.'' jer su pomenuti avioni uvršteni u anketu u međuvremenu.Anketa je proširena na zahtev korisnika, a uz saglasnost postavljača. Glasanje se ponavlja.

Edited by nesha taxista
Link to comment
  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • čekmeže

    18

  • nesha taxista

    16

  • Ivo Petović

    10

  • wall

    9

Naravno, da kažem i moj izbor. Kao što se dalo primetiti po najavi - na polju lovačke avijacije u drugom svetskom ratu, prilično sam pronemački nastrojen, pa sam u ovom slučaju imao trilemu: Bf 109, FW 190 ili Me 262.Ipak, ako bi glavni kriterijum uzeli njegovu primenu u vazdušnoj borbi tzv. dogfightu i uspehe koje je ostvarivao tokom WW2, onda mi se čini da je jedini logičan izbor Messerschmidt Bf109, jer je tokom 6 godina imao daleko najviše vazdušnih pobeda, sa odličnim kill ratiom. Takođe, svi najveći nemački asovi su leteli isključivo ili skoro isklučivo na 109kama i sa njima ostvarivali desetine i stotine pobeda kako na zapadu, tako još više na istočnom frontu. Brojni su nemački piloti sa 100 i više vazdušnih pobeda (najveći broj, kao što rekoh, na 109kama) - među njima najpoznatiji Erich Hartmann (352 pobede - sve sa 109kama) i Gerhard Barkhorn (takođe preko 300 na 109kama), dok je najuspešniji pilot "druge strane" Ukrajinac Kožedub imao 62 potvrđene pobede. Anglosaksonce ne bih pominjao u ovom kontekstu. :D

Link to comment

Ja sam glasao za Messerschmitt Me-262 baš zbog revolucionarnosti. Kasniji brži avioni su postali nezamislivi bez mlaznog motora.

Edited by nesha taxista
Link to comment

Teško poređenje, WW2 novi tipovi aviona su izlazili tolikom brzinom...Ipak moj glas je otišao za Supermarine Spitfire, možda više zato što su s njim uspeli da se suprostave moćnoj Luftwafe na samom početku rata.Svi ostali avioni su dolazili s "znanjem sa terena" a on je bio tu od početka.

Link to comment
Teško poređenje, WW2 novi tipovi aviona su izlazili tolikom brzinom...Ipak moj glas je otišao za Supermarine Spitfire, možda više zato što su s njim uspeli da se suprostave moćnoj Luftwafe na samom početku rata.Svi ostali avioni su dolazili s "znanjem sa terena" a on je bio tu od početka.
Slazem se
Link to comment

me 262 svakakoda hitler nije 1942-e zaustavio sav razvoj raketne tehnike, i da je me 262 dosao godinu dana ranije, i u mnogo vecem broju, tesko bi saveznici imali priliku da toliko bombarduju nemacku. gledao sam jedan dokumentarac o pilotima bombardera koji su bili uzasnuti pojavom tog aviona. nisu mogli da veruju da tako nesto postoji. zero mi je ostao uvek omiljen zbog knjige "samuraj" sabura sakaia, pilota zeroa sa 64 pobede, koji je opisao svoj ratni put.

Edited by Rosbacher
Link to comment

Glasao za Spitfire iz razloga koje je wall već naveo. Mislim da dosta govori činjenica da je to jedini saveznički model koji je postojao na početku, a proizvodio se i na kraju rata.109-ka jeste u početku bila brža, plus što su RAF-ovi piloti imali mnogo muke sa karburatorskim motorom pri negativnom g, ali je Spit uvek bio pregledniji i okretniji. I konstantno je unapređivan. Britanci su puno radili na poboljšanju brzine, i to uspešno, za razliku od sve teže i tromije 109-ke.Zanimljivo mi je bilo čitati o sudaru Spita i Zero-a na Pacifiku... RAFovci su morali da obrnu taktiku naglavce i protiv okretnih Japanaca koriste brzinu, tj. da primene ono što su naučili od Nemaca dok su se oni nalazili u suprotnoj ulozi. Bilo je u WW2 tehnički boljih aviona, ali zbog svega navedenog se nisam mnogo dvoumio pri izboru.

Edited by Al-Khwarizmi
Link to comment
Ipak moj glas je otišao za Supermarine Spitfire, možda više zato što su s njim uspeli da se suprostave moćnoj Luftwafe na samom početku rata.
Glasao za Spitfire iz razloga koje je wall već naveo. Mislim da dosta govori činjenica da je to jedini saveznički model koji je postojao na početku, a proizvodio se i na kraju rata.
Tačno i tačno. Održao se tokom celog rata čak i pored unapređenih takmaca. Uz usavršavanje radara, najveći faktor pobede saveznika u Bici za Britaniju.Odličan topik :) Možemo i WW1, igrajući Red Baron naučio sam za dva ispita :D
Link to comment

Glas otišao za Messerschmitt (ne dt) Me 262, jerbo je kao mlazni avion van konkurencije. Mnogo brži od ostalih, bolje naoružan, veći plafon...praktično mu nisu mogli ništa sem ako ne krene u dogfight. Uspešna taktika su bili napadi pri poletanju/sletanju, van toga u rukama iskusnog pilota malo je bilo šansi da ga neko obori.Spitfire...tu je negde kao i 109. Iznad Britanije je imao prednost domaćeg terena, 109ke su imale ne znam koliko sekundi da se bore inače bi u povratku završili u Kanalu. Bitku za Britaniju su dobili Harikeni, koji su odneli najviše pobeda i koji su bili zaduženi za bombardere dok su spitovi odvlačili pažnju pratnji.Iznad Evrope Spifire je bio u podređenom položaju u odnosu na FWa. @Khwarizmi-daj neki link za spit vs zero, nisam čuo za to pa me interesuje.

Link to comment

me-262 je definitivno najlepsi, ali ipak 109 zbog gore pominjanog panzer generala. spitfire iz belgijskog kraljevskog muzeja vojne tehnike i vojne istorije. nikako propustiti u briselu. moze da se ulazi u avione i da se igra :lol:100_0295.jpg

Link to comment
Glas otiao za Messerschmitt (ne dt) Me 262, jerbo je kao mlazni avion van konkurencije. Mnogo bri od ostalih, bolje naoruan, vei plafon...praktino mu nisu mogli nita sem ako ne krene u dogfight. Uspena taktika su bili napadi pri poletanju/sletanju, van toga u rukama iskusnog pilota malo je bilo ansi da ga neko obori.Spitfire...tu je negde kao i 109. Iznad Britanije je imao prednost domaeg terena, 109ke su imale ne znam koliko sekundi da se bore inae bi u povratku zavrili u Kanalu. Bitku za Britaniju su dobili Harikeni, koji su odneli najvie pobeda i koji su bili zadueni za bombardere dok su spitovi odvlaili panju pratnji.Iznad Evrope Spifire je bio u podreenom poloaju u odnosu na FWa. @Khwarizmi-daj neki link za spit vs zero, nisam uo za to pa me interesuje.
U principu 262 je cesto bio sam sebi ''dovoljan.'' Lose manevarske osobine posebno na malim brzinama, mali domet i katastrofalni motori. Nemacka nije imala tehnologiju da masovno proizvede materijal koji je mogao da podnese visoke temperature jet motora. Nisam siguran ali mislim da sam negde cuo da im je vek bio 12 sati...? Nisam u prilici da to proverim pa oprostite ako sam lupio..
Link to comment

Glasao za Mustanga, mada sam se kolebao da li da dam glas za Spitfire.Ne samo zbog osobina, već i zato što Spitfire apsolutno najbolje izgleda od svih lovaca na spisku.Zašto nema ovog lovca?Izvrsno se pokazao na Pacifiku od 1942 kada je uveden, korišćen je i u Koreji, leteo je do šezdestih. Proizvođen od 1940 čak do 1953.Chance Vought F4U (Corsair)fg1dfssf9.jpg

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...