Jump to content
IGNORED

Istanbul i Turska


Musharaf

Recommended Posts

Zbog subjektivnih, ali i objektivnih okolnosti, odlučila sam da svoja očekivanja od ovog izviđačkog putovanja svedem na minimum. Dakle, u prvoj šetajućoj turi želim da obiđem Topkapi sa haremom, Aja Sofiju i cisternu. Ako ostane vremena i za Plavu džamiju, Sokolovića džamiju i okolinu, odlično. Ako ne, onda drugi dan. Sve preko ovoga ću smatrati čistim ćarom, mada bi u arheološki muzej trebalo da uđem bar na neko vreme (nema šanse da se sve prođe).

 

Sad se prošetah tamo južno-jugozapadno od Fenerovog stadiona - pravi grad, pravi Turci, pravi Istanbul. Ko još igra utakmice petkom :isuse:?

 

Zelim da apelujem na tebe da posetis i Plavu dzamiju kako znas i umes, prvi, drugi dan, svejedno, ali nemoj je propustiti :)

 

Jako je blizu svim ovim tackama a to je objekat takve lepote da ga je grehota propustiti ako se bas ne mora, a mnogo je lakse uci nego u ostale objekte koje si navela ispred kojih su cesto ogromni redovi.

Edited by Аврам Гојић
Link to comment
  • 1 year later...

Trenutni odnos 1 turska lira- 4, 14 evra. Novac razmenite u menjaćnici u gradu ako imate transfer sa aerodroma, a ako nemate razmenite samo onoliko koliko vam je nužno jer menjačnice na aerodromu uzimaju proviziju, za razliku od gradskih. Nije velika, ali svejedno.

Krstarenje Bosforom rade mnoge agencije. Postoji kraća tura od 1,5- 2 sata, ta se uvek se nudi i kao fakultativni izlet u okviru aranžmana naših agencija i košta oko 25 evra tj. 100 TL). Preporučujem krstarenje preko gradske brodske linije Şehir Hatlari.

 

Velika tura traje oko 6 sati, koju preporučujem, prosto insistiram, košta 25 TL odn. 6 evra. Brod kreće u 10.35 sa stanice Eminonu i pravi pauzu od 2,5 sata u ribarskom selu Anadolu Kavagi, na azijskoj strani. Tu možete popiti kafu i ručati. Riblji sendvič (balik ekmek) prave od sveže ribe, 8 lira ako je od skuše, 10 lira orada ili inćun. Ražnjić sa pohovanim školjkama 4 lire.

U A. kavagi ima i zanmljiva pekara - preukusni hamsili ekmek (okruglo pecivo prečnika 20 cm u kome su zeleno povrće kao zelje i sitna riba) košta 7,5 lira. U piljari možete kupiti sveže voće- sad je bilosvega od jagoda, grožđa, nektarina, dinja, lubenica, žižula, slatkih mandarina sa zelenom korom, šljiva, šeftelija.

Kadune se doteraju, obuku najlepše haljine, a onako s maramama negovana lica dođu još više do izražaja, pa sednu na klupice ispred kuća da posmatraju turiste.

Tu sam videla prvi put naftnu platformu i to najnovije generacije. Otišla je u rumusku luku Konstanca. Čuvajte kartu do kraja putovanja jer će vam je ponovo tražiti kad se budete ukrcavali na brod u 15.00.

 

IMG_20170918_130820.jpg

IMG_20170918_122613.jpg

 

Kad je brod krenuo nazad, platforma Skarabej je več prošla Bosfor

IMG_20170918_150536.jpg

Evo još malo fotografija:

 

IMG_20170918_151223.jpg

 

 

IMG_20170918_112701.jpg

 

IMG_20170918_120804.jpg

IMG_20170918_155756.jpg

 

IMG_20170918_162901.jpg

Edited by halloween
Link to comment

Ćilim majstor na Arasta bazaru

288rpn7.jpg

 

 

Kunefe majstor ( 10 lira porcija na Misir bazaru)

 

hvqczc.jpg

 

 

2vmuerc.jpg

 

 

Suhomesnati proizvodi na  Misir bazaru.

 

2ql74wk.jpg

Tuqba radnja u Ordu ulici, gde se kuva besplatna kafa ceo dan, a dobićete i parče ratluka, bez obaveze da kupite. Imaju dobar ratluk cca 64 lire po kg, mada ima isti takav i na Misir bazaru za 45 lira po kg

 

kb2flc.jpg.

Edited by halloween
Link to comment

Hvala!

Za zene koje putuju same ili vise njih bez muske pratnje:

Trudite se da budete pristojno obucene (bez dekoltea, sorceva mini suknji)*, da se ne zaustavljate i okrecete oko sebe, masete mapama, odmah ce vam prici da vas pitaju odakle ste i da li vam treba pomoc, narocito na Sultanahmetu ima dobrovoljaca. Obicno je krajnji cilj da vam naplate uslugu vodica ili vas odvedu kod nekog prodavca ili drugog ko ce vam ponuditi neku uslugu za novac. Samo hodajte, a ako vas dozivaju, pravite se da ne razumete i trudite se da ih ne gledate u oci, ali ne spustajte glavu. Ustanite ranije izadjite iz hotela oko 8.30-9.00 i imate ceo dan pred sobom,  tako da cete oko 7-8 uvece biti toliko umorne, da cete brze bolje otici u hotel, sto je i preporucljivo da se ne krecete same nocu po gradu.

Ja imam prilicnu i visinu i tezinu, a i preko 40 godina, tako da pretpostavljam da nisam kandidat za belo roblje, sto je olaksavajuca okolnost.

Napravicu nezlonamernu generalizaciju, ali posmatrala sam zene i one koje su bile najvulgarnije obucene su bile zene iz BiH. Jedna koja tako govori a bode oci namerno (plava peglana kosa preko pola ledja) je isla u sorcu a preko kao u providnoj bebi dol spavacici malo ispod dupeta, tako da su svi muskarci lose reagovali, a jedan Turcin rekao gadljivo pfff i pljunuo za njom. Jos je i dobro prosla.

Edited by halloween
Link to comment

Hvala!

Za zene koje putuju same ili vise njih bez muske pratnje:

Trudite se da budete pristojno obucene (bez dekoltea, sorceva mini suknji)*, da se ne zaustavljate i okrecete oko sebe, masete mapama, odmah ce vam prici da vas pitaju odakle ste i da li vam treba pomoc, narocito na Sultanahmetu ima dobrovoljaca. Obicno je krajnji cilj da vam naplate uslugu vodica ili vas odvedu kod nekog prodavca ili drugog ko ce vam ponuditi neku uslugu za novac. Samo hodajte, a ako vas dozivaju, pravite se da ne razumete i trudite se da ih ne gledate u oci, ali ne spustajte glavu. Ustanite ranije izadjite iz hotela oko 8.30-9.00 i imate ceo dan pred sobom, tako da cete oko 7-8 uvece biti toliko umorne, da cete brze bolje otici u hotel, sto je i preporucljivo da se ne krecete same nocu po gradu.

Ja imam prilicnu i visinu i tezinu, a i preko 40 godina, tako da pretpostavljam da nisam kandidat za belo roblje, sto je olaksavajuca okolnost.

Napravicu nezlonamernu generalizaciju, ali posmatrala sam zene i one koje su bile najvulgarnije obucene su bile zene iz BiH. Jedna koja tako govori a bode oci namerno (plava peglana kosa preko pola ledja) je isla u sorcu a preko kao u providnoj bebi dol spavacici malo ispod dupeta, tako da su svi muskarci lose reagovali, a jedan Turcin rekao gadljivo pfff i pljunuo za njom. Jos je i dobro prosla.

Bas su zaostali seljaci.
Link to comment

Nisam ih doživela kao zaostale seljake, mi smo tamo gosti i treba da im se prilagodimo koliko god je moguće, bez obzira na pol. To je grad od 20 miliona stanovnika gde u jednom kvartu važe jedna pravila i načina života i ponašanja, u drugom nešto izmenjena, pa to posebno treba imati u vidu.

Zaboravih da kažem, žene u džamije ulaze sa maramom na glavi (bitno je da je kosa pokrivena),  a nek ponesu i kratke čarape da budu u njima unutra, ako do ulaza nose obuću na bosu nogu.

Edited by halloween
Link to comment

Fali mi smajli na kraju. Istanbul je jedini grad koji zelim posetiti za zivota i bas mi lepo kad citam razne putopise odatle i zamisljam sebe kako se davim u tom gore kadaifu ali jbg ako su seljaci, seljaci su.

Link to comment

Topkapi palata

Kako se čuva platan

 

vo1p1g.jpg

 

 

Sofa iz mojih snova,
2qsvrja.jpg

 

 

 

Omiljeno sultanovo mesto za ručak. Obedovao je sam, kontemplirajući s pogledom na Bosfor.

 

2n20odz.jpg

 

Pogled na Boaz s druge strane Topkapi palate. Pogled na azijsku stranu.

 

1424eix.jpg

Edited by halloween
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...