Jump to content
IGNORED

Novi zakon


Grunf

Vaše mišljenje o novom zakonu  

38 members have voted

  1. 1. Vaše mišljenje o novom zakonu

    • Odličan je!
    • Mogao bi biti i bolji
    • Ma to je samo uzimanje para i ništa više


Recommended Posts

Al si ga ti udrobio ovde...............
Nisam nista udrobio, moras se sloziti da je tesko napraviti presjek zakona od 150 stranica u jednom postu, niti sam imao namjeru. Cisto sam ispisao utiske ovako na prvu
policija uredbom postavlja zakone"?
Sada, ukoliko se desi nekoliko saobracajki na odredjenoj lokaciji, policija donosi odluku, nalog, uredbu, nazovi to kako hoces da se tu postavi znak. Po novom zakonu policija to nece moci da radi vec firma koja je nadlezna za projektovanje/odrzavanje tog puta.
Takodje, kad tužiš zbog oštećenja na vozilu, ne tužiš državu, već onoga ko ima u obavezi održavanje deonice puta na kojoj se šteta desila.
Pa vecina tih preduzeca je jos u drzavnoj svojini cini mi se, na to se i odnosio moj komentar. Sa druge strane tamo gdje rade privatne firme iste tesko naplacuju novac od drzave za izvedne radove i ako ih tuzis pozvace se na to i dobijas vrzino kolo. Ja licno ne znam nikoga ko je podnio spor i dobio ga. ''Drustvene okolnosti'' koje Rebic pominje su samo umjeren naziv za to da se nema para za popravke/gradnju u vecem obimu pa se zato sva odgovornost i baca na teret vozaca. Nebitno da li su u pitanju putari ili projektanti po prvi put bi odgovornost trebala da se dijeli.

Član 3: Učesnik u saobraćaju ima pravo da očekuje da će svi učesnici u saobraćaju i oni koji se staraju o putevima poštovati propise o bezbednosti saobraćaja, i propise koji se odnose na puteve i vozila.znači da ukoliko naleti na neku neobeleženu prepreku na putu, rupu i sl, i zbog toga ošteti vozilo ili se desi saobraćajna nezgoda niko neće moći da mu kaže da je trebao da izbegne rupu, prilagodi brzinu itd. Biće odgovornost putara.Svaki put će morati da bude u skladu sa projektom ? ukoliko nije projekat dobar odgovaraće onaj ko ga je napravio. Ukoliko put nije u skladu sa projektom a to znači da je nebezbedan, da li zbog lošeg mostobrana, da li zbog rupe na putu, da li zbog loše signalizacije ? odgovaraće putar i to će biti veoma rigorozne kazne! Nikog nećemo poštedeti, nepostoji Zakon samo da bi kažnjavali vozače.

Kapiram da ti se ne svidja predlog Zakona, ne svidja se ni meni
Pa u svakom slucaju kakav god bio morace mnogo bolje od sadasnjeg da se sprovodi. Edited by beeva
Link to comment
Nisam nista udrobio, moras se sloziti da je tesko napraviti presjek zakona od 150 stranica u jednom postu, niti sam imao namjeru. Cisto sam ispisao utiske ovako na prvuSada, ukoliko se desi nekoliko saobracajki na odredjenoj lokaciji, policija donosi odluku, nalog, uredbu, nazovi to kako hoces da se tu postavi znak. Po novom zakonu policija to nece moci da radi vec firma koja je nadlezna za projektovanje/odrzavanje tog puta.Pa vecina tih preduzeca je jos u drzavnoj svojini cini mi se, na to se i odnosio moj komentar. Sa druge strane tamo gdje rade privatne firme iste tesko naplacuju novac od drzave za izvedne radove i ako ih tuzis pozvace se na to i dobijas vrzino kolo. Ja licno ne znam nikoga ko je podnio spor i dobio ga. ''Drustvene okolnosti'' koje Rebic pominje su samo umjeren naziv za to da se nema para za popravke/gradnju u vecem obimu pa se zato sva odgovornost i baca na teret vozaca. Nebitno da li su u pitanju putari ili projektanti po prvi put bi odgovornost trebala da se dijeli.

Član 3: Učesnik u saobraćaju ima pravo da očekuje da će svi učesnici u saobraćaju i oni koji se staraju o putevima poštovati propise o bezbednosti saobraćaja, i propise koji se odnose na puteve i vozila.znači da ukoliko naleti na neku neobeleženu prepreku na putu, rupu i sl, i zbog toga ošteti vozilo ili se desi saobraćajna nezgoda niko neće moći da mu kaže da je trebao da izbegne rupu, prilagodi brzinu itd. Biće odgovornost putara.Svaki put će morati da bude u skladu sa projektom ? ukoliko nije projekat dobar odgovaraće onaj ko ga je napravio. Ukoliko put nije u skladu sa projektom a to znači da je nebezbedan, da li zbog lošeg mostobrana, da li zbog rupe na putu, da li zbog loše signalizacije ? odgovaraće putar i to će biti veoma rigorozne kazne! Nikog nećemo poštedeti, nepostoji Zakon samo da bi kažnjavali vozače.

Pa u svakom slucaju kakav god bio morace mnogo bolje od sadasnjeg da se sprovodi.

Znakove ne postavlja policija, već sekretarijat za saobraćaj. Policija može da sugeriše i traži da se postavi. A nikad oni nisu postavljali znakove, niti će ubuduće.
Link to comment

Neprecizno sam se izrazio u prvom postu ali u svakom slucaju nisam mislio da ce dva policajca na terenu da postavljaju znak po naredbi sefa. Postoji prilicna disperzija u nadleznostima, posebno se to u praksi ocitava, i valjda je zbog svega toga odgovornost po novom zakonu jasnije definisana.Ove 2 verzije su manje vise slicne, samo mi je cudno to da je MUP napisao zakon u kome se pominje i eventualna odgovornost samog MUPa. Mislim bilo bi mi drago da je tako, ali daleko smo od toga da ce oni sami sebi u stomak uskakati.

Edited by beeva
Link to comment
Znakove ne postavlja policija, već sekretarijat za saobraćaj. Policija može da sugeriše i traži da se postavi. A nikad oni nisu postavljali znakove, niti će ubuduće.
Tresko, jesi citao predlog zakona? Ne sporim to sto pricas, nego ovde pricaju po medijima kako ce upravo policija po novom postavljati znakove po svom nahodjenju. E, i jos jedna stvar koju ti mozda znas; je l se naseljenim mestom smatra ono sto se nalazi izmedju table za ulaz i table za izlaz ili, ne znam, zgrade sa jedne ili obe strane puta...?
Link to comment
ovde pricaju po medijima kako ce upravo policija po novom postavljati znakove po svom nahodjenju
Onda komotno možemo da očekujemo znak za ograničenje brzine na 40 iza svakog razgranatijeg žbuna uz put. I dvojicu plavo-belih veprova u 307-ici 300m dalje.
Link to comment
Tresko, jesi citao predlog zakona? Ne sporim to sto pricas, nego ovde pricaju po medijima kako ce upravo policija po novom postavljati znakove po svom nahodjenju. E, i jos jedna stvar koju ti mozda znas; je l se naseljenim mestom smatra ono sto se nalazi izmedju table za ulaz i table za izlaz ili, ne znam, zgrade sa jedne ili obe strane puta...?
Pa obicno se pod naseljem smatra ono izmedju dve table. Medjutim kod vecih gradova se tacno znaju limiti gde pocinje a gde zavrsava. Same zgrade pored puta nisu kriterijum.
Link to comment
  • 4 weeks later...

Evo i zakona uskoro..

Beograd -- Nacrt Zakona o bezbednosti u saobraćaju naći će se 9. aprila pred Vladom, nakon čega će biti upućen Skupštini na usvajanje.Primenom novog zakona, koji je usaglašen sa zakonima država Evropske unije, a na kom su radili Ministarstvo unutrašnjih poslova i Ministarstvo za infrastrukturu, situacija na srpskim drumovima trebalo bi da bude mnogo bolja.Prošle godine u saobraćaju u Srbiji poginulo je 897 ljudi, od čega 36 dece. Velika brzina najčešći je uzrok saobraćajnih nezgoda u kojima godišnje bude povređeno između 15 i 18.000 ljudi.Na bezbednost u saobraćaju trebalo bi da se utiče i podizanjem svesti svih učesnika u saobraćaju.Nacrt novog zakona pisan je četiri godine, dve godine je bio na javnoj raspravi, a potom ga je dve godine dorađivalo Ministarstvo unutrašnjih poslova.U Srbiji je na snazi Zakon o bezbednosti u saobraćaju iz 1988. godine.

Link to comment

hm, laicko pitanje: da li ce prekrsaji i "zastitne mere" napravljeni/izrecene pre donosenja ovog zakona, biti uzimane u obzir kod izricanja novih? ("ponovljeno delo" i te fore)meni odgovor na ovo pitanje cini eventualnu razliku od godinu-dve duzeg posedovanja dozvole al ajde...nada umire poslednja :(

Link to comment
Nacrt novog zakona pisan je četiri godine, dve godine je bio na javnoj raspravi, a potom ga je dve godine dorađivalo Ministarstvo unutrašnjih poslova.
U Srbiji je izgleda važniji ZOBS od ustava.
Link to comment
Znakove ne postavlja policija, već sekretarijat za saobraćaj. Policija može da sugeriše i traži da se postavi. A nikad oni nisu postavljali znakove, niti će ubuduće.
Pa nije baš. Priča mi čovek koga je radar uhvatio u Bilevaru JNA. Sasvim slučajno došao do podatka da je u toj ulici policija ograničila brzinu na 40km/h, bez odluke sekretarijata. Naravno, dobio ih na sudu.
Link to comment
Pa nije baš. Priča mi čovek koga je radar uhvatio u Bilevaru JNA. Sasvim slučajno došao do podatka da je u toj ulici policija ograničila brzinu na 40km/h, bez odluke sekretarijata. Naravno, dobio ih na sudu.
Pa eto vidiš.
Link to comment
hm, laicko pitanje: da li ce prekrsaji i "zastitne mere" napravljeni/izrecene pre donosenja ovog zakona, biti uzimane u obzir kod izricanja novih? ("ponovljeno delo" i te fore)meni odgovor na ovo pitanje cini eventualnu razliku od godinu-dve duzeg posedovanja dozvole al ajde...nada umire poslednja :(
Tebi u evidenciji svakako ostaje da si "prekršajno kažnjavan", pa će se to uzimati u obzir ubuduće.Mislio si da će kabadahijsko ponašanje biti zaboravljeno?
Link to comment

pa nisam ali sam se nadao da me to nece tangirati kumultivno u "ocima" novog zakona...npr sad mi ide dozvola na 3meseca (po starom), a kapiram da ce mi za sledece pijanstvo (po novom) otici na godinu, a da cu vec sledeci put morati da polazem ponovo. sta treba da radim, da ne pijem uopste!? mamu vam pravnicku..

Link to comment
pa nisam ali sam se nadao da me to nece tangirati kumultivno u "ocima" novog zakona...npr sad mi ide dozvola na 3meseca (po starom), a kapiram da ce mi za sledece pijanstvo (po novom) otici na godinu, a da cu vec sledeci put morati da polazem ponovo. sta treba da radim, da ne pijem uopste!? mamu vam pravnicku..
:lol: ..nepravda..
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...