Jump to content
IGNORED

egzistencijalni rizici


Gospodin Slucaj

Recommended Posts

Tehnologija za "izmeštanje potrošnje van planete", odnosno neki vid onoga što u naučnoj fantastici zovu teraformiranje je udaljena najverovatnije hiljadama godina, ako ne i stotinama hiljada, nisam siguran koliko ima smisla uopšte i razmišljati o tome. :)

 

Ovo sto upravo ovde radis - deljenje svojih misli sa ljudima sirom sveta u trenutku u kome zelis, je 1916. delovalo kao potpuno nemoguca stvar, a svakako ne u dosegu sledecih 100 godina. To je moglo biti predvidjeno samo u nekim futuristickim casopisima za decake sa puno maste. Da podsetim, pre 100 godina je otprilike konj prestao biti kljucan u ratnoj strategiji, avion je tek izmisljen, telefon je imao vec neki staz ali ni izbliza nije bio uobicajena stvar. Ako se uzivis u momka iz 1916. ideje mobilnog telefona, saobracaja, GPS-a, interneta, virtualne realnosti... zvuce kao zanimljiv predlozak za SF, ali ne nesto sto bi bilo iole realno u 100 godina. U stvari, da ne idem dalje, od tog skakutanja u vazduhu koje se jedva moze nazvati letom do sletanja na Mesec je proslo 66 godina. Ne postoji covek koji je mogao zacrtati tu putanju razvoja, jednostavno nije ni razumna ni realna iz ugla 1903.

Iz svega ovoga bi trebalo zakljuciti da u moderno vreme ne treba nikad predvidjati stvari konzervativno jer se nista ne krece linearno. Mi smo u svakom trenutku na jedan izum od nepredvidivog skoka u neverovatno. U stvari bi bilo daleko neverovatnije da se takve nepredvidjene stvari ne dese nego da se dese, koliko god kontradiktorno to zvucalo. Ako bismo imali par decenija laganog, postepenog i sporog razvoja bez pojave tehnologije koja drasticno menja situaciju - to bi bilo prvi put u dugo vremena i zapravo bi bilo neverovatno. Ja vidim samo dve opcije kao realne - ili skacemo nepredvidivo i jako kao i do sada sa strujom, kompjuterima, netom ili se koljemo prljavim nuklearkama i sabijamo vecinu ljudi u rupe i efektivno pravimo reset civilizacije.

Link to comment

To sve sve i dalje dešava na zemlji, svemir je ipak drugi par cipela što se kaže. Što neko reče, nismo još kako treba ovladali upravljanjem resursima i teraformiranjem sopstvene planete, a ne neke druge. :)

Link to comment

To sve sve i dalje dešava na zemlji, svemir je ipak drugi par cipela što se kaže. Što neko reče, nismo još kako treba ovladali upravljanjem resursima i teraformiranjem sopstvene planete, a ne neke druge. :)

 

Pa dobro, eno traktora na Marsu, a moj deda se secao kad je dosao prvi traktor u njegovo selo. ;)

Link to comment

Pa dobro, eno traktora na Marsu, a moj deda se secao kad je dosao prvi traktor u njegovo selo. ;)

 

Kad je došao? Pošto je traktor na Mars stigao tačno pre 40 godina - pogledaj misiju Viking. Ovo je naravno bolji i savršeniji model traktora, ali i dalje traktor. :)

Link to comment

Kad je došao? Pošto je traktor na Mars stigao tačno pre 40 godina - pogledaj misiju Viking. Ovo je naravno bolji i savršeniji model traktora, ali i dalje traktor. :)

Pa dobro, to nikako ne menja poentu. Nema sumnje da se svet okrenuo malo od svemira u poslednjih par decenija, ali cini mi se da je ta stvar sada opet in. Ocekujem da ce koncentracija energije dovesti do novih brejktru stvari, posto se to desilo vec puno puta u istoriji. Pricali smo mnogo o tome na SpaceX temi, pa i uz svu pretereanu lozanu i optimizam malo ko moze osporiti da se nesto ipak desava. Videcemo uostalom, ima tih perioda kad se svet jednostavno okrene na drugu stranu i neke druge izazove i tako neki segment prestane biti u centru paznje, ali meni se cini da smo taj period upravo ostavili iza nas sto se tice svemira.

Svejedno, autoritativno reci "Ovo nece moci u sledecih parsto godina" je veoma naivno i zaista smatram da covek kad tako nesto pomisli treba da se stavi u neku tacku u vremenu i iz tog ugla pokusa da predvidi 100 godina. Svako posten ce reci da su mu stvari iz tog ugla neverovatne i da mu je procena potpuno promasena.

Link to comment

Naravno, to je samo moje mišljenje, podrazumeva se da ne sečem ruku ni glavu ako ne budem u pravu. :P Ako pogledaš budžet od NASA-e, to je još uvek daleko, daleko manje od onog što su imali u vreme iskrcavanja na Mesec i ne deluje da će se bitnije menjati u bližoj budućnosti, a kolonizacija verovatno podrazumeva da NASA dobije budžet kakav ima Pentagon u najmanju ruku. Privatnici s druge strane mislim da nemaju (opet moje mišljenje) kapacitet za big scale misije kao što su iskrcavanje astronauta ovamo ili onamo.

Edited by Time Crisis
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...