Jump to content
IGNORED

zašto imati decu?


dekss

Recommended Posts

Mislim da što se tiče imanja dece, nema neke razlike u pogledu smisla.Nisam ih priredio što sam smrtan, nego što sam bio mlad/lud.
Deca su "diktatori" koja nametnu svoje želje i ograničavaju slobodu roditeljima. Objektivno gledano deca su (čisto) maltretiranje, ali ipak svi ili bolje reći mnogi ili većina žele da ih imaju. Zašto?Možda oni koji ih nemaju nisu svesni šta ih čeka? Ali zašto onda posle prvog imaju i drugo, treće...Da li je u pitanju (samo) prirodni nagon? Ili društvena norma (jer tako treba)? Nešto treće?
Link to comment
Deca su "diktatori" koja nametnu svoje želje i ograničavaju slobodu roditeljima. Objektivno gledano deca su (čisto) maltretiranje, ali ipak svi ili bolje reći mnogi ili većina žele da ih imaju. Zašto?Možda oni koji ih nemaju nisu svesni šta ih čeka? Ali zašto onda posle prvog imaju i drugo, treće...Da li je u pitanju (samo) prirodni nagon? Ili društvena norma (jer tako treba)? Nešto treće?
Što bre mene u uvodni post <_<Nemam pojma kako je to na nekom opštem planu, znam samo kako je bilo kod mene. Mnogo se volesmo i došlo nam da imamo dete. Posle drugo dumasmo da bi bilo dobro zbog prvog, i obrnuto, a i tako ne spavamo, pa o istom trošku da prođe. Kad gledam unazad, verovatno je hormonski problem ta želja za decom, mada bi joj ja opet dete napravio. Nema tu mnogo racija.Šta smo dobili, ne znam, nisam puno na tu temu išao, ali recimo da smo se odučili od sebičluka potpuno, što je možda dobro, a možda i nije. Mislim, i u avionu bi masku za disanje prvo stavio detetu, pa tek onda sebi, ako uzmognem, iako uputstvo racionalno kaže drugačije. Al' kao što rekoh, nema tu racija, a teme bez istog su zaebane za forum.
Link to comment
Što bre mene u uvodni post <_<Nemam pojma kako je to na nekom opštem planu, znam samo kako je bilo kod mene. Mnogo se volesmo i došlo nam da imamo dete. Posle drugo dumasmo da bi bilo dobro zbog prvog, i obrnuto, a i tako ne spavamo, pa o istom trošku da prođe. Kad gledam unazad, verovatno je hormonski problem ta želja za decom, mada bi joj ja opet dete napravio. Nema tu mnogo racija.Šta smo dobili, ne znam, nisam puno na tu temu išao, ali recimo da smo se odučili od sebičluka potpuno, što je možda dobro, a možda i nije. Mislim, i u avionu bi masku za disanje prvo stavio detetu, pa tek onda sebi, ako uzmognem, iako uputstvo racionalno kaže drugačije. Al' kao što rekoh, nema tu racija, a teme bez istog su zaebane za forum.
Izvini, nisam namerno. Ništa lično. Kad sam pročitao post, pitanje iskrnulo... pa sam pomislio da bi bila dobra tema.Znam da nema racija (Ili možda ima?) zato je tema na metafizici. e, vidiš ono "došlo name" me zanima. Zašto došlo? Ja ne znam (za sad) odgovor. O kakvom sebičluku govoriš? Nisam siguran da sam ukapirao.Ok nema racija, ali neki ljudi su racionalniji od drugih. Pa ipak "neracionalno" žele decu. Zašto li? Ili je možda ipak racionalno. Ovo pitanje nije upućeno samo tebi.
Link to comment

pa ima valjda racija kod ovih što bi da ostave nekom svom njivu ili tako te stvariili ko bi da ima da se neko brine o njoj/njemu kada dođe starostverovatno ima još neko neke racionalne razlogeja ne mogu da ih se setimšto se tiče sebičluka i oslobađanja od istog, pa jednostavno, do dece čovek misli samo na svoju buljo i na još poneku zanosnu a posle sebe nađe negde pri kraju spiskai dobro je to, u sklopu kondicionih priprema za odlazak sovog sveta

(ovo oko uvodnog posta sam se šalio, malo i na svoj račun, pošto ja teme obično ne otvara ni u vl ni u rl, nhf)

Link to comment
Deca su "diktatori" koja nametnu svoje želje i ograničavaju slobodu roditeljima. Objektivno gledano deca su (čisto) maltretiranje, ali ipak svi ili bolje reći mnogi ili većina žele da ih imaju. Zašto?Možda oni koji ih nemaju nisu svesni šta ih čeka? Ali zašto onda posle prvog imaju i drugo, treće...Da li je u pitanju (samo) prirodni nagon? Ili društvena norma (jer tako treba)? Nešto treće?
1. Objektivno gledano, tako bi svaka tvoja ili bilo cija aktivnost mogla da se 'pokaze' kao besmislena? Zasto dozvoljavas sebi da se raspadas stareci ako mozes odmah da se ubijes (ovo nije predlog, nego pitanje)? I posao koji radis je cisto maltretiranje.2. Zasto mislis da su sva deca diktatori, kako si naveo? Ja ,na primer, ne smatram da sam ja bila diktator bilo kome, prosto nisam imala posebne zelje ili zahteve, tako je i sada.3. Zasto mnogi zele da budu roditelji? Mozda zbog toga sto im je ta uloga potrebna da bi se osecali ispunjeno, jer im karijera nije dovoljna? Mozda jer hoce da imaju nekog da brinu za njih u starosti? Mozda zato sto zele da ih neko voli? Ili da imaju sa kim da porazgovaraju? Ili da imaju koga da kontrolisu, tj. da imaju moc nad nekim? Mozes da biras koji god hoces razlog svi su dovoljno dobri.
Link to comment
1. Objektivno gledano, tako bi svaka tvoja ili bilo cija aktivnost mogla da se 'pokaze' kao besmislena? Zasto dozvoljavas sebi da se raspadas stareci ako mozes odmah da se ubijes (ovo nije predlog, nego pitanje)? I posao koji radis je cisto maltretiranje.2. Zasto mislis da su sva deca diktatori, kako si naveo? Ja ,na primer, ne smatram da sam ja bila diktator bilo kome, prosto nisam imala posebne zelje ili zahteve, tako je i sada.3. Zasto mnogi zele da budu roditelji? Mozda zbog toga sto im je ta uloga potrebna da bi se osecali ispunjeno, jer im karijera nije dovoljna? Mozda jer hoce da imaju nekog da brinu za njih u starosti? Mozda zato sto zele da ih neko voli? Ili da imaju sa kim da porazgovaraju? Ili da imaju koga da kontrolisu, tj. da imaju moc nad nekim? Mozes da biras koji god hoces razlog svi su dovoljno dobri.
1. pa i ne bi. ljudi rade ono što vole - tako da to što rade nije besmislenootkud ti ovo na kraju? ja uživam u svom poslu. 2. nemoj baš sve bukvalno da shvataš. definitivno ograničavaju neke slobode i oduzimaju neko vreme. recimo na to sam mislio3. - karijera? pa mnogo imaju decu i pord karijere. - briga u starosti - ok to je jedan od dobrih (i ociglednih) odgovora - pa imaju partnera(ku) da ih voli i da sa njim/njom razgovaraju tako da to i nije neki odgovor- kontrola i moc - hm ovaj je jos gori prvi pokusaj je solidan ;)
Link to comment
1. pa i ne bi. ljudi rade ono što vole - tako da to što rade nije besmislenootkud ti ovo na kraju? ja uživam u svom poslu.
Ili su ubedili sebe da to sto rade vole da rade?
2. nemoj baš sve bukvalno da shvataš. definitivno ograničavaju neke slobode i oduzimaju neko vreme. recimo na to sam mislio
Sve aktivnosti ogranicavaju neke slobode i oduzimaju neko vreme. Da li ti se stalno ide na posao, ili na fakultet, ili u skolu, pa ipak ides.
3. - karijera? pa mnogo imaju decu i pord karijere. - briga u starosti - ok to je jedan od dobrih (i ociglednih) odgovora - pa imaju partnera(ku) da ih voli i da sa njim/njom razgovaraju tako da to i nije neki odgovor- kontrola i moc - hm ovaj je jos gori prvi pokusaj je solidan ;)
Ako su nezadovoljni svojim napretkom u karijeri, zasto da ne? Imaju partnera, to je tacno, ali zar nije bolje i zanimljivije da je u kuci vise od jednog sagovornika. Znas, pomalo dosadi kada si stalno upucen samo na jednu osobu. Sta fali kontroli i moci, i to je ljudska potreba?
Link to comment
Ili su ubedili sebe da to sto rade vole da rade?
moguće, ali kako se to uklapa u ovaj kontekst?
Sve aktivnosti ogranicavaju neke slobode i oduzimaju neko vreme. Da li ti se stalno ide na posao, ili na fakultet, ili u skolu, pa ipak ides.
istina, ali na posao nekad moras da ides da bi imao novca da kupis hranu. a deca... recimo nisu obavezna?
Ako su nezadovoljni svojim napretkom u karijeri, zasto da ne? Imaju partnera, to je tacno, ali zar nije bolje i zanimljivije da je u kuci vise od jednog sagovornika. Znas, pomalo dosadi kada si stalno upucen samo na jednu osobu. Sta fali kontroli i moci, i to je ljudska potreba?
ej bre, ajmo da zakljucimo pricu o tom motivu: imati decu da bi imao moc nad njima. ajde iskreo: da li mislis da li iko na svetu imao nesto slicno u glavi kad je razmisljao da ima decu? mislim...ma i ovi ostali "razlozi" - ne da mi se da ih uopste komentarisem (dosta je i ovo do sad). ali, mozda naidje neko pa najde u ovome...
Link to comment
moguće, ali kako se to uklapa u ovaj kontekst?
Lepo, tako sto je svakom ljudskom bicu potreban razlog da bi ziveo. Neko nalazi sebi satisfakciju u tome sto je dobar roditelj.
istina, ali na posao nekad moras da ides da bi imao novca da kupis hranu. a deca... recimo nisu obavezna?
A sta bi bilo da si zensko, da te muz izdrzava (ne radis), a nemate dece. Zbog cega bi ziveo?
ej bre, ajmo da zakljucimo pricu o tom motivu: imati decu da bi imao moc nad njima. ajde iskreo: da li mislis da li iko na svetu imao nesto slicno u glavi kad je razmisljao da ima decu? mislim...ma i ovi ostali "razlozi" - ne da mi se da ih uopste komentarisem (dosta je i ovo do sad). ali, mozda naidje neko pa najde u ovome...
Uopste nisi rekao da iskljucim 'bolesne razloge', zar ne? I sta to fali ostalim razlozima?
Link to comment

izazov, malo drugačiji od nekih drugih izazova. u zavisnosti od tipa ličnosti, različito je prihvatanje izazova, odabiir vremena i prihvatanja. neki mu se prepuste, neki se brane, neki ga temeljno isplaniraju, a neki ga jednostavno i ne primete.

Link to comment
A sta bi bilo da si zensko, da te muz izdrzava (ne radis), a nemate dece. Zbog cega bi ziveo?
otkud znam. nisam taj slučaj. ne mogu ući baš u svaku glavu. ali ima i takvih. znam. ali kad smo već kod ovoga slučaja. ima i onih koji ne mogu da imaju decu, ali ipak nadju neki smisao.
Uopste nisi rekao da iskljucim 'bolesne razloge', zar ne? I sta to fali ostalim razlozima?
istina. ok možeš koje god hoćeš razloge da navodiš, ali ja stvarno ne mogu da o takvim raspravljam.
Da se ljudi toliko razmišljaju o razlozima, ne bi bilo sigurno ni blizu 7 milijardi stanovnika na svetu ili koliko već ima. ;) Npr:http://www.technolog.msnbc.msn.com/technology/technolog/woman-impregnated-motorhead-concert-seeks-father-craigslist-715264
da, to je tačno. nisam ni rekao da treba razmišljati. ali eto meni palo pitanje na pamet, nikad pre o tome nisam razmišljao pa otvorih temu.šteta što je neko drugi nije otvorio jer ja baš i nisam neki talenat za literaturu, pa sam bezveze sklepao i naslov i uvodni post.ako je kome zanimljivo neka piše...
Link to comment

Kao i većina stvari u životu, sve zavisi iz kog ugla se gleda. Npr. neko ne voli da uči i imaće 100 razloga zašto da ne spremi ispit. Neko drugi će ga sa uživanjem spremiti za desetku zato što voli, neko treći će ga otaljati samo da bi dobio diplomu/zato što se to to očekuje od njega itd. :)

Link to comment

Valjda zato što se oseti potreba/želja?Evo, recimo, ja imam skoro odraslu ćerku (sad će da napuni 18), a već neko vreme osećam sve veću želju za još jednim detetom. S tim što bi mi bilo draže da bude muško ovog puta, raznolikosti radi.

Link to comment

Zanimljivo pitanje, dekss. I sam sam o tome razmišljao i ne mogu da zamislim ništa što bi me navelo na to. Neki bi rekli da sam još mlad, ali istina je da ama baš nikad nisam maštao o tome da budem otac. Ne znam. Da je ovaj svet luna park ili jedno veliko igralište, sigurno bih razmotrio da donesem na svet još jednu srećnu i ispunjenu osobu, ali ovo je jedno surovo mesto gde vlada borba za opstanak i gde treba da se smatraš privilegovanim ako uopšte imaš krov nad glavom i koru hleba da jedeš. Da ne govorimo o raznim opasnostima koje vrebaju sa svih strana, ratova, kriza, ovoga, onoga. Stvar je u tome što bih se ja lično osećao odgovornim za sve loše što bi moglo da se desi mom detetu i strašno bih brinuo, sigurno bih prerano ostario...

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...