Jump to content
IGNORED

"Mediteran kakav je nekad bio"


kyo

Recommended Posts

split nije nikakav rizik, bar ne u mom iskustvu - dve godine (05-07) išli po dva puta godišnje kolima sa bg tablama, u split jutrom iz splita uveče (jednom nas sačekala i neka tekma, trajekt bio pun navijača, jedan mi gunđao u redu dok naručivala kafe s mlekom, šanker ga oštro smirio; na izlazu iz splita nam jedni trubili i mahali a drugi nam pokazali srednji prst - i to je sve). na hvaru auto parkiran na ulici, kuća na nizbrdici pa nema pristojno dvorište. na povratcima tumarali i oko šibenika, vodica, jednom išli dnevnikov.dodatak trasom do zagreba, usput pokupili stopera...inače redovan bus ide 2x dnevno, bg table, lasta+neki privatnik, nikad ništa, niko više ni ne primećuje. ako busom, onda ne gine čekićanje u splitu, ostavljanje torbi na garderobi, naručivanje kafi, sendviča, razne sitne kupovine po trafikama/prodavnicama... nikad ništa, ako nešto uopšte išta onda ljubaznost i raspitivanje o beogradua ostrva, po pravilu što dalje od kopna to tanje naslage frusta + jača nostalgija za dobrim starim vremenimana granicama i naplatnim rampama vanredno ljubazni i efikasni

Link to comment
dajte tip za neku dobru plažu na severnom jadranu, apartman odmah iznad nje i da je barem sitan šljunak (da i jednoipogodisnjak moze da se igra). oli je severni jadran niska izbetoniranih poluplaža i betonskih hotelčina?
pa rekao sam ti gde da ides, bolje od valuna neces naci!@mioba: hvala to je i moje iskustvo - pitam vise iz ugla da nisam propustio neki vazan detalj vezan za vis koji bi dodatno otezavao zivot, mada rekoh - sumnjam.... Edited by gazza1
Link to comment
pitanjac, jel neko bio na visu poslednjih godina? isao bih tamo u septembru i zanima me stepen verovatnoce za neku pizdariju apropo cinjenica da je vozilo na bg table - licno sumnjam ali ko velim bolje da pitam. to i tranzit kroz split do trajekta i transfer na vis. ako se uputim tamo, verovatno bi uzeli kucu u milni, sto znaci da ce povremeno morati da se ide u shopping do grada i nazad, 2x10km.... malo mi je glupo sto ovo pitam posto su dosadasnja iskustva sa hr (kvarner, istra) super ali mi se bas ne ide mecki na rupu (pominjao sam pasman juce....:))....
bio ja, prošle godine u septembru. naše table, inače mi je to bio treći prolazak kroz Split te godine (u avgustu svratio na Hvar) i nije bilo apsolutno nikakvih problema. na povratku sam na trajektu sreo Beograđane koji imaju kuću u Komiži i odlaze tamo godinama svojim autom. Meni je parking u Komiži bio najveće frka, plašio sam se da neki debil ne izgrebe auto pa sam platio čuvani parking u centru. tip mi je na kraju umesto 350, naplatio 150 kuna za 10 dana. kaže, ajde, mi smo naši... Milne se ne sećam, ne znam da li sam svraćao, ali Komiža je pizdarija. nema gužve, na pijaci sveža divlja riba svako jutro po bagatelnim cenama, odirali smo se od plodova mora i morske divljači. obavezno poseti ako ideš mesto Žena Glava, to je blizu Titove špilje, imaju neka seoska domaćinstva tamo (ima ih svuda po Visu) koja nude samo svoje proizvode. kozletina ispod peke (aka jaretina ispod sača) sa selenom, masline, kapari, koziji sirevi, hobotnica ispod peke, domaći hleb i pašticada od tune, plus vode i vina za nas dvoje plus dvoje dece je koštalo 2300 dinara.u Komiži apsolutna preporuka restoran Jastožera, tamo je već skuplje, večera za istu ekipu 60 evra, ali kakva večera! šan pjer, komada dva, pečen na usijanom kamenju (usijaju kamenje u ćumuru, izvade mašicama, pa na kamenje stave skaru sa ribom), gde sam prvi put jeo i glavu od šan pjera što je najbolji komad ribe koji sam ikad stavio u usta. vino - vugava, od koje nemoj mnogo da očekuješ, predivna viška rožata (liči na krem brule) i neke zezalice za predjelo kojih se ne sećam. šan pjer je sve potisnuo. i još sediš na platformi iznad kamenom starog bazena sa jastozima, a sa druge strane zida bije more o škoje... i pada noć nad Komižom...svetla, brodice, zvezde, instant kič i patetika. ludilo.imao sam, istina, jednu stvarno stresnu situaciju, ali tek kad sam se vratio i posle nedelju dana pročitao na vestima kako je velika bela ajkula odgrizla nogu Slovencu u uvali Mala Zavala u kojoj sam ja, sam, onoliko ronio na dah. Inače, ako voliš taj sport, nema boljeg mesta od Visa. toliko prozirno i bogato more nigde nisam video. u Komiži sam za deset dana na Beuhatovu malu podvodnu pušku nabo 4 hobotnice od kojih jedna od metar i dvajes i desetak kirnji cool.gif ama...nema greške i nema straha. uživaj.
Link to comment
  • 1 month later...
indy, za tebe je stvoreno da jedne godine dođeš na sabatinu (tradicionalna dalmatinska proslava povodom kraja berbe grožđa i pravljenja vina) na visu. osim što je otok pravi bombon, još uvik nije dovoljno razvikan kao turistička destinacija, a i termin je malo vanka sezone. ove godine je sabatina u podšpilju na visu (skupina malih mistašaca, ali malih po viškom kriteriju :D ) bila urnebesna. glavna manifestacija se održavala u mjesnom kazalištu (za razliku od hvarskih, povijest viških kazališta nije tako poznata, ima ih, mislim, 7-8, gotovo u svakom otočkom mistu po jedno, i u njima actually djeluje nešto nalik amaterskim kazališnim skupinama). na nekoliko lokacija u mistu se peče riba, dile viške/komiške pogače (nomenklatura ovog jela zatjeva poseban topik) i, naravno, vino, s razlikom u odnosu na klasične ribarske večeri, što je ovo doista domaća proslava i populacija je velikom većinom otočka (i to svih, ali svih dobnih skupina, što je dijelom zaslužno i za izuzetno prijateljsku i dobronamjenu atmosferu, gdje vam se stalno oko nogu motaju lokalni penzići i upućuju vas di vam je nešto bolje, friškije, udobnije...). uz domaće tu su i jedriličari sa tradicionalne viške regate koja je u to doba godine, i zalutali splićani u potrazi za dobrim tulumom. u kazalištu je, daklem, centralna proslava za koju se ne plaća ulaznica, već samo stoji grbavo napisan natpis "CA KU DO". ceremonijalni dio večeri se sastoji od nastupa mjesne klape (koji su svi isključivo za tu priliku obukli bile košulje i obrijali se, što se smatra priličnom komercijalizacijom za podšpiljske uvjete), nastupa jednog lokalnog šlager pjevača ivo nešto (sram me bilo, zaboravila sam prezime, a najavljen je referencom da je nastupao čak u los angelesu :D ), i, na kraju naravno, kraljica večeri-tombola, u kojoj je glavna nagrada bio milnac za orahe. u stankama i nakon programa se pije, piva i pleše (bala). uglavnom, izuzetno spontano, nepatvoreno i simpatično...
jel dolazis u utorak ?;)
Link to comment

Uh! Pa jel moguce da postoji jos jedan "Gde je nestao staaaari..." topic a da ja nisam nesto dokenjao na njemu???Lip je bija stari Mediteran. Dubrovacki Trubaduri, Spasojevic i Masera, KArlo Rojc, Mladi Oliver Dragojevic, bubnjar iz Tuti Fruti benda i ja, mutili smo Nadalinu po cili dan. Svi ljudi su imali mornarske majice. Posle je dosao Lordan Zafranovic i doveo Ustasu sa vestackim krilima i sve nas poklase, bas dok je Ivo Robic gazio grozdje bosim nogama...

Link to comment

Usao sa BG tablama iz CG, prosao Dubrovnik, Hvar, Split, Rijeku, Pulu. Bio do Zagreba, izgubio se u selim a oko Zagreba i vratio se za BG. Ni jednu jedinu neprijatnost nisam imao. Mada su me u tim selima malo čudno gledali. :D

Link to comment
  • 6 months later...

Planiram odlazak na Krk, u Vrbnik, krajem jula. Bicu smesten u starom gradu. Zanima me, da li imate licnih iskustava odande? Sta valja videti na ostrvu? Da li se moze postici za jedan dan da se obidje neko od susednih ostrva? Sta ima interesantno u samom mistu gde cu odsesti?

Link to comment

   U Vrbniku bi trebao razgledati unutrašnjost nekoliko konoba i istražiti gdje je najbolja žlahtina*. U blizini ima i jedna uređena rupa (stalaktiti, stalagmiti). Proći malo kroz Bašku, pogledati fejk Baščansku ploču u Jurandvoru i kontemplirati darežljivost kralja Zvonimira, otići u Punat i od tamo odkrstariti južnom obalom Krka, koja je poprilično nedostupna a ima nekoliko prekrasnih pješčanih plaža do kojih se može doći samo morskim putem.Do susjednih otoka se može unutar jednog dana, da se obiđu u totalitetu - teško... možda Rab.edit: * i pršut

Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Sjajno. Puno hvala. Nemam neka preterana očekivanja od plaža, tako da je pronalaženje nekih zabačenih čist dobitak letovanja. Ja ću se ovog leta mnogo više zanimati lutanjima kroz stare gradove i krajolike, nego što ću se čvariti na plažama. Našao sam na nekim forumima da plaža u Baškoj slovi za najlepšu na ostrvu. E sad, koliki je Vrbnik? Ima li tu neka plažica, kako to izgleda? Znači, Punat, pa brod, pa zabačene plaže. Biće tako, barem ću to jednom obaviti.Šta ima da se vidi na Rabu, Cresu? Da li je cimanje ići do Malog Lošinja? Pretpostavljam da moram otići do grada Krka za te akcije? Nemam automobil; pretpostavljam da leti šljaka ostrvski prevoz. Super što si napisao ovo za pršut, moraću malo i gastronomijom da se pozabavim kada odem tamo. Ima li kakvog naročitog belog vina tamo? Još jednom, puno hvala!

Link to comment
Šta ima da se vidi na Rabu?
Meni je grad Rab presladak. Malen je, ali ima se šta videti. Vidim da ideš krajem jula, ne znam da li se svake godine u tom periodu održava Rabska fjera (fešta). Imala sam sreće i totalno neobaveštena upala na taj karneval. Grad tada postaje kulisa za srednjovekovno/renesansni spektakl. Tokom tri dana svi stanovnici su kostimirani, a grad vraćen par vekova u prošlost. Imaju sve- od dužda, preko vojnika, finih gospođica, starih ribara, dželata... do gubavaca. U svakoj kući i po uličicama prikazani su stari zanati, može se mnogo dobro pojesti i popiti... Uživancija jedna. Dolaze im i gosti iz San Marina jer je Marin, osnivač im, bio sa Raba. Njihovi kostimi su posebno interesantni. Talijani su mahom predstavljali umetnike- slikare, ulične svirače, knjigovesce... Ima već tri godine kako sam bila, ali to mi je jedan od lepših doživljaja sa hr obale u poslednje vreme.Ako planiraš Rab, preporučujem da se raspitaš kad je Fjera ove godine, vredi videti.Naravno, kao i sve što postoji zbog turista, malo je komercijalizovano, ali podnošljivo. Čak mi je i gužva bila podnošljiva. Još čuvam neki venčić što su mi dobacili učesnici procesije, lepo se osušio i traje i neki zapis glagoljicom na fejk pergamentu.
Link to comment

naravno da treba ici na cres i sve do losinja, taj je potez mnogo zanimljiviji od prilicno urbanizovanog krka koji placa danak blizini kontinenta i apartmanizaciji. ceo cres je bozanstveno nenarusen i sacuvan, severni deo je zelen dok sto ides vise ka jugu krajolik pocinje da podseca kako neko ovde napisa na onaj iz spota "my favourite thing" the cardigansa, kras, kamen i zrikavci. za severni i centralni cres treba ostaviti jedan dan - pogledati severni deo, sjajna plaza beli na koju uglavnom idu ronioci, grad cres koji je simpa, poseta valunu koji je kao mediteraneo gradic u kome treba planirati rucak u konobi "na moru" u kojoj gazda djordano licno pece ribu i ne da nikome za gradele i eventualno plazu (onu levo gledano ka moru) pod borovima. popodne odlazak u lubenice, najstarije hrvatsko selo na litici 400 m iznad mora, obavezno hajk 1.5km nizbrdo na plazu, kupanjac i povratak nazad za briljantan ugodjaj, zalazak sunca u luBEnicama (naglasak je na BE). kad padne mrak onda vecera u (jedinoj) konobi u selu, janjetina pod pekom, salata od rige (treba doci na vreme, cim sunce zadje svi hrle tamo).... i tu je negde vreme za polazak nazad, treba obratiti paznju i na red voznje trajekta cres-krk da ne zanocis na cresu.zaseban dan za odlazak na losinj preko zapada cresa - obavezan stop za grad muzej osor u kome vredi provesti najmanje sat u opustenoj atmosferi, istraziti po mestu razbacane skulpture hrvatske moderne, nastaviti dalje na losinj, mali i veli, oba su sjajna na svoj nacin - oko malog losinja ima lepih dnevnih i poludnevnih izleta brodom koji vrede zabave, a uvece je zanimljiv i zivahan gradic sa par odlicnih konoba od kojih ti preporucujem corrado, na prvoj stranici menija pise "ne prodajemo gajenu ribu", zaista takve kapitalne primerke kirnji i zubaca nikada nisam video u zivotu. plaze na losinju ne znam, kao ni jug cresa (punta kriza), dotle stigao nisam, ali ces se vec snaci....sve u svemu lep izbor, sjajno ces se provesti. btw, svrati i do omisalja, gradica relativno lose reputacije zbog naftnog terminala no divno sacuvanog starog grada, na centralnom gradskom trgu fenomenalna kafanica "pod murvi", svuda stare 'ajdukove slike sa stadiona pod plinarom i divna old school dobrodrzeca sisata kelnerica kojoj se uvek razvuce osmeh oko glave kad cuje beogradski akcenat kako pokusava da naruci juhicu, zlahtinu i kruh - tamo na lazanje sa gamborima (to su ustvari taljatele po naski) ili odrezak od tube, besmislene cene a super klopa:)

Link to comment

Na prezentaciji Raba, pise da je festa od 22. do 27. jula. Ako se potrefi da u tom momentu budem bio na letovanju, sigurno cu otici na Rab i prespavati jednu noc. Puno hvala na ovoj preporuci!Problem je sto jos uvek ne znam kada cu tacno otici. Sva je prilika da ce to biti izmedju 15.7. i 15.8, u trajanju od 10 do 15 dana. Za to vreme svakako planiram da odem u Omisalj, Basku, Punat i Krk i vidim sta sve ima interesantno na ostrvu. Cres i Losinj deluju interesantno iz ovoga sto Gazza pise, tako da ce i to uci u razmatranje. Bice jos pitanja, ne brinite ! :D

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...