Jump to content
IGNORED

Kenija, Uganda, Ruanda


Mil@n

Recommended Posts

Inace moguce je naci ho(s)tele za jeftine pare. Ja sam doduse bio u Etiopiji i tamo sam spavao po hotelima za 1€.

 

Sam smestaj nije toliko skup, koliko su to vodici/ture/dozvole.

Link to comment

Ovo ko kad smo mi rekli nekim novljanima da ćemo da prošetamo do Dubrovnika. :D.

 

Šalim se naravno, siguran sam da se u Africi kriju mnoge opasnosti. Recimo može lav da te pojede :-D.

 

Ja nakon ovakvih komentara verovatno nikad ne bih otišao, ni sa planiranjem, ni sa vojskom koja me štiti.

Link to comment

 

Moj muski kaze da ne bi isao u Ruandu zbog bezbednosnih razloga.

 

Zasto? Ruanda bi trebalo da je jedna od bezbednijih africkih zemalja. Mi smo nedavno otvorili kancelariju tamo, koleginica Svedjanka se preselila u Kigali sama s malim detetom, a kod nas u organizaciji nije dozvoljeno voditi decu u rizicne zemlje. Jos dve koleginice putovale tamo krajem maja, a trebalo bi da i ja idem tamo poslovno na dve nedelje do kraja godine. 

 

Jedino sto su pocetkom avgusta izbori, ali verovatno ce i to proci mirno. Vise obazrivosti je potrebno ako se bude negde u blizini granice sa DR Kongom, ali inace je Ruanda prilicno bezbedna zemlja. 

Edited by Tolaa
Link to comment

Zasto? Ruanda bi trebalo da je jedna od bezbednijih africkih zemalja. Mi smo nedavno otvorili kancelariju tamo, koleginica Svedjanka se preselila u Kigali sama s malim detetom, a kod nas u organizaciji nije dozvoljeno voditi decu u rizicne zemlje. Jos dve koleginice putovale tamo krajem maja, a trebalo bi da i ja idem tamo poslovno na dve nedelje do kraja godine. 

 

Jedino sto su pocetkom avgusta izbori, ali verovatno ce i to proci mirno. Vise obazrivosti je potrebno ako se bude negde u blizini granice sa DR Kongom, ali inace je Ruanda prilicno bezbedna zemlja. 

 

I RwandAir od skoro leti direktno London-Kigali [za sta verovatno ne bi dobili dozvolu da nije bezbedno].

 

ETA: I FCO kaze da je generalno ok, plus to za izbore i pogranicne predele:

 

 

Rwanda is generally safe and crime levels are relatively low, but street crime does occur. There have been reports of an increase in burglary, theft and mugging in Kigali in recent months. You should take precautions with valuables and remain vigilant.

Presidential elections are due to take place on 4 August 2017, with the campaign period beginning on 14 July. You should take care in public places where people gather, and exercise a heightened level of vigilance. Monitor local and international media and keep up to date with this travel advice by subscribing to email alerts.

The eastern part of the Democratic Republic of Congo (DRC) remains unstable, and the situation in Burundi has also become volatile with increased tensions and violence related to the ongoing political crisis

 

Edited by jms_uk
Link to comment

 Vakcina za malariju ne postoji, samo lijekovi koje uzimas svaki dan (ima ih razlicitih) i oni znaju da kostaju. Ali ako ides na planinarenje, iznad 2000m nema komaraca.

(Mislila sam tu na bolest, ne izrazih se lepo) To da nema vakcina za malariju sam saznala pre dve godine kada je drugarica isla u Sijera Leone :blush:

 

 

Zasto? Ruanda bi trebalo da je jedna od bezbednijih africkih zemalja. Mi smo nedavno otvorili kancelariju tamo, koleginica Svedjanka se preselila u Kigali sama s malim detetom, a kod nas u organizaciji nije dozvoljeno voditi decu u rizicne zemlje. Jos dve koleginice putovale tamo krajem maja, a trebalo bi da i ja idem tamo poslovno na dve nedelje do kraja godine. 

 

Jedino sto su pocetkom avgusta izbori, ali verovatno ce i to proci mirno. Vise obazrivosti je potrebno ako se bude negde u blizini granice sa DR Kongom, ali inace je Ruanda prilicno bezbedna zemlja. 

Sad ga pitah i kaze da ga ne slusamo ;D ogradio se posto je on o Ruandi mislio pre 15 godina kada je isao u Afriku, tada su jos bili svezi gradjanski ratovi (pretpostavljam)

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

 

Sad ga pitah i kaze da ga ne slusamo ;D ogradio se posto je on o Ruandi mislio pre 15 godina kada je isao u Afriku, tada su jos bili svezi gradjanski ratovi (pretpostavljam)

 

Sad vec ima vise smisla. :) Sad je bezbedno, samo se gradjanski rat ne spominje, svi su Ruandjani i Ruandjanke, o etnickim podelama se ne prica, a narocito nije preporucljivo potezati te teme ako si Evropljanin.

Link to comment

Za vakcinaciju se javi na institut za tropske i infektivne bolesti, ljudi znaju šta kako i kad treba da primite.

 

Ruanda je sjeb od zemlje, ne baš kao RDC, ali opet. Jedino vredno za videti su preskupe gorila ture. Ne spominjte rat i rešili ste se 50% rizika za sranja. I ako morate da idete na granicu sa RDC, neka to bude sa severne strane jezera Kivu, blizu grada Gome gde se nalazi pun đon UNa, a među njima ima i naših ljudi, koji su iz kratkog iskustva više nego spremni da pomognu putnicima namernicima. Na južnoj strani, blizu Bukavua je no go zona sa svakodnevnim puškaranjem, otmicama i nenadanim kursom svahilija i karijerom rudara u ilegalnim rudnicima pokrajine Severni Kivu.

 

Uganda je pravi biser, klima je fantastična(pantalone košulja i mokasine rade posao preko dana, noću dugi rukavi mandatorni u to doba kad idete), zemlja prelepa i čista, jezero još lepše, ljudi lepi, pitome naravi i vrlo prijatni za random konverzaciju na ulici. U Kampali Air Bnb fercera savršeno, za male pare možete iznajmiti apartmane na obali jezera a od stanodavaca (često Evropljana) se dobiju vrlo dobre preporuke za šta videti u gradu i okolini, i za koje pare. Lokalna picerija(tad je bila jedna jedina u gradu) je za preporuku, što zbog kvaliteta hrane, što zbog preljubazne gazdarice Italijanke. Bioskop u gradu je ok, ima par lepih kafea i klubova sa pristupčnim cenama. Izbor prevoza pada na taksije, male Tojotice Ist zuje po gradu za smešne pare, mada je taksi prevoz motorom veća avantura i za bukvalno nekoliko dolara(10ak hiljada šilinga) batica te voza uzduž i popreko, sa sve urednim čekanjima na dogovorenim mestima. 

Van grada, off road vožnje quad-bajkovima po lokalnim selendrama i rafting na i oko izvora Nila su stvari za nezaboravljanje, za par stotina dolara dobićete ludilo od provoda sa iskusnim vodičima i instruktorima. Za 10ak dolara batica će vam pokaže kako se voda vrti na suprotne strane u improvizovanim wc šoljama na par metara severno i južno od Ekvatora. 

Na aerodrobmu će ti prevrnu prtljag u potrazi za plastičnim kesama koje su veoma zabranjene, a šta god da zaškripi, jedan ljubazan ćelavi Kajkavac koji radi u kontoli leta u Kampali mi je bio više nego od pomoći, i takav je sa svim putnicima namernicima u nevolji, pogotovu za "naše ljude". 

Edited by desboj
Link to comment

Kao sto Jms rece, zakasnili ste za gorile u Ruandi po staroj ceni, ali je u Ugandi jos uvek $600. Neko pametan je skontao da je konzervacija i manji broj turista, ustvari ulaganje na duge staze. Samo da znate to je dobar traking od 3-4 sata, a Volcanoes National Park je 3000m nadmorske visine. 

 

Ruanda je inace jedna od cistij istocno-africkih drzava, zbog drustvenog rada po ORA principu. Ostalo im je jos od nezavisnosti, kad se gradila zemlja. Svake zadnje Subote u mesecu, od 07-11h je radna akcija ciscenja i moguce je da cete dobicete metle ako ste na ulici :)

 

 

Kaze kolega u Ugandi da je ekvator obavezan (tu vam je farma krokodila usput.) Neko jezero ili ostrvo, to je chill varijanta. Preporuka za Munyonyo resort, ali kontam da su cene nabudzene. Bivsi glavni grad Jinja je za rafitng, bandzi itd. i source of river Nile. U Kampali videtu bivsu Gadafijevu dzamiju.

 

 

U Keniji hvatate zadnji voz za veliku migraciju zivotinja u Maasai Mara parku. Zanimljivo je jezero Naivasha, poznato po flamingosima i belim nosorozima. Na obali obavezno ili Lamu (arhipelag sa arapskim smekom) ili bilo koju plazu. Diani beach je jedna od poznatijih. Pretpostavljam da necete na Kilimandzaro, ali ako ste za trekking onda na Mount Kenya.

 

Najrobi u principu ima sve odlike metropole, ali ima nacionalni park uz grad, a to vam je budget varijanta za safari. Za non-residents je $50, ali ako mi donesete tursku kafu i plazmu, ja vas vozim :) Giraffe center je dobra fora, a nije skupo. Blizu je i elephant orphanage i Karen Blixen muzej. Centar je naporan od  silnih prodavaca i hustlera (mada vam to ne gine u svakom slucaju) i prevelike saobracajne guzve.

 

 

Vakcina protiv zute groznice je obavezna za prelazak iz vecine zemalja u okruznju (ne treba ti iz Evrope), ostalo po zelji. Vize za sve tri zemlje dobijas na ulasku i kosta 50eur.

Edited by vladavsnarod
Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 7 months later...

Putujem u Ruandu 8-16. jula, 5 dana poslovno, i onda sam 4 slobodna. Vidim da se vize sad dobijaju na ulazu u zemlju, tako da o tome ne moram da razmisljam, samo o vakcinama i tabletama protiv malarije.

 

Ima li neki jeftiniji safari od gorilla trekkinga? Sta jos treba da se radi/vidi u Kigaliju i okolini?

Link to comment

Malopre mi je receno da gorile nisu vredne para ni u Ugandi ni u Ruandi, samo u Kongu. Preskocicu ih ipak, posto mi se u DRC ne zalazi, a ni 600 $ za gorile u Ugandi nisu male pare, plus sto bi mi to oduzelo onda bar 3 dana od 4 koje imam slobodno. Gde mogu da se vide neke druge zivotinje? 

 

Jedini izlet koji za sada imam isplaniran je u Gisenyi, na obali jezera Kivu. Zapravo su Gisenyi i Goma isti grad, samo ih deli drzavna granica koja prolazi kroz njega. Sa 3 razlicite strane sam cula da se Kivu ne propusta (i da se narocito mora videti u zoru), kao ni voznja od Kigalija do njega, bilo na severnu stranu do Gisenyia ili na juznu prema Bukavuu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...